Энергетика соҳасида 18 та мажмуа ишга туширилди, яна 6 тасининг қурилиши бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 декабрь куни янги энергетика қувватларини ишга тушириш ҳамда навбатдагиларини қуришга бағишланган тантанали маросимда иштирок этди.
Булар мамлакатимизда энергетика тизими барқарорлигини ошириш бўйича қилинаётган кенг кўламли ишларнинг давомидир. Ўтган йили декабрда 5 та қуёш ва 1 та шамол электр станцияси ишга туширилган эди. Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифларида ҳам кўплаб лойиҳаларга асос солинмоқда.
Бу галги маросимда умумий қиймати 7 миллиард доллардан зиёд 24 та лойиҳа тайёрланган. Хусусан, Бухоро, Навоий, Наманган ва Тошкент вилоятларида қарийб 2,3 минг мегаватт қувватга эга 5 та қуёш ва шамол электр станцияси ҳамда 5 та юқори кучланишли подстанция қуриб битказилган. Ўзбекистонда илк бор Андижон ва Фарғонада 300 мегаваттли энергия сақлаш тизими барпо этилган. Қашқадарёда 400 мегаваттли электр станцияси, Тошкент шаҳрида замонавий когенерация қурилмаси, Андижон, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида 4 та кичик ГЭС шай ҳолатга келтирилган.
Шунингдек, Фарғона, Самарқанд, Навоий, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида 2,5 минг мегаваттли 6 та электр иншооти қурилиш арафасида.
Ушбу янги лойиҳалар орқали келгуси йилларда қўшимча 9,5 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқарилиб, 2,5 миллиард куб метр табиий газ тежалади, 4,6 миллион тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Энг муҳими, 4 миллиондан зиёд хонадон узлуксиз тоза энергия билан таъминланади. Бу иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида ҳам 4 миллиард долларлик қўшилган қиймат яратишга туртки беради.
Умуман, юртимизда келгуси йили жами 84 миллиард киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бу 2016 йилга нисбатан 25 миллиард киловатт соат ёки 1,5 баробар кўпдир.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлаб, бу лойиҳаларнинг барчаси тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига қурилаётганини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан, Бирлашган Араб Амирликлари, Саудия Арабистони, Туркия, Хитой ва Германия компанияларига, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Ислом тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банкига ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди.
Мамлакатимизда хусусий секторга кенг йўл очилгани натижасида охирги 5 йилда энергетика соҳасига қарийб 20 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар кириб келган. Аввал тўлиқ давлат тасарруфида бўлган бу тизимда 24 та мустақил энергия ишлаб чиқарувчи фаолият бошлаган.
Жумладан, “яшил энергетика” соҳасида 3,5 минг мегаваттли ёки 10 миллиард киловатт соатга тенг 16 та йирик қуёш ва шамол электр қувватлари ишга туширилди. Бунинг натижасида жорий йилда тармоқда “яшил энергия” улуши 16 фоиздан ошди.
Маълумки, ўтган йили мамлакатимизнинг ялпи ички маҳсулоти илк бор 100 миллиард долларлик тарихий маррани забт этди. 2030 йилга бориб, иқтисодиётимиз ҳажмини 200 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган.
Бу келгуси 5 йилда юртимизда электр энергиясига бўлган эҳтиёжни ҳозиргидан 1,5 баробар оширади. Қолаверса, Париж битими доирасида 2030 йилгача зарарли газлар эмиссиясини 35 фоизга камайтириш мўлжалланган.
Шу боис давлатимиз раҳбари энергетика соҳасидаги навбатдаги режаларга тўхталиб ўтди.
Биринчидан, 2030 йилга қадар яна 19 минг мегаватт “яшил қувват”ларни барпо этилиб, қайта тикланувчи энергия улуши 54 фоизга етказилади. Хусусан, 2025 йилда 3,4 минг мегаваттли 18 та қуёш ва шамол станцияси, 1,8 минг мегаваттли сақлаш тизимлари ишга туширилади. Бунинг натижасида келгуси йили “яшил энергия” ишлаб чиқариш ҳажмлари 12 миллиард киловатт соатга етади.
Шунингдек, келгуси 2 йилда хусусий тадбиркорлар билан бирга 2 мингдан ортиқ кичик ва микро ГЭСлар ташкил қилиш бўйича катта дастур амалга оширилади.
Иккинчидан, электр энергия бозорини эркинлаштириш бўйича навбатдаги қадамлар қўйилад. Хусусан, келгуси йил якунига қадар рақобатли савдолар орқали электр энергияси улгуржи бозори яратилади.
Давлат-хусусий шериклик тақсимлаш тармоқларига ҳам жорий қилиниб, уларни модернизация қилиш учун 4 миллиард доллар инвестиция жалб этилади. Бу борада Самарқанд ҳудудий электр тармоқларини хусусий бошқарувга бериш бўйича илк лойиҳа ишлаб чиқилиб, халқаро тендер эълон қилинди.
Учинчидан, “яшил энергетика” йўналишида минтақавий ва халқаро ҳамкорлик кенгайтирилади. Бу борада биринчи амалий қадамлар қўйилди – “COP29” доирасида Қозоғистон, Озарбайжон ва Саудиялик ҳамкорларимиз билан “яшил энергия”ни Европа минтақасига экспорт қилиш бўйича битим имзоланди.
Марказий Осиё электр энергияси ишлаб чиқариш учун бир вақтнинг ўзида қуёш, шамол, сув каби табиий ресурслар бўйича катта салоҳиятга эга. Бу борада минтақавий энергия тизими барқарорлигини таъминлаш мақсадида қўшни давлатлар билан ягона платформа ишга туширилади.
Тўртинчидан, “яшил энергетика” бошқа соҳа ва тармоқларнинг ривожи, аҳоли турмуш даражаси яхшиланиши учун янги драйверга айланмоқда. Хусусан, аҳоли ва тадбиркорлар томонидан 1 минг мегаваттли қуёш панеллари ўрнатилиб, йилига 1,5 миллиард киловатт соат электр энергияси олинмоқда. Бундай ишлар изчил рағбатлантирилиши, дуал таълим асосида мутахассислар тайёрланиши айтилди.
– Бугунги тадбир юртимиз энергетика тарихида янги саҳифа очади. Bшга туширилаётган бу лойиҳалар орқали нафақат иқтисодий ўсишга эришамиз, балки келажак авлодларимиз учун яшил ва барқарор Ўзбекистоннинг мустақил пойдеворини яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маросимда Бирлашган Араб Амирликларининг энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл бина Муҳаммад ал-Мазруий, Туркия Республикаси энергетика ва табиий ресурслар вазири Алпарслон Байрактар, Саудия Арабистони Подшоҳлиги энергетика вазири шаҳзода Абдулазиз бин Салмон Ол Сауд ҳам нутқ сўзлади.
Президент Шавкат Мирзиёев рамзий дастакни босиб, 18 та мажмуанинг фаолияти ва 6 та лойиҳанинг қурилишини бошлаб берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 декабря принял участие в торжественной церемонии, посвященной запуску новых энергетических мощностей и началу строительства ряда объектов.
Эти проекты являются частью широкомасштабной работы, направленной на укрепление потенциала энергетической системы страны. В декабре прошлого года были введены в эксплуатацию 5 солнечных и одна ветровая электростанция. Во время поездок главы государства в регионы был дан старт реализации множества новых проектов.
Сегодня состоялся запуск 24 проектов общей стоимостью более 7 миллиардов долларов. В частности, в Бухарской, Навоийской, Наманганской и Ташкентской областях подключены к сети 5 солнечных и ветровых электростанций общей мощностью около 2,3 тысячи мегаватт, а также 5 высоковольтных подстанций.
Впервые в Узбекистане, в Андижане и Фергане, создана система хранения энергии мощностью 300 мегаватт. В Кашкадарье введена в строй электростанция мощностью 400 мегаватт, в Ташкенте – современная когенерационная установка, а в Андижане, Сурхандарье и Ташкентской областях – 4 малые гидроэлектростанции.
Кроме того, в Ферганской, Самаркандской, Навоийской, Ташкентской областях и городе Ташкент началось строительство 6 энергетических объектов общей мощностью 2,5 гигаватт.
Эти новые проекты позволят в ближайшие годы дополнительно производить 9,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии, сэкономить 2,5 миллиарда кубометров природного газа и предотвратить выброс 4,6 миллиона тонн вредных газов.
Самое главное – свыше 4 миллионов домохозяйств будут обеспечены бесперебойной и экологически чистой энергией.
Это также создаст предпосылки для создания добавленной стоимости на сумму 4 миллиарда долларов в других отраслях экономики.
В целом в 2025 году в нашей стране будет произведено 84 миллиарда киловатт-часов электроэнергии, что на 25 миллиардов киловатт-часов или в 1,5 раза больше по сравнению с 2016 годом.
Выступая на церемонии, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что все эти проекты реализуются за счет прямых иностранных инвестиций. Выражена благодарность компаниям из Объединенных Арабских Эмиратов, Саудовской Аравии, Турции, Китая и Германии, а также международным институтам, таким как Азиатский банк развития, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, Исламский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Всемирный банк, за плодотворное сотрудничество.
Благодаря открытому доступу частного сектора за последние пять лет в сферу энергетики Узбекистана привлечено около 20 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
В отрасли, в которой ранее присутствовало только государство, начали работать 24 независимых производителя энергии.
В частности, в секторе «зеленой энергетики» были запущены крупные солнечные и ветровые электростанции общей мощностью 3,5 тысячи мегаватт, что эквивалентно 10 миллиардам киловатт-часов. Это позволило увеличить долю «зеленой энергии» в энергосистеме до 16 процентов.
Как известно, в прошлом году ВВП страны впервые достиг исторического показателя в 100 миллиардов долларов. К 2030 году экономика Узбекистана должна вырасти до 200 миллиардов долларов.
Это увеличит потребность в электроэнергии в 1,5 раза в течение следующих пяти лет. Кроме того, в рамках Парижского соглашения планируется сократить выбросы вредных газов на 35 процентов к 2030 году.
Президент обозначил приоритетные направления работы в энергетической отрасли.
Во-первых, до 2030 года будут построены дополнительные «зеленые мощности» на 19 тысяч мегаватт, доля возобновляемой энергии будет увеличена до 54 процентов. Уже к 2025 году планируется ввести 18 солнечных и ветровых станций мощностью 3,4 тысячи мегаватт, а также системы хранения энергии мощностью 1,8 тысячи мегаватт. Это увеличит объемы производства «зеленой энергии» до 12 миллиардов киловатт-часов в следующем году. Также в течение двух лет совместно с частными партнерами будет реализована масштабная программа по созданию более 2 тысяч малых и микрогидроэлектростанций.
Во-вторых, будет продолжена либерализация рынка электроэнергии. До конца следующего года планируется создание конкурентного оптового рынка электроэнергии. Государственно-частное партнерство будет внедрено и в сфере распределения энергии, на модернизацию сетей привлекут 4 миллиарда долларов инвестиций. В Самаркандской области разработан первый проект передачи управления региональными электрическими сетями частному сектору, объявлен международный тендер.
В-третьих, расширение международного сотрудничества в области «зеленой энергетики». В рамках COP-29 подписаны соглашения с Казахстаном, Азербайджаном и Саудовской Аравией о совместном экспорте «зеленой энергии» в Европу. Совместно с соседними странами запущена единая платформа для обеспечения стабильности региональной энергетической системы.
В-четвертых, развитие «зеленой энергетики» как нового драйвера для других секторов экономики и повышения уровня жизни населения.
Уже установлены солнечные панели общей мощностью 1 тысяча мегаватт, что позволяет ежегодно производить 1,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Будет продолжена поддержка «зеленых» инициатив с внедрением дуального обучения для подготовки специалистов.
– Сегодняшнее событие открывает новую страницу в истории энергетики нашей страны. Эти проекты обеспечат не только экономический рост, но и создадут экологически чистое и устойчивое будущее для наших потомков, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На церемонии выступили министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейль бин Мухаммад аль-Мазруи, министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар и министр энергетики Королевства Саудовская Аравия принц Абдулазиз бин Салман Аль Сауд.
Президент Шавкат Мирзиёев, нажав на символический переключатель, дал старт работе 18 энергетических объектов и строительству 6 новых проектов.