Ахборот технологиялари соҳасидаги режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июль куни рақамли технологиялари, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда рақамли технологиялар ривожи учун яратилган кенг имкониятлар катта натижалар олиб келди. IT-парк резидентлари 2 минг 800 дан ошди, хорижий компаниялар 752 тага етди. Бу соҳада 40 минг нафар ёшлар юқори даромад топаяпти.
Охирги 5 йилда соҳа экспорти 170 миллион доллардан 1 миллиард долларга яқинлашди. Интернет тезлиги 7 баробар, мобиль интернет эса 4,5 баробар ошди. Ўтган йили соҳадаги стартапларга 70 миллион доллар венчур инвестиция киритилди.
Буларнинг натижасида “Глобал стартаплар индекси” рейтингида Ўзбекистон 12 поғона юқорилаб, “ТОП-100”ликка кирди. Ўтган йили “Сунъий интеллектга тайёрлик” халқаро индексида юртимиз 17 поғона кўтарилиб, Марказий Осиёда 1-ўринни эгаллади.
Бундай ишлар изчил давом эттирилмоқда. Хусусан, келгуси йилда давлат хизматларини рақамлаштиришни 70 фоизга, IT хизматлари миқдорини 100 триллион сўмга етказиш режалаштирилган. “Электрон ҳукумат ривожланиш индекси”да камида 55-ўринга кўтарилиш мақсад қилинган. Бу кўрсаткичларга эришиш учун қатор ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилган.
Тақдимотда ушбу лойиҳалар ва таклифлар муҳокама қилинди.
Бугунги кунда 760 та давлат хизмати рақамлаштирилган. Ўтган йили 10 миллион фуқаро рақамли хизматлардан фойдаланган.
Давлатимиз раҳбари энди кейинги “Рақамли ҳукумат” босқичига ўтиш вақти келганини таъкидлади. Буни, энг аввало, аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган таълим, тиббиёт, қурилиш ва коммунал соҳалардан бошлаш кераклиги айтилди.
Ўзбекистон Президентининг 2024 йил 14 октябрдаги қарорига мувофиқ, Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинган эди. Бу соҳада инфратузилмани яхшилашга 50 миллион доллар ажратилди. Сунъий интеллект миллий моделини яратиб, 1 миллион нафар мутахассис тайёрлаш вазифаси белгиланган.
Рақамли технологиялар вазири буни амалга ошириш босқичлари, инфратузилмани яхшилаш тадбирлари ҳақида ахборот берди.
Соҳада хизматлар ҳажми ва экспортини ошириш ҳам муҳим вазифалардан. Ҳозирда бу борадаги кўрсаткичларнинг асосий қисми Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келяпти. Ўзбекистондаги шароит ва имтиёзлар натижасида бошқа релокантлар ҳам юртимизга келишдан манфаат кўряпти. Шу боис ҳар бир ҳудудда жозибадор муҳит яратиб, чет эл компанияларини жалб этиш муҳимлиги таъкидланди.

Представлены планы в сфере информационных технологий
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с презентацией планов в сфере цифровых технологий, искусственного интеллекта и телекоммуникаций.
Благодаря широким возможностям, созданным для развития цифровых технологий в нашей стране, достигнуты значительные результаты. Число резидентов IT-парка превысило 2800, количество иностранных компаний достигло 752. Около 40 тысяч молодых людей получают высокий доход в этой сфере.
За последние пять лет экспорт отрасли увеличился с 170 миллионов до почти 1 миллиарда долларов. Скорость интернета выросла в 7 раз, мобильного интернета — в 4,5 раза. В прошлом году стартапы привлекли 70 миллионов долларов венчурных инвестиций.
В результате Узбекистан поднялся на 12 позиций и вошел в топ-100 глобального рейтинга экосистем стартапов. Также страна поднялась на 17 позиций в международном Индексе готовности к искусственному интеллекту, заняв первое место в Центральной Азии. Узбекистан возглавил рейтинг стран СНГ по темпам роста телекоммуникационной отрасли.
Работа в этом направлении последовательно продолжается. В частности, на следующий год намечены следующие цели: цифровизация 70 процентов государственных услуг, увеличение объема IT-услуг до 100 триллионов сумов. Также планируется подняться как минимум на 55-е место в Индексе развития электронного правительства. Для достижения этих показателей разработаны проекты ряда документов.
В ходе презентации были обсуждены данные проекты и предложения.
На сегодняшний день цифровизированы 760 видов государственных услуг. В прошлом году цифровыми сервисами воспользовались 10 миллионов граждан.
Глава государства подчеркнул, что настало время переходить к следующему этапу — «Цифровому правительству». Отмечено, что в первую очередь следует начать со сфер, наиболее востребованных у населения: образования, здравоохранения, строительства и коммунального хозяйства.
Согласно постановлению Президента Узбекистана от 14 октября 2024 года, была принята стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года. На развитие инфраструктуры в этой области выделено 50 миллионов долларов. Поставлена задача по созданию национальной модели искусственного интеллекта и подготовке 1 миллиона специалистов.
Министр цифровых технологий доложил об этапах реализации этой задачи и мерах по улучшению инфраструктуры.
Одной из приоритетных задач остается увеличение объема услуг и экспорта в сфере. На сегодняшний день основная часть показателей приходится на город Ташкент. Благодаря условиям и льготам, созданным в Узбекистане, релоканты проявляют интерес к работе в нашей стране. В этой связи было подчеркнуто, что важно в каждом регионе создать привлекательную среду и активно привлекать зарубежные компании.