Қишлоқ хўжалигида сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни янада жадал ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
959
Сўнгги икки йилда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда сувни тежайдиган технологияларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат томонидан қўллаб-қувватланаётганлиги натижасида
2020 йилнинг ўзида қўшимча 133 минг гектар майдонда сувни тежайдиган технологиялар жорий этилди.
Бироқ, тобора кучайиб бораётган сув тақчиллиги ҳамда сув ресурсларига бўлган эҳтиёж ўсиб бораётгани қишлоқ хўжалигида сувдан фойдаланиш самарадорлигини кескин оширишни талаб этмоқда.
Қишлоқ хўжалигида сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни рағбатлантириш механизмларининг самарадорлигини ошириш, суғориладиган майдонлар сув билан барқарор таъминланишига эришиш мақсадида:
1. Сув хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимларини ҳамда ерни лазерли ускуна ёрдамида текислаган ҳолда дискретли суғориш усулини жорий қилиш суръатини беш баробарга ошириш, яъни
2021 йилда 230 минг гектар майдонда мазкур технологияларни жорий қилиш ҳамда суғориладиган 200 минг гектар майдонларни лазерли ускуна ёрдамида текислаш орқали сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича таклифи маъқуллансин.
2. 2021 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш бўйича прогноз кўрсаткичлар 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев:
а) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ҳамда вилоятлар ҳокимлари билан биргаликда мазкур қарорга 1-илова билан тасдиқланган прогноз кўрсаткичларга мувофиқ қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари кесимида манзилли дастурлар ишлаб чиқиб, 2021 йил якунига қадар республика бўйича камида:
160 минг гектар пахта, 30 минг гектар мевали экинлар, 15 минг гектар узум ва 5 минг гектар бошқа экинлар етиштириладиган майдонларда томчилатиб суғориш;
14 минг гектар донли экинлар, 2 минг гектар сабзавот ва полиз ҳамда 2 минг гектар озуқабоп экинлар етиштириладиган майдонларда ёмғирлатиб суғориш;
600 гектар пахта етиштириладиган майдонларда дискретли суғориш технологияларини жорий қилишни таъминласин;
200 минг гектар экин майдонларида, шундан 43 минг гектар шоли етиштириладиган майдонларда лазерли ускуна ёрдамида текислашни ташкил этсин;
б) республиканинг барча ҳудудларида сув тежовчи технологиялар бўйича хусусий ёки давлат-хусусий шериклик асосида сервис
ва диллерлик марказларини ташкил этиш чораларини кўрсин;
в) ўтган йилларда томчилатиб суғориш технологияси жорий қилинган майдонларда фойдаланилган бир йиллик томизгичли шлангларни утилизация қилиш мақсадида кичик корхоналар ва цехлар фаолиятини ташкил этиш учун шароитлар яратсин;
г) сув тежовчи технологияларни жорий қилиш учун жалб қилинган хорижий ва маҳаллий кредит маблағларини ўз вақтида қайтариш мақсадида уларнинг биринчи навбатда инфратузилма объектлари (электр энергияси) мавжуд бўлган ҳудудларда жорий этилишига эътибор қаратсин;
д) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 декабрдаги “Пахта хом ашёсини етиштиришда томчилатиб суғориш технологияларидан кенг фойдаланиш учун қулай шарт-шароитлар яратишга оид кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–4087-сон қарорига мувофиқ ташкил этилган сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этишга кўмаклашувчи ишчи гуруҳларининг (Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ҳокимлари) сувни тежайдиган технологияларни жорий этишдаги роли ва масъулиятини кескин ошириш чораларини кўрсин.
1. 2021 йилдан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги янги тартиби белгилансин:
қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар 2-иловага мувофиқ тақдим этилади;
сувни тежайдиган технологияларни харид қилиш ва қуришга ажратиладиган банк кредитлари бўйича фоиз харажатларининг бир қисмини қоплаш учун 3-иловага мувофиқ субсидиялар тақдим этилади;
маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан ишлаб чиқарилган лазерли қурилмага эга автоматлаштирилган ер текислагич агрегатларини сотиб олган қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига сотиб олинган
ер текислагич агрегатлари қийматининг 30 фоизи Давлат бюджетидан қоплаб берилади.
Мазкур бандда назарда тутилган субсидия маблағлари жорий қилинган сувни тежайдиган технологиялар камида беш йил ишлатилиши шарти билан ажратилади.
Белгилансинки, сувни тежайдиган технологиялар жорий қилинган
ер майдонлари камида 5 йил мобайнида мақбуллаштирилмайди,
ер участкаси ёки унинг бир қисми давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилишига ердан фойдаланувчи розилиги асосида сарф этилган маблағларнинг бозор қиймати ва олиб қўйиш сабабли етказилган зарарнинг ўрни тўлиқ қопланганидан сўнггина рухсат этилади.
1. Молия вазирлиги (Т.А Ишметов, А.Э.Эргашев):
2021 йилдан бошлаб Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда тасдиқланган прогноз кўрсаткичларига мувофиқ мазкур қарорнинг 2-бандида кўрсатилган тадбирларни молиялаштириш учун зарур маблағларни назарда тутсин;
бир ой муддатда Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 21 сентябрдаги “2020 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг барқарорлигини таъминлаш ва харажатларини мақбуллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 575-сонли қарори асосида республика бюджетидан мақбуллаштирилган харажатлар йўналишларида кўрсатилган пахта хомашёси етиштирувчиларининг томчилатиб суғоришни жорий этиш учун назарда тутилган 98,9 миллиард сўм миқдордаги маблағларнинг ажратилишини таъминласин;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) тижорат банклари билан биргаликда экин ерларини лазерли ускуна ёрдамида текислаш бўйича кўрсатиладиган механизация хизматлари учун Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасидан ажратиладиган пахта ва ғалла имтиёзли кредитлари ҳисобидан 250 миллиард сўм тўлаб берилишини таъминласин.
1. 2021 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни қўллаб-қувватлаш учун талаб қилинадиган 1,5 триллион сўм субсидия маблағларининг:
330 миллиард сўмини – Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) Давлат бюджетидан ажратилишини таъминласин;
1 170 миллиард сўмини – Бош вазир ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров
ва С.Ў.Умурзаков, Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) бюджетни қўллаб-қувватлаш учун халқаро молия институтларидан жалб қилинган қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш чораларини кўрсин.
1. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (С.У.Умурзаков, Ш.А.Вафаев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) халқаро молия институтлари ва хорижий молия ташкилотларидан жалб қилинган маблағлар доирасида сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш учун фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига (кластерлар, кооперациялар) тижорат банклари орқали 200 миллион долларгача кредит линияларини очсин.
2. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) икки ой муддатда Инновацион ривожланиш вазирлигига (И.Ю.Абдурахмонов) ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитлари ҳамда сув билан таъминланганлик ҳолатларини инобатга олиб, сувни тежайдиган технологияларни қўллаш самарадорлиги бўйича долзарб муаммоларнинг илмий ечимига қаратилган илмий-инновацион лойиҳаларни шакллантириб, танлов эълон қилиш учун таклифлар киритсин.
3. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев, В.М.Ахмаджонов):
бир ой муддатда республикамизда ва бошқа давлатларда ишончли фаолият олиб бораётган томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимларини ишлаб чиқарувчи ҳамда қурувчи чет эл ва маҳаллий корхоналар рўйхатини шакллантирсин ҳамда мазкур тизимларни жорий қилиш истагида бўлган қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига етказсин;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ш.Ж.Тешаев) билан биргаликда тегишли мутахассисларни жалб қилиб, 2021 йил 1 февралга қадар республиканинг тупроқ-иқлим, сув билан таъминланганлик ва бошқа шароитларни ҳисобга олган ҳолда асосий экин турлари бўйича сувни тежайдиган технологияларни жорий қилишнинг услубий қўлланмаларини ишлаб чиқсин;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ш.Ж.Тешаев), Инновацион ривожланиш вазирлиги (А.С.Назаров) ҳамда Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институти (А.Б.Ўразгелдиев) билан биргаликда икки ой муддатда ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитини ҳамда суғориш усулларини инобатга оладиган, қишлоқ хўжалиги экинларини суғориш меъёрлари бўйича вақтинчалик нормативларни ишлаб чиқиб тасдиқласин.
1. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) Молия вазирлиги (А.Э.Эргашев), Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (К.А.Юлдашев), “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ (У.М.Мустафоев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда вилоят ҳокимликлари билан биргаликда:
2021 йил 1 апрелга қадар ҳар бир ҳудудда Сув хўжалиги вазирлиги тизимидаги биттадан насос станциясида сарфланаётган электр энергияси ва чиқарилаётган сув ҳажмини замонавий ахборот технологияларини жорий қилган ҳолда, инсон аралашувисиз, онлайн тартибда шаффоф мониторинг юритиш тизимини синов тариқасида жорий қилсин;
2021 йил 1 декабрга қадар Сув хўжалиги вазирлигининг мавжуд
1 688 та насос станциясида электр энергиясининг сарфи ҳамда чиқарилган сув ҳажми ҳисобини юритувчи республика бўйича ягона электрон ахборот тизимининг ишга туширилишини таъминласин.
Бунда, мансублик чегарасидаги электр энергияси ҳисоблагичларини Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига мос ҳисоблагичларга алмаштирилиши ва сарфланаётган электр энергияси ахборотининг таъминланиши бўйича “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси У.М.Мустафоев, истеъмолчи балансида бўлган электр энергияси ҳисоблагичлари ҳамда сув ҳажми ҳисобини юритувчи ускуналар ўрнатилиши ва ахборот билан таъминланиши бўйича сув хўжалиги вазири Ш.Р.Хамраевнинг шахсан масъуллиги белгилаб қўйилсин.
Молия вазирлиги мазкур банднинг учинчи хатбошисида кўрсатилган тадбирларни Сув хўжалиги вазирлигининг ҳисоб-китобларига асосан Давлат бюджети, халқаро молия институтлари ва донор мамлакатларнинг грантларини жалб қилиш ҳисобидан молиялаштириши белгилансин.
1. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К.Абдиназаров) Инновацион ривожланиш вазирлиги (А.С.Назаров) ҳамда Сув хўжалиги вазирлиги (В.М.Ахмаджонов) билан биргаликда
2021 йил 1 октябрга қадар илғор хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда Ўзбекистонда сувни тежайдиган технологияларни қўллаш самарадорлигини ўрганиб, ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитлари ҳамда сув билан таъминланганлик ҳолатларини инобатга олган ҳолда зарур тавсиялар ишлаб чиқсин ҳамда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Илғор хорижий мутахассисларни жалб қилиш билан боғлиқ харажатлар Вазирлар Маҳкамаси захира жамғармасидан қоплансин.
1. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К.Абдиназаров), Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев), “Ўзстандарт” агентлиги (Д.Н.Саттаров) ва “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.Н.Юнусов) сувни тежайдиган суғориш тизимларининг бутловчи буюмлари ва эҳтиёт қисмларини ишлаб чиқиш соҳасида саноат тармоқлари ўртасидаги ўзаро кооперацияни кенгайтириш ҳамда соғлом рақобат муҳитини яратиш, маҳаллий ва хорижий технологиялар асосида намунавий типдаги республика табиий-иқлим шароитига мос келувчи сув тежовчи технологияларнинг стандартларини ишлаб чиқсин.
2. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев), Молия вазирлиги (А.Э.Эргашев) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда
2021 йил 1 февралга қадар қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчилари томонидан сувни тежайдиган технологияларни жорий қилишда Давлат бюджетидан субсидиялар ажратилган ҳар бир лойиҳа камида беш йил муддатда самарали фойдаланилиши бўйича жавобгарлик белгилаш юзасидан қонунчиликка тегишли ўзгартиришлар киритишни назарда тутувчи ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда:
Давлат бюджетидан субсидиялар ажратилган ҳолда жорий қилинган сувни тежайдиган технологиялардан белгиланган тартибда ва муддатларда фойдаланилмаганда ажратилган субсидия маблағларини қайтариб олиш ҳамда қўлланилган солиқ имтиёзларини бекор қилишни;
жамоатчилик назорати механизмларини жорий қилишни, жумладан, давлат томонидан субсидия ажратилган ҳолда татбиқ этилган сувни тежайдиган технологиялардан ўрнатилган тартибда фойдаланмаслик ҳолатлари тўғрисидаги фотосуратлар ва видеоёзувларни юборган шахсларни қайтариб олинган субсидия маблағларининг беш фоизигача миқдоридаги пул мукофоти билан рағбатлантиришни назарда тутсин.
1. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (М.М.Холмухамедов) ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги (Ш.У.Турдикулова) билан биргаликда Сув хўжалиги вазирлиги тасарруфидаги профессионал таълим муассасаларида 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш ва фойдаланиш бўйича мутахассислар (консультант) тайёрлаш, қайта тайёрлаш ҳамда малакасини ошириш тизимининг жорий этилишини таъминласин.
Бунда, сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш ва фойдаланиш бўйича мутахассислар (консультант) тайёрлаш, қайта тайёрлаш ҳамда малакасини ошириш харажатлари Сув хўжалиги вазирлиги
ва буюртмачиларнинг маблағлари ҳамда донор мамлакатларнинг грантлари ҳисобидан амалга оширилиши белгилаб қўйилсин.
1. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши (Қ.Р.Сариев, С.Ж. Хўжаметов),
Хоразм (Ф.Ў.Эрманов, О.Б.Юсупов), Бухоро (Ф.Б.Умаров, С.Н.Хикматов), Жиззах (Э.А.Салиев, О.Ш.Ашурматов) ва Сирдарё (Ғ.Ғ.Мирзаев, К.Э.Сабиров) вилоятлари ҳокимликлари билан биргаликда илмий-тадқиқот институтларини жалб қилган ҳолда 2021 йил 1 февралга қадар қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда шўр ювишнинг мутлақо янги тизимини жорий қилиш бўйича тегишли қарор лойиҳасини киритсин. Бунда:
шўр ювишда сув сарфини кескин камайтириш, иккиламчи шўрланиш даражасини пасайтириш бўйича аниқ чора-тадбирлар;
томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимлари жорий этилган майдонларда шўр ювишнинг ўзига хослигидан келиб чиққан ҳолда аниқ таклифлар;
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти “Қишлоқ хўжалигида сувдан фойдаланиш услублари” ва “Шўр ювиш технологиялари” бўйича дарслик ва ўқув қўлланмаларининг янги авлоди яратилиши ҳамда тегишли таълим йўналишларида ўқув режаларига киритилиши инобатга олинсин.
1. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (С.У.Умурзаков)
Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши (А.А.Хайитов) билан биргаликда 2021 йилда халқаро ташкилотлар грантларини жалб қилиб, ҳар бир ҳудудда лазерли ускуна ёрдамида экин майдонларини текислаш ҳисобига сув сарфини камайтириш бўйича биттадан намунавий лойиҳани амалга оширсин.
2. 2020-2021 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси
ва вилоятларда сувни тежайдиган технологиялар қамровини кенгайтириш бўйича йўл хариталари 4а-4м иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
3. Молия вазирлиги (А.Э.Эргашев) Сув хўжалиги вазирлиги (А.А.Мирзаев) ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ш.Ж. Тешаев) билан биргаликда бир ой муддатда мазкур қарорга мувофиқ қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларининг сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича харажатларининг бир қисмини қоплаш тартибини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
4. Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниевга 2021 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш бўйича прогноз кўрсаткичларига зарур ҳолларда қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига
5-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
6. Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев) манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
7. Мазкур қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев ва Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему ускорению организации внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве
951
В последние два года особое внимание уделяется внедрению водосберегающих технологий в выращивание сельскохозяйственных культур.
В результате поддержки государства только в 2020 году водосберегающие технологии внедрены дополнительно на площади
133 тысячи гектаров.
Однако усиливающийся дефицит воды и рост потребности в водных ресурсах требуют резкого повышения эффективности водопользования в сельском хозяйстве.
В целях повышения эффективности механизмов стимулирования внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве, а также достижения устойчивого водообеспечения орошаемых площадей:
1. Одобрить предложение Министерства водного хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о повышении в пять раз темпов внедрения систем капельного и дождевального орошения, а также дискретного способа орошения
с выравниванием земли с помощью лазерного оборудования
в выращивание сельскохозяйственных культур, то есть повышении эффективности водопользования путем внедрения данных технологий
в 2021 году на площади 230 тысяч гектаров и выравнивания с помощью лазерного оборудования 200 тысяч гектаров орошаемых площадей.
2. Утвердить Прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий в 2021 году согласно приложению № 1.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М.:
а) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей разработать адресные программы в разрезе сельскохозяйственных производителей в соответствии с прогнозными показателями, утвержденными приложением № 1
к настоящему постановлению, до конца 2021 года обеспечить внедрение по республике не менее чем на:
160 тысячах гектаров площади выращивания хлопчатника,
30 тысячах гектаров – плодовых культур, 15 тысячах гектаров – винограда, 5 тысячах гектаров – других культур – технологии капельного орошения;
14 тысячах гектаров площади выращивания зерновых культур,
2 тысячах гектаров – овощных и бахчевых культур, 2 тысячах гектаров – кормовых культур – технологии дождевального орошения;
600 гектарах площади выращивания хлопчатника – технологии дискретного орошения;
200 тысячах гектаров – выравнивания посевных площадей
с помощью лазерного оборудования, из них 43 тысячи гектаров – площади выращивания риса;
б) принять меры по созданию во всех регионах республики частных или функционирующих на основе государственно-частного партнерства сервисных и дилерских центров по водосберегающим технологиям;
в) создать условия для организации деятельности малых предприятий и цехов в целях утилизации однолетних капельных шлангов, использовавшихся на территориях, на которых за прошедшие годы была внедрена технология капельного орошения;
г) в целях своевременного возврата зарубежных и отечественных кредитных средств, привлеченных на внедрение водосберегающих технологий, уделить внимание внедрению данных технологий, прежде всего на территориях, обеспеченных объектами инфраструктуры (электрической энергией);
д) принять меры по кардинальному повышению роли
и ответственности рабочих групп по содействию внедрению водосберегающих технологий полива (Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей), созданных в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 декабря 2018 года № ПП–4087 «О неотложных мерах по созданию благоприятных условий для широкого использования технологии капельного орошения при производстве хлопка-сырца» за внедрение водосберегающих технологий.
3. Установить следующий новый порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при выращивании сельскохозяйственной продукции, в соответствии с которым начиная
с 2021 года:
на покрытие части затрат по внедрению водосберегающих технологий сельскохозяйственным производителям предоставляются субсидии согласно приложению № 2;
на покрытие части процентных расходов по банковским кредитам, выделяемым на приобретение и строительство водосберегающих технологий, предоставляются субсидии согласно приложению № 3;
сельскохозяйственным производителям, закупившим автоматизированные планировочные агрегаты с лазерной установкой, произведенные отечественными производителями, покрываются 30 процентов их стоимости из государственного бюджета.
Субсидии, предусмотренные настоящим пунктом, выделяются
с условием применения внедренных водосберегающих технологий
не менее пяти лет.
Определить, что земельные площади, на которых внедрены водосберегающие технологии, не подлежат оптимизации минимум
5 лет, изъятие земельного участка или его части для государственных
и общественных нужд допускается с согласия землепользователя после полного возмещения рыночной стоимости затраченных средств и убытковпонесенных вследствие такого изъятия.
4. Министерству финансов (Ишметов Т.А., Эргашев А.Э.):
начиная с 2021 года при формировании параметров государственного бюджета предусматривать средства, необходимые для финансирования мероприятий, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления;
в месячный срок обеспечить выделение средств в размере
98,9 миллиарда сумов, предусмотренных на внедрение капельного орошения производителями хлопка-сырца, указанных в направлениях оптимизируемых расходов республиканского бюджета в постановлении Кабинета Министров от 21 сентября 2020 года № 575 «О мерах
по обеспечению стабильности Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год и оптимизации его расходов»;
совместно с Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и коммерческими банками обеспечить выплату 250 миллиардов сумов за счет льготных кредитов на хлопок и зерно, выделяемых из Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов за оказываемые услуги по механизации при выравнивании посевных земель автоматизированными планировочными агрегатами с лазерной установкой.
5. Обеспечить формирование суммы субсидий в размере
1,5 триллиона сумов, необходимых для поддержки внедрения водосберегающих технологий в 2021 году путем обеспечения:
выделения Министерством финансов (Ишметов Т.А.) 330 миллиардов сумов из государственного бюджета;
принятия мер заместителями Премьер-министра (Кучкаров Ж.А., Умурзаков С.У.), Министерством финансов (Ишметов Т.А.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) по финансированию 1 170 миллиардов сумов за счет заемных средств, привлеченных из международных финансовых институтов на поддержку бюджета.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли (Умурзаков С.У., Вафаев Ш.А.), Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) открыть через коммерческие банки кредитные линии до 200 миллионов долларов
в рамках средств, привлеченных из международных финансовых институтов и зарубежных финансовых организаций для фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных предприятий (кластеров, коопераций) для внедрения водосберегающих технологий.
7. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) в двухмесячный срок сформировать научно-инновационные проекты, направленные
на научное решение актуальных проблем эффективности применения водосберегающих технологий с учетом почвенно-климатических условий и состояния водообеспеченности регионов, и внести в Министерство инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) предложения об объявлении соответствующего конкурса.
8. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р., Ахмаджонов В.М.):
в месячный срок сформировать перечень зарубежных и отечественных предприятий, производящих и строящих системы капельного и дождевального орошения, пользующихся доверием в республике и других странах,
с доведением перечня до сельскохозяйственных производителей, изъявивших желание внедрить данные системы;
совместно с Министерством сельского хозяйства (Тешаев Ш.Ж.) в срок до 1 февраля 2021 года разработать методические пособия по внедрению водосберегающих технологий по основным видам культур с учетом почвенно-климатических условий, водообеспеченности и других условий республики;
совместно с Министерством сельского хозяйства (Тешаев Ш.Ж.), Министерством инновационного развития (Назаров А.С.) и Научно-исследовательским институтом ирригации и водных проблем (Уразгелдиев А.Б.) в двухмесячный срок разработать и утвердить временные нормативы
по нормам полива сельскохозяйственных культур, учитывающие почвенно-климатические условия и способы орошения регионов.
9. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) совместно
с Министерством финансов (Эргашев А.Э.), Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Юлдашев К.А.), АО «Региональные электрические сети» (Мустафоев У.М.), а также Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей:
в срок до 1 апреля 2021 года внедрить в порядке эксперимента систему прозрачного онлайн-мониторинга расхода электрической энергии и объема сбрасываемой воды на одной насосной станции системы Министерства водного хозяйства в каждом регионе с внедрением современных информационных технологий без вмешательства человека;
в срок до 1 декабря 2021 года обеспечить запуск единой электронной информационной системы, ведущей учет расхода электрической энергии и объема сбрасываемой воды по республике
на действующих 1 688 насосных станциях Министерства водного хозяйства.
Возложить персональную ответственность на председателя правления АО «Региональные электрические сети» Мустафоева У.М. за замену счетчиков электрической энергии в рамках балансовой принадлежности на счетчики, соответствующие Автоматизированной системе учета
и контроля потребления электрической энергии, и обеспечение информации о расходуемой электрической энергии, министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за установку счетчиков электрической энергии, находящихся на балансе потребителей, и оборудования по ведению учета объема воды и обеспечение соответствующей информации.
Установить, что Министерство финансов осуществляет финансирование мероприятий, указанных в абзаце третьем настоящего пункта, за счет средств государственного бюджета, а также привлечения грантов международных финансовых институтов и стран-доноров на основании расчетов Министерства водного хозяйства.
10. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.) совместно с Министерством инновационного развития (Назаров А.С.) и Министерством водного хозяйства (Ахмаджонов В.М.)
в срок до 1 октября 2021 года привлечь ведущих зарубежных экспертов, изучить эффективность применения водосберегающих технологий в Узбекистанеразработать и внести в Кабинет Министров необходимые рекомендации с учетом почвенно-климатических условий и состояния водообеспечения регионов.
Затраты, связанные с привлечением передовых зарубежных специалистов, возместить из резервного фонда Кабинета Министров.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.), Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Агентству «Узстандарт» (Саттаров Д.Н.) и Ассоциации «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.Н.) разработать типовые стандарты водосберегающих технологий, соответствующие природно-климатическим условиям республики, на основе расширения взаимной кооперации отраслей промышленности в сфере производства комплектующих и запасных частей для водосберегающих систем орошения, создания здоровой конкурентной среды, а также отечественных и зарубежных технологий.
12. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерству финансов (Эргашев А.Э.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 февраля 2021 года внести в Кабинет Министров проект документа, предусматривающий внесение в законодательство соответствующих изменений для установления ответственности производителей сельскохозяйственной продукции в целях эффективного использования каждого проекта внедрения водосберегающих технологий, на реализацию которых выделены субсидии
из государственного бюджета, на протяжении минимум пяти лет. При этом предусмотреть:
возврат субсидированных средств и отмену примененных налоговых льгот при неиспользовании в установленном порядке и в определенные сроки водосберегающих технологий, внедренных за счет субсидий, выделенных из государственного бюджета;
стимулирование внедрения механизмов общественного контроля, в частности, поощрение в размере до пяти процентов от возвращенных субсидированных средств лиц, отправивших фотоснимки и видеозаписи, подтверждающие факты неиспользования в установленном порядке водосберегающих технологий, внедренных за счет субсидий, выделенных из государственного бюджета.
13. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) совместно
с Министерством высшего и среднего специального образования (Холмухамедов М.М.) и Министерством инновационного развития (Турдикулова Ш.У.) обеспечить внедрение начиная с 2021/2022 учебного года системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов (консультантов) по внедрению и применению водосберегающих технологий в профессиональных образовательных учреждениях, подведомственных Министерству водного хозяйства.
При этом определить, что затраты на обучение, переподготовку
и повышение квалификации специалистов (консультантов) по внедрению и применению водосберегающих технологий производятся за счет средств Министерства водного хозяйства и заказчиков, а также грантов стран-доноров.
14. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) совместно
с Советом Министров Республики Каракалпакстан (Сариев К.Р., Хужаметов С.Ж.), хокимиятами Хорезмской (Эрманов Ф.О., Юсупов О.Б.), Бухарской (Умаров Ф.Б., Хикматов С.Н.), Джизакской (Салиев Э.А., Ашурматов О.Ш.) и Сырдарьинской (Мирзаев Г.Г., Сабиров К.Э.) областей
с привлечением научно-исследовательских институтов в срок
до 1 февраля 2021 года внести проект соответствующего постановления о внедрении совершенно новой системы промывных поливов
при выращивании сельскохозяйственных культур. При этом предусмотреть:
конкретные меры по резкому снижению расхода воды при промывных поливах и снижению уровня вторичного засоления;
конкретные предложения, исходящие из особенностей промывных поливов на площадях с внедренными системами капельного и дождевального орошения;
создание и включение в учебные программы соответствующих направлений образования в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства учебников и учебных пособий нового поколения «Способы водопользования в сельском хозяйстве» и «Технологии промывных поливов».
15. Министерству инвестиций и внешней торговли (Умурзаков С.У.) совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хайитов А.А.) привлечь гранты международных организаций
и реализовать в 2021 году в каждом регионе по одному типовому проекту по снижению расхода воды за счет планировки посевных площадей посредством лазерного оборудования.
16. Утвердить «дорожные карты» по расширению охвата водосберегающими технологиями в Республике Каракалпакстан
и областях в 2020–2021 годах согласно приложениям №№ 4а–4м.
17. Министерству финансов (Эргашев А.Э.) совместно с Министерством водного хозяйства (Мирзаев А.А.) и Министерством сельского хозяйства (Тешаев Ш.Ж.) в месячный срок в соответствии с настоящим постановлением разработать и внести в Кабинет Министров Порядок возмещения части затрат сельскохозяйственных производителей на внедрение водосберегающих технологий.
18. Предоставить заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. право внесения при необходимости дополнений и изменений в прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий в 2021 году.
19. Внести изменения и дополнение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
20. Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.) совместно
21. Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего решения, координацию и контроль за деятельностью ответственных ведомств возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Ж.А.
По итогам каждого квартала представлять Президенту Республики Узбекистан информацию об эффективности осуществляемых мер.