Тошкент вилоятидаги катта имкониятлар инвестиция ва иш ўринларига замин
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабрь куни Тошкент вилоятида қўшимча имкониятларни ишга солиш, иш ўрни ва инвестицияни кўпайтириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Тошкент вилоятида саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар, туризм, умуман, барча соҳаларда жуда катта имкониятлар бор. Сўнгги етти йилда ҳудуд иқтисодиёти 1,5 баробар ўсган. Саноат корхоналари 2 баробар кўпайиб, 12 мингтага етган.
Лекин имкониятлар бундан анча кўп, улар тўла ишга солинмаяпти. Масалан, вилоятдаги жами ерларнинг бор-йўғи 25 фоизидан қишлоқ хўжалигида фойдаланилади. Ҳар гектарга тўғри келадиган даромад ҳам бошқа жойларга нисбатан кам. Бекобод ва Оҳангарон шаҳарлари, Оққўрғон, Чиноз, Пискент туманларида қайта ишлаш даражаси жуда паст. Озиқ-овқат хавфсизлиги, мева-сабзавотлар экспорти ҳам имкониятга яраша эмас.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда ердан фойдаланиш самарадорлигини ошириш чоралари белгиланди. Унга кўра, ҳар бир кластер, фермер ва деҳқон хўжалиги майдонидаги экинлар, маҳсулот ҳажми, ишчилари сони, солиқ тушуми каби маълумотлар «Агроплатформа» ахборот тизимига киритилади. Келгуси йилда мева-сабзавотчиликка ихтисослашган 7 та туманда 52 минг гектарда 3 марта ҳосил олиш йўлга қўйилади. 5 минг гектарда саноатлашган боғ ва токзорлар ташкил қилинади.
Умуман, 22 та туман-шаҳардаги ерлар қайта ишловчи ва экспортчи корхонага боғланади. Бу орқали келаси йил 3,5 миллион тонна мева-сабзавот етиштириб, 500 миллион доллар экспорт қилиш мумкинлиги айтилди.
Тошкент вилоятининг инфратузилмаси, логистикаси тадбиркорлик учун жуда қулай. Лекин ишлаб чиқариш, савдо ва хизматлар умумий майдони уч йилда бор-йўғи 1,6 миллион квадрат метрга ошган, бу пойтахтдан 3,5 баробар кам. Инвестициявий лойиҳалар учун тоифаси ўзгартирилган 9 минг гектар ернинг 2 минг гектаридан фойдаланилмаяпти. Бўш турган давлат иншоотлари ҳам бор.
Ҳолбуки, инвесторлар бу ҳудудда “ақлли шаҳар”, тиббиёт кластери, яшил энергетика станцияси қуриш ташаббусини билдирган. Водийлик ва пойтахтлик минглаб тадбиркорлар ҳам бизнесини кенгайтириш, янги корхона, меҳмонхона, савдо ва туризм мажмуалари қуриш учун жой излаб юрибди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ва вилоят мутасаддиларига бу борадаги сусткашликлар кўрсатиб ўтилди. Бино ва ерларни тадбиркорларга қулай шартда аукционга чиқариш, уларнинг негизида инвестиция, иш ўрни ва экспортни кўпайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Тошкент вилояти ҳокими келгуси йил 5 миллиард доллар инвестиция жалб этиш ҳамда экспортни 2 миллиард долларга етказиш бўйича режаларини тақдимот қилди. Давлатимиз раҳбари унинг таркибига эътибор қаратиб, кутилаётган инвестициянинг ярми шундоғам ривожланган Олмалиқ, Ангрен, Чирчиқ шаҳарлари, Оҳангарон, Зангиота ва Қибрай туманларига тўғри келишини қайд этди. Шу боис саноат ва хизматлар нисбатан орқада бўлган Оққўрғон, Бекобод, Бўка, Паркент, Пискент, Қуйи Чирчиқ ва Чинозда қўшимча лойиҳалар қилиб, иш ўринлари очиш зарурлиги таъкидланди.
Тошкент вилоятидаги имкониятлар ҳисобига барча аҳолини даромадли қилиш мумкинлиги айтилди. Келгуси йилда вилоятда 700 минг одамнинг бандлигини таъминлаб, ишсизликни табиий даражасигача тушириш, 22 минг оилани даромадли қилиб, камбағалликни ҳозирги 7,2 фоиздан 4 фоизга камайтириш, меҳнат мигрантларини юртимизга қайтариб, ишга жойлаштириш вазифа қилиб олинди.
Президентимиз йиғилишда қатнашган вилоят тадбиркорлари билан ҳам мулоқот қилди. Уларнинг таклиф ва ташаббусларига алоҳида эътибор қаратиб, бу борада мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

Большие резервы Ташкентской области являются основой для инвестиций и рабочих мест
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабря провел совещание, посвященное вопросам эффективного использования незадействованных возможностей, увеличения количества рабочих мест и притока инвестиций в Ташкентской области.
Ташкентская область обладает огромным потенциалом во всех сферах — промышленности, сельском хозяйстве, услугах и туризме. За последние семь лет экономика региона выросла в 1,5 раза, а количество промышленных предприятий удвоилось и достигло 12 тысяч.
Однако имеющиеся возможности не используются в полной мере. К примеру, лишь 25 процентов всех земель области используется в сельском хозяйстве. Уровень доходов с одного гектара остается ниже, чем в других регионах. В таких городах, как Бекабад и Ахангаран, а также в Аккурганском, Чиназском и Пискентском районах переработка сельскохозяйственной продукции находится на крайне низком уровне. Обеспечение продовольственной безопасности и экспорт плодоовощной продукции также не соответствуют потенциалу.
На совещании, прошедшем в критическом духе, были намечены меры по повышению эффективности использования земли. В частности, каждый кластер, фермерское и дехканское хозяйство будут внесены в информационную систему «Агроплатформа». Система будет включать данные о посевных площадях, объемах продукции, числе работников и налоговых поступлениях. В следующем году в семи районах, специализирующихся на плодоовощной продукции, на площади 52 тысячи гектаров планируется организовать трехразовое получение урожая. Также на 5 тысячах гектаров будут созданы промышленные сады и виноградники.
В целом земли в 22 районах и городах области будут связаны с перерабатывающими и экспортными предприятиями. Отмечено, что это позволит в следующем году заготовить 3,5 миллиона тонн плодоовощной продукции и экспортировать ее на сумму 500 миллионов долларов.
Инфраструктура и логистика Ташкентской области благоприятны для предпринимательства. Однако за последние три года площадь производственных, торговых и сервисных объектов увеличилась всего на 1,6 миллиона квадратных метров, что в 3,5 раза меньше, чем в столице. Из 9 тысяч гектаров земли, выделенных под инвестиционные проекты, 2 тысячи гектаров остаются неиспользованными. Ряд государственных объектов простаивает.
Между тем инвесторы выражают заинтересованность в строительстве «умного города», медицинского кластера и «зеленых» электростанций в регионе. Тысячи предпринимателей из столицы и других областей ищут площадки для расширения бизнеса, строительства новых предприятий, гостиниц, торговых и туристических комплексов.
Указано на недостатки в соответствующей работе Агентства по управлению государственными активами и ответственных лиц области. Даны поручения выставить на аукцион здания и земли на выгодных для предпринимателей условиях, а также нарастить объемы инвестиций, создать новые рабочие места и увеличить экспорт за счет этих объектов.
Хоким Ташкентской области представил планы на следующий год по привлечению 5 миллиардов долларов инвестиций и увеличению экспорта до 2 миллиардов долларов.
Глава государства обратил внимание, что половину из ожидаемых инвестиций планируется направить в уже развитые города — Алмалык, Ангрен, Чирчик, а также Ахангаранский, Зангиатинский и Кибрайский районы. В связи с этим было отмечено, что необходимо разработать дополнительные проекты в относительно отстающих районах, таких как Аккурган, Бекабад, Бука, Паркент, Пискент, Куйичирчик и Чиназ, чтобы создать новые рабочие места.
Было подчеркнуто, что за счет возможностей Ташкентской области можно добиться повышения доходов всего населения. Поставлена задача в следующем году обеспечить занятость 700 тысяч человек, снизить уровень безработицы до ее естественного уровня. вывести из бедности 22 тысячи семей, сократив уровень бедности с нынешних 7,2 до 4 процентов, а также обеспечить работой трудовых мигрантов, возвращающихся из-за рубежа.
Президент также поговорил с участвовавшими в совещании предпринимателями области. Уделив особое внимание их предложениям и инициативам, дал соответствующие указания ответственным лицам.