Аввало, сиз, азизларни мамлакатимиздаги нуфузли тиббиёт муассасаларидан бири – Республика ихтисослаштирилган она ва бола саломатлиги маркази ташкил этилганининг 50 йиллиги билан чин қалбимдан самимий муборакбод этиб, барчангизга ўзимнинг чуқур ҳурматим ва эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Ушбу қутлуғ айёмда Янги Ўзбекистонда она ва бола саломатлигини ҳимоя қилиш орқали миллий генофондимизни асраш, ёш авлодни соғлом ва баркамол этиб тарбиялашдек ғоят шарафли ишга муносиб ҳисса қўшиб келаётган Марказнинг кўпмиллатли аҳил жамоаси – жонкуяр шифокорлар, олим ва мутахассислар, заҳматкаш ҳамшираларга фидокорона меҳнати учун самимий миннатдорлик билдираман.
Сўнгги йилларда инсон қадрини улуғлашга қаратилган дастурларимиз доирасида она ва бола саломатлигини  мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратаётганимиз албатта бежиз эмас. Чунки бу юртимиздаги ҳар бир инсон ва оила, бутун жамиятнинг бахти ва келажаги билан боғлиқ ғоят муҳим масаладир.
Шу мақсадда тиббиётимизнинг ушбу етакчи тизими илғор хорижий тажриба ва замонавий ёндашувлар асосида ислоҳ қилиниб, унинг моддий-техник, илмий-методик базаси, кадрлар салоҳияти, таркибий тузилмаси тубдан такомиллаштирилди.
Айниқса, ўтган йили тарихий анъаналарга эга бўлган учта муассаса негизида Республика ихтисослаштирилган она ва бола саломатлиги илмий-амалий тиббиёт марказини ташкил этганимиз бу йўлдаги катта қадам бўлди. Натижада мамлакатимизда 9 миллион 200 минг нафардан зиёд туғиш ёшидаги аёлларга сифатли тиббий хизмат кўрсатиш ҳамда ҳомила саломатлигини назорат қилиб боришнинг яхлит ва вертикал бошқариш тизими яратилди, такомиллаштирилган тиббий профилактика ҳамда патронаж хизматлари йўлга қўйилди.
Бу ҳақда сўз юритганда, илк бор юртимиздаги ҳар бир оила патронаж ҳамширалар ва “Аёллар маслаҳатхонаси” бўлимлари орқали Марказ билан боғлангани, бирламчи бўғиндаги тиббий бригадалар таркибига 8 минг 500 нафар доя штати ажратилганини таъкидлаш лозим.
Бугунги кунда Марказ ўз таркибида 14 та ҳудудий филиал, 46 та туманлараро перинатал марказ, 170 дан ортиқ туғруқ комплекси ва 209 та Аёллар маслаҳатхонасини бирлаштиргани унинг улкан салоҳиятидан далолат беради. Бу эса ана шу муассасалар ишини самарали мувофиқлаштириб, бирламчи тизимда патронаж хизматини сифатли йўлга қўйиш, ҳомиладор аёлларни скринингдан ўтказиб, уларнинг саломатлигини мунтазам таҳлил қилиб бориш, бир сўз билан айтганда, хавфсиз оналикни таъминлаш имконини бермоқда.
Марказ дунёдаги етакчи тиббиёт марказлари билан яқин ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиб, тиббий диагностика ва даволашнинг илғор усулларини клиник амалиётга кенг жорий этаётгани ҳам диққатга сазовордир. Хусусан, гинекология йўналишида йилига 1300 дан ортиқ жарроҳлик операциялари муваффақиятли амалга оширилаётгани, 36 турдаги юқори технологик операциялар йўлга қўйилгани қанча-қанча юртдошларимизни ортиқча вақт ва маблағ сарфлаб, чет элга бориб даволаниш ташвишидан халос этмоқда.
Марказ юртимиздаги давлат даволаш муассасалари орасида биринчи бўлиб халқаро аккредитациядан ўтгани унинг нуфузи нафақат юртимизда, балки хорижда ҳам ортиб бораётганини кўрсатади.
Инсон, жумладан, она ва бола саломатлигига нисбатан хавф-хатарлар тобора кўпайиб бораётган ҳозирги мураккаб замонда бу борада олдимизда янада долзарб вазифалар пайдо бўлмоқда. Бу эса барчамиздан ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ меҳнат, изланиш ва сафарбарликни талаб этмоқда.
Ушбу соҳанинг фидойи вакиллари бўлган сиз, азизлар буни чуқур англаган ҳолда, ўз билим ва тажрибангиз, малака ва маҳоратингиз билан эл-юртимизга янада фаол хизмат қиласизлар, деб ишонаман.
Ўз навбатида, соҳа ривожига алоҳида аҳамият бериш, сизларнинг шарафли меҳнатингизни муносиб рағбатлантириш бундан буён ҳам давлатимизнинг эътибор марказида бўлади.
Сизларни бугунги қувончли сана билан яна бир бор чин дилдан қутлаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, масъулиятли фаолиятингизда ютуқ ва омадлар, оилаларингизга тинчлик ва бахту саодат тилайман.

Коллективу Республиканского специализированного центра здоровья матери и ребенка
Искренне поздравляю вас с 50-летием образования Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка – одного из ведущих медицинских учреждений страны, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
В этот замечательный праздник от всего сердца благодарю за самоотверженный труд дружный многонациональный коллектив центра – преданных своему делу врачей, ученых и специалистов, заботливых медсестер, которые вносят достойный вклад в такое чрезвычайно важное для Нового Узбекистана дело, как сохранение генофонда нации, воспитание здорового и гармонично развитого поколения посредством всесторонней охраны здоровья матери и ребенка.
Конечно, неслучайно в последние годы в рамках программ, направленных на обеспечение интересов и достоинства человека, мы особое внимание уделяем укреплению здоровья матери и ребенка. Это вопрос, от которого зависит будущее и счастье каждого человека, каждой семьи в стране и всего нашего общества.
В этих целях сфера была реформирована на основе передового зарубежного опыта и современных подходов, кардинально усовершенствованы ее материально-техническая, научно-методическая база, кадровый потенциал и структура.
Важным шагом стало образование в прошлом году на базе трех учреждений, имеющих свою историю и традиции, Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка. В результате в стране создана целостная вертикальная система управления по оказанию качественных медицинских услуг более 9 миллионам 200 тысячам женщин репродуктивного возраста и наблюдению за здоровьем плода, налажены современные медицинская профилактика и патронаж.
Здесь следует отметить, что впервые в нашей стране через патронажных медсестер и женские консультации за центром была закреплена каждая семья, в состав медицинских бригад первичного звена введено 8 500 штатных единиц акушерок.
Сегодня центр объединяет 14 региональных филиалов, 46 межрайонных перинатальных центров, более 170 родильных комплексов и 209 женских консультаций, что говорит о его огромном потенциале. Это позволяет эффективно координировать деятельность данных учреждений, наладить качественную работу патронажной службы учреждений первичного звена, проводить скрининг беременных женщин, постоянный мониторинг их здоровья, одним словом, обеспечивать безопасное материнство.
Также заслуживает внимания, что центр, установив тесное сотрудничество с ведущими медицинскими центрами мира, широко внедряет в клиническую практику передовые методы диагностики и лечения. В частности, успешно проводится более 1300 хирургических операций гинекологического профиля в год, освоено 36 видов высокотехнологичных операций, что экономит время и средства многих наших соотечественников, избавляя от хлопот, связанных с выездом на лечение в другие страны.
Центр первым среди государственных лечебных учреждений Узбекистана прошел международную аккредитацию, это свидетельствует о росте его авторитета не только в стране, но и за рубежом.
Нынешнее сложное время, когда усиливаются угрозы здоровью человека, в том числе матери и ребенка, ставит перед нами еще более актуальные задачи. В свою очередь это требует от всех нас еще больших усилий, поиска оптимальных решений и мобилизованности.
Уверен, что вы, самоотверженные представители сферы, глубоко осознавая важность этих задач, еще активнее будете направлять все свои знания и опыт, профессионализм и мастерство на служение стране и народу.
Государство и впредь будет особое внимание уделять развитию сферы, достойному стимулированию вашего почетного труда.
Еще раз искренне поздравляю вас с сегодняшней знаменательной датой, желаю всем вам здоровья, успехов в вашей ответственной деятельности, мира и счастья вашим семьям.