Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Барқарор энергетика – Янги Ўзбекистоннинг келажак сари ишончли қадами” мавзусидаги анжумандаги нутқи
Бугун сизлар билан йирик генерация қувватларини ишга тушириш ва янгиларига старт бериш маросимида учрашиб турганимиздан беҳад мамнунман.
Ишонаманки, “Барқарор энергетика – Янги Ўзбекистоннинг келажак сари ишончли қадами” деб номланган анжуманимиз нафақат энергетика тармоғи ривожи, балки мамлакатимизнинг барқарор тараққиёти йўлидаги яна бир улкан амалий қадам бўлади.
Бугун жадал суръатларда ўсиб бораётган иқтисодиётимиз ва аҳолининг талаб ҳамда эҳтиёжидан келиб чиқиб, энергетика тизимида катта ислоҳотларни амалга оширяпмиз. Биз бу йўналишда иккита муҳим мақсадга эришишни асосий вазифа қилиб белгилаганмиз.
Биринчиси, барча тармоқ ва ҳудудлар учун ишончли ва узлуксиз энергия таъминотини йўлга қўйиш.
Иккинчиси эса ана шу режамизни замонавий, экологик тоза ва қайта тикланувчи муқобил манбалар ҳисобидан амалга оширишдир.
Таъкидлаш ўринлики, сўнгги йилларда энергетика тизимига 35 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилинди ва 9 минг мегаватт янги қувватлар ишга туширилди. Натижада электр ишлаб чиқариш ҳажми 2017 йилдаги 60 миллиард киловатт-соатдан жорий йилда 85 миллиард киловатт-соатга етди. Эътиборли жиҳати, салкам 5 минг мегаваттли қуёш ва шамол, 400 мегаваттли гидроэлектр станциялари ишга туширилди. Жами генерация қувватларида “яшил” энергиянинг улуши бу йил 30 фоизга етказилади.
Бундан ташқари, хусусий сектор, аҳоли хонадонлари ва ижтимоий соҳа объектларида 2 минг мегаваттли кичик қуёш панеллари ўрнатилди. Уларда шу йилнинг ўзида қўшимча равишда 2 миллиард киловатт-соатга яқин муқобил энергия ишлаб чиқарилди. Шунингдек, ҳудудларда 69 минг километр электр тармоқлари, 14 мингта трансформатор ва юқори кучланишли подстанциялар янгиланди.
Соҳадаги бундай ўзгаришлар маҳаллий корхоналар ривожига ҳам катта туртки бермоқда. Ушбу корхоналар томонидан янги қурилаётган электр станциялари ва тармоқларига йил бошидан буён 700 миллион долларлик қурилиш материаллари, металл конструкциялар, кабель ўтказгичлар, электр қурилмалари етказиб берилди, лойиҳалаш-инжиниринг ва қурилиш хизматлари кўрсатилди.
Биргина мисол. Норин каскад гидроэлектр станциясининг 38 мегаваттли илк гидроэлектр станцияси тўлиқ маҳаллий маҳсулотлардан фойдаланган ҳолда ишга туширилди.
Соҳа ривожига хизмат қиладиган қурилиш, электротехника ва сервис корхоналаримиз келгусида халқаро стандартларга жавоб берадиган йирик миллий компанияларга айланишига албатта ишонаман.
Шу маънода, бугун ишга туширилаётган ва йилига 15 мингта трансформатор ишлаб чиқарадиган “Ангрен энерго” ҳамда 155 та гидроагрегат тайёрлаб берадиган “Uzhydopower” корхоналари катта истиқболга эга, десак, тўғри бўлади.
Қадрли меҳмонлар!
Энергетика соҳасида эришаётган улкан ютуқ ва марраларимизда сизлар каби салоҳиятли инвесторлар ва ишончли шерикларимизнинг беқиёс ҳиссаси бор.
Фурсатдан фойдаланиб, юртимизга катта сармоя киритаётган ва энг илғор технологияларни олиб келаётган Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилмалар вазири Суҳайл ал-Мазруий жанобларига, Туркия Республикаси энергетика ва табиий ресурслар вазири Алпарслон Байроқдор жанобларига, Озарбайжон энергетика вазири Парвиз Октай ўғли жанобларига, Қирғиз Республикаси энергетика вазири Таалайбек Ибраев жанобларига самимий миннатдорлик билдираман.
Шунингдек, Саудия Арабистонининг “ACWA Power”, Туркиянинг “АКSА”, “Cengiz Enerji”, Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar”, Хитойнинг “China Energy”, “Datang”, “Sinoma”, “Poly”, “CNTIC”, “Eagle Ray”, Франциянинг “EDF”, “Voltalia”, “Total Energies”, Германиянинг “Siemens Energy” ва Қатарнинг “Nebras” компанияларига, бундан ташқари, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Ислом тараққиёт банки ва бошқа молия институтлари вакилларига чуқур ташаккуримни изҳор этаман.
Бугун сизлар билан бирга соҳа ривожига жуда катта ҳисса қўшадиган, қарийб 11 миллиард долларлик 42 та янги қувват ва инфратузилма объектларини ишга туширамиз. Яна 21 та янги лойиҳа қурилишига старт берамиз. Хусусан, ҳудудларимизда жами 3 минг 500 мегаваттли 16 та қуёш, шамол, иссиқлик ва гидро станциялар фойдаланишга топширилади.
Улар тўлиқ қувватда ишлай бошлагач, йилига 15 миллиард киловатт-соат электр генерация бўлади. Натижада келгуси йилда “яшил” энергия ишлаб чиқариш ҳажмини 23 миллиард киловатт-соатга етказамиз. Эътибор беринг, бу – Ўзбекистон аҳолисининг йиллик электр энергия истеъмоли тўлиқ қопланади деганидир.
Энг муҳими, тоза энергия ҳисобига табиий газ сарфи салкам 7 миллиард куб метрга камаяди. Атмосферага 11 миллион тонна зарарли моддалар чиқишининг олди олинади.
Бугун 1 минг 245 мегаваттли 10 та энергия сақлаш тизимини ҳам ишга туширяпмиз. Бу энергия энг кўп истеъмол қилинадиган тиғиз вақтларда қўшимча 1,5 миллиард киловатт-соат электр энергиясини тармоққа узатиш имконини беради.
Ҳозир фойдаланишга топширилаётган 11 та йирик подстанция ва 420 километр юқори кучланишли тармоқлар тизимнинг барқарор ишлашига хизмат қилади.
Албатта, биз эришган натижаларимиз билан тўхтаб қолмаймиз. Келгуси 5 йилда 150 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестициялар ҳисобидан минглаб саноат ва инфратузилма объектларини ишга тушириб, юқори даромадли иш ўринларини яратамиз.
Аҳолига қулай шарт-шароит яратиш учун “Янги Ўзбекистон” массивлари ва бошқа ҳудудларда 800 мингдан ортиқ хонадонли, энергия тежамкор кўп қаватли уй-жойлар барпо этилади.
АT, сунъий интеллект ва “буюмлар интернети” каби янги йўналишлардаги компанияларга жозибадор муҳит яратиш учун замонавий супер компьютер кластери ва дата-марказлар сонини кўпайтирамиз.
Айни пайтда Саудия Арабистонининг “DataVolt” компанияси 3 миллиард долларлик инвестиция ҳисобига 500 мегаваттли дата-марказ қуриш бўйича ишларни бошлаганини айтиб ўтмоқчиман.
Бундай кенг кўламли ишларимиз электр энергиясига бўлган талаб ва эҳтиёжни камида 1,5 баробарга оширади. Шу боис, яқин келажакдаги режаларимизга қисқача тўхталиб ўтаман.
Биринчидан, электр энергиясига ошиб бораётган эҳтиёжни қоплаш учун 2030 йилгача қўшимча 17 минг мегаваттдан ортиқ қайта тикланувчи энергия қувватлари ишга туширилади.
Натижада “яшил” энергиянинг жами генерациядаги улушини 54 фоизга етказамиз. Бугун Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Қашқадарё, Тошкент вилоятларида қиймати 3 миллиард 300 миллион доллар бўлган 3,5 минг мегаваттли “яшил” қувватларга старт берилаётгани бу йўлдаги катта қадам бўлади.
Янги қувватларни ягона энергия тизимига боғлаш учун юқори кучланишли 6 минг километр тармоқлар тортилади. Хусусан, келгуси йилнинг ўзида 1 минг километр тармоқлар ўтказилиб, подстанцияларда 6 минг мегаватт қўшимча қувватлар яратилади.
Иккинчидан, биз электр энергияси генерацияси йўналишидаги ислоҳотларимиз натижасида соҳага хорижий сармояларни давлат-хусусий шериклик асосида тўғридан-тўғри жалб этишда катта тажриба орттирдик.
Жорий йилдан нафақат электр энергиясини ишлаб чиқариш, балки уни истеъмолчиларга етказиб беришда ҳам хусусий шериклик тамойилларини қўллашни бошладик. Хусусан, Самарқанд ҳудудий электр тармоқларини хусусий бошқарувга бериш бўйича Туркиянинг “Акса Electric” компанияси билан келишувга эришдик. Ушбу компания лойиҳа доирасида тармоқни операцион бошқарувга олиб, инвестиция киритади, тармоқларни модернизация қилади, йўқотишларни босқичма-босқич 2 баробарга камайтиради. Натижада ҳар йили ўртача 20 миллион доллар тежалади.
Шундай тажриба асосида келгуси йилда Жиззах ва Сирдарё, 2027 йилда Наманган ва Тошкент вилоятлари электр тармоқлари бошқарувини ҳам инвесторларга таклиф этамиз.
Учинчидан, аҳолининг муқобил энергия манбаларидан фойдаланишини қўллаб-қувватлаш бўйича ишларимизни жадал давом эттирамиз.
Янги йилда Хитой тажрибаси асосида 300 та маҳалла ҳудудида аҳоли билан кооперация орқали 107  мегаваттли қуёш станциялари ўрнатилади. Бу ижтимоий лойиҳа кенг жорий этилиб, 30 мингта камбағал оилага “яшил” энергия кириб боради. Улар ўз эҳтиёжидан ортиқча электр энергиясини тармоққа узатиб, даромад топади.
Тадбиркорларимиз ҳам сув ресурсларидан унумли фойдаланиб, бу йил 40 мегаваттли кичик ва микро ГЭСлар қурдилар. Натижада 120 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди ва улар қўшимча даромад манбаига эга бўлишди.
Келгуси йилда 65 мегаваттли кичик ва микро ГЭСлар барпо этилади. Ушбу лойиҳалар ҳисобига 80 мингта хонадонда электр таъминоти тубдан яхшиланади.
Тўртинчидан, яқинда Бразилияда ўтган COP-30 иқлим конференциясида биз ўз ташаббусимиз билан Париж битими доирасида муҳим мажбуриятни зиммамизга олдик. Яъни 2035 йилгача зарарли газлар эмиссиясини 50 фоизга қисқартиришни олдимизга мақсад қилиб қўйдик.
Бу борада Жаҳон банки билан дунёда илк инновацион “ICRAFT” лойиҳасини бошладик. Унинг доирасида Ўзбекистон томонидан камайтирилган 23 миллион тонна иссиқхона гази ҳисобга олинди. Бунда карбон кредити тизимини йўлга қўйиб, халқаро даражада углерод бирликлари савдосини амалга оширишга киришдик.
Таъкидлаш ўринлики, шу йилнинг ўзида 17 та йирик саноат корхонамиз “яшил” энергия бўйича халқаро сертификатлар тизимига ўтди. Улар ишлаб чиқаришнинг 30 фоизини “тоза” энергияга ўтказгани ҳисобига халқаро бозорларда маҳсулотларининг жозибадорлиги кескин ошмоқда. Келгуси икки йилда бундай корхоналарнинг сонини 100 тага етказамиз.
Бешинчидан, сўнгги йилларда генерация қувватларини сезиларли равишда кўпайтирганимиз ҳисобига қўшни давлатлар билан ягона энергетика бозорини яратиш бўйича шерикликни мустаҳкамладик.
Минтақамизнинг гидроэнергетика салоҳиятидан самарали фойдаланиб, биргаликда бошқариш мақсадида келгуси йили Қирғизистон ва Қозоғистон билан “Қамбар-ота ГЭС-1” лойиҳасини молиялаштиришга киришамиз.
Шу ўринда Европага электр энергиясини экспорт қилиш бўйича “яшил йўлак” лойиҳаси доирасида яқиндан ҳамкорлик қилаётган Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбариятининг қатъий саъй-ҳаракатларини алоҳида эътироф этмоқчиман.
Қадрли тадбир иштирокчилари!
Биз бугун ишга тушираётган барча лойиҳалар иқтисодий ўсишни таъминлаб, келажак авлодларимиз учун янги имкониятлар эшигини очади. Бундай жадал ҳаракатларимиз ва ташаббусларимиз билан биз янгича моделдаги замонавий энергетика тизимини албатта тўлиқ барпо этамиз.
Сўзимнинг якунида мазкур лойиҳаларда фаол иштирок этаётган энергетика соҳаси вакилларига, барча ишчилар, муҳандислар ва хорижлик ҳамкорларимизга яна бир бор самимий миннатдорлик билдираман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на конференции «Устойчивая энергетика – уверенный шаг в будущее Нового Узбекистана»
Искренне рад видеть вас сегодня на церемонии запуска крупных генерирующих мощностей и старта новых проектов.
Уверен, что наша конференция на тему «Устойчивая энергетика – уверенный шаг в будущее Нового Узбекистана» станет еще одним большим практическим шагом на пути развития энергетической отрасли и устойчивого прогресса страны.
Сегодня мы осуществляем масштабные реформы в энергетической системе, исходя из потребностей и запросов стремительно растущей экономики и населения. Своей основной задачей мы определили достижение двух важных целей.
Первая – обеспечение надежного и бесперебойного энергоснабжения всех отраслей и регионов.
Вторая – осуществление этих планов за счет современных, экологически чистых и возобновляемых альтернативных источников.
Следует отметить, что за последние годы в энергетическую систему было привлечено 35 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введены в эксплуатацию новые мощности на 9 тысяч мегаватт. В результате объем производства электроэнергии увеличился с 60 миллиардов киловатт-часов в 2017 году до 85 миллиардов киловатт-часов в текущем. Обратите внимание, были запущены солнечные и ветряные электростанции почти на 5 тысяч мегаватт и гидроэлектростанции на 400 мегаватт. Доля «зеленой» энергии в общем объеме генерирующих мощностей в нынешнем году будет доведена до 30 процентов.
Кроме того, в частном секторе, жилых домах и на объектах социальной сферы были установлены малые солнечные панели на 2 тысячи мегаватт. Только в текущем году они дополнительно произвели около 2 миллиардов киловатт-часов альтернативной энергии. В регионах обновлено 69 тысяч километров линий электропередачи, 14 тысяч трансформаторов и высоковольтных подстанций.
Такие преобразования в отрасли придают мощный стимул и развитию местных предприятий. С начала года эти предприятия направили на строительство новых электростанций и сетей строительные материалы, металлоконструкции, кабели, электрооборудование на 700 миллионов долларов, предоставили проектно-инжиниринговые и строительные услуги.
Приведу пример. Первая гидроэлектростанция Нарынского каскада ГЭС на 38 мегаватт была введена в эксплуатацию исключительно с использованием местной продукции.
Убежден, что наши строительные, электротехнические и сервисные предприятия, способствующие развитию сферы, в будущем обязательно превратятся в крупные национальные компании, отвечающие международным стандартам.
Поэтому мы можем по праву сказать, что у вводимым в строй предприятий «Ангрен энерго» по выпуску 15 тысяч трансформаторов в год и «Uzhydopower» мощностью 155 гидроагрегатов – большое будущее.
В наших больших достижениях и успехах в энергетической сфере есть неоценимый вклад таких, как вы, потенциальных инвесторов и надежных партнеров.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность господину Сухейлю аль-Мазруи, министру энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов, господину Алпарслану Байрактару, министру энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики, господину Парвизу Шахбазову, министру энергетики Азербайджана, господину Таалайбеку Ибраеву, министру энергетики Кыргызской Республики, которые направляют в нашу страну значительные инвестиции и внедряют самые передовые технологии.
Выражаю также глубокую признательность саудовской компании «ACWA Power», турецким компаниям «АКСА» и «Cengiz Enerji», эмиратской «Masdar», китайским «China Energy», «Datang», «Sinoma», «Poly», «CNTIC», «Eagle Ray», французским «EDF», «Voltalia», «Total Energies», немецкой «Siemens Energy» и катарской «Nebras», а также представителям Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Исламского банка развития и других финансовых институтов.
Сегодня вместе с вами мы вводим в эксплуатацию 42 новых энергетических и инфраструктурных объекта общей стоимостью около 11 миллиардов долларов, которые внесут огромный вклад в развитие отрасли. Дадим старт строительству еще 21 нового проекта. В частности, в наших регионах начнут работу 16 солнечных, ветровых, тепловых и гидроэлектростанций в целом на 3 500 мегаватт.
После запуска на полную мощность они смогут вырабатывать 15 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год. В результате в следующем году мы доведем производство «зеленой» энергии до 23 миллиардов киловатт-часов. Обратите внимание, это означает, что будет полностью обеспечено годовое потребление электроэнергии населением Узбекистана.
Самое главное, за счет «чистой» энергии потребление природного газа сократится почти на 7 миллиардов кубометров, будет предотвращен выброс в атмосферу 11 миллионов тонн вредных веществ.
Сегодня мы также запускаем 10 систем накопления энергии на 1245 мегаватт. Это позволит подавать в сеть дополнительно 1,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в часы пикового потребления.
11 крупных подстанций и 420 километров высоковольтных сетей, которые сейчас будут запущены в эксплуатацию будут служить стабильной работе системы.
Мы не намерены останавливаться на достигнутом. В следующие пять лет запустим тысячи промышленных и инфраструктурных объектов за счет более 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций, создадим высокодоходные рабочие места.
В целях обеспечения благоприятных условий для населения на массивах «Янги Узбекистон» и других территориях будет построено более 800 тысяч квартир в энергоэффективных многоэтажных домах.
Создавая привлекательную среду для компаний в таких новых областях, как IT, искусственный интеллект и интернете вещей, увеличим количество современных суперкомпьютерных кластеров и дата-центров.
Хочу отметить, что саудовская компания «Data Volt» начала работы по строительству дата-центра мощностью 500 мегаватт с инвестициями в размере 3 миллиарда долларов.
Такая масштабная работа увеличит спрос и потребность в электроэнергии как минимум в 1,5 раза. В связи с этим я хотел бы остановиться на наших ближайших планах.
Во-первых, для удовлетворения растущей потребности в электроэнергии к 2030 году будет введено в эксплуатацию дополнительно более 17 тысяч  мегаватт мощностей возобновляемой энергии.
В результате мы доведем долю «зеленой» энергии в общей генерации до 54 процентов. Большим шагом в этом направлении станет старт «зеленых» мощностей на 3,5 тысячи мегаватт стоимостью 3 миллиарда 300 миллионов долларов в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
В целях подключения новых мощностей к единой энергосистеме будет проложено 6 тысяч километров высоковольтных линий. В частности, в следующем году проложим 1 тысячу километров линий, на подстанциях создадим дополнительные мощности на 6 тысяч мегаватт.
Во-вторых, в результате наших реформ в области генерации электроэнергии мы накопили большой опыт по привлечению в сферу прямых иностранных инвестиций на основе государственно-частного партнерства.
С этого года применяем принципы частного партнерства не только в производстве электроэнергии, но и в ее поставке потребителям. В частности, достигли соглашения с турецкой компанией «Aksa Еlektrik» о передаче в частное управление Самаркандских региональных электрических сетей. В рамках проекта эта компания возьмет сеть под операционное управление, инвестирует, модернизирует линии, постепенно сократит потери вдвое. В результате это позволит ежегодно экономить 20 миллионов долларов.
На основе такого опыта в следующем году предложим инвесторам управление электросетями Джизакской и Сырдарьинской областей, а в 2027 году – Наманганской и Ташкентской областей.
В-третьих, мы продолжим поддерживать использование населением альтернативных источников энергии.
В новом году, опираясь на опыт Китая, на территории 300 махаллей в кооперации с населением будут установлены солнечные станции на 107 мегаватт. Этот социальный проект получит широкое внедрение, откроет доступ к «зеленой» энергии для 30 тысяч малообеспеченных семей. Они смогут получать доход, поставляя излишки электроэнергии в сеть.
Наши предприниматели, эффективно используя водные ресурсы, в этом году также построили малые и микроГЭС на 40 мегаватт. В результате выработано 120 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что обеспечило им дополнительный источник дохода.
В следующем году будут построены малые и микроГЭС на 65 мегаватт. За счет этих проектов кардинально улучшится электроснабжение 80 тысяч домохозяйств.
В-четвертых, на недавно прошедшей в Бразилии климатической конференции COP-30 мы по своей инициативе взяли на себя важное обязательство в рамках Парижского соглашения. В частности, поставили перед собой цель к 2035 году сократить выбросы вредных газов на 50 процентов.
Совместно со Всемирным банком начали реализацию первого в мире инновационного проекта «ICRAFT». В рамках проекта было учтено, что Узбекистан сократил 23 миллиона тонн парниковых газов. Внедрили систему углеродных кредитов, приступили к торговле углеродными единицами на международном уровне.
Следует отметить, что только в этом году 17 наших крупных промышленных предприятий перешли на систему международных сертификатов «зеленой» энергии. За счет перевода 30 процентов производства на «чистую» энергию привлекательность их продукции на международных рынках резко возрастает. В ближайшие два года доведем количество таких предприятий до 100.
В-пятых, в последние годы благодаря значительному увеличению мощностей генерации мы укрепили партнерство с соседними странами в создании единого энергетического рынка.
В целях эффективного использования и совместного управления гидроэнергетическим потенциалом нашего региона в следующем году совместно с Кыргызстаном и Казахстаном приступим к финансированию проекта «Камбаратинская ГЭС-1».
Здесь хочу обратить особое внимание на решительные усилия руководства Азербайджана и Казахстана, тесно сотрудничающих в рамках проекта «зеленого коридора» по экспорту электроэнергии в Европу.
Все запускаемые сегодня проекты обеспечат экономический рост и распахнут двери новых возможностей для будущих поколений. Такими ускоренными усилиями и инициативами мы, несомненно, построим новую цельную модель современной энергетической системы.
В заключение хочу еще раз выразить искреннюю благодарность представителям сферы энергетики, всем рабочим, инженерам и нашим зарубежным партнерам, активно участвующим в этих проектах.