Покистон делегацияси вакиллари Ўзбекистоннинг инновацион салоҳияти билан танишди
Ушбу замонавий инновацион мажмуа давлатимиз раҳбари ташаббуси билан саноат кооперациясини ривожлантириш ва юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқариш мақсадида барпо этилган.
Бугунги кунда бу ерда 465 миллион долларлик тўғридан-тўғри инвестициялар эвазига 18 та ишлаб чиқариш майдони жойлашган.
Покистон Ислом Республикаси делегацияси вакилларига Технопарк корхоналарида ишлаб чиқарилаётган кенг турдаги юқори технологик электротехника маҳсулотлари, шу жумладан, лифт ва эскалаторлар, саноат совитиш тизимлари, энергия тежамкор иситиш сув қозонлари ва индивидуал иссиқлик насослари, ақлли электрон ҳисоблагич ва газ тақсимлаш пунктлари, сув насослари, маиший техника ва замонавий қурилиш материаллари ва бошқалар намойиш этилди.
Таъкидлаш жоизки, етакчи хорижий брендлар остида ва улар назоратида ишлаб чиқарилаётган бу товарлар ички ва ташқи бозорларда катта талабга эга. Айни пайтда бу ерда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар дунёнинг йигирма бешдан ортиқ давлатига экспорт қилинмоқда.
Икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасида кооперацияни кенгайтириш ва илғор технологияларни жорий этиш тажрибаси билан ўзаро алмашиш муҳимлиги таъкидланди.
Покистонлик меҳмонлар Технопарк ҳудудида ташкил этилган “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар” кўргазмаси билан ҳам танишди.

Члены пакистанской делегации ознакомились с инновационным потенциалом Узбекистана
Этот современный инновационный комплекс создан по инициативе главы нашего государства в целях развития производственной кооперации и производства высокотехнологичной продукции.
Здесь расположены 18 производственных площадок, созданных за счет прямых инвестиций в размере более 465 миллионов долларов.
Членам делегации Исламской Республики Пакистан продемонстрировали широкий спектр высокотехнологичной продукции, выпускаемой на предприятиях Технопарка, в том числе лифты и эскалаторы, промышленные кондиционеры, энергосберегающие водонагревательные котлы и индивидуальные тепловые насосы, умные электронные счетчики и газораспределительные пункты, водяные насосы, бытовую технику, строительные материалы.
Все товары выпускаются под ведущими зарубежными брендами и их контролем и пользуются большим спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынке.
Отмечена важность расширения кооперации между ведущими предприятиями двух стран и обмена опытом по внедрению передовых технологий.
Гости также ознакомились с выставкой «Сделано в Узбекистане», организованной на территории Технопарка.