Стратегик шериклик янги босқичда
Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасидаги стратегик шериклик изчил ривожланиб, минтақавий ва глобал аҳамиятга эга бўлган янги амалий мазмун билан бойитилмоқда. Президентлар томонидан олиб борилаётган ўзаро ишонч, ҳурмат ва жипслик тамойилларига асосланган сиёсат нафақат икки давлатнинг иқтисодий ўсишини таъминламоқда, балки Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва глобал рақобатбардошликни оширишга хизмат қилмоқда.
Иқтисодий ҳамкорлик: икки миллиард долларлик марра
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги иқтисодий муносабатлар сўнгги йилларда мисли кўрилмаган ўсиш суръатларини намойиш этди. 2017-2024 йиллар даврида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 6,4 бараварга ошиб, 1,14 миллиард АҚШ долларидан ошди. Эндиликда, асосий мақсад — яқин истиқболда бу кўрсаткични 2 миллиард АҚШ долларга етказишдан иборат. Бу ҳамкорлик иқтисодиётларнинг ўзаро тўлдирувчи табиатга эгалиги билан белгиланади: Ўзбекистон экспорти юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар (кимё, машинасозлик) ҳисобига ўсаётган бўлса, Туркманистон импортида энергия ташувчилар ва нефть маҳсулотлари устунлик қилмоқда. Саноат кооперацияси чуқурлаштирилмоқда, бунинг ёрқин далили сифатида “Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонасининг ишга туширилиши, шунингдек, “Туркманистон – Моторс” ва “Ўзавтосаноат” ўртасида $10 миллионгача сармоя ҳажмидаги қўшма автомобиль ишлаб чиқариш корхонасини ташкил этиш лойиҳасидир.
Қўшилмаслик Ҳаракати ва Превентив дипломатия
Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги фаоллиги, айниқса, Қўшилмаслик Ҳаракати (ҚҲ) доирасидаги бўлажак раислиги, глобал муносабатларда тинчлик, мулоқот ва ишонч маданиятини мустаҳкамлашга қаратилган.
Ўзбекистон ҚҲ раислиги даврида тинчлик ва зўравонликдан холилик маданиятини қўллаб-қувватлашга, сиёсий мулоқот асосида давлатлар ўртасида ишончни мустаҳкамлашга асосий эътибор қаратади. Стратегик ташаббуслардан бири — можароларни ҳал қилишдаги саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаш мақсадида 2027 йилни Превентив дипломатия йили деб эълон қилиш режасидир. Бу ташаббус БМТнинг ихтисослашган институтлари, жумладан, Ашхободдаги Превентив дипломатия бўйича минтақавий марказ тажрибасидан фаол фойдаланишни назарда тутади. Ўзбекистоннинг бу ҳаракатлари халқаро майдондаги обрўсини янада ошириб, адолатли ва барқарор тартиботни барпо этишга амалий ҳисса қўшади.
Хавфсизлик ва транспорт йўлаклари
Икки давлатнинг яқин ҳамкорлиги минтақавий хавфсизлик ва транспорт инфратузилмасини мустаҳкамлашда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Хавфсизлик масалаларида, айниқса Афғонистон йўналишида, ёндашувлар тўлиқ мос келади. Ўзбекистон ва Туркманистон Афғонистонни минтақавий иқтисодий жараёнларга жалб этиш ва инфратузилмавий боғлиқликни кучайтириш орқали уни тинч йўл билан ривожлантиришга кўмаклашиш тарафдоридир.
Транспорт ва логистика соҳасидаги интеграция — ҳамкорликнинг асосий йўналишидир. Томонлар транзит ҳажмини ошириш ва экспорт йўналишларини диверсификация қилиш учун Туркманбоши портини биргаликда ривожлантиришга келишиб олди. Бу Каспий денгизи орқали Қора денгиз ва Европага чиқиш имкониятини кенгайтирувчи Транс-Каспий халқаро транспорт йўлагидаги муҳим бўғиндир. Шунингдек, электр энергияси транзити, сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалаларида ҳам қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги савдо ҳажмининг ўсиши, йирик кооперацион лойиҳалар, Превентив дипломатияни илгари суриш ва транспорт йўлакларини мустаҳкамлаш борасидаги стратегик ҳаракатлари Марказий Осиёда сиёсий ирода, иқтисодий мантиқ ва хавфсизлик манфаатлари бирлашган моделни яратмоқда. Бу интеграция минтақанинг глобал савдо тизимидаги ўрнини ошириш ва барқарор ривожланишини таъминлаш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилади.

Стратегическое партнерство вышло на новый этап
Стратегическое партнерство между Узбекистаном и Туркменистаном стабильно развивается и обогащается новым практическим содержанием регионального и глобального значения.
Политика, проводимая Президентами на основе принципов взаимного доверия, уважения и солидарности, не только обеспечивает экономический рост двух стран, но и способствует укреплению мира, стабильности и глобальной конкурентоспособности в центральноазиатском регионе.
Экономическое сотрудничество: достижение отметки в два миллиарда долларов
Экономические отношения демонстрируют беспрецедентные темпы роста. В период 2017-2024 годов объем взаимной торговли увеличился в 6,4 раза и превысил 1,14 миллиарда долларов.  Главная цель – в ближайшем будущем довести этот показатель до двух миллиардов долларов. Такое сотрудничество обусловлено взаимодополняющим характером экономик стран: экспорт Узбекистана растет за счет продукции с высокой добавленной стоимостью (химическая промышленность, машиностроение), в то время как импорт Туркменистана в основном состоит из энергоносителей и нефтепродуктов. Промышленное сотрудничество углубляется, ярким тому доказательством являются создание приграничной торговой зоны «Шават-Дашогуз», а также проект создания совместного автомобилестроительного предприятия «Туркменистан-Моторс» и «Узавтосаноат» с инвестициями до 10 миллионов долларов.
Движение неприсоединения и превентивная дипломатия
Деятельность Узбекистана на международной арене, в частности его предстоящее председательство в Движении неприсоединения (ДН), направлена ​​на укрепление культуры мира, диалога и доверия в глобальных отношениях. В ходе своего председательства в ДН Узбекистан сосредоточится на поддержке культуры мира и ненасилия, а также на укреплении доверия между государствами на основе политического диалога.
Одной из стратегических инициатив является план по объявлению 2027 года Годом превентивной дипломатии для поддержки усилий по урегулированию конфликтов. Эта инициатива предполагает активное использование опыта специализированных учреждений ООН, включая Региональный центр по превентивной дипломатии в Ашхабаде. Эти действия Узбекистана еще больше укрепят его репутацию на международной арене и внесут практический вклад в построение справедливого и стабильного порядка.
Безопасность и транспортные коридоры
Тесное сотрудничество между двумя странами имеет решающее значение для укрепления региональной безопасности и транспортной инфраструктуры. Подходы к вопросам безопасности, особенно в отношении Афганистана, полностью согласованы. Узбекистан и Туркменистан привержены вовлечению Афганистана в региональные экономические процессы и содействию его мирному развитию путем укрепления инфраструктурной взаимосвязи.
Интеграция в области транспорта и логистики является основным направлением сотрудничества. Стороны договорились совместно развивать порт Туркменбаши для увеличения объема транзита и диверсификации  экспортных направлений. Это важное звено в Транскаспийском международном транспортном коридоре, который расширяет возможности выхода к Черному морю и в Европу через Каспийское море. Реализуются совместные проекты в направлениях транзита электроэнергии, эффективного использования водных ресурсов и охраны окружающей среды.
Рост торговых объемов между Узбекистаном и Туркменистаном, стратегические усилия на пути продвижения крупных кооперационных проектов, превентивной дипломатии и укрепления транспортных коридоров создают уникальную модель, где составляющими являются политическая воля, экономическая логика и интересы безопасности в Центральной Азии.  Такая интеграция послужит прочным фундаментом в повышении роли региона в глобальной торговой сети и обеспечении устойчивого развития.