Амалий ташриф билан Бишкек шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров раислигида ўтган саммит ишида Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва МДҲ бош котиби Сергей Лебедев ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, МДҲ доирасидаги кўп қиррали муносабатларнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Ҳамдўстлик доирасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор ташаббусларни илгари сурди.
Ўзбекистон Президенти мавжуд имккониятларни биргаликда баҳолаш ва ўзаро мувофиқлаштирилган чоралар кўриш учун МДҲдек ноёб платформани ишга солиш муҳимлигини алоҳида қайд этди. Шу маънода, кўп томонлама ҳамкорликнинг янги узоқ муддатли кун тартибини ишлаб чиқиш мақсадида МДҲ мамлакатларининг етакчи таҳлил марказлари ва экспертларининг конференциясини ташкил этиш таклиф қилинди.
Мамлакатимиз етакчиси Ҳамдўстлик мамлакатларида барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Ташкилот маконида истисно ва чекловларсиз тўлақонли эркин савдо ҳудудини шакллантириш муҳимлигига эътибор қаратилди. Шу муносабат билан тегишли шартнома қоидаларини қайта кўриб чиқиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Президенти мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлашда мавжуд механизмларни самарали ишга солишга чақирди ва уни рағбатлантиришнинг янги воситаларини таклиф қилди.
Давлатимиз раҳбари ўзаро инвестицияларни рағбатлантириш ва лойиҳаларни илгари суриш бўйича қўшимча чора-тадбирлар мажмуини ишлаб чиқиш ҳамда МДҲ мамлакатларининг Саноат кооперацияси ва инновацион ишланмалари форумини ўтказиш ташаббусини илгари сурди.
Энергетика ва озиқ-овқат соҳаларида ҳамкорлик қилиш, иқтисодиётнинг тегишли тармоқларида илғор технологияларни жорий этиш ва кооперацияни кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорлик бўйича янгиланган дастурни ҳамда Агросаноат мажмуидаги кооперациянинг асосий йўналишлари тўғрисидаги битимни тайёрлаш таклиф қилинди.
Ўзбекистон етакчиси ҳудудлараро ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича “йўл харитаси”ни тайёрлаш ташаббуси билан чиқди, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш, йўловчи ва юк ташишни кўпайтириш юзасидан аниқ чора-тадбирларни кўрсатиб ўтди.
Глобал иқлим исиши оқибатларига қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимлиги қайд этилди. Келгуси йилда Самарқандда ўтказилиши режалаштирилган БМТ шафелигидаги Халқаро иқлим форуми доирасида МДҲ маконидаги экологик хавф-хатарларга бағишланган махсус ялпи сессияни ташкил этишга тайёрлик билдирилди.
Гуманитар соҳа ҳақида сўз юритилар экан, 2024 йилда Ҳамдўстликнинг маданий пойтахти деб эълон қилинган Самарқанд шаҳрида МДҲ маданият, санъат ва кино ҳафталигини ўтказиш таклиф қилинди.
Шунингдек, келгуси йилда МДҲнинг ёшлар пойтахти мақомини олган Тошкент шаҳрида бир қатор ёшларга оид тадбирлар, шу жумладан футбол мусобақаси бўлиб ўтади.
Мамлакатимиз етакчиси ўз сўзида таълим соҳасида ва сайёҳлик алмашинувини ривожлантириш борасида ҳам муҳим ташаббусларни илгари сурди.
Нутқининг сўнгида Ўзбекистон Президенти Россия Федерацияси Президентини 2024 йилда Ташкилотга раисликни қабул қилиб олгани билан табриклади.
Саммит якунида МДҲ доирасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қатор битим ва қарорлар қабул қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, пребывающий в городе Бишкеке с рабочим визитом, принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова, участвовали также Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах многоплановых отношений в рамках СНГ, были обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия.
В своем выступлении глава нашего государства выдвинул ряд инициатив по дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках Содружества.
Президент Узбекистана особо отметил важность задействования уникальной платформы СНГ для совместной оценки потенциальных возможностей и принятия скоординированных мер. В этом контексте предложено организовать конференцию ведущих аналитических центров и экспертов стран СНГ для выработки новой долгосрочной многосторонней повестки.
Лидер нашей страны подчеркнул необходимость обеспечения устойчивого экономического роста в странах Содружества.
Обращено внимание на важность скорейшего формирования на пространстве Организации полноценной зоны свободной торговли без изъятий и ограничений. В этой связи предложено пересмотреть положения соответствующего договора.
Президент Узбекистана призвал эффективно задействовать существующие механизмы и предложил новые инструменты стимулирования роста товарооборота между странами.
Глава нашего государства выступил за разработку Комплекса дополнительных мер по стимулированию взаимных инвестиций и продвижению проектов, а также проведение Форума промышленной кооперации и инновационных разработок стран СНГ.
Особое внимание было уделено вопросам партнерства в энергетической и продовольственной сферах, внедрению передовых технологий и усилению кооперации в соответствующих секторах экономики.
Предложено подготовить обновленную Программу сотрудничества в области продовольственной безопасности и Соглашение об основных направлениях кооперации в агропромышленном комплексе.
Лидер Узбекистана инициировал подготовку «дорожной карты» по активизации межрегионального сотрудничества, обозначил конкретные меры по усилению транспортной взаимосвязанности, увеличению пассажирских и грузовых перевозок.
Подчеркнута важность консолидации усилий в противодействии последствиям глобального изменения климата. Выражена готовность организовать специальную пленарную сессию, посвященную экологическим вызовам и угрозам на пространстве СНГ, в ходе запланированного на следующий год в Самарканде Международного климатического форума под эгидой ООН.
В гуманитарной сфере предложено провести Неделю культуры, искусства и кино стран СНГ в городе Самарканде, объявленном культурной столицей Содружества в 2024 году.
В следующем году также состоится ряд молодежных мероприятий, в том числе футбольный турнир в городе Ташкенте, получившем статус молодежной столицы СНГ.
В своем выступлении лидер нашей страны также выдвинул важные инициативы в сфере образования и развития туристического обмена.
В завершение Президент Узбекистана поздравил Президента Российской Федерации с принятием председательства в Организации в 2024 году.
По итогам саммита принят ряд соглашений и решений по приоритетным направлениям взаимодействия в рамках СНГ.