Иқтисоддан маданиятгача – Ўзбекистон ва Туркманистон ҳамкорлигида янги имкониятлар эшиги очилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов 16-17 ноябрь кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлди.
Кўксарой қароргоҳида 17 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг тор доирадаги музокаралари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Туркманистон алоқалари тарихий қардошлик ва маданий яқинлик анъаналарига суянган ҳолда шаклланган.
Икки халқ орасидаги қалб очиқлиги ва ўзаро ҳурмат ҳар доим сезилиб туради. Бу, хусусан, давлатлараро сиёсатда, чегара ҳудудларидаги оддий одамларнинг кундалик мулоқотида, бир-бирини қўллаб-қувватлаш маданиятида яққол намоён бўлади.
Сўнгги йилларда ижобий динамика янада жонланди. Шунчаки рақамлар ёки расмий кўрсаткичлар эмас икки мамлакатнинг манфаатлари муштараклиги ифода этилмоқда. Савдо айланмаси жадал ўсиши, қўшма лойиҳалар кўпайиши, транспорт ва логистика йўналишларининг фаол ривожланиши ўзаро ишонч ва очиқликнинг амалиётдаги аксидир.
Бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон ва Туркманистон муносабатлари Марказий Осиёда барқарорлик, яқинлик ва бирдамликни таъминловчи муҳим таянч нуқталардан бирига айланиб бормоқда.
Ушбу давлат ташрифи сўнгги йилларда намунали тус олган Ўзбекистон – Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш йўлида муҳим қадам бўлиши таъкидланди.
Барча соҳаларда эришилаётган ижобий суръат ва фаол алоқалар мамнуният билан қайд этилди. Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишлари, шунингдек, маданий тадбирлар мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда. Ташриф арафасида Урганч ҳамда Тошкентда ўтказилган Туркманистон маданияти кунлари ва фильмлари намойишлари иштирокчиларда катта таассурот қолдирди.
Ўтган йили товар айирбошлаш ҳажми ошди. Юк ташиш ортиб бормоқда, жумладан, Туркманбоши портидан фойдаланиш фаоллашган.
Музокараларда ўзаро савдони кўпайтириш ва саноат, энергетика, транспорт, машинасозлик, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида самарали кооперацияни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳудудлараро алмашинувларни янада кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Хива шаҳрида учинчи Ҳудудлар форумини ўтказишга келишиб олинди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг музокаралари кенгайтирилган таркибда икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом этди.
Учрашув аввалида мамлакатимиз етакчиси Туркманистон Президентининг давлат ташрифи икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталари мустаҳкамлигининг яққол тасдиғи эканини таъкидлади.
Ўзбекистон – Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Савдо, транспорт, энергетика, сув хўжалиги ва бошқа муҳим соҳаларда амалга оширилган ишларга юқори баҳо берилди.
– Шубҳасиз, ушбу ютуқларда Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси, ҳурматли Гурбангули Бердимуҳамедовнинг улкан ҳиссаси бор, – деди Президентимиз.
Кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми икки бараварга кўпайиб, 1 миллиард доллардан ошди. Маҳсулотлар турини кенгайтириш ва эркин савдо режимидан самарали фойдаланиш орқали бу кўрсаткични 2 миллиард долларга етказиш учун барча имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
“Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонасининг ишга туширилиши ҳам товар айирбошлашни кўпайтиришга хизмат қилади. Ушбу тажрибани бошқа манзилларда, биринчи навбатда, “Олот-Фараб” ҳудудида қўллаш бўйича келишувга эришилди.
Саноат кооперациясини кенгайтириш мақсадида қурилиш материаллари, фармацевтика, озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқа талаб юқори бўлган товарлар ишлаб чиқаришга қаратилган янги лойиҳаларга бизнесни фаол жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Энергетика соҳасида самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Янада кенгроқ лойиҳаларга ўтиш, шу жумладан, истиқболли конларни биргаликда ўзлаштиришга келишиб олинди.
Транспорт соҳаси икки мамлакат иқтисодиётларини боғлайдиган муҳим бўғин ҳисобланади. Юк ташиш ҳажми ўсиб бормоқда, божхона-логистика тартиблари соддалаштирилмоқда. Томонлар Туркманбоши портини биргаликда ривожлантириш ва пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни қайта тиклашга келишиб олдилар.
Эришилган келишувларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш учун йил охиригача Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари ўтказилади.
Етакчилар гуманитар соҳа кўп қиррали алоқаларнинг мустаҳкам пойдевори эканлигига урғу бердилар.
Ҳамкорлик суръатини сақлаб қолиш учун томонлар ўзаро концертлар ва театрларнинг ижодий сафарларини мунтазам равишда ўтказиш, Хивада Ёшлар форумини ташкил этиш ва биргаликда фильмлар ишлаб чиқариш амалиётини давом эттиришга келишиб олдилар.
Соғлиқни сақлаш ва тиббиёт фани борасидаги алмашинувлар фаоллашади.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари эришилган барча келишувларни амалга ошириш бўйича кенг қамровли “йўл харитаси”ни қабул қилиш юзасидан масъулларга топшириқ бердилар.
Олий даражадаги музокаралардан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов “Шовот-Тошҳовуз” қўшма чегараолди савдо зонасини ишга тушириш маросимида иштирок этдилар.
Мазкур ҳудудда дирекция, божхона, карантин, фитосанитария ва ветеринария хизматларининг маъмурий бинолари, савдо павильони ва омборлар жойлашган.
Бу ерда “ягона дарча” тамойили асосида давлат хизматлари кўрсатилади, интерфаол тизимлар, банк, тиббиёт ва меҳмонхона хизматлари учун зарур инфратузилма, шунингдек, катта автотураргоҳ ҳам ташкил этилган.
Зона фаолияти умумий аҳолиси 3,5 миллиондан зиёд бўлган иккита муҳим ҳудуд – Ўзбекистоннинг Хоразм вилояти ва Туркманистоннинг Тошҳовуз вилояти ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга хизмат қилади.
Шундан сўнг Кўксарой қароргоҳида Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга Ўзбекистон Республикасининг олий давлат мукофоти – “Олий Даражали Дўстлик” орденини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари нуфузли мукофотни топширар экан, ушбу қарор Туркманистон Президентининг икки қардош мамлакат ўртасидаги дўстлик, ўзаро ишонч ва стратегик шерикликни мустаҳкамлашдаги ютуқларига нисбатан Ўзбекистон халқининг самимий ҳурмати ва эътирофининг ифодаси эканини таъкидлади.
– Сиз отангиз, Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг ишини муносиб давом эттирмоқдасиз. Мамлакатингизда халқ фаровонлигини таъминлаш учун ишончли пойдевор яратаётган кенг кўламли лойиҳалар амалга оширилмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Жорий йилда Туркманистонда “Халқаро тинчлик ва ишонч йили” ҳамда мамлакат Бетарафлигининг 30 йиллигига бағишланган йирик тадбирлар ўтказилмоқда.
Сердар Бердимуҳамедовнинг кўп қиррали Ўзбекистон – Туркманистон муносабатларини кенгайтиришга қўшган ҳиссаси мамнуният билан қайд этилди. Бу, биринчи навбатда, савдо-иқтисодий ва ҳамкорлик алоқаларининг ҳар томонлама ривож топаётганидир. Улкан лойиҳа – “Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонаси ишга туширилди. Энергетика, транспорт ва логистика соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ривожланмоқда.
Мазкур мукофот мустаҳкам дўстлик ва яхши қўшничилик рамзига айланиши қайд этилди. Ўз навбатида, Туркманистон Президенти Ўзбекистон етакчиси ва халқига юксак эътироф учун миннатдорлик билдирди ҳамда икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга интилиш қатъий эканини таъкидлади.
Самарали музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов Қўшма баёнот имзоладилар.
Бундан ташқари, давлат раҳбарлари ҳузурида қуйидаги икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими бўлиб ўтди:
– Ўзбекистон – Туркманистон чегараолди савдо зонаси фаолияти тўғрисидаги шартнома;
– Соғлиқни сақлаш ва тиббиёт фани соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги битим;
– Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш тўғрисидаги битим;
– Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва оқибатларини бартараф этиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённома;
– Халқаро автомобилда йўловчи ва юк ташиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённома;
– Адлия вазирликлари ўртасида 2026-2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Маданият соҳасида 2026-2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Нефть маҳсулотлари ва суюқ кимёвий юкларни ташиш учун темир йўл вагонларини етказиб бериш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
– Биологик хавфсизликни таъминлаш масалалари бўйича ўзаро англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Туркманистон Ташқи ишлар вазирлигининг Халқаро муносабатлар институти ўртасида Ўзбекистон – Туркманистон экспертлар кенгашини тузиш тўғрисидаги меморандум;
– Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти ҳамда Туркманистон Давлат, ҳуқуқ ва демократия институти ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
– Ўрмон хўжалиги соҳасида 2026-2030 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик бўйича “йўл харитаси”;
– Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятлари ҳокимликлари билан Лебап вилояти ҳокимлиги, Тошкент вилояти ҳокимлиги билан Ахал вилояти ҳокимлиги ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши билан Тошҳовуз вилояти ҳокимлиги ўртасида савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар.
Олий даражадаги музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнот бердилар.
Президентимиз ушбу тарихий давлат ташрифи қардош мамлакатларимизнинг стратегик шериклигини янада мустаҳкамлаб, уни янги марраларга олиб чиқишига ишонч билдирди.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт, сув-энергетика ва маданий-гуманитар соҳаларда биргаликдаги ишларнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Савдо-иқтисодий ва кооперация алоқаларини кенгайтириш муҳим йўналиш сифатида қайд этилди.
Бунда бугун ишга туширилган “Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонаси алоҳида ўрин тутади. Томонлар ушбу тажрибани бошқа чегараолди ҳудудларда, энг аввало, “Олот-Фароб” ҳудудида қўллаш ниятида.
Минтақанинг транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлигини кучайтириш мақсадида ҳукуматларга автомобиль, темир йўл ва денгиз орқали ташувларни ривожлантириш, Туркманбоши халқаро денгиз портидан биргаликда фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш топширилди.
Энергетика масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Электр энергиясининг етказиб берилиши ва транзити бўйича ҳамкорликни янада чуқурлаштириш, икки мамлакат ҳудудида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш борасида қатъий интилиш борлиги таъкидланди.
Томонлар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва сувдан оқилона фойдаланиш соҳасида, шу жумладан, Марказий Осиё минтақасида ҳамкорликни ривожлантирадилар.
Яна бир устувор йўналиш – ҳудудлараро ҳамкорлик. Бухоро ва Туркманобод шаҳарларида ҳудудлар форумлари муваффақиятли ўтказилди. Яқинда Хивада икки мамлакатнинг барча вилоятлари иштирокида учинчи форум бўлиб ўтади.
Марказий Осиё ва Озарбайжон давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари доирасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришда сезиларли ютуқларга эришилди.
Куни кеча Тошкент шаҳрида ўтган еттинчи Маслаҳат учрашувининг якунлари минтақада интеграция жараёнлари ва бирдамликни мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Якунда ҳамкорликни жадал ривожлантириш, қардош мамлакатларимиз тараққиёти ва фаровонлиги йўлида улкан натижаларга эришишга ўзаро интилиш қатъий экани тасдиқланди.
Шу куни Олий мартабали меҳмон “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, Мустақиллик монументи пойига гул қўйди.
Мажмуада акс эттирилган алломалар, буюк саркарда ва жаҳонгирлар, жадид боболаримизнинг сиймоларига алоҳида эътибор қаратилди. Она Ватанимиз, мард ва жасур, тинчликсевар ва меҳнаткаш, қаҳрамон халқимиз шарафига бунёд этилган Мустақиллик монументи Туркманистон Президенти ва делегация аъзоларида катта таассурот қолдирди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, Президент Шавкат Мирзиёев Президент Сердар Бердимуҳамедовни “Тошкент-Хумо” халқаро аэропортида кузатиб қўйди.

От экономики до культуры – новые возможности в сотрудничестве Узбекистана и Туркменистана
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов 16-17 ноября пребывал в нашей стране с  государственным визитом.
17 ноября в резиденции “Куксарой” состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в узком формате.
Связи между  Узбекистаном и Туркменистаном устанавливались на основе исторического братства и близких культурных традиций.
Всегда заметны открытость сердцец и взаимное уважение между двумя народами. В частности, это отчетливо проявляется в межгосударственной политике, повседневном общениии жителей приграничных районов, культуре взаимной поддержки.
Положительная динамика активизировалась в последние годы, что отображается не цифрами или официальными показателями, а общностью интересов двух стран. Ускоренный рост товарооборота, увеличение совместных проектов, активное развитие транспортного и логистического направлений являются практическим доказательством взаимного доверия и открытости.
Таким образом, отношения Узбекистана и Туркменистана становятся одной из ключевых точек обеспечения в Центральной Азии близости и солидарности.
Нынешний государственный визит станет важным шагом на пути дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, которые в последние годы стали образцовыми.
С удовлетворением отмечена положительная динамика и активные контакты во всех направлениях. Регулярно проходят заседания Межправительственной комиссии и Делового совета, культурные мероприятия. В преддверии визита в Ургенче и Ташкенте с большим фурором прошли Дни культуры и показы кино Туркменистана.
В прошлом году товарооборот увеличился. Растут объемы грузоперевозок, в том числе через порт Туркменбаши.
Особое внимание уделено наращиванию взаимной торговли, продвижению эффективной кооперации в промышленности, энергетике, транспорте, машиностроении, сельском и водном хозяйстве.
Отмечена важность дальнейшего расширения межрегиональных обменов. Достигнута договоренность о проведении третьего Форума регионов в Хиве.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам региональной и международной повестки.
Переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова продолжились в расширенном формате с участием официальных делегаций двух стран.
В начале встречи лидер нашей страны подчеркнул, что государственный визит Президента Туркменистана является ярким подтверждением нерушимости многовековых уз дружбы и добрососедства между двумя народами.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Дана высокая оценка проделанной работе в сферах торговли, транспорта, энергетики, водного хозяйства и других важных областях.
– Безусловно, в этом огромная заслуга Председателя Халк Маслахаты Туркменистана, уважаемого Гурбангулы Бердымухамедова, – заявил Президент.
Взаимная торговля за последние годы выросла в 2 раза, превысив 1 миллиард долларов. Указано на все возможности для доведения данного показателя до 2 миллиардов за счет расширения номенклатуры и эффективного использования режима свободной торговли.
Наращиванию товарооборота также будет способствовать запуск зоны приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Достигнута договоренность о масштабировании данного опыта на другие территории, прежде всего в районе «Алат-Фараб».
В целях расширения промышленной кооперации отмечена важность активного привлечения бизнеса к запуску новых проектов по производству стройматериалов, фармацевтических препаратов, продуктов питания и других востребованных товаров.
Выстроено эффективное и взаимовыгодное сотрудничество в энергетике. Условлено перейти к более масштабным проектам, в том числе по совместному освоению перспективных месторождений.
Связующим звеном экономик двух стран является сфера транспорта. Растут объемы грузоперевозок, упрощаются таможенно-логистические процедуры. Стороны договорились совместно развивать порт Туркменбаши, возобновить прямые авиарейсы между столицами.
Для своевременной реализации достигнутых договоренностей до конца года будут проведены очередные заседания Межправительственной комиссии и Делового совета.
Лидеры констатировали, что крепким фундаментом многогранных связей является гуманитарная сфера.
Для поддержания динамики взаимодействия стороны договорились на регулярной основе проводить взаимные концерты и гастроли театров, организовать Форум молодежи в Хиве, продолжить практику создания совместных фильмов.
Будут активизированы обмены в сферах здравоохранения и медицинской науки.
По итогам переговоров главы государств поручили принять комплексную «дорожную карту» по реализации всех достигнутых договоренностей.
По завершении переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов приняли участие в церемонии запуска совместной зоны приграничной торговли «Шават-Дашогуз».
На территории зоны размещены административные здания дирекции, таможенной, карантинной, фитосанитарной и ветеринарной служб, торговый павильон и складские помещения.
Предусмотрены государственные услуги по принципу «одно окно» и интерактивные системы, банковский, медицинский и гостиничный сервис, вместительная автостоянка.
Деятельность зоны будет способствовать наращиванию торгово-экономических отношений между Хорезмской областью Узбекистана и Дашогузским велаятом Туркменистана – двух ключевых регионов с общим населением более 3,5 миллиона человек.
В резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову высшей государственной награды Республики Узбекистан – ордена «Олий Даражали Дўстлик».
Вручая высокую награду, глава нашего государства отметил, что это решение отражает искреннее уважение и признание народом Узбекистана заслуг Президента Туркменистана в укреплении дружбы, взаимного доверия и стратегического партнерства двух братских стран.
– Вы достойно продолжаете дело вашего отца – Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. В стране реализуются масштабные проекты, создающие надежную основу обеспечения благополучной жизни людей, – подчеркнул глава государства.
Текущий год ознаменован проведением в Туркменистане крупных мероприятий, посвященных Международному году мира и доверия и 30-летию Нейтралитета страны.
С удовлетворением отмечен вклад Сердара Бердымухамедова в расширение многоплановых узбекско-туркменских отношений. Прежде всего это всестороннее развитие торгово-экономических и кооперационных связей. Запущен грандиозный проект – зона приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Развивается взаимовыгодное сотрудничество в области энергетики, транспорта и логистики.
Подчеркнуто, что эта награда станет символом крепкой дружбы и добрососедства. Президент Туркменистана выразил признательность лидеру и народу Узбекистана за высокое признание, а также приверженность дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства двух стран.
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов подписали Совместное заявление.
Кроме того, в присутствии глав государств состоялся обмен следующими подписанными документами:
– Договор о функционировании Узбекско-Туркменской зоны приграничной торговли;
– Соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения и медицинской науки;
– Соглашение о дальнейшем развитии сотрудничества в области сельского хозяйства;
– Протокол о внесении дополнения в межправительственное Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий;
– Протокол о внесении дополнения в межправительственное Соглашение о международном автомобильном пассажирском и грузовом сообщении;
– Программа сотрудничества между министерствами юстиции на 2026-2027 годы;
– Программа сотрудничества в сфере культуры на 2026-2027 годы;
– Меморандум о сотрудничестве в сфере поставок железнодорожных вагонов в целях перевозки нефтяных продуктов и жидких химических грузов;
– Меморандум о взаимопонимании по вопросам обеспечения биологической безопасности;
– Меморандум между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Институтом международных отношений Министерства иностранных дел Туркменистана об учреждении узбекско-туркменского экспертного совета;
– Меморандум о сотрудничестве между Институтом законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан и Институтом государства, права и демократии Туркменистана;
– «Дорожная карта» по сотрудничеству в области лесного хозяйства на 2026-2030 годы;
– Соглашения о сотрудничестве в торгово-экономической, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах между хокимиятами Сурхандарьинской, Кашкадарьинской областей и хякимликом Лебапского велаята, хокимиятом Ташкентской области и хякимликом Ахалского велаята, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хякимликом Дашогузского велаята.
По окончании переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Глава нашего государства выразил уверенность, что нынешний исторический государственный визит еще больше укрепит стратегическое партнерство двух братских стран и выведет его на новые высоты.
В ходе переговоров определены приоритеты совместной работы в политической, торгово-экономической, транспортной, водно-энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
Ключевым направлением обозначено расширение торгово-экономических и кооперационных связей.
Особая роль в этом отводится запущенной зоне приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Стороны намерены применять данный опыт и на других приграничных территориях, прежде всего в районе «Алат-Фараб».
В целях усиления транспортной взаимосвязанности региона правительствам поручено разработать предложения по развитию автомобильных, железнодорожных и морских перевозок, совместному использованию международного морского порта Туркменбаши.
Особое внимание уделено вопросам энергетики. Подтверждена приверженность дальнейшему углублению сотрудничества по поставкам и транзиту электроэнергии, реализации совместных проектов на территории двух стран.
Стороны будут развивать взаимодействие в области охраны окружающей среды и рационального водопользования, в том числе в регионе Центральной Азии.
Другим приоритетным направлением является межрегиональное сотрудничество. В Бухаре и Туркменабаде успешно проведены форумы регионов. В скором времени в Хиве пройдет третий форум уже с участием всех областей двух стран.
Достигнут заметный прогресс в углублении регионального сотрудничества в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии и Азербайджана.
Выражена уверенность, что итоги седьмой Консультативной встречи, прошедшей в Ташкенте, будут способствовать процессам интеграции и укреплению единства в регионе.
Подчеркнута также важность продолжения практики взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций и других международных структур.
В завершение подтвержден обоюдный решительный настрой на динамичное развитие сотрудничества и достижение прорывных результатов во имя прогресса и процветания наших братских стран.
В этот день высокопоставленный гость посетил парк «Янги Узбекистон» и возложил цветы к подножию монумента Независимости.
Особое внимание было обращено на художественное отражение в монументе образов ученых, великих полководцев и джадидов. Монумент Независимости, воздвигнутый в честь нашей Родины, нашего мужественного, отважного, миролюбивого и трудолюбивого героического народа, произвел большое впечатление на Президента Туркменистана и членов делегации.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту «Ташкент-Хумо» Президента Сердара Бердымухамедова проводил Президент Шавкат Мирзиёев.