Ўзбекистон Президенти БАА билан йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёнини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 декабрь куни Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилмалар вазири Суҳайл ал-Мазруий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда БААнинг “Masdar” компанияси раҳбари Муҳаммад Жамил ал-Рамаҳий, “Etihad Water & Electricity” компанияси раҳбари Юсуф ал-Али ва “TAQA Water Solutions” компанияси раҳбари Аҳмад ал-Шамсий ҳам иштирок этди.
Учрашув аввалида вазир мамлакатимиз етакчисига БАА Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Бош вазири, Дубай амири Шайх Муҳаммад Ол Мактум, вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаён ҳамда Абу-Даби Амирлиги валиаҳди Шайх Холид Ол Наҳаённинг саломини етказди.
Ўзбекистон – БАА дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳамкорлик барча йўналишларда жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар ва авиақатновларнинг сони барқарор ошиб бормоқда. Лойиҳалар портфели 20 миллиард долларга етган.
Транспорт-логистика, озиқ-овқат, кон-металлургия, энергетика ҳамда бошқа устувор йўналишлардаги лойиҳаларни тайёрлаш ва илгари суриш чора-тадбирлари кўриб чиқилди.
Сўнгги йилларда энергетика соҳасида биргина «Masdar» компанияси билан Ўзбекистон ҳудудларида 1,5 миллиард долларлик 6 та лойиҳа амалга оширилди.
Бугун Бухоро вилоятида навбатдаги қуёш электр станцияси ва энергия сақлаш тизими ишга туширилди, Қашқадарё вилоятида 600 миллион доллардан зиёд қийматдаги шундай иншоотлар қурилиши бошланди.
БАА компаниялари раҳбарлари Президентимизга шамол электр станцияси ва энергия сақлаш қувватлари, гидроэлектр станцияларини барпо этиш режалари ҳамда тозалаш иншоотлари қурилишининг бориши тўғрисида маълумот берди.

Президент Узбекистана обсудил ход реализации крупных инвестиционных проектов с ОАЭ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 декабря принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем аль-Мазруи.
Во встрече также приняли участие руководители эмиратских компаний Masdar Мухаммад Джамиль аль-Рамахи, Etihad Water & Electricity Юсиф аль-Али и TAQA Water Solutions Ахмад аль-Шамси.
В начале встречи министр передал лидеру нашей страны теплые приветствия от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, Премьер-министра, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума, вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна и Наследного принца Абу-Даби Шейха Халида Аль Нахайяна.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-эмиратских отношений дружбы и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие взаимодействия по всем направлениям. Устойчиво растут объемы товарооборота, количество совместных предприятий, частота авиарейсов. Портфель проектов достиг 20 миллиардов долларов.
Рассмотрены меры по подготовке и продвижению проектов в транспортно-логистической и продовольственной сферах, горнометаллургической промышленности, энергетике и других приоритетных направлениях.
За последние годы в энергетической сфере только с компанией Masdar в регионах Узбекистана реализовано 6 проектов стоимостью 1,5 миллиарда долларов.
Сегодня в Бухарской области введены в эксплуатацию очередная солнечная электростанция и система хранения энергии, а также начато строительство аналогичных объектов в Кашкадарьинской области на сумму свыше 600 миллионов долларов.
Руководители эмиратских компаний проинформировали главу нашего государства о планах по строительству ветряной электростанции и накопительных мощностей, возведению гидроэлектростанций, а также ходе работ по созданию очистных сооружений.