Европа Кенгаши Президенти Ўзбекистон Президентини таваллуд куни билан самимий табриклади
Таваллуд кунингиз муносабати билан Сизга ўзимнинг энг самимий табрикларим ва эзгу тилакларимни изҳор этишга ижозат бергайсиз.
Шунингдек, туғилган куним муносабати билан йўллаган мактубингиздаги эзгу тилакларингиз учун чуқур миннатдорлигимни билдирмоқчиман.
Фурсатдан фойдаланиб, Самарқандда бўлиб ўтган «Европа Иттифоқи – Марказий Осиё» биринчи саммитининг муваффақиятини таъминлашдаги ҳал қилувчи ролингиз учун Сизга ўз миннатдорлигимни билдиришга ижозат бергайсиз. Ушбу муҳим саммит Халқаро иқлим форуми билан биргаликда Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги стратегик шерикликда, Ўзбекистон Республикаси билан икки томонлама муносабатларимизда янги ва муҳим саҳифа очди. Сизнинг раҳбарлигингизда бизга кўрсатилган олижаноб ва эътиборли меҳмондўстлик барча иштирокчилар томонидан юксак баҳоланди ҳамда чинакам унутилмас ва мазмунли Саммитнинг муваффақиятли ўтишига хизмат қилди.
Энди келажакка ишонч ва шижоат билан қараяпмиз. Европа Иттифоқининг «Глобал дарвоза» стратегияси доирасида инновациялар, «яшил» энергетика, муҳим материаллар, транспорт ва логистика, рақамлаштириш, таълим, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги ва ўзаро боғлиқлик каби устувор соҳаларни қамраб олган умумий кун тартиби чуқур ҳамкорлик ва фуқароларимиз учун сезиларли натижаларга мустаҳкам асос яратади. Шу муносабат билан Ўзбекистоннинг кўп қиррали ҳамкорлиги, айниқса, иқлим соҳасидаги глобал мақсадларни илгари суриш, мамлакатингизнинг барқарор ривожланиш ва минтақавий мулоқот масалаларида етакчилиги учун Европа Иттифоқи номидан чуқур миннатдорлик билдираман.
Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларда яна бир муҳим босқични бошлаб берадиган Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолаш учун Сизни Брюсселда қутлаш имкониятини интиқлик билан кутмоқдаман. Ишончим комилки, учрашувимиз стратегик мулоқотимизни давом эттириш, шунингдек, муштарак қадриятлар ва умумий мақсадлар асосига қурилган шерикликни илгари суриш йўлида биргаликда ишлаш учун қулай имконият яратади.

Президент Европейского Совета поздравил Президента Узбекистана с днем рождения
Позвольте выразить Вам мои самые искренние поздравления и теплые пожелания по случаю Вашего дня рождения.
Я также хотел бы передать свою глубокую благодарность за Ваше доброе послание и щедрые пожелания, выраженные в Вашем письме по случаю моего дня рождения.
Позвольте мне воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить свою признательность за решающую роль, которую вы сыграли в обеспечении успеха первого в истории Саммита «Европейский союз – Центральная Азия» в Самарканде. Этот знаменательный Саммит вместе с Международным климатическим форумом открыл новую и важную главу в стратегическом партнерстве между Европейским союзом и Центральной Азией, а также в наших двусторонних отношениях с Республикой Узбекистан. Щедрое и внимательное гостеприимство, оказанное нам под Вашим руководством, было высоко оценено всеми участниками и способствовало успеху по-настоящему запоминающегося и содержательного Саммита.
Теперь мы смотрим в будущее с уверенностью и амбициями. Сформировавшаяся общая повестка дня, охватывающая такие приоритетные сферы, как: инновации, зелёная энергетика, критически важные материалы, транспорт и логистика, цифровизация, образование, здравоохранение, сельское хозяйство и взаимосвязанность в рамках стратегии ЕС «Глобальные ворота», обеспечивает прочную основу для углубленного сотрудничества и ощутимых результатов для наших граждан. В этой связи я хотел бы также выразить от лица Европейского союза глубокую благодарность за многостороннее сотрудничество Узбекистана, особенно в продвижении глобальных целей в области климата, за лидерство Вашей страны в вопросах устойчивого развития и регионального диалога.
Я с нетерпением ожидаю возможности приветствовать Вас в Брюсселе для подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве, которое ознаменует еще одну важную веху в отношениях между ЕС и Узбекистаном. Уверен в том, что наша встреча обеспечит ценную возможность для продолжения нашего стратегического диалога, а также для совместной работы над продвижением партнерства, построенного на общих ценностях и общих целях.