Фармацевтика тармоғида ишлаб чиқаришни ошириш ва технологиялар трансферини жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди
202
5 март куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида фармацевтика тармоғида ишлаб чиқаришни кенгайтириш ҳамда соҳага илғор технологияларни жорий этишни жадаллаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари фармацевтика инсон саломатлиги, аҳоли ҳаёт сифати ва мамлакатнинг иқтисодий хавфсизлиги билан бевосита боғлиқ стратегик соҳа эканини таъкидлади.
Сўнгги йилларда соҳани ривожлантириш учун кенг имкониятлар яратилгани қайд этилди. Жумладан, ўтган тўққиз йилда тармоққа 1 миллиард 800 миллион доллар инвестиция киритилиб, 140 та янги ишлаб чиқариш қуввати ишга туширилди. Бугунги кунда мамлакатимизда 300 дан ортиқ фармацевтика корхонаси фаолият юритмоқда, уларнинг 58 таси тўғридан-тўғри дори воситалари ишлаб чиқаради.
Натижада фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажми 3,5 баробар ўсиб, 7 триллион 300 миллиард сўмдан ошди. Маҳаллий дори воситаларини ишлаб чиқариш эса 2 карра кўпайди. Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган фармацевтика маҳсулотлари 55 та давлат бозорига етказилмоқда. Тармоқдаги иш ўринларининг сони эса 40 мингдан ошди.
Умуман олганда, мамлакатимизда дори воситалари ва тиббий буюмлар бозори ҳажми қарийб 2,5 миллиард долларга етган.
Мутасаддилар олдига жорий йилда фармацевтика соҳасига камида 1 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш, сифатни ошириш ва хорижий фармацевтика компаниялари билан ҳамкорликда янги ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш орқали ички истеъмолдаги маҳаллий дорилар улушини 2030 йилгача 70 фоизга етказиш ҳамда келгуси беш йилда экспорт ҳажмини 1 миллиард долларга олиб чиқиш вазифалари қўйилди.
Республикада 136 гектар майдонда 5 та фармацевтика саноат зонаси ташкил этилган бўлиб, улар учун барча зарур инфратузилма яратилган. Бироқ айрим ҳудудларда ушбу имкониятлардан самарали фойдаланилмаётгани қайд этилди.
Жумладан, 25 гектар майдонни эгаллаган Жиззах фармацевтика зонасида ўтган йили бир сўмлик ҳам маҳсулот ишлаб чиқарилмаган. Бўстонлиқ туманидаги 14 гектар ер майдони эса 2017 йилдан бери бўш турибди. Шунингдек, ўтган йили Жиззах ва Самарқанд вилоятларида бирорта ҳам фармацевтика лойиҳаси ишга туширилмагани, Бухоро ва Хоразмда эса инвестиция лойиҳалари жуда камлиги танқид қилинди.
Йиғилишда фармацевтика соҳаси тадбиркорлари томонидан билдирилган таклифлар ҳам кўриб чиқилди. Хусусан, фармацевтика зоналари мавжуд бўлмаган ҳудудлардаги корхоналарга ҳам мазкур зоналар учун белгиланган солиқ имтиёзларини қўллаш масаласи кўтарилди.
Президентимиз мазкур таклифни қўллаб-қувватлади ва фармацевтика корхоналари учун қатор янги имкониятларни эълон қилди.
Жумладан, жорий йил 1 апрелдан бошлаб фармацевтика воситаларини ишлаб чиқариш, доривор ўсимликларни етиштириш ва қайта ишлаш бўйича янги лойиҳалар уч йил муддатга ер солиғидан озод этилади. Лойиҳа ишга тушганидан кейин уч йил давомида фойда ва мол-мулк солиғи ҳам ундирилмайди.
Шунингдек, биологик фаол қўшимчалар ва косметика воситалари ишлаб чиқарувчилар учун хомашё, ускуна ҳамда бутловчи қисмлар импорти божлардан озод қилинади. Фармацевтика корхоналарига ўзининг линиясида биологик фаол қўшимчалар ишлаб чиқаришга рухсат берилади.
Эндиликда ҳар йили 1 июлга қадар маҳаллийлаштириш мақсадга мувофиқ бўлган дори воситалари ва тиббий буюмлар рўйхати тадбиркорларга эълон қилиб борилади. Ушбу рўйхатдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар учун тадбиркорларга хорижий валютада 7 фоизли кредитлар ажратилади.
Мавжуд маҳсулотлар бўйича маҳаллийлаштиришни чуқурлаштиришни режалаштирган корхоналарга Саноат кооперацияси жамғармасидан 10 йилгача муддатга хорижий валютада 6 фоизли, миллий валютада эса 12 фоизли кредитлар тақдим этилади.
Йиғилишда хорижий фармацевтика компанияларини мамлакатимизга жалб қилиш, улар билан технологиялар трансферини йўлга қўйиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Импорт қилинаётган дори воситаларининг қарийб ярми 34 та хорижий ишлаб чиқарувчи ҳиссасига тўғри келади. Шу муносабат билан уларнинг ишлаб чиқаришини Ўзбекистонда ташкил этишни рағбатлантириш зарурлиги таъкидланди. Импорт билан шуғулланувчи йирик корхоналарга ҳам ижтимоий масъулиятни кучайтириб, брендли дори воситаларини мамлакатимизда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ташаббус кўрсатиш тавсия этилди.
Бу жараённи рағбатлантириш мақсадида корхоналар брендлардан фойдаланиш учун тўлайдиган роялтидан солиқ 20 фоиздан 5 фоизга туширилади.
Оригинал дори воситаси яратилганидан 20-25 йил ўтгач, бошқа фармацевтика корхоналари ҳам уни ишлаб чиқариш ҳуқуқига эга бўлади. Бундай дори воситаларини ўзлаштириш ички бозорда нархларни бир неча баробар арзонлаштириш имконини беради.
Шу муносабат билан талаб юқори бўлган бундай препаратларни бир йил ичида ўзлаштирган корхоналарга технология трансфери харажатларининг ярми Фармацевтика жамғармаси ҳисобидан қоплаб берилади.
Шунингдек, энг кўп импорт қилинаётган 100 турдаги дори воситаларини ишлаб чиқаришни кенгайтириш мақсадида “Тошкент фарма парк” ҳудуди яна 100 гектарга кенгайтирилади.
Йиғилишда фармацевтика маҳсулотлари экспорти масалалари ҳам кўриб чиқилди. Бугунги кунда тармоқ экспорти 220 миллион долларга етган бўлса-да, унинг атиги 14 миллион доллари дори воситалари ҳиссасига тўғри келади.
Шу муносабат билан корхоналарни халқаро стандартларга мослаштириш муҳимлиги таъкидланди. Ҳозирда 58 та дори ишлаб чиқарувчи корхона миллий GMP сертификатига эга. Энди уларни Европа GMP стандартларига мослаштириш зарурлиги қайд этилди.
1 июндан бошлаб маҳаллий корхоналарнинг ЕврoGMP сертификатини олиш харажатларининг 50 фоизи Савдога кўмаклашиш жамғармаси ҳисобидан қоплаб берилади.
Йиғилишда давлат харидлари тизимида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирокини кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Қайд этилишича, маҳаллийлаштириш даражаси 30 фоизга етмагани сабабли айрим корхоналар давлат корхоналарига маҳсулот сотиш имкониятига эга эмас.
Шу муносабат билан 1 сентябргача маҳаллий маҳсулот сертификатига эга тадбиркорларга маҳаллийлаштириш даражасидан қатъи назар, давлат харидларида иштирок этишга рухсат берилиши белгиланди.
Қайд этилишича, ўтган йили мамлакатимизда 57 мингдан ортиқ номдаги рўйхатдан ўтмаган ва контрафакт дори воситалари аниқланган.
Шу боис, дориларнинг ноқонуний савдосига қарши курашни кучайтириш, сифати шубҳали маҳсулотлар айланмаси учун жавобгарликни кескин кучайтириш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда соҳада илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги узилишни бартараф этиш масаласи ҳам кўтарилди.
Бугунги кунда фармацевтика соҳасидаги 6 та илмий-тадқиқот институтида 300 дан ортиқ олим фаолият юритмоқда, олий таълим муассасалари эса ҳар йили қарийб 1 минг нафар мутахассис тайёрлайди. Бироқ илмий ишланмаларни саноатга жорий этиш етарли даражада йўлга қўйилмаган.
Шу муносабат билан кимё-фармацевтика, вакцина ва зардоблар ҳамда шарқ табобати институтлари негизида Миллий биофармацевтика илмий-тадқиқот институти ташкил этилади. У “Тошкент фарма парк” ҳудудида жойлаштирилиб, илмий тадқиқотларни бевосита ишлаб чиқариш билан интеграция қилиш имконияти яратилади.
Парк ҳудудида клиниколди тадқиқотлар лабораторияси, биологик ва кимёвий тадқиқотлар марказлари ҳамда 250 ўринли халқаро клиник тадқиқотлар маркази ташкил этилади.
Шунингдек, Тошкент фармацевтика институти ва Фармацевтика техника университети профессор-ўқитувчилари ўз илмий фаолиятини фармапарк ҳудудида олиб боради. Талабалар эса корхоналарда дуал таълим асосида ўқиб, ишлаш имкониятига эга бўлади.
Янги дори воситаларини ишлаб чиқаришга жалб қилинган олимлар иштирокидаги лойиҳалар учун корхоналарнинг 100 минг долларгача харажатлари қоплаб берилади. Маҳаллий олимлар яратган янги препаратларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйган корхоналарга эса уларни рўйхатдан ўтказиш ва клиник синовлар учун 100 миллион сўмгача субсидия ажратилади.
Йиғилишда фармацевтика корхоналари вакилларининг таклифлари ва ташаббуслари эшитилди, мутасаддиларнинг ҳисоботлари тингланди.

Обсуждены вопросы увеличения производства и ускорения трансфера технологий в фармацевтической отрасли
5 марта под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам расширения производства и ускорения внедрения передовых технологий в фармацевтической отрасли.
Глава государства отметил, что фармацевтическая отрасль является стратегически важной, поскольку она напрямую влияет на здоровье людей, качество жизни населения и экономическую безопасность страны.
Отмечено, что в последние годы созданы широкие возможности для развития сектора. В частности, за прошедшие девять лет в отрасль инвестировано 1,8 миллиарда долларов и запущено 140 новых производственных мощностей. Сегодня в стране действуют более 300 фармацевтических предприятий, 58 из которых непосредственно занимаются производством лекарственных препаратов.
В результате объем производства фармацевтической продукции увеличился в 3,5 раза, превысив 7 триллионов 300 миллиардов сумов. Производство отечественных лекарственных препаратов выросло в 2 раза. Произведенная в Узбекистане фармацевтическая продукция поставляется на рынки 55 государств. Количество рабочих мест в отрасли превысило 40 тысяч.
В целом, объем рынка лекарственных средств и медицинских изделий в нашей стране достиг порядка 2,5 миллиарда долларов.
Подчеркнуто, что в текущем году перед ответственными лицами стоят задачи привлечения в фармацевтическую отрасль не менее 1 миллиарда долларов инвестиций, увеличения доли отечественных лекарственных средств на внутреннем рынке до 70 процентов к 2030 году через повышение качества и запуска новых мощностей совместно с зарубежными компаниями, а также доведения объема экспорта до 1 миллиарда долларов в течение следующих пяти лет.
В республике организовано 5 фармацевтических промышленных зон на площади 136 гектаров, и для них создана вся необходимая инфраструктура. Однако в некоторых регионах эти возможности используются неэффективно.
Например, в Джизакской фармзоне, занимающей 25 гектаров, за прошлый год не было произведено ни одной партии продукции. Участок площадью 14 гектаров в Бостанлыкской фармзоне остается неиспользованным с 2017 года. Было также отмечено, что в прошлом году в Джизакской и Самаркандской фармзонах не запустили ни одного предприятия, а в Бухарской и Хорезмской фармзонах реализовано крайне мало инвестиционных проектов.
На совещании также рассмотрены предложения предпринимателей фармацевтической отрасли. В частности, был поднят вопрос о применении налоговых льгот, предусмотренных для фармацевтических зон, на предприятия, расположенные в регионах, где такие зоны отсутствуют.
Президент поддержал это предложение и объявил о ряде новых возможностей для фармпроизводителей.
В частности, начиная с 1 апреля текущего года новые проекты по производству фармацевтических препаратов, выращиванию и переработке лекарственных растений независимо от расположения будут освобождены от земельного налога на три года. После начала реализации проекта также не будут взиматься в течение трех лет налог на прибыль и налог на имущество.
Кроме того, импорт сырья, оборудования и комплектующих для производителей биологически активных добавок и косметики будет освобожден от пошлин. Фармацевтическим предприятиям разрешат производить биологически активные добавки на собственных производственных линиях.
Теперь до 1 июля для предпринимателей будет публиковаться список рекомендованных для локализации лекарственных средств и медицинских изделий. На проекты по производству продукции из этого списка предпринимателям выделят кредиты в иностранной валюте под 7 процентов.
Предприятиям, планирующим углубить локализацию существующих продуктов, будут предоставлены кредиты из Фонда промышленной кооперации сроком до 10 лет по ставке 6 процентов в иностранной валюте и 12 процентов в национальной валюте.
На совещании также уделено особое внимание вопросу привлечения в нашу страну иностранных фармацевтических компаний и налаживания с ними трансфера технологий.
Отмечено, что почти половина импортируемых лекарственных препаратов производится 34 зарубежными компаниями. В этой связи необходимо поощрять организацию их производства в Узбекистане. Повысить социальную ответственность и проявить инициативу по налаживанию производства брендовых лекарственных препаратов в нашей стране рекомендовано и крупным предприятиям, занимающимся импортом.
Для стимулирования этого процесса налог на роялти, уплачиваемый предприятиями за использование иностранных брендов, будет снижен с 20 до 5 процентов.
По прошествии 20–25 лет после создания оригинального препарата право на его производство получают и другие фармацевтические компании. Освоение таких лекарственных препаратов позволяет в несколько раз снизить цены на внутреннем рынке.
В этой связи предприятиям, освоившим в течение года производство востребованных лекарственных препаратов, из Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли возместят половину затрат на трансфер технологий.
Кроме того, для расширения производства 100 наиболее часто импортируемых наименований лекарственных препаратов площадь фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» будет расширена еще на 100 гектаров.
На совещании также рассмотрены вопросы экспорта фармацевтической продукции. Хотя экспорт отрасли достиг 220 миллионов долларов, лишь 14 миллионов долларов из этой суммы приходится на лекарственные средства.
В этой связи подчеркнута важность обеспечения деятельности предприятий в соответствии с международными стандартами. В настоящее время все 58 фармацевтических компаний имеют национальные сертификаты GMP. Отмечено, что теперь необходимо привести их деятельность в соответствие с европейскими стандартами GMP.
С 1 июня 50 процентов расходов на получение местными предприятиями сертификата Euro GMP будет компенсироваться за счет Фонда содействия торговле.
На совещании также рассмотрены вопросы расширения участия отечественных производителей в системе государственных закупок. Отмечено, что некоторые предприятия не имеют возможности поставлять продукцию государственным организациям, поскольку у них уровень локализации ниже 30 процентов.
В связи с этим предпринимателям, имеющим сертификат отечественного производителя, вне зависимости от уровня локализации будет разрешено участвовать в государственных закупках до 1 сентября.
Как отмечалось, в прошлом году в нашей стране выявлено более 57 тысяч наименований незарегистрированных и контрафактных лекарственных средств.
В связи с этим подчеркнута важность разработки законопроекта по ужесточению ответственности за незаконную торговлю лекарственными средствами и оборот продукции сомнительного качества.
На встрече также поднят вопрос об устранении разрыва между наукой и производством на местах.
Сегодня в 6 отраслевых научно-исследовательских институтах работают более 300 ученых, а высшие учебные заведения ежегодно готовят почти 1 тысячу специалистов. Однако недостаточно налажено внедрение научных разработок в практику.
В этой связи на базе институтов химии и фармацевтики, вакцин и сывороток, а также восточной медицины будет создан Национальный научно-исследовательский институт биофармацевтики. Он разместится на территории кластера «Tashkent Pharma Park», что позволит непосредственно интегрировать научные исследования с производством.
В парке будут созданы лаборатория доклинических исследований, центры биологических и химических исследований, а также международный клинический исследовательский центр на 250 мест.
Кроме того, на территории фармацевтического парка будут проводить свою научную деятельность профессоры и преподаватели Ташкентского фармацевтического института и Фармацевтического технического университета. Студенты получат возможность учиться и работать на предприятиях на основе дуального образования.
Будут компенсированы расходы предприятий в размере до 100 тысяч долларов на проекты по производству новых лекарственных средств с участием привлеченных ученых. Предприятиям, которые налаживают производство новых препаратов, созданных отечественными учеными, будет выделяться субсидия до 100 миллионов сумов на их расходы по регистрации и проведению клинических испытаний.
На совещании были заслушаны предложения и инициативы представителей фармацевтических предприятий, доклады ответственных лиц, а также даны соответствующие поручения по обеспечению исполнения поставленных задач.