Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
3146
Мамлакатимиз ўзининг бой бадиий мероси билан жаҳон санъати ва маданияти ривожига катта ҳисса қўшган қадимий цивилизация ўчоғи сифатида миллий бадиий анъаналарнинг ўзига хослигини сақлаб келаётгани дунёнинг етакчи санъат мутахассислари томонидан эътироф этилган.
Бугунги кунда замонавий ўзбек тасвирий санъатига кўплаб ёш истеъдод эгалари кириб келаётгани, турли йўналишларда фаолият кўрсатаётган ижодкорлар, хусусан, рассом ва ҳайкалтарошлар, халқ усталари ижодида янгича мазмун ва шакл, жаҳон санъат майдонида муносиб ўрин эгаллашга интилиш тенденциялари кўзга ташланаётганини ижобий баҳолаш лозим.
Шу билан бирга, таъкидлаш лозимки, ҳозирги вақтда тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн соҳасини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар талаб даражасида эмаслиги, соҳага доир норматив-ҳуқуқий ҳамда моддий-техник базанинг мукаммал эмаслиги, малакали кадрлар етишмаслиги бу борадаги ишларнинг самарасига салбий таъсир этмоқда.
Ўзбек тасвирий ва амалий санъати ҳамда дизайн йўналишларини янада ривожлантириш, халқимизнинг ушбу нафис санъатларга бўлган эстетик эҳтиёжини қондириш, кенг йўналишда фаолият олиб бораётган мутахассисларнинг ижодий имкониятларидан унумли фойдаланиш, уларга шарт-шароит яратиш, бадиий салоҳиятини ошириш, замон талабларига мос бадиий таълим тизимини кенг йўлга қўйиш ҳамда Ўзбекистон Бадиий академиясининг фаолиятини ривожлантириш ва такомиллаштириш мақсадида:
Ўзбекистон Бадиий академиясининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Бадиий академияси марказий аппаратининг бошқарув ходимлари умумий чекланган сони 21 кишидан иборат тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Бадиий академиясининг Қорақалпоғистон Республикаси бўлими тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштириш бўйича 2017-2021 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастури 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Бадиий академияси Бадиий ижодкорлар уюшмасининг тузилмаси 5-иловага мувофиқ маъқуллансин.
Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш бўйича Республика комиссияси таркиби 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Бадиий академияси раисига зарур ҳолларда, марказий аппарат ҳамда Ўзбекистон Бадиий академиясининг Қорақалпоғистон Республикаси бўлими тузилмасига ходимларнинг чекланган умумий сони доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
2. Ўзбекистон Бадиий академиясининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон тасвирий ва амалий санъатини янада ривожлантириш, шахсий ва ижодий кўргазмалар учун кенг имкониятлар яратиб бериш ҳамда ижодкорларнинг бадиий салоҳиятини ошириш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
жаҳондаги етакчи бадиий академиялар, ушбу йўналишдаги таълим муассасалари, ташкилотлар, атоқли маданият ва санъат арбоблари билан илғор тажрибалар алмашиш мақсадида ҳар томонлама ижодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш;
ижодкорлар ва истеъдодли ёшларни ижтимоий-иқтисодий муҳофаза қилиш ҳамда Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги ташкилотларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
халқимизнинг бой маданий меросини, тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн анъаналарини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Бадиий академияси Бадиий ижодкорлар уюшмасининг (кейинги ўринларда – Бадиий ижодкорлар уюшмаси деб юритилади) фаолиятини мувофиқлаштириш;
тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн йўналишидаги ижодкорларни миллий ўзлигимизни англаш ғояларини тараннум этувчи юксак даражадаги ёрқин санъат асарларини яратишдаги фаолиятини рағбатлантириш ва болалар санъатини ривожлантириш билан боғлиқ чора-тадбирларни амалга ошириш;
Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги таълим муассасаларининг фаолиятида бадиий таълим узвийлиги ҳамда узлуксизлигини таъминлашга эришиш мақсадида ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернатлари ва ўрта махсус таълим муассасалари учун бошланғич бадиий таълимни йўлга қўйиш;
Ўзбекистон маданияти ва санъатининг тараққиёти йўлида тасвирий ва амалий санъат, дизайн ва халқ ҳунармандчилиги соҳалари бўйича юқори малакали мутахассислар тайёрлаш мақсадида Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги таълим муассасаларининг фаолиятини хорижий тажрибалар асосида такомиллаштириш;
тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн йўналишида етук мутахассисларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, Ўзбекистон Бадиий академияси марказий аппарати ва унинг ҳудудий бўлимлари фаолиятини кучайтириш, бу борадаги вазифаларни амалга оширишнинг замонавий, таъсирчан усул ва шаклларини тизимли асосда ривожлантириб бориш;
Ўзбекистонда ва хорижда кенг кўламдаги кўргазмалар ташкил этиш орқали миллий санъатимиз ютуқларини дунё жамоатчилигига танитиш, конференция, биенналелар ва бошқа анжуманлар ўтказиш.
3. Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ва Фанлар академиясининг мамлакатимиз музейлари фондларини мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарлари билан мунтазам бойитиб бориш ва асарлар баҳосини уларнинг ижодий ва моддий қийматидан келиб чиққан ҳолда белгилаш мақсадида:
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги қошида Бадиий экспертлар кенгашини ташкил этиш;
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигига мустақиллик йилларида яратилган, юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарларини сотиб олиш учун 2018 йилдан бошлаб ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 1 миллиард сўм ва “Ўзвиносаноатхолдинг” компаниясининг ташаббуси билан хайрия асосида 1 миллиард сўм маблағ ажратиш тўғрисидаги таклиф маъқуллансин.
Ўзбекистон Бадиий академиясининг раиси мақоми, моддий, маиший, транспорт ва тиббий хизмат кўрсатиш шарт-шароитлари бўйича – вазирга, унинг ўринбосари ва бош илмий котиб – вазир ўринбосарларига тенглаштирилади;
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги қошидаги Бадиий экспертлар кенгашининг таркиби ва Низоми Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади;
мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарларини сотиб олиш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари 2019 йилдан бошлаб энг кам иш ҳақи миқдорининг ўртача йиллик ўсиш кўрсаткичларига оширилган ҳолда ажратилади;
мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарлари Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги қошидаги Бадиий экспертлар кенгашининг қарорига асосан сотиб олинади;
2018 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Бадиий академиясининг ҳақиқий аъзолари учун энг кам иш ҳақининг тўрт баробари миқдорида ойлик гонорар тўлаш тизими жорий қилинади ҳамда ушбу гонорарлар жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинади;
Ўзбекистон Бадиий академиясининг ҳақиқий аъзолари Ўзбекистон Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоларига белгиланган имтиёзлардан фойдаланади.
5. Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг маблағлари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
6. Бадиий ижодкорлар уюшмаси ва унинг ҳудудий бўлимлари галереяларини сақлаш харажатлари, шунингдек, уларнинг моддий-техник базасини ривожлантириш харажатларини молиялаштириш манбаси этиб Ўзбекистон ижодкорларини қўллаб-қувватлаш “Илҳом” жамоат фонди (кейинги ўринларда – Фонд деб юритилади) маблағлари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар белгилансин.
Бунда Бадиий ижодкорлар уюшмасининг ҳудудий бўлимлари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш харажатлари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан Фондга ажратиладиган бюджет маблағлари (субсидия) ҳисобидан қопланиши назарда тутилсин.
7. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Бадиий ижодкорлар уюшмаси ҳудудий бўлимларининг ҳудудий галереяларда жойлаштирилишини ҳамда уларнинг моддий-техник базаси мустаҳкамланишини таъминласин.
мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарларини сотиб олиш учун зарур маблағларни 2018 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг параметрлари шакллантирилганда ажратилишини назарда тутсин;
Ўзбекистон Бадиий академияси марказий аппаратига 2 та шахсан бириктирилган ва 1 та навбатчи хизмат автотранспорти сақлаш учун лимит ажратсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 1 ой муддатда:
Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини такомиллаштириш тўғрисидаги Ҳукумат қарорини қабул қилсин;
Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти ҳудудида Ўзбекистон Бадиий академияси биносини қуриш ишларини ташкиллаштирсин ва ушбу бинода рассомлар учун тажриба устахонасини ташкил этиш кўзда тутилсин.
10. Ўзбекистон Бадиий академияси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов зиммасига юклансин.
“Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини
ривожлантириш ва янада такомиллаштиришга доир
қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига
Мамлакатимизда мустақиллик йилларида бадиий ижоднинг бошқа турлари қатори тасвирий санъат соҳаси ривожига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу борада, айниқса, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1997 йил 23 январда имзоланган “Ўзбекистон Бадиий академиясини ташкил этиш ҳақида”ги фармони, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1997 йил 11 мартда қабул қилинган шу йўналишдаги қарори муҳим аҳамиятга эга бўлди. Мазкур тарихий ҳужжатларда белгилаб берилган вазифалар асосида Бадиий академия томонидан ўтган йигирма йил мобайнида тасвирий санъат соҳасидаги давлат сиёсатини амалга ошириш, рассомлар фаолиятини мувофиқлаштириш, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, моддий ва маънавий манфаатларини рўёбга чиқариш, ёш рассомларни тарбиялаш борасида кўп ишлар қилинди.
Бу ҳақда сўз борганда, Бадиий академия таркибида тасвирий санъат соҳаси бўйича миллий таълимнинг кўп босқичли тизими шакллантирилгани, “San’at” журнали ташкил этилиб, у 1998 йилдан буён уч тилда – ўзбек, рус, инглиз тилларида чоп этилаётгани, бой бадиий меросимиз ва замонавий тасвирий санъатимизнинг ривожланиш тенденцияларини ўрганишга қаратилган илмий тадқиқотларнинг моддий, илмий-услубий базаси мустаҳкамланганини таъкидлаш лозим.
Шу билан бирга, халқаро ҳамкорлик доирасида хорижий маданият ва санъат арбоблари билан учрашув ва мулоқотлар ўтказиш бўйича ўзига хос тизим шакллангани, мамлакатимизнинг кўплаб рассомлари халқаро анжуман ва кўргазмалар, фестиваль ва танловларда қатнашиб, нуфузли ўринларни қўлга киритаётгани, ўнлаб ижодкорлар давлатимизнинг юксак мукофотларига сазовор бўлгани ҳам Бадиий академия фаолияти билан бевосита боғлиқ.
Айни вақтда ҳозирги жадал суръатлар билан ривожланаётган даврнинг ўзи тасвирий санъат соҳасини янада тараққий эттириш, унинг бугунги кундаги ўрни ва мавқеини ошириш, Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини такомиллаштиришни талаб этаётганини эътироф этиш лозим.
Айниқса, тасвирий санъат ижодкорларининг имконият ва салоҳиятини тўлақонли юзага чиқариш, рангтасвир ва амалий санъат асарларининг юксак сифатини таъминлаш борасида кейинги пайтларда долзарб муаммолар тўпланиб қолгани, жумладан, соҳага доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг бугунги кун талабларига жавоб бермаслиги, мавжуд моддий-техник базанинг ночорлиги, малакали кадрлар етишмаслиги, халқаро ижодий ва илмий алоқаларни ривожлантириш ҳамда ижодкорларни ҳар томонлама рағбатлантириш ва истеъдодли ёшларнинг ижодий имкониятларини кенгайтиришда юзага келаётган сусткашликлар мазкур соҳага давлатимиз томонидан эътиборни кучайтиришни тақозо этмоқда.
Маълумки, 2017 йил 3 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ижодкор зиёлилар вакиллари билан учрашувда тараққиётимизнинг ҳозирги босқичида маданият, адабиёт ва санъат соҳасини, жумладан, тасвирий санъат йўналишини ривожлантириш борасидаги долзарб вазифаларни белгилаб, уларни ҳал этиш йўлларини кўрсатиб берди. Ўтган қисқа муддатда ана шу таклиф ва ташаббусларни амалга ошириш бўйича давлатимиз раҳбари томонидан 10 га яқин фармон ва қарорлар қабул қилинди.
“Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарор шу йўналишдаги яна бир муҳим ҳужжат бўлди.
Қарорда халқимизни тасвирий санъат намуналаридан баҳраманд этиш ва дизайн йўналишида фаолият олиб бораётган мутахассисларнинг ижодий имкониятларидан унумли фойдаланиш, улар учун зарур шарт-шароитлар яратиш, санъат асарларида миллий ва умуминсоний анъаналарни юксак даражада ифода этишга эришиш, юртимизда ўтказилаётган кўргазмаларнинг бадиий савиясини ошириш, рассомлик ва дизайн соҳасига ихтисослашган таълим тизимини бугунги кун талабларидан келиб чиққан ҳолда такомиллаштириш борасида муҳим вазифалар белгиланди. Шунингдек, жаҳон миқёсида ўз ўрнига эга бўлган ўзбек тасвирий ва амалий санъати мактабларининг анъаналарини сақлаш ва давом эттириш, замонавий дизайн йўналишлари бўйича фаолият юритаётган истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамда Ўзбекистон Бадиий академиясининг фаолиятини ривожлантириш ва такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Қарорга мувофиқ Ўзбекистон Бадиий академияси ҳамда унинг Қорақалпоғистон Республикаси бўлимининг янгиланган ташкилий тузилмаси тасдиқланди.
Яна бир муҳим жиҳати шундаки, мазкур қарор асосида Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштириш бўйича 2017-2021 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастури ва мазкур дастурни амалга ошириш бўйича Республика комиссияси таркиби тасдиқланди.
Қарорда мамлакатимиз маданий ҳаёти учун муҳим аҳамиятга эга бўлган бир қанча масалаларга алоҳида эътибор берилган. Жумладан, Ўзбекистон тасвирий ва амалий санъатини янада ривожлантириш мақсадида жаҳондаги етакчи бадиий академиялар, ушбу йўналишдаги таълим муассасалари, ташкилотлар, маданият ва санъат усталари ўртасида ўзаро фойдали тажрибалар алмашишни йўлга қўйиш мақсадида ҳар томонлама ижодий алоқаларни ривожлантириш белгиланган.
Ушбу қарорда Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги ташкилотларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, халқимизнинг бой маданий меросини, тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн анъаналарини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Бадиий академиясининг Бадиий ижодкорлар уюшмаси фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш назарда тутилган.
Яна шуниси муҳимки, қарорда тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн йўналишидаги ижодкорларни рағбатлантириш, шунингдек, болалар санъатини ривожлантириш, Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги таълим муассасалари фаолиятида ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернатлари ва ўрта махсус таълим муассасалари учун бошланғич бадиий таълимни йўлга қўйиш режалаштирилган.
Шунингдек, қарорда тасвирий ва амалий санъат, дизайн ва халқ ҳунармандлиги соҳалари бўйича юқори малакали мутахассислар тайёрлаш учун Ўзбекистон Бадиий академияси тизимидаги таълим муассасаларининг фаолиятини хорижий тажрибалар асосида такомиллаштириш, халқаро ижодий ва илмий алоқаларни мустаҳкамлаш, Ўзбекистонда ва хорижда кенг кўламда кўргазмалар ўтказиш орқали миллий санъатимиз ютуқларини дунё жамоатчилигига танитиш, конференция, биеннале ва бошқа анжуманлар ўтказишга алоҳида урғу берилган.
Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек тумани, Содиқ Азимов кўчаси, 35-уйда жойлашган Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти ҳудудида Ўзбекистон Бадиий академияси биносини қуриш ишларини ташкил этиш ҳам қарорда кўзда тутилган.
Айни вақтда Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ва Фанлар академиясининг мамлакатимиз музейлари фондларини мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарлари билан мунтазам бойитиб бориш ва асарлар қийматини ижодий ва моддий салоҳиятидан келиб чиққан ҳолда белгилаш қайд этилган.
Шу билан бирга, қарорга биноан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги қошида Бадиий экспертлар кенгашини ташкил этиш, мустақиллик йилларида яратилган юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий ва амалий санъат асарлари Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги қошидаги Бадиий экспертлар кенгашининг қарорига асосан сотиб олиниши таъкидланган.
Шунингдек, 2018 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Бадиий академиясининг ҳақиқий аъзолари учун энг кам иш ҳақининг тўрт баробари миқдорида ойлик гонорар тўлаш тизими жорий этилади ва ушбу гонорар маблағлари жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинади.
Мухтасар айтганда, мазкур қарор Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини тубдан такомиллаштириш, унинг иш самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади.
Ижодкорларни ҳар томонлама моддий ва маънавий рағбатлантириш, истеъдодли ёшларнинг ижодий имкониятларини кенгайтириш, рассомлик ва дизайн санъати соҳасида таълим тизимини тубдан ислоҳ қилиш, халқимизнинг тасвирий ва амалий санъат соҳасидаги бадиий меросини асраш ва кейинги авлодларга етказиш, юртдошларимизнинг тасвирий ва амалий санъат соҳасидаги эстетик эҳтиёж ва талабларини қаноатлантиришда бу ҳужжат кенг имкониятлар яратиб беради.

В нашей стране, являющейся очагом древней цивилизации и своим бесценным художественным наследием внесшей большой вклад в развитие мировой культуры и искусства, бережно сохраняются уникальные национальные художественные традиции, что признают ведущие в мире специалисты в области искусства.
Сегодня в стране в изобразительное искусство приходят молодые таланты, в творчестве представителей разных жанров, в частности, художников, скульпторов, народных мастеров, появляются новые формы и содержание, они стремятся занять достойное место на мировой арене в области искусства, и этим тенденциям, безусловно, следует дать положительную оценку.
Вместе с тем необходимо отметить, что проводимая работа по развитию изобразительного, прикладного искусства и дизайнерской деятельности не отвечает требуемому уровню, на ее эффективность негативное влияние оказывают несовершенство нормативно-правовой и материально-технической базы сферы, нехватка квалифицированных кадров.
В целях дальнейшего развития в стране изобразительного, прикладного искусства и сферы дизайна, удовлетворения соответствующих эстетических потребностей нашего народа, эффективной реализации и повышения творческого потенциала работников сферы, создания для них необходимых условий, организации разветвленной системы современного художественного образования, развития и совершенствования деятельности Академии художеств Узбекистана:
структуру Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Академии художеств Узбекистана с общей предельной численностью управленческого персонала в количестве 21 штатной единицы согласно приложению № 2;
структуру Каракалпакского республиканского отделения Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 3;
программу мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана на 2017-2021 годы согласно приложению № 4.
Одобрить структуру Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 5.
Утвердить состав Республиканской комиссии по реализации программы мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 6.
Предоставить председателю Академии художеств Узбекистана право при необходимости вносить изменения в структуры центрального аппарата и Каракалпакского республиканского отделения Академии художеств Узбекистана в пределах установленной общей численности работников.
2. Основными задачами Академии художеств Узбекистана определить:
осуществление мер по дальнейшему развитию изобразительного и прикладного искусства Узбекистана, созданию широких возможностей для проведения персональных и творческих выставок, повышению творческого потенциала представителей сферы;
развитие всестороннего творческого сотрудничества с ведущими художественными академиями мира, зарубежными профильными образовательными учреждениями и организациями, известными деятелями культуры и искусства для обмена опытом;
социально-экономическую поддержку творческих деятелей и одаренной молодежи, укрепление материально-технической базы организаций системы Академии художеств Узбекистана;
координацию деятельности Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана (далее – Творческое объединение художников Узбекистана) в целях дальнейшего развития богатого культурного наследия нашего народа, традиций изобразительного, прикладного искусства и дизайна;
стимулирование деятельности представителей изобразительного, прикладного искусства и сферы дизайна для создания ярких произведений высокого художественного уровня, воспевающих идею национальной независимости, а также осуществление мер по развитию детского искусства;
организацию начального художественного образования в специализированных школах-интернатах искусств и средних специальных образовательных учреждениях в целях обеспечения непрерывности и гармоничности художественного образования в образовательных учреждениях системы Академии художеств Узбекистана;
совершенствование с учетом зарубежного опыта деятельности образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана по подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере изобразительного и прикладного искусства, дизайна и народного ремесленничества в целях развития в стране культуры и искусства;
совершенствование системы подготовки профессионалов высокого уровня в сфере изобразительного, прикладного искусства и дизайна, усиление направленной на это деятельности центрального аппарата и территориальных отделений Академии художеств Узбекистана, системное развитие современных, действенных методов и форм реализации данных задач;
широкое ознакомление мировой общественности с достижениями нашего национального искусства посредством организации выставок в Узбекистане и за рубежом, проведения конференций, биеннале и других мероприятий.
3. В целях постоянного пополнения музейных фондов страны произведениями изобразительного и прикладного искусства, созданными в годы независимости и имеющими высокую художественную ценность, определения стоимости произведений исходя из их художественной и материальной ценности одобрить предложение Академии художеств Узбекистана, Министерства культуры и Академии наук Республики Узбекистан:
о создании Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
о ежегодном выделении начиная с 2018 года Министерству культуры Республики Узбекистан 1 миллиарда сумов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и 1 миллиарда сумов в порядке благотворительности по инициативе компании «Узвиносаноатхолдинг» для приобретения произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность.
председатель Академии художеств Узбекистана по статусу, условиям материального, бытового обеспечения, транспортного и медицинского обслуживания приравнивается к министру, его заместитель и главный научный секретарь – к заместителям министра;
состав и Положение о Художественном экспертном совете при Министерстве культуры Республики Узбекистан утверждаются Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
с 2019 года средства Государственного бюджета Республики Узбекистан на приобретение произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность, выделяются с учетом среднего годового роста минимального размера заработной платы;
произведения изобразительного и прикладного искусства, созданные в годы независимости и имеющие высокую художественную ценность, приобретаются на основании заключения Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
с 1 января 2018 года внедряется система ежемесячной выплаты действительным членам Академии художеств Узбекистана не облагаемого налогом на доходы физических лиц гонорара в четырехкратном размере минимальной заработной платы;
действительные члены Академии художеств Узбекистана пользуются льготами, установленными для действительных членов Академии наук Узбекистана.
5. Определить источниками финансирования деятельности Академии художеств Узбекистана средства Государственного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством.
6. Определить источниками финансирования расходов на содержание галерей Творческого объединения художников и его территориальных отделений, а также на развитие их материально-технической базы Общественный фонд по поддержке творческих деятелей Узбекистана «Илхом» (далее – Фонд) и другие источники, не запрещенные законодательством.
Предусмотреть при этом, что расходы на оплату труда работников территориальных отделений Творческого объединения художников Узбекистана покрываются за счет средств (субсидий), выделяемых Фонду из Государственного бюджета Республики Узбекистан.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить размещение территориальных отделений Творческого объединения художников в галереях на местах и укрепление их материально-технической базы.
начиная с 2018 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан средства на приобретение произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность;
выделить центральному аппарату Академии художеств Узбекистана лимит на содержание 2 персонально закрепленных и 1 дежурного служебных автотранспортных средств.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок:
принять постановление правительства о совершенствовании деятельности Академии художеств Узбекистана;
организовать строительство здания Академии художеств Узбекистана на территории Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода, предусмотрев создание в этом здании экспериментальных мастерских для художников.
10. Академии художеств Узбекистана совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.Султанова.
«О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему
совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана»
В годы независимости в нашей стране наряду с другими видами художественного творчества большое внимание уделяется развитию изобразительного искусства.
Важную роль в этом сыграли Указ Президента Республики Узбекистан «О создании Академии художеств Узбекистана» от 23 января 1997 года и постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан об организации деятельности академии от 11 марта 1997 года. На основе определенных в этих исторически значимых документах задач Академией художеств за минувшие двадцать лет проделана широкомасштабная работа по реализации государственной политики в области изобразительного искусства, координации деятельности художников, защите их прав, оказанию им материальной и моральной поддержки, воспитанию молодых художников.
Говоря об этом, прежде всего необходимо отметить, что в составе Академии художеств сформирована многоступенчатая система национального образования в сфере изобразительного искусства, с 1998 года на трех языках – узбекском, русском и английском – начал издаваться журнал “San,at”, укреплена материальная, научно-методологическая база научных исследований, направленных на изучение нашего богатого художественного наследия и тенденций развития современного изобразительного искусства.
Вместе с тем в рамках международного сотрудничества сформирована уникальная практика проведения встреч и бесед с иностранными деятелями культуры и искусства, многие художники нашей страны принимают участие в международных конференциях и выставках, фестивалях и конкурсах, занимают на них призовые места, десятки творческих деятелей удостоились высоких государственных наград, что также является непосредственным результатом деятельности Академии художеств.
Следует признать, что нынешнее стремительно меняющееся время требует дальнейшего развития сферы изобразительного искусства, повышения ее роли и авторитета, совершенствования деятельности Академии художеств Узбекистана.
Особенно скопление в последнее время актуальных проблем, связанных с полноценной реализацией возможностей и потенциала деятелей изобразительного искусства, обеспечением высокого качества произведений живописи и прикладного искусства, несоответствием нормативно-правовой базы сферы требованиям современности, плачевным состоянием материально-технической базы, нехваткой квалифицированных кадров, инертностью в развитии международных творческих и научных связей, всесторонним стимулированием творческих деятелей и расширением возможностей для творчества одаренной молодежи, обуславливают усиление внимания нашего государства к этой сфере.
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 3 августа 2017 года встрече с представителями творческой интеллигенции определил актуальные задачи по развитию культуры, литературы и искусства, в том числе изобразительного искусства на современном этапе развития нашей страны, указал направления их исполнения. За минувшее короткое время для реализации этих предложений и инициатив принято около 10 указов и постановлений главы нашего государства.
Очередным важным документом, принятым в этом направлении, стало принятое постановление «О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана».
В постановлении определены важные задачи по приобщению нашего народа к произведениям изобразительного искусства, эффективному использованию творческих возможностей художников и дизайнеров, созданию для них необходимых условий, обеспечению воплощения национальных и общечеловеческих ценностей в их произведениях, повышению художественного уровня проводимых в стране выставок, совершенствованию системы образования в сфере художества и дизайна в соответствии с современными требованиями. Особое внимание в документе также уделено сохранению и продолжению традиций всемирно известных узбекских школ изобразительного и прикладного искусства, поддержке талантливой молодежи, занимающейся современным дизайном, развитию и совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана.
В соответствии с постановлением утверждена обновленная организационная структура Академии художеств Узбекистана и ее Каракалпакского республиканского отделения.
Еще один важный аспект – утверждены Программа мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана на 2017-2021 годы и состав Республиканской комиссии по реализации этой программы.
В постановлении особое внимание уделено ряду вопросов, имеющих важное значение для культурной жизни страны. В частности, с целью дальнейшего развития изобразительного и прикладного искусства Узбекистана определена задача по развитию всестороннего творческого сотрудничества для обмена передовым опытом с ведущими художественными академиями мира, образовательными учреждениями и организациями в этой сфере, деятелями культуры и мастерами искусств.
С целью укрепления материально-технической базы организаций системы Академии художеств Узбекистана, развития богатого культурного наследия нашего народа, традиций изобразительного и прикладного искусства, дизайна настоящим постановлением предусмотрено осуществление мер по координации деятельности Творческого союза художников Академии художеств Узбекистана.
Еще одним важным аспектом данного документа является то, что в нем намечены стимулирование деятелей изобразительного и прикладного искусства, а также дизайна, развитие детского искусства, организация начального художественного образования для специализированных школ-интернатов искусства и средних специальных образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана.
В постановлении особое внимание также уделено совершенствованию деятельности образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана на основе зарубежного опыта с целью подготовки высококвалифицированных специалистов в сфере изобразительного и прикладного искусства, дизайна и народного ремесленничества, укреплению международных творческих и научных связей, доведению до мировой общественности успехов национального искусства через широкую организацию выставок в Узбекистане и за рубежом, проведению конференций, биеннале и других мероприятий.
Постановлением предусмотрено строительство здания Академии художеств Узбекистана на территории Национального института художества и дизайна имени Камолиддина Бехзода, расположенного по адресу: город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Садыка Азимова, дом №35.
Принято предложение Академии художеств Узбекистана, Министерства культуры и Академии наук Республики Узбекистан о постоянном пополнении музейных фондов страны произведениями изобразительного и прикладного искусства, созданными в годы независимости и имеющими высокую художественную ценность, определении их стоимости исходя из их художественной и материальной ценности.
Постановлением предусмотрено создание Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан, установлено, что произведения изобразительного и прикладного искусства, созданные в годы независимости и имеющие высокую художественную ценность, приобретаются на основании решения Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
С 1 января 2018 года внедряется система ежемесячной выплаты действительным членам Академии художеств Узбекистана гонорара в четырехкратном размере минимальной заработной платы, эти гонорары не облагаются налогом на доходы физических лиц.
В целом данное постановление имеет важное значение для кардинального совершенствования и повышения эффективности деятельности Академии художеств Узбекистана.
Реализация предусмотренных этим постановлением мер создаст широкие возможности для всестороннего материального и морального стимулирования творческих деятелей, расширения творческих возможностей одаренной молодежи, коренного реформирования системы образования в области художественного искусства и дизайна, сохранения и доведения до будущих поколений художественного наследия нашего народа, удовлетворения эстетических потребностей и запросов наших соотечественников в сфере изобразительного и прикладного искусства.