“Тошкент шаҳар ҳокими кубоги”: 9 нафар шахматчи етакчи
Бугун, 18 декабрь куни пойтахтимиздаги “Ренессанс кино уйи”да шахмат бўйича “Тошкент шаҳар ҳокими кубоги” мусобақаларининг 4-тур баҳслари бўлиб ўтади.
Соврин жамғармаси 300 миллион сўмдан иборат турнирнинг “Masters” гуруҳида 2,5 очко жамғарган шахматчиларимиздан Муҳаммадзоҳид Суяров 4-турда қора доналарда ҳиндистонлик Сетҳураман билан, Саидакбар Саидалиев қора доналарда Тимур Гареев билан куч синашади.
Айтиш лозим, шахматчилар турнирда ўз рейтинг даражалари бўйича 3 та гуруҳга бўлинган ҳолда баҳсларда иштирок этмоқда.
Ортда қолган 3 та тур натижаларига кўра, “Masters” гуруҳида 52 нафар шахматчи дона сураётган бўлса, уларнинг 9 нафари 2,5 тадан очко жамғариб, ғолибликка даъвогарлик қилмоқда.
Мамлакатимиз шахматчиларидан Тоҳир Воҳидов, Улуғбек Тиллаев, Баҳром Баҳриллаев, Абдумалик Абдусалимов, Руслан Ниёзметов, Ҳумоюн Бекмуродов, Акбарали Абдуҳакимов ҳисобида 2 очкодан мавжуд.
Эслатиб ўтамиз, 22 декабрга қадар давом этадиган “Тошкент шаҳар ҳокими кубоги” баҳсларида 15 та давлатнинг 400 нафарга яқин шахматчилари қатнашмоқда.