Озиқ-овқат экспортини кўпайтириш бўйича янги захира ва имкониятлар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 30 июль куни мева-сабзавот ва озиқ-овқат экспортини кўпайтириш масалалари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги салоҳияти юқори. Сўнгги уч йилда 250 минг гектар пахта ва ғалла ери қисқартирилиб, озиқ-овқат маҳсулотлари учун ажратилди. 160 минг гектар янги боғ ва токзор барпо этилди, эскирган 107 минг гектари янгиланди. 1 миллиард долларлик 1 минг 500 та озиқ-овқат лойиҳаси ишга туширилди.
Қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар халқаро миқёсда эътироф этилаяпти. Шу ойда Ўзбекистон БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти – ФАО Кенгаши аъзолигига сайланди. Бу – миллий ва минтақавий ташаббусларни илгари суриш, янги лойиҳаларга маблағ жалб қилиш учун катта имконият.
Маҳсулотларимиз табиий ва ширин бўлгани учун чет элларда жуда қадрланади. Ташқи бозорларда “Ўзбекистонда етиштирилган” деган бренд шаклланган. Айниқса, қуритилган олхўри ва ўрик, шафтоли, майиз, гилос, дуккакли маҳсулотлар экспорти бўйича юртимиз дунёда юқори ўринларда туради.
Бу йил 6 ойда озиқ-овқат экспорти 44 фоиз ўсиб, 1 миллиард 326 миллион доллар бўлди. Экспорт географияси 16 та давлатга кўпайди.
Шу билан бирга, дунёдаги вазият қалтис бўлиб бораяпти. Об-ҳаво инжиқликлари кўпайиб, одатий ҳолга айланаяпти. Бундай шароитда ҳар бир экспорт бозори, ҳар бир доллар ўта муҳим.
Лекин ҳамма жойда ҳам имкониятлардан тўлиқ фойдаланилмаяпти. Масалан, Сурхондарё ва Тошкент вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон озиқ-овқат маҳсулотлари экспортининг суръати бўйича бошқа ҳудудлардан ортда қолган. Навоий вилояти эса ўтган йилги кўрсаткичларига ҳам етмаган. 21 та туманда экспорт ўтган йилга нисбатан 70 фоизга ҳам етмаган.
Ёки, бу йилги мева-сабзавот экспортининг 80 фоизи 5 та давлатга бўлган. Буюк Британия, Италия, Швеция, Япония, Ҳиндистон, Қатар каби талаб юқори ўлкаларга экспортимиз кам. Хориждаги элчихона ва консулхоналарнинг бу борадаги ўрни сезилмаётгани, савдо маслаҳатчиларининг фаолияти суст экани қайд этилди.
Йиғилишда шу каби камчиликлар таҳлил қилиниб, қишлоқ хўжалигида самарадорлик ва экспортни ошириш чора-тадбирлари белгиланди. Бу иқтисодий хавфсизликнинг устувор йўналиши экани таъкидланди. Шу боис об-ҳаво ва шароитга мослашиб, иссиқ ва совуққа, сувсизликка чидамли маҳсулотлар етиштиришга ўтиш зарурлиги айтилди.
Ҳудудлар кесимидаги таҳлиллар асосида экспорт бўйича янги захира ва имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Соҳа мутасаддилари ҳалигача эскича ишлаётгани оқибатида ўтган йили мева-сабзавот экспортининг 75 фоизи май-октябрга, яъни жаҳон бозори маҳсулотга тўйинган даврга тўғри келган. Қимматроқ сотиш ва бир маромда етказиб бериш учун эса қайта ишлашни ривожлантириш керак.
Масалан, илғор тадбиркорлар олчани “шок” усулида музлатиб, қишда сотишни бошлаган. Юртимизда етишмагани учун қўшни давлатлардан олиб келиб, реэкспорт ҳам қилган.
Шулардан келиб чиқиб, дала четида экспортбоп маҳсулотлар, хусусан, олчани кўпайтириш зарурлиги айтилди.
Бу йил ҳудудларда 16 та замонавий қадоқ тайёрлаш корхонаси ишга тушди. Лекин бу ҳали етарли эмас. Экспортга кетаётган мева-сабзавотнинг 18 фоизи замонавий қадоқланяпти, холос. Шунинг учун йил якунигача яна 15 та корхонани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Энг катта экспорт захираларимиздан бири – дуккакли маҳсулотлар. Ҳар йили 450 миллион долларлик ловия, мош, тариқ ва нўхат экспорт қилиняпти. Лекин ишчи кучи етишмагани учун ҳосилнинг 30 фоизи тўкилиб, исроф бўлаяпти, катта миқдорда экспорт имконияти бой берилаяпти.
Ривожланган мамлакатларда фермерлар дуккакли экинларни махсус комбайн билан йиғиштиради. Шу боис Қишлоқ хўжалиги жамғармасидан бундай техникаларга 15 фоизгача субсидия бериладиган бўлди. Кредит ставкасининг 10 фоиздан ошган қисми ҳам қоплаб берилади.
Шунингдек, экспортчилар ташишга ортиқча харажат қилмаслиги учун божхона режимида қайта ишланган маҳсулотни исталган постдан экспорт қилиш мумкин бўлади.
Бугунги кунда янги боғлар барпо қилиш ва эскиларини янгилаш учун 350 миллион дона серҳосил ва экспортбоп мева кўчатларига эҳтиёж бор. 16 та туманда ташкил этилган “Агростар” компаниялари шу мақсадга қаратилган. Улар ишни, аввало, шундан – уруғ, кўчат ва ўғитдан бошлаши кераклиги таъкидланди.
Шу боис “Агростар” компаниялари учун “in vitro” лабораториялари, мазкур туманларда сақлаш, қадоқлаш, саралаш ва қайта ишлашни ўз ичига олган замонавий агромажмуалар барпо этиш бўйича топшириқ берилди.
Бугунги кунда юртимизда 5 минг 100 гектар иссиқхоналар бўлиб, сўнгги етти йилда уларда етиштириладиган маҳсулот ҳажми 110 минг тоннадан 546 минг тоннага кўпайган.
Лекин тадбиркорлар кредит юки оғирлиги, ўғит нархи қимматлиги, узлуксиз газ таъминоти йўқлиги сабабли қийинчиликка учрамоқда. Хусусан, 600 гектардан ортиқ майдондаги иссиқхона фаолиятини тўхтатган, 128 гектари қарздорлик сабабли банк тасарруфига ўтган.
Шу боис иссиқхона хўжаликларини қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди. Эндиликда ички бозор билан бирга экспортга ҳам маҳсулот етиштириш мажбуриятини олган, табиий газда ишлайдиган иссиқхоналарга қишки мавсумда газ кафолатли ҳажмда берилади. Кўмир ёки бошқа муқобил ёқилғига ўтган ҳамда экспорт мажбуриятини олган иссиқхоналарга ҳам табиий газга қайтиш имкони берилади.
Айланма маблағ етарли бўлиши учун олдиндан тўлов октябрь-март ойларига 50 фоиз қилиб белгиланади. Бунда иссиқхоналар газ корхоналари билан 1 октябргача шартнома имзолайди.
Кўмир ёки бошқа муқобил иситиш тизимига ўтган иссиқхоналарга ажратилган кредит муддати узайтирилади. Иссиқлик насослари технологияси асосида иссиқхона ташкил қилганларга харажатларнинг 20 фоизгача қисми, бу ишлар кредит ҳисобидан бўлса, кредит ставкасини 4 фоизи қоплаб берилади.
Яна бир янгилик – бундан буён иссиқхоналар, тоифасидан қатъи назар, ер солиғини қишлоқ хўжалиги ерлари ставкасида тўлайди. 2028 йилга қадар иссиқхона ишчилари учун ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 1 фоизга туширилади.
Солиқ қўмитасига иссиқхоналардан қисқартирилган газ қайси соҳаларга йўналтирилгани ва уларнинг самарадорлигини таҳлил қилиш топширилди. Агар у тармоқда қўшилган қиймат кам бўлса, газ иссиқхоналарга йўналтирилади.
Экологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда, Тошкент вилоятидаги иссиқхоналар фаолиятининг ҳаво сифатига салбий таъсири билан боғлиқ муаммоларни узил-кесил ҳал қилиш вазифаси қўйилди.
Ҳозиргача 224 минг гектарда сув тежовчи технологиялар жорий қилингани яхши самара берди. Бунинг натижасида 420 миллион кубметр сув иқтисод қилиниб, қўшимча 65 минг гектарда мева-сабзавот етиштириш имконияти яратилди. Бунинг учун ўтган йили 2,6 триллион сўм, жорий йил эса 1,2 триллион сўм сарфланди.
Энди йил якунигача яна 10 минг гектарда томчилатиб ва ёмғирлатиб суғоришни йўлга қўйиш, 200 минг гектарни лазерли текислаш режалаштирилган. Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бунинг учун 500 миллиард сўм маблағ ажратиш, келаси йил дастури учун 2 триллион сўм ресурс шакллантириш топширилди.
Маълумки, яқинда дала четига экин экиш, кооперациялар бўйича қонунлар қабул қилинди. Шунингдек, Сув кодексининг қабул қилингани сув танқислиги шароитида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилади. Энди буни давом эттириб, қишлоқ хўжалигида даромадни ошириш, экспортни рағбатлантириш, илғор стандартларни жорий этиш бўйича ҳам қонунчиликни мустаҳкамлаш мақсадга мувофиқ экани таъкидланди.
Ҳукуматга экспортчи, иссиқхоначи ва мева-сабзавот етиштирувчилар билан доимий мулоқотни йўлга қўйиб, давлат идораларига боғлиқ барча муаммоларини аниқлаб, жойида ҳал қилиб бориш вазифаси қўйилди.

Определены новые резервы и возможности для наращивания экспорта продовольствия
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам увеличения экспорта плодоовощной и продовольственной продукции.
У нашей страны высокий потенциал в сфере сельского хозяйства. За последние три года 250 тысяч гектаров земель, которые ранее были заняты хлопчатником и зерновыми культурами, были перепрофилированы под выращивание продовольственных культур. Создано 160 тысяч гектаров новых садов и виноградников, а старые плантации на площади 107 тысяч гектаров обновлены. Запущено 1500 пищевых проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов.
Реформы в сельском хозяйстве получили международное признание. В этом месяце Узбекистан был избран членом Совета Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО). Это открывает широкие возможности для продвижения национальных и региональных инициатив и привлечения дополнительных инвестиций.
Наша продукция высоко ценится за рубежом благодаря её натуральности и прекрасным вкусовым качествам, сформировав бренд «Произведено в Узбекистане». Страна занимает ведущие позиции в мире по экспорту сушеной сливы, абрикоса, персика, изюма, черешни и бобовых культур.
За первые 6 месяцев текущего года экспорт продовольствия вырос на 44 процента, составив 1 миллиард 326 миллионов долларов. География экспорта расширилась на 16 новых стран.
В то же время ситуация в мире становится все более нестабильной, климатические аномалии становятся нормой. В таких условиях каждый экспортный рынок имеет большое значение.
Однако не везде имеющиеся возможности используются полностью. Например, темпы роста экспорта продуктов питания Сурхандарьинской, Ташкентской областей и Каракалпакстана отстают от остальных регионов. А Навоийская область не смогла достичь своих прошлогодних объемов. В 21 районе экспорт не достиг и 70 процентов от уровня прошлого года.
Кроме того, в этом году 80 процентов экспорта фруктов и овощей направляется всего в 5 стран. Экспорт в страны с высоким спросом, такие как Великобритания, Италия, Швеция, Япония, Индия и Катар, остается низким. Было указано на недостаточную активность наших дипломатических учреждений и торговых представителей за рубежом.
На совещании были проанализированы эти недостатки и определены меры по повышению эффективности сельского хозяйства и увеличению экспорта. Это отмечено как важнейшее направление экономической безопасности страны. Подчеркнута необходимость выращивания устойчивых к климатическим изменениям и засухе сельскохозяйственных культур.
На основе анализа были указаны дополнительные резервы и возможности для экспорта в разрезе регионов.
Из-за устаревших методов работы 75 процентов экспорта плодоовощной продукции прошлого года пришлись на период с мая по октябрь, когда мировой рынок насыщен. Для обеспечения круглогодичных поставок и продажи по более высоким ценам необходимо развивать переработку продукции.
Например, передовые предприниматели начали применять технологию шоковой заморозки вишни для продажи зимой. Также в условиях нехватки собственной продукции они осуществляли импорт и реэкспорт. В связи с этим отмечена необходимость увеличения производства экспортной продукции, особенно вишни.
В текущем году запущено 16 современных упаковочных предприятий, однако этого недостаточно. Только 18 процентов экспортируемой продукции имеет современную упаковку. Поставлена задача до конца года запустить еще 15 таких предприятий.
Одним из крупнейших экспортных ресурсов являются бобовые культуры. Ежегодно экспорт фасоли, маша, нута и проса составляет 450 миллионов долларов. Но из-за нехватки рабочей силы до 30 процентов урожая теряется, снижая экспортный потенциал.
В развитых странах фермеры собирают урожай бобовых с помощью специальных комбайнов. Поэтому решено выделить субсидии на покупку такой техники до 15 процентов ее стоимости и компенсировать часть процентной ставки по кредитам, превышающую 10 процентов.
Чтобы снизить транспортные расходы, переработанная продукция теперь может экспортироваться из любого таможенного пункта.
Сегодня для создания новых и обновления старых садов требуется 350 миллионов высокоурожайных и востребованных на внешних рынках саженцев. В 16 районах созданы компании «Агростар», которым поручено начать работу с выращивания семян, саженцев и производства удобрений.
Дано указание построить для компаний «Агростар» лаборатории in vitro, современные агрокомплексы с оборудованием для хранения, упаковки, сортировки и переработки продукции.
Сегодня площадь теплиц в стране составляет 5100 гектаров, а объем выращиваемой продукции за последние семь лет вырос с 110 до 546 тысяч тонн.
Однако из-за тяжелой кредитной нагрузки, высоких цен на удобрения и нестабильных поставок газа более 600 гектаров теплиц прекратили работу, а 128 гектаров перешли в собственность банков из-за долгов.
Для поддержки теплиц решено обеспечить гарантированные поставки газа в зимний период тем хозяйствам, которые берут на себя обязательство экспортировать продукцию. Также теплицам, перешедшим на уголь или альтернативное топливо и имеющим экспортные обязательства, будет дана возможность вернуться на газовое отопление.
Для обеспечения оборотных средств предоплата за газ в период с октября по март составит 50 процентов. Контракты с газовыми предприятиями должны быть заключены до 1 октября.
Сроки возврата кредитов теплиц, перешедших на уголь или альтернативное топливо, будут продлены. При создании теплиц с тепловыми насосами будет компенсироваться до 20 процентов затрат или 4 процента кредитной ставки.
С этого года все теплицы, независимо от категории, будут платить земельный налог по ставке сельскохозяйственных земель. До 2028 года ставка социального налога для работников теплиц снизится с 12 до 1 процента.
Налоговому комитету поручено провести анализ эффективности использования газа, перенаправленного от теплиц в другие отрасли. Если там создается низкая добавленная стоимость, газ будет возвращен теплицам.
Отдельно поставлена задача окончательно решить проблемы, связанные с негативным влиянием теплиц на экологическую ситуацию в Ташкентской области.
Сейчас водосберегающие технологии применяются на 224 тысячах гектаров, что позволило сэкономить 420 миллионов кубометров воды и дополнительно использовать 65 тысяч гектаров земли. В текущем году на это направлено 1,2 триллиона сумов.
До конца года планируется дополнительно внедрить капельное и дождевое орошение на 10 тысячах гектаров и провести лазерное выравнивание 200 тысяч гектаров земель.
Министерству экономики и финансов поручено обеспечить финансирование этих работ и сформировать бюджет в размере 2 триллионов сумов для следующего года.
Как известно, недавно были приняты законы о посадке сельхозкультур вдоль полей и о кооперации в сельском хозяйстве. Принятие нового Водного кодекса также является важным шагом для обеспечения продовольственной безопасности в условиях дефицита водных ресурсов. Подчеркнуто, что целесообразно продолжить работу по законодательному укреплению мер для повышения доходов аграрного сектора, стимулирования экспорта и внедрения передовых стандартов.
Правительству поручено наладить постоянный диалог с экспортерами, владельцами теплиц и производителями плодоовощной продукции, своевременно выявлять и решать все вопросы и проблемы, возникающие во взаимодействии с государственными органами.
На совещании также были заслушаны доклады ответственных лиц и рассмотрены успешные примеры предпринимателей, добившихся высоких результатов в экспорте и производстве сельхозпродукции.