O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
3135
Mamlakatimiz o‘zining boy badiiy merosi bilan jahon san’ati va madaniyati rivojiga katta hissa qo‘shgan qadimiy sivilizatsiya o‘chog‘i sifatida milliy badiiy an’analarning o‘ziga xosligini saqlab kelayotgani dunyoning yetakchi san’at mutaxassislari tomonidan e’tirof etilgan.
Bugungi kunda zamonaviy o‘zbek tasviriy san’atiga ko‘plab yosh iste’dod egalari kirib kelayotgani, turli yo‘nalishlarda faoliyat ko‘rsatayotgan ijodkorlar, xususan, rassom va haykaltaroshlar, xalq ustalari ijodida yangicha mazmun va shakl, jahon san’at maydonida munosib o‘rin egallashga intilish tendensiyalari ko‘zga tashlanayotganini ijobiy baholash lozim.
Shu bilan birga, ta’kidlash lozimki, hozirgi vaqtda tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar talab darajasida emasligi, sohaga doir normativ-huquqiy hamda moddiy-texnik bazaning mukammal emasligi, malakali kadrlar yetishmasligi  bu boradagi ishlarning samarasiga salbiy ta’sir etmoqda.
O‘zbek tasviriy va amaliy san’ati hamda dizayn yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish, xalqimizning ushbu nafis san’atlarga bo‘lgan estetik ehtiyojini qondirish, keng yo‘nalishda faoliyat olib borayotgan mutaxassislarning ijodiy imkoniyatlaridan unumli foydalanish, ularga shart-sharoit yaratish, badiiy salohiyatini oshirish, zamon talablariga mos badiiy ta’lim tizimini keng yo‘lga qo‘yish hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasining faoliyatini rivojlantirish va takomillashtirish maqsadida:
O‘zbekiston Badiiy akademiyasining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi markaziy apparatining boshqaruv xodimlari umumiy cheklangan soni 21 kishidan iborat tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi tuzilmasi 3-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yanada takomillashtirish bo‘yicha 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Badiiy ijodkorlar uyushmasining tuzilmasi 5-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi tarkibi 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisiga zarur hollarda, markaziy apparat hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi tuzilmasiga xodimlarning cheklangan umumiy soni doirasida o‘zgartirishlar kiritish huquqi berilsin.
2. O‘zbekiston Badiiy akademiyasining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
O‘zbekiston tasviriy va amaliy san’atini yanada rivojlantirish, shaxsiy va ijodiy ko‘rgazmalar uchun keng imkoniyatlar yaratib berish hamda ijodkorlarning badiiy salohiyatini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish;
jahondagi yetakchi badiiy akademiyalar, ushbu yo‘nalishdagi ta’lim muassasalari, tashkilotlar, atoqli madaniyat va san’at arboblari bilan ilg‘or tajribalar almashish maqsadida har tomonlama ijodiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish;
ijodkorlar va iste’dodli yoshlarni ijtimoiy-iqtisodiy muhofaza qilish hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi tashkilotlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash;
xalqimizning boy madaniy merosini, tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn an’analarini rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Badiiy ijodkorlar uyushmasining (keyingi o‘rinlarda – Badiiy ijodkorlar uyushmasi deb yuritiladi) faoliyatini muvofiqlashtirish;
tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn yo‘nalishidagi ijodkorlarni milliy o‘zligimizni anglash g‘oyalarini tarannum etuvchi yuksak darajadagi yorqin san’at asarlarini yaratishdagi faoliyatini rag‘batlantirish va bolalar san’atini rivojlantirish bilan bog‘liq chora-tadbirlarni amalga oshirish;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi ta’lim muassasalarining faoliyatida badiiy ta’lim uzviyligi hamda uzluksizligini ta’minlashga erishish maqsadida ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatlari va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari uchun boshlang‘ich badiiy ta’limni yo‘lga qo‘yish;
O‘zbekiston madaniyati va san’atining taraqqiyoti yo‘lida tasviriy va amaliy san’at, dizayn va xalq hunarmandchiligi sohalari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash maqsadida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi ta’lim muassasalarining faoliyatini xorijiy tajribalar asosida takomillashtirish;
tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn yo‘nalishida yetuk mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi markaziy apparati va uning hududiy bo‘limlari faoliyatini kuchaytirish, bu boradagi vazifalarni amalga oshirishning zamonaviy, ta’sirchan usul va shakllarini tizimli asosda rivojlantirib borish;
O‘zbekistonda va xorijda keng ko‘lamdagi ko‘rgazmalar tashkil etish orqali milliy san’atimiz yutuqlarini dunyo jamoatchiligiga tanitish, konferensiya, biyennalelar va boshqa anjumanlar o‘tkazish.
3. O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va Fanlar akademiyasining mamlakatimiz muzeylari fondlarini mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlari bilan muntazam boyitib borish va asarlar bahosini ularning ijodiy va moddiy qiymatidan kelib chiqqan holda belgilash maqsadida:
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshida Badiiy ekspertlar kengashini tashkil etish;
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligiga mustaqillik yillarida yaratilgan, yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlarini sotib olish uchun 2018-yildan boshlab har yili O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan 1 milliard so‘m va “O‘zvinosanoatxolding” kompaniyasining tashabbusi bilan xayriya asosida 1 milliard so‘m mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi taklif ma’qullansin.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasining raisi maqomi, moddiy, maishiy, transport va tibbiy xizmat ko‘rsatish shart-sharoitlari bo‘yicha – vazirga, uning o‘rinbosari va bosh ilmiy kotib – vazir o‘rinbosarlariga tenglashtiriladi;
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshidagi Badiiy ekspertlar kengashining tarkibi va Nizomi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadi;
mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlarini sotib olish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari 2019-yildan boshlab eng kam ish haqi miqdorining o‘rtacha yillik o‘sish ko‘rsatkichlariga oshirilgan holda ajratiladi;
mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlari O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshidagi Badiiy ekspertlar kengashining qaroriga asosan sotib olinadi;
2018-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Badiiy akademiyasining haqiqiy a’zolari uchun eng kam ish haqining to‘rt barobari miqdorida oylik gonorar to‘lash tizimi joriy qilinadi hamda ushbu gonorarlar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinadi;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasining haqiqiy a’zolari O‘zbekiston Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolariga belgilangan imtiyozlardan foydalanadi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining mablag‘lari va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin.
6. Badiiy ijodkorlar uyushmasi va uning hududiy bo‘limlari galereyalarini saqlash xarajatlari, shuningdek, ularning moddiy-texnik bazasini rivojlantirish xarajatlarini moliyalashtirish manbasi etib O‘zbekiston ijodkorlarini qo‘llab-quvvatlash “Ilhom” jamoat fondi (keyingi o‘rinlarda – Fond deb yuritiladi) mablag‘lari va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar belgilansin.
Bunda Badiiy ijodkorlar uyushmasining hududiy bo‘limlari xodimlari mehnatiga haq to‘lash xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan Fondga ajratiladigan byudjet mablag‘lari (subsidiya) hisobidan qoplanishi nazarda tutilsin.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Badiiy ijodkorlar uyushmasi hududiy bo‘limlarining hududiy galereyalarda joylashtirilishini hamda ularning moddiy-texnik bazasi mustahkamlanishini ta’minlasin.
mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlarini sotib olish uchun zarur mablag‘larni 2018 yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining parametrlari shakllantirilganda ajratilishini nazarda tutsin;
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi markaziy apparatiga 2 ta shaxsan biriktirilgan va 1 ta navbatchi xizmat avtotransporti saqlash uchun limit ajratsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 1 oy  muddatda:
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risidagi Hukumat qarorini qabul qilsin;
Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti hududida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi binosini qurish ishlarini tashkillashtirsin va ushbu binoda rassomlar uchun tajriba ustaxonasini tashkil etish ko‘zda tutilsin.
10. O‘zbekiston Badiiy akademiyasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.
“O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini
rivojlantirish va yanada takomillashtirishga doir
qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga
Mamlakatimizda mustaqillik yillarida badiiy ijodning boshqa turlari qatori tasviriy san’at sohasi rivojiga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada, ayniqsa, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1997-yil 23-yanvarda imzolangan “O‘zbekiston Badiiy akademiyasini tashkil etish haqida”gi farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1997-yil 11-martda qabul qilingan shu yo‘nalishdagi qarori muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Mazkur tarixiy hujjatlarda belgilab berilgan vazifalar asosida Badiiy akademiya tomonidan o‘tgan yigirma yil mobaynida tasviriy san’at sohasidagi davlat siyosatini amalga oshirish, rassomlar faoliyatini muvofiqlashtirish, ularning huquqlarini himoya qilish, moddiy va ma’naviy manfaatlarini ro‘yobga chiqarish, yosh rassomlarni tarbiyalash borasida ko‘p ishlar qilindi.
Bu haqda so‘z borganda, Badiiy akademiya tarkibida tasviriy san’at sohasi bo‘yicha milliy ta’limning ko‘p bosqichli tizimi shakllantirilgani, “San’at” jurnali tashkil etilib, u 1998-yildan buyon uch tilda – o‘zbek, rus, ingliz tillarida chop etilayotgani, boy badiiy merosimiz va zamonaviy tasviriy san’atimizning rivojlanish tendensiyalarini o‘rganishga qaratilgan ilmiy tadqiqotlarning moddiy, ilmiy-uslubiy bazasi mustahkamlanganini ta’kidlash lozim.
Shu bilan birga, xalqaro hamkorlik doirasida  xorijiy madaniyat va san’at arboblari bilan uchrashuv va muloqotlar o‘tkazish bo‘yicha o‘ziga xos tizim shakllangani, mamlakatimizning ko‘plab rassomlari xalqaro anjuman va ko‘rgazmalar, festival va tanlovlarda qatnashib, nufuzli o‘rinlarni qo‘lga kiritayotgani, o‘nlab ijodkorlar davlatimizning yuksak mukofotlariga sazovor bo‘lgani ham Badiiy akademiya faoliyati bilan bevosita bog‘liq.
Ayni vaqtda hozirgi jadal sur’atlar bilan rivojlanayotgan davrning o‘zi tasviriy san’at sohasini yanada taraqqiy ettirish, uning bugungi kundagi o‘rni va mavqeini oshirish, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini takomillashtirishni talab etayotganini e’tirof etish lozim.
Ayniqsa, tasviriy san’at ijodkorlarining imkoniyat va salohiyatini to‘laqonli yuzaga chiqarish, rangtasvir va amaliy san’at asarlarining yuksak sifatini ta’minlash borasida  keyingi paytlarda dolzarb muammolar to‘planib qolgani, jumladan, sohaga doir normativ-huquqiy hujjatlarning bugungi kun talablariga javob bermasligi, mavjud moddiy-texnik bazaning nochorligi, malakali kadrlar yetishmasligi, xalqaro ijodiy va ilmiy aloqalarni rivojlantirish hamda ijodkorlarni har tomonlama rag‘batlantirish va iste’dodli yoshlarning ijodiy imkoniyatlarini kengaytirishda yuzaga kelayotgan sustkashliklar mazkur sohaga davlatimiz tomonidan e’tiborni kuchaytirishni taqozo etmoqda.
Ma’lumki, 2017  yil 3-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ijodkor ziyolilar vakillari bilan uchrashuvda taraqqiyotimizning hozirgi bosqichida madaniyat, adabiyot va san’at sohasini, jumladan, tasviriy san’at yo‘nalishini rivojlantirish borasidagi dolzarb vazifalarni belgilab, ularni hal etish yo‘llarini ko‘rsatib berdi. O‘tgan qisqa muddatda ana shu taklif va tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha davlatimiz rahbari tomonidan 10 ga yaqin farmon va qarorlar qabul qilindi.
“O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha  chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaror shu yo‘nalishdagi yana bir muhim  hujjat bo‘ldi.
Qarorda xalqimizni tasviriy san’at namunalaridan bahramand etish va dizayn yo‘nalishida faoliyat olib borayotgan mutaxassislarning ijodiy imkoniyatlaridan unumli foydalanish, ular uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, san’at asarlarida milliy va umuminsoniy an’analarni yuksak darajada ifoda etishga erishish, yurtimizda o‘tkazilayotgan ko‘rgazmalarning badiiy saviyasini oshirish, rassomlik va dizayn sohasiga ixtisoslashgan  ta’lim tizimini bugungi kun talablaridan kelib chiqqan holda takomillashtirish borasida muhim vazifalar belgilandi. Shuningdek, jahon miqyosida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan o‘zbek tasviriy va amaliy san’ati maktablarining an’analarini saqlash va davom ettirish, zamonaviy dizayn yo‘nalishlari bo‘yicha faoliyat yuritayotgan iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasining faoliyatini rivojlantirish va takomillashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
Qarorga muvofiq O‘zbekiston Badiiy akademiyasi hamda uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limining yangilangan tashkiliy tuzilmasi tasdiqlandi.
Yana bir muhim jihati shundaki, mazkur qaror asosida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yanada takomillashtirish bo‘yicha 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturi va mazkur dasturni  amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi tarkibi tasdiqlandi.
Qarorda mamlakatimiz madaniy hayoti uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lgan bir qancha masalalarga alohida e’tibor berilgan. Jumladan, O‘zbekiston tasviriy va amaliy san’atini yanada rivojlantirish maqsadida jahondagi yetakchi badiiy akademiyalar, ushbu yo‘nalishdagi ta’lim muassasalari, tashkilotlar, madaniyat va san’at ustalari o‘rtasida o‘zaro foydali tajribalar almashishni yo‘lga qo‘yish maqsadida har tomonlama ijodiy aloqalarni rivojlantirish belgilangan.
Ushbu qarorda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi tashkilotlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, xalqimizning boy madaniy merosini, tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn an’analarini rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Badiiy ijodkorlar uyushmasi faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish nazarda tutilgan.
Yana shunisi muhimki, qarorda tasviriy va amaliy san’at hamda dizayn yo‘nalishidagi ijodkorlarni rag‘batlantirish, shuningdek, bolalar san’atini rivojlantirish, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi ta’lim muassasalari faoliyatida ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatlari va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari uchun boshlang‘ich badiiy ta’limni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Shuningdek, qarorda tasviriy va amaliy san’at, dizayn va xalq hunarmandligi sohalari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash uchun O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi ta’lim muassasalarining faoliyatini xorijiy tajribalar asosida takomillashtirish, xalqaro ijodiy va ilmiy aloqalarni mustahkamlash, O‘zbekistonda va xorijda keng ko‘lamda ko‘rgazmalar o‘tkazish orqali milliy san’atimiz yutuqlarini dunyo jamoatchiligiga tanitish, konferensiya, biyennale va boshqa anjumanlar o‘tkazishga alohida urg‘u berilgan.
Toshkent shahri, Mirzo Ulug‘bek tumani, Sodiq Azimov ko‘chasi, 35-uyda joylashgan Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti hududida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi binosini qurish ishlarini tashkil etish ham  qarorda ko‘zda tutilgan.
Ayni vaqtda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va Fanlar akademiyasining mamlakatimiz muzeylari fondlarini mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlari bilan muntazam boyitib borish va asarlar qiymatini ijodiy va moddiy salohiyatidan kelib chiqqan holda belgilash qayd etilgan.
Shu bilan birga, qarorga binoan O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshida Badiiy ekspertlar kengashini tashkil etish, mustaqillik yillarida yaratilgan yuksak badiiy qiymatga ega bo‘lgan tasviriy va amaliy san’at asarlari O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshidagi Badiiy ekspertlar kengashining qaroriga asosan sotib olinishi ta’kidlangan.
Shuningdek, 2018-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Badiiy akademiyasining haqiqiy a’zolari uchun eng kam ish haqining to‘rt barobari miqdorida oylik gonorar to‘lash tizimi joriy etiladi va ushbu gonorar mablag‘lari jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Muxtasar aytganda, mazkur qaror O‘zbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini tubdan takomillashtirish, uning ish samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ijodkorlarni har tomonlama moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish, iste’dodli yoshlarning ijodiy imkoniyatlarini kengaytirish, rassomlik va dizayn san’ati sohasida ta’lim tizimini tubdan isloh qilish, xalqimizning tasviriy va amaliy san’at sohasidagi badiiy merosini asrash va keyingi avlodlarga yetkazish, yurtdoshlarimizning tasviriy va amaliy san’at sohasidagi estetik ehtiyoj va talablarini qanoatlantirishda bu hujjat keng imkoniyatlar yaratib beradi.

О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана
3081
В нашей стране, являющейся очагом древней цивилизации и своим бесценным художественным наследием внесшей большой вклад в развитие мировой культуры и искусства, бережно сохраняются уникальные национальные художественные традиции, что признают ведущие в мире специалисты в области искусства.
Сегодня в стране в изобразительное искусство приходят молодые таланты, в творчестве представителей разных жанров, в частности, художников, скульпторов, народных мастеров, появляются новые формы и содержание, они стремятся занять достойное место на мировой арене в области искусства, и этим тенденциям, безусловно, следует дать положительную оценку.
Вместе с тем необходимо отметить, что проводимая работа по развитию изобразительного, прикладного искусства и дизайнерской деятельности не отвечает требуемому уровню, на ее эффективность негативное влияние оказывают несовершенство нормативно-правовой и материально-технической базы сферы, нехватка квалифицированных кадров.
В целях дальнейшего развития в стране изобразительного, прикладного искусства и сферы дизайна, удовлетворения соответствующих эстетических потребностей нашего народа, эффективной реализации и повышения творческого потенциала работников сферы, создания для них необходимых условий, организации разветвленной системы современного художественного образования, развития и совершенствования деятельности Академии художеств Узбекистана:
структуру Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Академии художеств Узбекистана с общей предельной численностью управленческого персонала в количестве 21 штатной единицы согласно приложению № 2;
структуру Каракалпакского республиканского отделения Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 3;
программу мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана на 2017-2021 годы согласно приложению № 4.
Одобрить структуру Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 5.
Утвердить состав Республиканской комиссии по реализации программы мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана согласно приложению № 6.
Предоставить председателю Академии художеств Узбекистана право при необходимости вносить изменения в структуры центрального аппарата и Каракалпакского республиканского отделения Академии художеств Узбекистана в пределах установленной общей численности работников.
2. Основными задачами Академии художеств Узбекистана определить:
осуществление мер по дальнейшему развитию изобразительного и прикладного искусства Узбекистана, созданию широких возможностей для проведения персональных и творческих выставок, повышению творческого потенциала представителей сферы;
развитие всестороннего творческого сотрудничества с ведущими художественными академиями мира, зарубежными профильными образовательными учреждениями и организациями, известными деятелями культуры и искусства для обмена опытом;
социально-экономическую поддержку творческих деятелей и одаренной молодежи, укрепление материально-технической базы организаций системы Академии художеств Узбекистана;
координацию деятельности Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана (далее – Творческое объединение художников Узбекистана) в целях дальнейшего развития богатого культурного наследия нашего народа, традиций изобразительного, прикладного искусства и дизайна;
стимулирование деятельности представителей изобразительного, прикладного искусства и сферы дизайна для создания ярких произведений высокого художественного уровня, воспевающих идею национальной независимости, а также осуществление мер по развитию детского искусства;
организацию начального художественного образования в специализированных школах-интернатах искусств и средних специальных образовательных учреждениях в целях обеспечения непрерывности и гармоничности художественного образования в образовательных учреждениях системы Академии художеств Узбекистана;
совершенствование с учетом зарубежного опыта деятельности образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана по подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере изобразительного и прикладного искусства, дизайна и народного ремесленничества в целях развития в стране культуры и искусства;
совершенствование системы подготовки профессионалов высокого уровня в сфере изобразительного, прикладного искусства и дизайна, усиление направленной на это деятельности центрального аппарата и территориальных отделений Академии художеств Узбекистана, системное развитие современных, действенных методов и форм реализации данных задач;
широкое ознакомление мировой общественности с достижениями нашего национального искусства посредством организации выставок в Узбекистане и за рубежом, проведения конференций, биеннале и других мероприятий.
3. В целях постоянного пополнения музейных фондов страны произведениями изобразительного и прикладного искусства, созданными в годы независимости и имеющими высокую художественную ценность, определения стоимости произведений исходя из их художественной и материальной ценности одобрить предложение Академии художеств Узбекистана, Министерства культуры и Академии наук Республики Узбекистан:
о создании Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
о ежегодном выделении начиная с 2018 года Министерству культуры Республики Узбекистан 1 миллиарда сумов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и 1 миллиарда сумов в порядке благотворительности по инициативе компании «Узвиносаноатхолдинг» для приобретения произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность.
председатель Академии художеств Узбекистана по статусу, условиям материального, бытового обеспечения, транспортного и медицинского обслуживания приравнивается к министру, его заместитель и главный научный секретарь – к заместителям министра;
состав и Положение о Художественном экспертном совете при Министерстве культуры Республики Узбекистан утверждаются Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
с 2019 года средства Государственного бюджета Республики Узбекистан на приобретение произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность, выделяются с учетом среднего годового роста минимального размера заработной платы;
произведения изобразительного и прикладного искусства, созданные в годы независимости и имеющие высокую художественную ценность, приобретаются на основании заключения Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
с 1 января 2018 года внедряется система ежемесячной выплаты действительным членам Академии художеств Узбекистана не облагаемого налогом на доходы физических лиц гонорара в четырехкратном размере минимальной заработной платы;
действительные члены Академии художеств Узбекистана пользуются льготами, установленными для действительных членов Академии наук Узбекистана.
5. Определить источниками финансирования деятельности Академии художеств Узбекистана средства Государственного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством.
6. Определить источниками финансирования расходов на содержание галерей Творческого объединения художников и его территориальных отделений, а также на развитие их материально-технической базы Общественный фонд по поддержке творческих деятелей Узбекистана «Илхом» (далее – Фонд) и другие источники, не запрещенные законодательством.
Предусмотреть при этом, что расходы на оплату труда работников территориальных отделений Творческого объединения художников Узбекистана покрываются за счет средств (субсидий), выделяемых Фонду из Государственного бюджета Республики Узбекистан.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить размещение территориальных отделений Творческого объединения художников в галереях на местах и укрепление их материально-технической базы.
начиная с 2018 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан средства на приобретение произведений изобразительного и прикладного искусства, созданных в годы независимости и имеющих высокую художественную ценность;
выделить центральному аппарату Академии художеств Узбекистана лимит на содержание 2 персонально закрепленных и 1 дежурного служебных автотранспортных средств.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок:
принять постановление правительства о совершенствовании деятельности Академии художеств Узбекистана;
организовать строительство здания Академии художеств Узбекистана на территории Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода, предусмотрев создание в этом здании экспериментальных мастерских для художников.
10. Академии художеств Узбекистана совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.Султанова.
«О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему
совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана»
В годы независимости в нашей стране наряду с другими видами художественного творчества большое внимание уделяется развитию изобразительного искусства.
Важную роль в этом сыграли Указ Президента Республики Узбекистан «О создании Академии художеств Узбекистана» от 23 января 1997 года и постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан об организации деятельности академии от 11 марта 1997 года. На основе определенных в этих исторически значимых документах задач Академией художеств за минувшие двадцать лет проделана широкомасштабная работа по реализации государственной политики в области изобразительного искусства, координации деятельности художников, защите их прав, оказанию им материальной и моральной поддержки, воспитанию молодых художников.
Говоря об этом, прежде всего необходимо отметить, что в составе Академии художеств сформирована многоступенчатая система национального образования в сфере изобразительного искусства, с 1998 года на трех языках – узбекском, русском и английском – начал издаваться журнал “San,at”, укреплена материальная, научно-методологическая база научных исследований, направленных на изучение нашего богатого художественного наследия и тенденций развития современного изобразительного искусства.
Вместе с тем в рамках международного сотрудничества сформирована уникальная практика проведения встреч и бесед с иностранными деятелями культуры и искусства, многие художники нашей страны принимают участие в международных конференциях и выставках, фестивалях и конкурсах, занимают на них призовые места, десятки творческих деятелей удостоились высоких государственных наград, что также является непосредственным результатом деятельности Академии художеств.
Следует признать, что нынешнее стремительно меняющееся время требует дальнейшего развития сферы изобразительного искусства, повышения ее роли и авторитета, совершенствования деятельности Академии художеств Узбекистана.
Особенно скопление в последнее время актуальных проблем, связанных с полноценной реализацией возможностей и потенциала деятелей изобразительного искусства, обеспечением высокого качества произведений живописи и прикладного искусства, несоответствием нормативно-правовой базы сферы требованиям современности, плачевным состоянием материально-технической базы, нехваткой квалифицированных кадров, инертностью в развитии международных творческих и научных связей, всесторонним стимулированием творческих деятелей и расширением возможностей для творчества одаренной молодежи, обуславливают усиление внимания нашего государства к этой сфере.
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 3 августа 2017 года встрече с представителями творческой интеллигенции определил актуальные задачи по развитию культуры, литературы и искусства, в том числе изобразительного искусства на современном этапе развития нашей страны, указал направления их исполнения. За минувшее короткое время для реализации этих предложений и инициатив принято около 10 указов и постановлений главы нашего государства.
Очередным важным документом, принятым в этом направлении, стало принятое постановление «О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана».
В постановлении определены важные задачи по приобщению нашего народа к произведениям изобразительного искусства, эффективному использованию творческих возможностей художников и дизайнеров, созданию для них необходимых условий, обеспечению воплощения национальных и общечеловеческих ценностей в их произведениях, повышению художественного уровня проводимых в стране выставок, совершенствованию системы образования в сфере художества и дизайна в соответствии с современными требованиями. Особое внимание в документе также уделено сохранению и продолжению традиций всемирно известных узбекских школ изобразительного и прикладного искусства, поддержке талантливой молодежи, занимающейся современным дизайном, развитию и совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана.
В соответствии с постановлением утверждена обновленная организационная структура Академии художеств Узбекистана и ее Каракалпакского республиканского отделения.
Еще один важный аспект – утверждены Программа мер по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана на 2017-2021 годы и состав Республиканской комиссии по реализации этой программы.
В постановлении особое внимание уделено ряду вопросов, имеющих важное значение для культурной жизни страны. В частности, с целью дальнейшего развития изобразительного и прикладного искусства Узбекистана определена задача по развитию всестороннего творческого сотрудничества для обмена передовым опытом с ведущими художественными академиями мира, образовательными учреждениями и организациями в этой сфере, деятелями культуры и мастерами искусств.
С целью укрепления материально-технической базы организаций системы Академии художеств Узбекистана, развития богатого культурного наследия нашего народа, традиций изобразительного и прикладного искусства, дизайна настоящим постановлением предусмотрено осуществление мер по координации деятельности Творческого союза художников Академии художеств Узбекистана.
Еще одним важным аспектом данного документа является то, что в нем намечены стимулирование деятелей изобразительного и прикладного искусства, а также дизайна, развитие детского искусства, организация начального художественного образования для специализированных школ-интернатов искусства и средних специальных образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана.
В постановлении особое внимание также уделено совершенствованию деятельности образовательных учреждений системы Академии художеств Узбекистана на основе зарубежного опыта с целью подготовки высококвалифицированных специалистов в сфере изобразительного и прикладного искусства, дизайна и народного ремесленничества, укреплению международных творческих и научных связей, доведению до мировой общественности успехов национального искусства через широкую организацию выставок в Узбекистане и за рубежом, проведению конференций, биеннале и других мероприятий.
Постановлением предусмотрено строительство здания Академии художеств Узбекистана на территории Национального института художества и дизайна имени Камолиддина Бехзода, расположенного по адресу: город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Садыка Азимова, дом №35.
Принято предложение Академии художеств Узбекистана, Министерства культуры и Академии наук Республики Узбекистан о постоянном пополнении музейных фондов страны произведениями изобразительного и прикладного искусства, созданными в годы независимости и имеющими высокую художественную ценность, определении их стоимости исходя из их художественной и материальной ценности.
Постановлением предусмотрено создание Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан, установлено, что произведения изобразительного и прикладного искусства, созданные в годы независимости и имеющие высокую художественную ценность, приобретаются на основании решения Художественного экспертного совета при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
С 1 января 2018 года внедряется система ежемесячной выплаты действительным членам Академии художеств Узбекистана гонорара в четырехкратном размере минимальной заработной платы, эти гонорары не облагаются налогом на доходы физических лиц.
В целом данное постановление имеет важное значение для кардинального совершенствования и повышения эффективности деятельности Академии художеств Узбекистана.
Реализация предусмотренных этим постановлением мер создаст широкие возможности для всестороннего материального и морального стимулирования творческих деятелей, расширения творческих возможностей одаренной молодежи, коренного реформирования системы образования в области художественного искусства и дизайна, сохранения и доведения до будущих поколений художественного наследия нашего народа, удовлетворения эстетических потребностей и запросов наших соотечественников в сфере изобразительного и прикладного искусства.