Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни Саудиянинг етакчи “ACWA Power”компанияси билан амалга оширилаётган лойиҳалар – Сирдарё вилоятида 1500 мегаватт қувватли замонавий буғ-газ электр станциясини тармоққа улаш ҳамда Тошкент вилоятида “яшил водород”ни “пилот” тарзда ишлаб чиқариш қувватларини барпо этишни бошлаш маросимида иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, Сирдарёдаги қиймати 1,1 миллиард доллар бўлган иссиқлик электр станцияси лойиҳаси 3 миллиондан зиёд хонадон ва юзлаб саноат корхоналарининг электр энергиясига эҳтиёжини таъминлашга имкон беради.
Бундан ташқари, минтақамизда илк бор “яшил водород” ишлаб чиқариш бўйича ўхшаши йўқ корхона ташкил этилмоқда. Ушбу “пилот” лойиҳа доирасида мамлакатимизда биринчи босқичда 3 минг тонна водород ишлаб чиқарилади ва кейинчалик минерал ўғитларга қайта ишланади, шунингдек, 52 мегаваттлик шамол электр станцияси қурилади.
Умуман, “ACWA Power” компанияси иштирокида Ўзбекистонда 7,5 миллиард долларлик йирик энергетика лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Ушбу лойиҳаларнинг ишга туширилиши 2030 йилга бориб 25 гигаватт қайта тикланувчи энергия қувватларини яратиш, 4,5 миллиард куб метр газни иқтисод қилиш ва атмосферага зарарли моддалар ташланмаларини 3 миллион тоннагача қисқартириш имконини беради.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 ноября принял участие в церемонии запуска проектов подключения к сети электроснабжения современной парогазовой электростанции мощностью 1 500 мегаватт в Сырдарьинской области и начала строительства пилотного производства «зелёного водорода» в Ташкентской области, реализуемых совместно с ведущей саудовской компанией «ACWA Power».
Следует отметить, что проект тепловой электростанции в Сырдарье общей стоимостью 1,1 миллиард долларов позволит покрыть потребности в электроэнергии свыше 3 миллионов домохозяйств и сотен промышленных предприятий.
Кроме того, впервые в регионе создаётся уникальное предприятие по производству «зелёного водорода». В рамках данного «пилотного» проекта в нашей стране будет производиться на первом этапе 3 тысячи тонн водорода с последующей переработкой в минеральные удобрения, а также создана ветряная станция мощностью 52 мегаватта.
В целом с участием компании «ACWA Power» в Узбекистане успешно реализуются крупные энергетические проекты на сумму 7,5 миллиардов долларов.
Запуск этих проектов будет способствовать созданию к 2030 году 25 гигаватт мощностей возобновляемой энергии, что позволит сэкономить 4,5 миллиарда кубометров газа и сократить объёмы вредных выбросов в атмосферу до 3 миллионов тонн.