Сунъий интеллект соҳасининг инфратузилмаси ва кадрлар салоҳияти ривожлантирилади
Президент Шавкат Мирзиёев 6 октябрь куни мамлакатимизда сунъий интеллект технологияларини ривожлантириш ҳамда уларни иқтисодиёт ва ижтимоий соҳаларга кенг жорий этиш юзасидан тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда дунёда сунъий интеллект технологиялари иқтисодиёт, таълим, соғлиқни сақлаш, хавфсизлик ва бошқа муҳим йўналишларда асосий воситалардан бирига айланмоқда. Сунъий интеллект технологиялари давлат бошқарувида самарадорликни ошириш, ресурслардан тежамкор фойдаланиш, аҳолига кўрсатиладиган хизматлар сифатини яхшилашга хизмат қилади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда ҳам бу соҳада тизимли ислоҳотлар амалга оширилиб, мамлакатимиз сунъий интеллектни татбиқ этиш бўйича халқаро рейтингда 17 поғона юқорилади. Ҳозирда Ўзбекистон 188 давлат ичида 70-ўринни, Марказий Осиё бўйича эса биринчи ўринни эгаллаб турибди.
Президентимиз таъкидлаганидек, бу натижалар соҳада қўйилган илк қадамлар самарасидир, аммо олдинда ҳали кўп иш турибди. Шу мақсадда ўтган йили 2030 йилгача мўлжалланган Сунъий интеллектни ривожлантириш стратегияси қабул қилинди ва Рақамли технологиялар вазирлиги ҳузурида махсус марказ ташкил этилди.
Тақдимотда соҳани ривожлантиришнинг устувор йўналишлари кўриб чиқилди.
Иқтисодиёт ва ижтимоий соҳаларда сунъий интеллект лойиҳаларини жорий этиш мақсадида 50 миллион доллар маблағ ажратилган. Соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт, экология ва молия соҳаларини қамраб олган 86 та лойиҳа шакллантирилди. Ҳозирда сунъий интеллектни қўллаш учун зарур ҳисоблаш имкониятларини яратиш мақсадида “суперкомпьютер кластери”ни ташкил этиш ишлари жадал олиб борилмоқда.
– Сунъий интеллектни тезроқ ривожлантириш учун доимий равишда илғор, ўзини оқлаган хорижий ва маҳаллий тажрибаларни ўрганиб бориш зарур. Бунинг учун соҳада самарали фаолият юритаётган ватандошларимиз, хорижий экспертлар ва хусусий сектор билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Тақдимотда сунъий интеллект соҳасида замонавий ҳисоблаш қувватларини ўзимизда яратиш, маълумотлар марказларини қуриш ва бунга инвестиция киритмоқчи бўлган тадбиркорлар учун жозибадор муҳитни таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Сунъий интеллектни ривожлантиришда энг муҳим омил – малакали кадрлар тайёрлаш. Бу ишларни мактаблардан бошлаш, информатика ўқитувчиларини қайта тайёрлаш, янги авлод дарсликларини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Соҳада кадрлар тайёрлашни жадаллаштириш мақсадида кўплаб дастурлар амалга оширилмоқда. “Бир миллион сунъий интеллект етакчилари” миллий дастури доирасида ёшлар учун aistudy.uz ва omp.aistudy.uz платформалари ишга туширилди, уларда СИ бўйича 5 та бепул онлайн ўқув дастури йўлга қўйилган. Дастур доирасида 2027 йилга қадар 1 миллион нафар ёш сунъий интеллект соҳасидаги билим ва кўникмаларга эга бўлади.
Ёшларнинг истиқболли лойиҳаларини аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш учун барча ҳудудларда Сунъий интеллект хакатони йўлга қўйилади. Шу кунларда Нукус шаҳрида соғлиқни сақлаш бўйича “HealthTech AI Hackathon” мусобақаси муваффақиятли ўтказилди. Бу тажрибани кенгайтириб, таълим, суд тизими, сув хўжалиги ва тадбиркорликни ривожлантириш йўналишларида ҳам ўтказиш муҳимлигини қайд этилди.
Президентимиз тақдимот қилинган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлаб, уларни сунъий интеллектни жорий этишни янада жадаллаштириш, илғор тажрибани амалиётга татбиқ этиш, соҳада кадрлар салоҳиятини ошириш йўналишида янада такомиллаштириш ва кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.

Обсуждены вопросы развития инфраструктуры и кадрового потенциала в сфере искусственного интеллекта
Президент Шавкат Мирзиёев 6 октября ознакомился с презентацией по развитию технологий искусственного интеллекта в стране и их широкому внедрению в экономику и социальную сферу.
Сегодня искусственный интеллект становится одним из ключевых инструментов в таких областях, как экономика, образование, здравоохранение, безопасность и другие важнейшие направления. Его использование способствует повышению эффективности государственного управления, рациональному расходованию ресурсов и улучшению качества услуг, предоставляемых населению.
В последние годы в Узбекистане в этой сфере последовательно реализуются системные реформы. В результате страна поднялась на 17 позиций в международном рейтинге применения искусственного интеллекта, заняв 70-е место среди 188 государств и первое место в Центральной Азии.
Как отметил Президент, эти достижения стали результатом первых шагов, предпринятых в данном направлении, однако впереди предстоит масштабная работа. С этой целью в прошлом году была утверждена Стратегия развития искусственного интеллекта до 2030 года, а при Министерстве цифровых технологий создан специальный центр.
На презентации были рассмотрены приоритетные направления развития отрасли.
Для внедрения проектов искусственного интеллекта в экономику и социальную сферу выделено 50 миллионов долларов. Сформирован пакет из 86 проектов, охватывающих здравоохранение, образование, сельское хозяйство, энергетику, транспорт, экологию и финансовый сектор. Параллельно ведется создание суперкомпьютерного кластера, который обеспечит страну современными вычислительными мощностями для внедрения решений на основе ИИ.
– Чтобы ускорить развитие искусственного интеллекта, необходимо постоянно изучать и внедрять передовой отечественный и зарубежный опыт. Важно наладить тесное сотрудничество с нашими соотечественниками, работающими за рубежом, с ведущими экспертами и представителями частного сектора, – подчеркнул глава государства.
В ходе обсуждения отмечено, что особое внимание следует уделить созданию современных центров обработки данных и формированию благоприятных условий для инвесторов, заинтересованных во вложениях в развитие инфраструктуры ИИ.
Отдельно рассмотрен вопрос подготовки квалифицированных кадров – ключевого фактора успешного развития отрасли. Подчеркнуто, что эту работу необходимо начинать со школ, повысить квалификацию преподавателей информатики, обновить учебные программы и разработать учебники нового поколения.
Для ускорения подготовки специалистов реализуется ряд инициатив. В рамках национальной программы «Один миллион лидеров искусственного интеллекта» запущены образовательные платформы aistudy.uz и omp.aistudy.uz, на которых действуют пять бесплатных онлайн-курсов. До 2027 года программа позволит подготовить 1 миллион молодых людей, владеющих современными знаниями и навыками в сфере ИИ.
С целью выявления и поддержки перспективных идей во всех регионах страны будут проводиться хакатоны по искусственному интеллекту. В частности, в Нукусе успешно прошел HealthTech AI Hackathon, посвященный вопросам здравоохранения. Подчеркнута важность расширения этого опыта и организации аналогичных мероприятий в сферах образования, водного хозяйства, судебной системы и предпринимательства.
Президент поддержал озвученные планы, поручил усовершенствовать и расширить их в контексте дальнейшего ускорения работы по внедрению искусственного интеллекта, применения передового опыта и повышения кадрового потенциала сферы.