Республикада киберспортни хавфсиз ривожлантириш ва оммалаштириш бўйича экотизим яратиш, мусобақалар ва турнирларни тизимли равишда ўтказиш орқали иқтидорли ёшларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) ҳамда уларни профессионал киберспортга йўналтириш, ахборот технологиялари ва IT-индустрия учун салоҳиятли кадрларни тайёрлаш ва уларни соҳага жалб қилиш ишларини янада кенгайтириш мақсадида:
1.Республикада киберспорт расман алоҳида спорт тури сифатида эътироф этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2.Қуйидагилар киберспорт турларини ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
киберспорт турлари бўйича профессионал спортчилар (киберспортчилар) ва тренерлар, малакали ҳакамлар ва шарҳловчилар ҳамда бошқа мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш тизимини жорий қилиш;
киберспорт турлари бўйича республика ва халқаро чемпионатлар ва турнирлар ташкил этиш, шунингдек, нуфузли халқаро ва минтақавий мусобақаларда муносиб иштирок этиш;
киберспорт турлари бўйича илмий ва ўқув-услубий қўлланмалар ва адабиётлар ишлаб чиқиш ҳамда нашр этиш;
киберспорт инфратузилмасини янада ривожлантириш ва кенгайтириш, соҳага тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилишни рағбатлантириш;
киберспорт турларига нисбатан ижобий жамоатчилик фикрини шакллантириш, оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда кенг тарғибот-ташвиқот ишларини олиб бориш.
3. Спортни ривожлантириш вазирлигиАхборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги республикада киберспорт турларини ривожлантириш ва кенг оммалаштиришга масъул ваколатли давлат органлари этиб белгилансин.
Бунда, уларнинг вазифалари қуйидагича белгилансин:
Спортни ривожлантириш вазирлиги – киберспортни расмий спорт тури сифатида тарғиб қилиш, у бўйича маҳаллий ва халқаро чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларни ташкил этиш, жаҳон киберспорт майдонида Ўзбекистоннинг мавқеини яхшилаш бўйича чораларни кўриш;
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги – компьютер ўйинлари саноати бўйича маҳаллий ва хорижий компанияларга зарур шарт-шароитлар яратиш, республика миқёсида киберспорт чемпионатлари, турнирлари ва бошқа мусобақаларни ташкил этишга кўмаклашиш;
Ёшлар ишлари агентлиги – ўқувчи-ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш мақсадида киберспорт турларига ёшларни, шу жумладан, жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган ёшларни кенг жалб қилиш ва уларнинг ушбу йўналишдаги ютуқларини қўшимча рағбатлантириш, киберспорт бўйича халқаро чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларда маҳаллий киберспортчилар иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш.
4. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлигининг 2023 йилдан бошлаб анъанавий тарзда киберспорт турлари бўйича:
ҳар йили апрель ойида “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионатини;
ҳар йили декабрь ойида “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” турнирини;
ҳар йили июнь ойида “Ёшлар кубоги” турнирини ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
а) “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” ва “Ёшлар кубоги” турнирлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 апрелдаги ПҚ–201-сон қарорида белгиланган талабларга мувофиқ уч босқичда ташкил этилади. Бунда, туман (шаҳар) ва вилоят босқичлари онлайн тарзда ўтказилади;
б) “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати 2024 йил 1 январдан бошлаб,  “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” турнири эса 2023 йил 1 январдан бошлаб спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг республикакалендарь режасига киритилади;
в) “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” ва “Ёшлар кубоги” турнирлари, шунингдек, киберспорт турлари бўйича бошқа чемпионатлар, турнирлар ва мусобақаларни ўтказиш бўйича махсус портални (кейинги ўринларда – Портал) яратиш ва молиялаштириш ҳамда доимий техник қўллаб-қувватлаш Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки дирекцияси (кейинги ўринларда – IT-парк) томонидан амалга оширилади. Бунда, Портални яратиш учун маблағлар IT-паркка Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси томонидан ажратилади;
г) “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионатини ўтказиш билан боғлиқ барча харажатлар 2023 йилда қуйидаги тартибда амалга оширилади:
чемпионатнинг республика финал босқичини ўтказиш учун – Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси томонидан IT-паркка бир марталик ажратиладиган 1,5 миллиард сўм маблағлари ҳисобидан;
чемпионатнинг туман (шаҳар) ва вилоят босқичларини ўтказиш учун – спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг ҳудудий календарь режаси, Ёшлар ишлари агентлигининг бюджетдан ташқари жамғармасидан тенг улушларда ажратиладиган жами 2 миллиард сўм маблағлар ҳисобидан амалга оширилади;
д) 2024 йилдан бошлаб “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионатини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар ҳисобланади:
спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг республика календарь режасига мазкур мақсадлар учун Давлат бюджети ҳисобидан ажратилган маблағлар;
ҳудудий “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари;
Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маҳаллий бюджетлари маблағлари;
6.Солиқ кодексининг 369-моддаси 1-бандига мувофиқ “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” ва “Ёшлар кубоги” турнирлари, шунингдек, киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларда ғолиб ҳамда совриндор бўлган киберспортчиларга бирйўла бериладиган пул мукофотлари ва совғалар жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини ҳисоблашда жами даромад таркибига киритилмаслиги ва, ўз навбатида, солиққа тортилмаслиги маълумот учун қабул қилинсин.
7. Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш бўйича идоралараро кенгаш (кейинги ўринларда – Идоралараро кенгаш) ташкил қилинсин ҳамда унинг таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Қуйидагилар Идоралараро кенгашнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мамлакатимизда киберспорт турлари салоҳиятини ўрганиш, ушбу соҳада замонавий стандартларни жорий қилишни ташкил қилиш;
ёшлар ўртасида киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларни (шу жумладан, “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” ва “Ёшлар кубоги” турнирлари) ташкил этиш ва оммалаштириш;
киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларни ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш, шу жумладан, улар доирасида ўтказиладиган киберспорт турларини белгилаш;
киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларни ўтказиш учун харажатлар сметасини тасдиқлаш ва молиялаштириш ҳажмларини белгилаш;
киберспорт турлари бўйича Ўзбекистон терма жамоаларининг жаҳон ва Осиё чемпионатлари ҳамда бошқа халқаро турнирларда иштирокини таъминлаш;
киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва бошқа мусобақаларда ғолиб ва совриндор бўлган жамоаларни рағбатлантириш чораларини белгилаш;
киберспортни янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш бўйича қўшимча шарт-шароитларни яратиш.
9. Қуйидагиларни назарда тутувчи Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш чора-тадбирлари дастури
2-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
киберспорт лигасини ташкил қилиш ва унинг доирасида киберспорт клублари ўртасида тизимли равишда киберспорт лига мусобақаларини ўтказиш;
киберспортни янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш борасида спорт федерация (ассоциация)лари фаолиятини кучайтириш;
киберспортни ривожлантириш соҳасида давлат бошқарувини такомиллаштириш;
киберспортчиларнинг соғлиғига салбий таъсир кўрсатадиган омилларни камайтириш;
киберспортда “ping” муаммосини босқичма-босқич бартараф қилиш;
жаҳон бозорида рақобат қила оладиган киберспорт ўйинларини ишлаб чиқиш ва тижоратлаштириш;
киберспортнинг истиқболлари ҳақида тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш;
киберспорт билан шуғулланаётган ёшларда соғлом спорт маданиятини шакллантириш, улар томонидан қонунга хилоф ва ғайриижтимоий хатти-ҳаракатлар содир этилишининг олдини олиш.
10. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлигининг:
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб “Спорт фаолияти: киберспорт” бакалавриат таълим йўналишини очиш ҳамда ушбу йўналиш бўйича ўқиш муддатини 3 йил этиб белгилаш;
“Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионатида охирги бир йилда ғолиб (1-ўрин) бўлган киберспортчиларни 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетининг “Спорт фаолияти: киберспорт” бакалавриат таълим йўналишига касбий (ижодий) имтиҳонларни топширишдан озод қилиш ва уларга максимал балл бериш;
киберспорт фаолиятини ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турлари рўйхатига киритиш;
Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида киберспорт турлари бўйича тренерлар,шарҳловчилар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларни қайта тайёрлаш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
11. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахмонов) Спортни ривожлантириш вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, киберспорт бўйича самарали фаолият олиб бораётган спорт федерация (ассоциация)лари ва бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда миллий киберспорт ўйинларини яратиш ва тарғиб қилиш мақсадида Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институтига 2023 йилда грант ажратсин.
12.Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Хусанов) Спортни ривожлантириш вазирлиги ва Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги билан биргаликда икки ой муддатда Хизматчиларнинг асосий лавозимлари ва ишчилар касблари классификаторига (ХАЛИКК-2020) киберспорт тренери, киберспорт ҳаками ва бошқа киберспорт мутахассислари киритилишини таъминласин.
13.Ёшлар ишлари агентлиги, Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг 2023 йил 1 январдан бошлаб:
киберспорт клубларига уларнинг бино ва иншоотлар ижара тўлови харажатларини қоплаш учун ҳудудий “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари ҳисобидан ҳар ойда 3 ой давомида 15 миллион сўмгача пул маблағларини ажратиш;
ажратилаётган маблағларни киберспорт клубларига алоҳида шартлар (киберспортчиларни тайёрлаш, тренер жалб қилиш, мусобақаларда иштирок этиш ва бошқалар) асосида бериш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Ёшлар ишлари агентлиги, Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бир ой муддатда киберспорт клубларига пул маблағларини ажратиш шартларини белгиласин ва эълон қилсин.
14. Олимпия шаҳарчаси объектларини лойиҳалаш, қурилиш-монтаж, жиҳозлаш ва молиялаштириш ишларини мувофиқлаштириш бўйича ишчи гуруҳининг Тошкент шаҳри, Яшнобод туманида барпо этилаётган Олимпия шаҳарчасида киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва мусобақаларни ўтказиш учун замонавий киберзонани ташкил қилиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Бунда, киберзона, шу жумладан, қуйидагилардан иборат бўлиши белгилаб қўйилсин:
чемпионатлар, турнирлар ва мусобақалар ўтказиладиган махсус зал;
мобил киберспорт машғулотлари зали;
сервер ускуналари сақланадиган жой;
ўқув-машғулот маркази;
чемпионатлар, турнирлар ва мусобақаларни тўғридан-тўғри ёритиш, сценаристлар, режиссёрлар, таҳлилчилар ва шарҳловчилар учун студия;
киберспорт маҳсулотлари ва товарларини реклама ҳамда реализация қилиш шохобчаси.
Белгилансинки, киберзона фаолиятини ташкил қилиш билан боғлиқ харажатлар Олимпия шаҳарчаси объектларини лойиҳалаш, қурилиш-монтаж ва жиҳозлаш ишлари учун белгиланган манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
Олимпия шаҳарчаси объектларини лойиҳалаш, қурилиш-монтаж, жиҳозлаш ва молиялаштириш ишларини мувофиқлаштириш бўйича ишчи гуруҳи (А.Арипов) киберзонанинг лойиҳа-смета ҳужжатлари белгиланган тартибда ишлаб чиқилиши ҳамда давлат экспертизасидан ўтказилишини таъминласин, шунингдек, лойиҳа объектлари ўз вақтида ва сифатли қурилиши устидан назорат ўрнатсин.
15. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги:
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда 2023-2024 йилларда замонавий киберспорт ареналарини ташкил қилиш, уларни зарур асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш, киберспорт турлари бўйича халқаро турнирларни ўтказиш учун халқаро ташкилотлар грантлари, техник кўмак ва бошқа ташқи беғараз кўмак маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин;
“Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионати, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси кубоги” ва “Ёшлар кубоги” турнирларининг саралаш босқичлари ўтказилишини таъминласин.
16. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда киберспорт бўйича самарали фаолият олиб бораётган спорт федерация (ассоциация)лари билан биргаликда икки ой муддатда ҳар бир ҳудуднинг битта тумани (шаҳри)да киберспортнинг камида иккита турини оммалаштириш бўйича “йўл хариталарини тасдиқласин. Бунда, 2023 йилдан бошлаб ҳудудларда қуйидаги чора-тадбирлар амалга оширилиши назарда тутилсин:
спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг ҳудудий календарь режаларига киберспорт турлари бўйича мусобақаларни киритиш ҳамда тизимли равишда ҳудудий спорт мусобақаларини ўтказиш, шу жумладан, ҳар йили бир маротаба “Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси кубоги” ва “Ҳоким кубоги” турнирларини ташкил қилиш;
киберспорт бўйича тизимли равишда ҳудудий спорт мусобақаларини ўтказиш учун маҳаллий бюджетлар маблағлари, юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайрияларини жалб қилиш;
мусобақаларда ғолиб ва совриндор бўлган жамоаларни пул мукофотлари, диплом, медаль, кубок ва бошқа совғалар билан тақдирлаш;
киберспорт бўйича ҳудудий спорт федерация (ассоциация)ларини ташкил қилишни қўллаб-қувватлаш, мавжуд спорт федерация (ассоциация)лари ҳудудий бўлинмаларининг фаолиятини кенгайтиришга кўмаклашиш.
17.Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов) ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев) бир ой муддатда киберспорт турларига нисбатан ижобий жамоатчилик фикрини шакллантириш, оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда кенг тарғибот-ташвиқот ишларини олиб боришга қаратилган мақолалар эълон қилиш, тематик телекўрсатувлар намойиш этиш бўйича медиа-режа қабул қилсин.
18. Ушбу қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И.Икрамов, ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Х.Шерматов ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги директори А.З. Саъдуллаев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта
В целях создания экосистемы по безопасному развитию и популяризации киберспорта в республике, выявления, выбора и отбора (селекции) талантливой молодежи путем проведения соревнований и турниров на системной основе, а также ее направления в профессиональный киберспорт, дальнейшего расширения работ по подготовке и привлечению в сферу потенциальных кадров для информационных технологий и IT-индустрии:
1. Принять к сведению, что киберспорт официально признан в республике в качестве отдельного вида спорта.
2. Определить основными направлениями развития видов киберспорта:
внедрение системы подготовки, переподготовки профессиональных спортсменов (киберспортсменов) и тренеровквалифицированных судей и комментаторов, а также других специалистов по видам киберспорта;
организацию республиканских и международных чемпионатов и турниров, а также налаживание достойного участия в престижных международных и региональных соревнованиях по видам киберспорта;
разработку и издание научных и учебно-методических пособий и литературы по видам киберспорта;
дальнейшее развитие и расширение инфраструктуры киберспорта, стимулирование привлечения прямых инвестиций в сферу;
формирование позитивного общественного мнения относительно видов киберспорта, проведение широкой информационно-разъяснительной работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
3. Определить Министерство развития спорта, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентство по делам молодежи компетентными государственными органами, ответственными за развитие и широкую популяризацию видов киберспорта в республике.
При этом возложить на них следующие задачи:
на Министерство развития спорта – пропаганду киберспорта в качестве официального вида спорта, организацию республиканских и международных чемпионатов, турниров и других соревнований по нему, принятие мер по улучшению имиджа Узбекистана на мировой арене киберспорта;
на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций – создание необходимых условий для отечественных и зарубежных компаний по индустрии компьютерных игр, содействие организации в республиканском масштабе чемпионатов, турниров и других соревнований по киберспорту;
на Агентство по делам молодежи – широкое привлечение к киберспорту и дополнительную мотивацию к успеху в этом направлении молодежи, в том числе с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью, с целью содержательного проведения свободного времени учащейся молодежи, создание необходимых условий для участия отечественных киберспортсменов в международных чемпионатах, турнирах и других соревнованиях по киберспорту.
4. Одобрить предложения Министерства развития спорта, Министерства по развитию информационных технологий  и коммуникаций и Агентства по делам молодежи о проведении начиная с 2023 года на традиционной основе по видам киберспорта:
ежегодно в апреле – республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship»;
ежегодно в декабре – турнира «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан»;
ежегодно в июне – турнира «Кубок молодежи».
а) республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship», турниры «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи» организуются в три этапа согласно требованиям, определенным в постановлении Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2022 года № ПП–201. При этом районный (городской) и областной этапы проводятся в формате онлайн;
б) республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship» включается в республиканский календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий начиная с 1 января 2024 года, турнир «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» – с 1 января 2023 года;
в) создание и финансирование, а также постоянная техническая поддержка специального портала по проведению республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи», а также других чемпионатов, турниров и соревнований по видам киберспорта (далее – Портал) осуществляются Дирекцией технологического парка программных продуктов и информационных технологий (далее – IT-парк). При этом средства для разработки Портала выделяются IT-парку Фондом развития информационно-коммуникационных технологий;
г) все расходы, связанные с проведением республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», в 2023 году осуществляются:
за счет средств в размере 1,5 миллиарда сумов, выделяемых единовременно IT-парку Фондом развития информационно-коммуникационных технологий, – для проведения республиканского финального этапа чемпионата;
за счет средств в общем размере 2 миллиардов сумов, выделяемых в равных долях согласно территориальному календарному плану спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, внебюджетного фонда Агентства по делам молодежи – для проведения районного (городского) и областного этапов чемпионата;
д) начиная с 2024 года источниками финансирования республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship» являются:
средства, выделенные республиканскому календарному плану спортивных и физкультурно-массовых мероприятий за счет Государственного бюджета для данных целей;
средства территориальных фондов «Молодежная тетрадь»;
средства фондов, спортивных федераций (ассоциаций), клубов, иностранных инвесторов, физкультурно-спортивных обществ;
6. Принять к сведению, что согласно пункту 1 статьи 369 Налогового кодекса единовременные денежные премии и призы, вручаемые киберспортсменам  победителям и призерам республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи», а также чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта, не включаются в совокупный доход при расчете налога на доходы физических лиц и в свою очередь не облагаются налогом.
7. Создать Межведомственный совет по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта (далее – Межведомственный совет) и утвердить его состав согласно приложению № 1.
8. Определить основными задачами Межведомственного совета:
изучение потенциала видов киберспорта в стране, организацию внедрения современных стандартов в этой сфере;
организацию и популяризацию среди молодежи чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта (в том числе республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship», турниры «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи»);
утверждение положений о порядке проведения чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта, включая определение видов киберспорта, проводимых в их рамках;
утверждение сметы расходов и определение объемов финансирования для проведения чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта;
обеспечение участия сборных команд Узбекистана по видам киберспорта в чемпионатах мира и Азии, а также других международных турнирах;
определение мер стимулирования команд, ставших победителями и призерами на чемпионатах, турнирах и других соревнованиях по видам киберспорта;
создание дополнительных условий по дальнейшему развитию и широкой популяризации киберспорта.
9. Утвердить Программу мер по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта согласно приложению № 2, предусматривающую:
организацию киберспортивной лиги и в ее рамках –соревнований киберспортивной лиги среди киберспортивных клубов на системной основе;
усиление деятельности спортивных федераций (ассоциаций) по дальнейшему развитию и широкой популяризации киберспорта;
совершенствование государственного управления в сфере развития киберспорта;
уменьшение факторов, негативно влияющих на здоровье киберспортсменов;
поэтапное устранение проблемы «ping» в киберспорте;
разработку и коммерциализацию киберспортивных игр, способных конкурировать на мировом рынке;
усиление информационно-пропагандистской работы о перспективах киберспорта;
формирование здоровой культуры спорта у молодежи, занимающейся киберспортом, предотвращение совершения
ею противоправных и антисоциальных действий.
10. Согласиться с предложениями Министерства развития спорта, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства по делам молодежи:
об открытии в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта начиная с 2023/2024 учебного года направления образования бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт» и определении срока обучения по данному направлению – 3 года;
об освобождении от сдачи профессиональных (творческих) экзаменов и присвоении максимального балла киберспортсменам, являющимся победителями (1-е место) в последнем году на республиканском чемпионате «Uzbekistan Esports Championship», начиная с 2023/2024 учебного года на направление образования бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт» Узбекского государственного университета физической культуры и спорта;
об определении киберспортивной деятельности в качестве вида деятельности (работ, услуг), разрешенных к осуществлению самозанятыми лицами;
о переподготовке тренеров, обозревателей, судей и других специалистов по видам киберспорта в Институте переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту.
11. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.) совместно с Министерством развития спорта, Министерством народного образования, спортивными федерациями (ассоциациями), осуществляющими эффективную деятельность по киберспорту, и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в целях создания и пропаганды национальных киберспортивных игр выделить грант Научно-исследовательскому институту физической культуры и спорта в 2023 году.
12. Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) совместно с Министерством развития спорта и Узбекским агентством по техническому регулированию в двухмесячный срок обеспечить включение в Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих (КОДСПР-2020) тренера киберспорта, судью киберспорта и других специалистов киберспорта.
13. Одобрить предложение Агентства по делам молодежи, Министерства развития спорта и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций о:
выделении начиная с 1 января 2023 года киберспортивным клубам ежемесячно до 15 миллионов сумов средств в течение 3 месяцев для покрытия их расходов по аренде зданий и сооружений за счет средств территориальных фондов «Молодежная тетрадь»;
предоставлении выделяемых средств киберспортивным клубам на основе отдельных условий (подготовка киберспортсменов, привлечение тренера, участие в соревнованиях и другие).
Агентству по делам молодежи, Министерству развития спорта и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в месячный срок определить и объявить условия выделения денежных средств киберспортивным клубам.
14. Принять предложение Рабочей группы по координации работ по проектированию, строительству-монтажу, оснащению и финансированию объектов Олимпийского городка о создании современной киберзоны для проведения чемпионатов, турниров и соревнований по видам киберспорта в возводимом в Яшнабадском районе города Ташкента Олимпийском городке.
При этом определить, что киберзона будет состоять из:
специального зала для проведения чемпионатов, турниров
и соревнований;
зала для мобильных киберспортивных занятий;
помещения для хранения серверного оборудования;
учебно-тренировочного центра;
студии для прямой трансляции чемпионатов, турниров и соревнований, для сценаристов, режиссеров, аналитиков и обозревателей;
торговой точки для рекламы и реализации киберспортивной продукции и товаров.
Определить, что расходы, связанные с организацией деятельности киберзоны, осуществляются за счет источников, определенных для работ по проектированию, строительству-монтажу и оснащению Олимпийского городка.
Рабочей группе по координации работ по проектированию, строительству-монтажу, оснащению и финансированию объектов Олимпийского городка (Арипов А.) обеспечить разработку и проведение государственной экспертизы проектно-сметной документации киберзоны в установленном порядке, а также установить контроль за своевременным и качественным строительством объектов проекта.
15. Министерству развития спорта, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентству по делам молодежи:
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли в 2023–2024 годах принять меры по привлечению грантов, средств технического содействия международных организаций и иной внешней безвозмездной помощи для создания современных киберспортивных арен, оснащения их необходимым оборудованием, проведения международных турниров по видам киберспорта;
обеспечить проведение отборочных этапов республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи».
16. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством развития спорта, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентством по делам молодежи, а также спортивными федерациями (ассоциациями), осуществляющими эффективную деятельность по киберспорту, в двухмесячный срок утвердить «дорожные карты» по популяризации не менее двух видов киберспорта в одном из районов (городов) каждого региона. При этом предусмотреть осуществление начиная с 2023 года следующих мер в регионах:
включение соревнований по видам киберспорта в территориальные календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, а также проведение на системной основе региональных спортивных соревнований, в том числе раз в год турниров «Кубок Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан» и «Кубок хокима»;
привлечение средств местных бюджетов, благотворительных пожертвований юридических и физических лиц для проведения на системной основе территориальных спортивных соревнований по киберспорту;
награждение команд-победителей и призеров соревнований денежными премиями, дипломами, медалями, кубками и другими призами;
поддержка создания территориальных спортивных федераций (ассоциаций) по киберспорту, содействие расширению деятельности имеющихся территориальных подразделений спортивных федераций (ассоциаций).
17. Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) и Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.) в месячный срок принять медиаплан по публикации статей, трансляции тематических телепередач, направленных на формирование позитивного общественного мнения относительно видов киберспорта, проведение широкой информационно-пропагандистской работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
18. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерматова Ш.Х. и директора Агентства по делам молодежи Саъдуллаева А.З. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.