Ҳурматли соҳа ходимлари, муҳтарам фахрийлар!
Сизларни 8 январь – Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ходимлари куни билан чин дилдан табриклайман.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда барча соҳа ва тармоқлар қатори прокуратура органлари фаолиятида ҳам катта ўзгаришлар амалга оширилди. Тизим ходимлари халққа яқин бўлиб, инсон қадри, унинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини, қонун устуворлиги ва адолатни бевосита жойларнинг ўзида таъминлай бошлади.
Айниқса, улар доимий қабуллар ташкил этиб, фуқаролар муаммоларини ҳал қилишда фаол иштирок этмоқда. Биргина ўтган йилда қарийб 512 минг нафар фуқаронинг бузилган ҳуқуқлари тиклангани, 54 мингга яқин мурожаат, жумладан, салкам 29 минг нафар тадбиркорнинг масаласи ечиб берилгани фаолиятингиз самарасини яққол кўрсатиб турибди.
Қурилиш, ер ресурсларидан оқилона фойдаланиш, хотин-қизлар ва ёшларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш, ёқилғи-энергетика ва экология йўналишларида, шунингдек, камбағалликни қисқартириш бўйича янги механизмлар жорий этилгани ҳам ижобий натижа бермоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, яширин иқтисодиётга барҳам бериш борасида кўрилган чоралар туфайли давлат бюджетига 22 триллион 300 миллиард сўм қўшимча тушум ундирилгани, қурилиш соҳасида бюджетдан 3 триллион 900 миллиард сўм ортиқча харажат қилишнинг олди олиниб, ушбу маблағлар қўшимча ижтимоий инфратузилма объектларини барпо этишга йўналтирилганини таъкидлаш лозим.
Криминоген вазиятни чуқур таҳлил қилиш ва тизимли профилактика ишлари асосида маҳаллаларда жиноятчиликни жиловлаш, оғир тоифадаги маҳаллалар сонини қарийб 1,5 баробар камайтиришга эришилди.
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти томонидан ўтган даврда 10 мингдан зиёд ҳуқуқбузарлик ва жиноятга чек қўйилди, давлат ва жамият манфаатларига етказилган 1 триллион 800 миллиард сўм зарар ундирилди, 13 мингдан ортиқ шахснинг фаолияти легаллаштирилиб, улар тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти, шунингдек, кибержиноятларга қарши курашиш бўйича махсус тузилма ташкил этилгани ахборот-коммуникация технологиялари ёрдамида амалга оширилаётган хуружларни аниқлаш, ушбу соҳада малакали кадрларни тайёрлашга хизмат қилмоқда.
Прокуратура идоралари фаолияти самарадорлигини янада ошириш, тизимга илмий ёндашув ва иш услубларини изчил жорий этиш, билимли, ташаббускор ва жонкуяр малакали кадрлар тайёрлаш бўйича бугун олдимизда долзарб вазифалар турганини сизлар албатта яхши тушунасиз.
Жумладан, тергов жараёнларини рақамлаштириш орқали инсон ҳуқуқлари ҳимоясини кучайтиришда прокуратура органларини ҳам назорат идораси, ҳам терговчиларни тайёрлайдиган тизим сифатида янада ривожлантириш – бу замон талаби.
Мамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш янги босқичга кўтарилаётган ҳозирги даврда прокурорлик фаолиятида очиқликни янада кучайтириш, сизлар хизмат қилаётган тизимда ва бошқа соҳаларда ушбу иллатга чек қўйишда ҳар бир ходим намуна бўлиши керак. Чунки эл-юртимиз прокуратура органларининг хизматчилари тимсолида қонун посбонлари ва адолат ҳимоячиларини кўради.
Сизлар бундай муносабатни қадрлаб, халқимиз ишончини оқлаш учун бундан буён ҳам сидқидилдан меҳнат қиласиз, деб ишонаман.
Барчангизни касб байрамингиз билан яна бир бор қутлаб, сизларга мустаҳкам соғлиқ, ғоят масъулиятли фаолиятингизда ютуқ ва омадлар, хонадонларингизга тинчлик ва файзу барака тилайман.

Уважаемые работники и ветераны сферы!
От всего сердца, искренне поздравляю вас с 8 января – Днем работников органов прокуратуры Республики Узбекистан.
В последние годы в стране наряду со всеми сферами и отраслями большие изменения также осуществлены в деятельности органов прокуратуры. Работники системы стали ближе к народу, обеспечивая честь и достоинство человека, его права и свободы, законные интересы, а также верховенство закона и справедливости непосредственно на местах.
Особенно активное участие они принимают в организации постоянных приемов и решении проблем граждан. Ярким примером результативности вашей деятельности является восстановление только в минувшем году нарушенных прав около 512 тысяч граждан, положительное решение почти 54 тысяч обращений, в том числе вопросов порядка 29 тысяч предпринимателей.
Положительные результаты также дает внедрение новых механизмов в строительстве, рациональном использовании земельных ресурсов, защите женщин и молодежи от притеснений и насилия, в топливно-энергетическом и экологическом направлениях, а также по сокращению бедности.
Когда речь идет об этом, то следует отметить, что благодаря предпринятым мерам по искоренению теневой экономики в Государственный бюджет было взыскано 22 триллиона 300 миллиардов сумов дополнительных поступлений, в строительной отрасли был предотвращен излишний расход из бюджета 3 триллионов 900 миллиардов сумов, данные средства были направлены на дополнительное возведение объектов социальной инфраструктуры.
На основе глубокого анализа криминогенной ситуации и системных профилактических работ достигнуты сдерживание преступности в махаллях, уменьшение почти в 1,5 раза количества махаллей, относящихся к тяжелой категории.
Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре за прошедший период пресечено более 10 тысяч правонарушений и преступлений, взыскан нанесенный интересам государства и общества ущерб на сумму 1 триллион 800 миллиардов сумов, легализована деятельность свыше 13 тысяч лиц, они зарегистрированы в качестве предпринимателей.
Создание в Правоохранительной академии Научно-исследовательского института цифровой криминалистики, а также специального подразделения, обеспечивающего противодействие киберпреступлениям, служит выявлению атак, осуществляемых с помощью информационно-коммуникационных технологий, подготовке квалифицированных кадров в этой области.
Несомненно, вы глубоко осознаете, что сегодня перед нами стоят такие актуальные задачи, как дальнейшее повышение эффективности деятельности органов прокуратуры, последовательное внедрение в системе научных подходов и методов работы, подготовка образованных, инициативных квалифицированных кадров, радеющих за обеспечение верховенства закона. В частности, дальнейшее развитие органов прокуратуры как надзорного ведомства, так и системы по подготовке следователей в усилении защиты прав человека посредством цифровизации следственных процессов, – это веление времени.
В настоящее время, когда борьба с коррупцией в нашей стране поднимается на новый этап, каждый сотрудник должен быть примером в дальнейшем усилении открытости прокурорской деятельности, искоренении этого зла в системе, где вы служите, и других сферах. Так как наш народ в облике служащих органов прокуратуры видит стражей закона и защитников справедливости.
Убежден, что вы, высоко ценя такое отношение, будете и впредь неустанно трудиться для оправдания доверия нашего народа.
Еще раз поздравляю всех вас с профессиональным праздником, желаю вам крепкого здоровья, успехов в вашей чрезвычайно ответственной деятельности, мира и благополучия вашим домам.