БМТнинг Муносиб турар жой масалалари бўйича махсус маърузачиси Омбудсманга ташриф буюрди
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Муносиб турар жой масалалари бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал Ўзбекистонга ташрифи доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) билан учрашди.
Айтиб ўтиш керакки, Б.Ражагопал Ўзбекистондаги уй-жой ҳуқуқини ҳимоя қилиниши борасидаги қонунчилик ва унинг ижроси, жумладан, уй-жойнинг арзонлиги ҳамда яроқлилиги, хизматлардан фойдаланиш имкониятлари ва мажбурий кўчириш масалаларини ўрганмоқда.
Омбудсман Феруза Эшматова махсус маърузачи Балакришнан Ражагопал ҳамда махсус маърузачи котибиятининг бошлиғи Гуннар Тейссен билан учрашувда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берди.
Ўзбекистонда фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, улар мурожаатларини кўриб чиқиш бўйича аниқ механизмлар яратилгани ва бу борадаги қонунчилик доимий равишда такомиллаштирилиб борилаётганига алоҳида эътибор қаратилди.
2020-2023 йиллар давомида Омбудсманга турар жой билан боғлиқ масалада фуқаролардан 5 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган. Мазкур мурожаатларнинг кўриб чиқилиши натижасида фуқаролар фойдасига 1 миллиард 305 миллион сўм компенсация маблағлари ундирилган.
Ўзаро мулоқот давомида ушбу йўналишда аҳолининг ҳуқуқий билими ва хабардорлигини ошириб бориш зарурлиги таъкидланди. Шу муносабат билан республика бўйлаб фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган «Омбудсман мактаби» тадбирларининг муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳамда Болалар омбудсмани вакиллари ҳам ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Суҳбат давомида махсус маърузачи Балакришнан Ражагопал Ўзбекистонда фуқароларнинг тураржойга бўлган ҳуқуқлари ҳимоя қилинишининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, жумладан, аҳолининг кам таъминланган қатламини уй-жой билан таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотларни эътироф этар экан, бу борада Омбудсман институти фаолиятининг долзарблигига тўхталиб ўтди.
Шунингдек, Омбудсман институтлари билан яқин ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашдан манфаатдор эканлигини билдирди.

Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал в ходе своего визита в Узбекистан встретился с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом).
Следует отметить, что Б. Раджагопал изучает вопросы реализации законодательства о защите права на жилье, в том числе доступность и пригодность жилья, эффективность механизмов защиты от принудительного выселения.
На встрече со специальным докладчиком Балакришнаном Раджагопалом и руководителем секретариата спецдокладчика Гуннаром Тайссеном Омбудсман Феруза Эшматова рассказала об осуществляемых реформах в сфере защиты прав человека.
Как отмечалось, в Узбекистане созданы конкретные механизмы защиты прав и интересов граждан, рассмотрения их обращений, законодательство в этой области постоянно совершенствуется.
За 2020–2023 годы поступило более 5 тысяч обращений граждан по вопросам, связанным с жильем. По итогам их рассмотрения в пользу граждан взыскан 1 миллиард 305 миллионов сумов компенсаций.
В ходе диалога была подчеркнута необходимость повышения правовых знаний и осведомленности населения в этом направлении. Отмечена важность мероприятий «Школа Омбудсмана», направленных на повышение правовой грамотности граждан.
Своими мнениями в рамках встречи также поделились Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства и представители Детского омбудсмана.
Балакришнан Раджагопал высоко оценил реализуемые в Узбекистане реформы по укреплению правовых основ защиты прав граждан на жилье, особо отметив отдельную роль института Омбудсмана в этом вопросе.