Давлатимиз раҳбари Хоразмдаги “Урганч кластер”нинг янги корхоналари фаолияти билан танишди.
Кластернинг ташкил этилганига беш йил бўлган. Бугун у пахта хомашёсини етиштиришдан тортиб тайёр кийим-кечак тикишгача бўлган барча жараёнларни қамраб олган яхлит “занжир”. Унинг тизимида 3 минг киши иш билан таъминланган.
Тадбиркор 8 минг 500 гектар майдонда етиштирилган пахтани 100 фоиз қайта ишлайди. Бунинг учун пахта тозалаш ва ёғ заводлари бор.
Шу кунларда кластернинг ип-йигирув ҳамда мато тўқиш қуввати ортди. Қўшимча инвестиция эвазига яна иккита корхона фаолияти йўлга қўйилди. Германия, Япония ва Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди.
Корхонада ўқув-тажриба маркази ташкил этилган. Тикувчи ва дизайнер-мутахассислар аввал шу ерда ўқитилиб, кейин ишга қўйилади.
Буларнинг натижасида ишлаб чиқариш ҳажми сезиларли ортди. Йилига 10 минг 800 тонна атрофида ип-калава ва 3 миллион дона тикувчилик маҳсулотлари тайёрлаш қуввати яратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев янги фабрикаларда бўлиб, иш жараёни, тайёр маҳсулотларни кўздан кечирди. Тикувчи хотин-қизлар билан суҳбатлашди. Уларнинг ойлик маошлари, меҳнат шароитлари билан қизиқди.
Бу ерда тайёрланаётган юқори сифатли кийим-кечакларнинг катта қисми экспортга йўналтирилади. Корхонанинг йиллик экспорт салоҳияти 28 миллион доллар атрофида.
Маҳсулотлар тури ва сифатини кўпайтириб, экспорт кўламини кенгайтириш, энергия тежамкорлик орқали маҳсулот таннархини камайтириш бўйича тавсиялар берилди.

В кластере начали работу новые предприятия
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью новых предприятий текстильного кластера «Урганч кластер» в Хорезмской области.
С момента создания кластера прошло пять лет. Сегодня он представляет собой полноценную вертикально интегрированную систему, охватывающую все этапы — от выращивания хлопка до пошива готовой одежды. На предприятиях кластера трудоустроены 3 тысячи человек.
Благодаря этому значительно увеличатся объемы выпуска: в год планируется производить около 10 тысяч 800 тонн пряжи и 3 миллиона единиц швейной продукции.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал в новых фабриках, ознакомился с производственным процессом и готовой продукцией, пообщался с работающими там женщинами-швеями, интересовался их заработной платой и условиями труда.
Большая часть производимой здесь высококачественной одежды предназначена на экспорт. Годовой экспортный потенциал предприятия составляет около 28 миллионов долларов.