Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ўттиз уч йиллигини муносиб кутиб олиш ва юксак савияда нишонлаш, фуқароларни унда белгиланган эзгу қадриятлар атрофида бирлаштириш, “Конституция – инсон қадри, эркинлик, тенглик ва адолат гарови!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган маънавий-маърифий ҳамда бошқа тадбирларни самарали ташкил этиш мақсадида қарор қиламан:
а) Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган байрам тадбирларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ;
б) Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмитанинг (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ташкилий қўмита (А.Арипов):
а) Дастурда назарда тутилган чора-тадбирларнинг самарали бажарилиши ҳамда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида, шунингдек, барча шаҳар ва туманлар, қишлоқ
ва овулларда кўтаринки руҳда нишонланишини;
б) барча ҳудудларда аҳолининг кенг қатламлари ўртасида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига бағишланган маънавий-маърифий анжуманлар, очиқ мулоқот ва суҳбатлар, бадиий кечалар, фестиваллар, сайиллар, маданият ва спорт тадбирларини юқори савияда ўтказиш мақсадида атоқли илм-фан намояндалари, маданият ва санъат арбоблари, кекса ва ёш авлод вакиллари, таниқли спортчиларни жалб этган ҳолда байрам тадбирлари амалга оширилишини таъминласин.
3. Жойларда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамини янги Ўзбекистоннинг бунёдкорлик руҳига ҳамоҳанг тарзда нишонлаш мақсадида қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
а) янги таҳрирдаги Конституцияда белгиланган халқ ҳокимиятчилиги, инсон қадри, эркинлик ва тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик каби эзгу ғояларнинг юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларда ўз аксини топаётганини кўрсатиб бериш;
б) янги таҳрирдаги Конституциянинг иқтисодий, ижтимоий, маданий-маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва бу борада эришилаётган натижаларни мустаҳкамлашдаги ўрни ва ролини ёритиш;
в) “Конституция – инсон қадри, эркинлик, тенглик ва адолат гарови!” деган ҳаётий шиорнинг моҳияти ва аҳамиятини, янги таҳрирдаги Конституция асосида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида мутлақо янги босқичга ўтилганлигини очиб бериш;
г) янги таҳрирдаги Конституциянинг тадбиркорлик ва хусусий мулкнинг ишончли ҳимоясини таъминлашсоғлиқни сақлаш, илм-фан, маданият, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантириш бўйича янгидан-янги ютуқлар ва натижаларга эришиш учун мустаҳкам замин яратиб берганини кенг жамоатчиликка тушунтириш;
д) нуронийлар, хотин-қизлар ва ёшларга доимий эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, оила, оналик, болалик ва оталикни ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳамиятини кенг тарғиб қилиш;
ж) Конституция байрами арафасида умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва олий таълим ташкилотларида барча ўқувчи ва талабаларни қамраб олган ҳолда Конституция дарсларини, шу жумладан, атоқли ҳуқуқшунослар, олимлар, суд, адлия ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари раҳбар ва ходимлари иштирокида ўтказиш.
а) Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятларда – тегишли маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари, вазирлик ва идораларнинг бюджетдан ташқари маблағлари, қонунчиликда тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан;
б) Тошкент шаҳрида – Ташкилий қўмита томонидан тасдиқланган харажатлар сметасига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ва Тошкент шаҳар ҳокимлигининг захира жамғармалари ҳисобидан тенг улушларда молиялаштирилади.
5. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
6. Мазкур фармойишнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении праздника дня Конституции Республики Узбекистан
В целях достойной встречи и празднования на высоком уровне тридцать третьей годовщины Конституции Республики Узбекистан, сплочения граждан во имя утвержденных в ней благородных ценностей, а также эффективной организации практических и духовно-просветительских мероприятий, воплотивших в себе главную идею «Конституция – гарант чести и достоинства человека, свободы, равенства и справедливости!»постановляю:
а) Программу по подготовке и проведению праздничных мероприятий, посвященных Дню Конституции Республики Узбекистан (далее – Программа), согласно приложению № 1;
б) состав Организационного комитета по подготовке и проведению праздника Дня Конституции Республики Узбекистан (далее – Организационный комитет) согласно приложению № 2.
2. Организационному комитету (Арипов А.):
а) обеспечить эффективное выполнение предусмотренных в Программе мер, а также празднование в торжественном духе Дня Конституции Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, областных центрах, городе Ташкенте, во всех городах и районах, кишлаках
и аулах;
б) в целях проведения на высоком уровне во всех регионах среди широких слоев населения духовно-просветительских конференций, открытых диалогов и бесед, художественных вечеров, фестивалей, народных гуляний, культурных и спортивных мероприятий, посвященных празднику Дня Конституции Республики Узбекистан, провести праздничные мероприятия с привлечением известных деятелей науки, культуры и искусства, представителей старшего
и молодого поколения, знаменитых спортсменов.
3. В целях празднования на местах Дня Конституции Республики Узбекистан в созвучии с духом созидания Нового Узбекистана обратить особое внимание на следующие вопросы:
а) освещение отражения в широкомасштабных реформах, осуществляемых в нашей стране, таких благородных идей, определенных в Конституции в новой редакции, как народовластие, честь и достоинство человека, свобода и равенство, социальная справедливость и единство;
б) отражение места и роли Конституции в новой редакции
в колоссальных реформах, проводимых в различных сферах экономической, социальной, культурно-духовной жизни,
в укреплении достигаемых в этом направлении результатов;
в) раскрытие сути и значения жизненного девиза «Конституция – гарант чести и достоинства человека, свободы, равенства
и справедливости!», перехода на совершенно новый этап в области прав и свобод человека на основе Конституции в новой редакции;
г) разъяснение широкой общественности значения Конституции в новой редакции в качестве прочного фундамента для достижения новых успехов и результатов в обеспечении надежной защиты предпринимательства и частной собственности, развитии сфер здравоохранения, науки, культуры, искусства и спорта;
д) широкая пропаганда значения реформ, реализуемых в области проявления постоянного внимания и заботы о представителях старшего поколения, женщинах и молодежи, защите семьи, материнства, детства и отцовства, обеспечения гендерного равенства;
ж) проведение в преддверии праздника Конституции в общих средних, средних специальных, профессиональных и высших образовательных организациях с охватом всех учащихся и студентов уроков Конституции, в том числе с участием известных правоведов, ученых, руководителей и работников судов, органов юстиции
и других правоохранительных органов.
4. Установить, что проводимые праздничные мероприятия финансируются:
а) в Республике Каракалпакстан, областях за счет соответствующих дополнительных источников местных бюджетов, внебюджетных средств министерств и ведомств, других средств, не запрещенных законодательством;
б) в городе Ташкенте за счет резервных фондов Кабинета Министров Республики Узбекистан и хокимията города Ташкента согласно смете расходов, утвержденной Организационным комитетом,
в равных долях.
5. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широко освещать осуществляемую работу по подготовке
и проведению праздника Дня Конституции Республики Узбекистан.
6. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.