Тиббиётнинг бирламчи бўғини ва суғурта тизими бўйича тақдимот ўтказилди
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентябрь куни соғлиқни сақлаш тизимининг бирламчи бўғинини такомиллаштириш ҳамда тиббий суғурта механизмларини жорий этиш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, касалликни эрта аниқлаш ва даволашда бирламчи бўғин жуда муҳим. Шунинг учун давлатимиз раҳбари бу йўналишдаги ислоҳотларни халқимизнинг, айниқса, олис ҳудудлардаги аҳолининг талаб ва эҳтиёжларини чуқур ўрганган ҳолда босқичма-босқич амалга ошириш зарурлигини таъкидлади.
Соғлиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотлардан яна бири – давлат тиббий суғуртаси. Бу борада муайян ишлар бошланган ва тайёргарлик кўрилган.
Давлат тиббий суғуртаси тизимини шу йил 1 октябрдан бошлаб Тошкент шаҳри ва Сирдарё вилоятида, 2025 йил 1 январдан Қорақалпоғистон Республикасида жорий этиш таклиф этилмоқда.
Бунинг учун 2024 йил якунига қадар “Электрон поликлиника” ва “Электрон шифохона” ахборот тизимлари жорий қилинади. Тиббиёт ходимлари улардан фойдаланиш бўйича ўқитилади. Муассасалар зарур техника ва тармоқ қурилмалари билан жиҳозланади.
Бу тизимнинг аҳамияти шундаки, тиббиётда натижага асосланган молиялаштириш усуллари татбиқ қилинади.  Суғурта доирасида тиббий хизматларни кўрсатиш ва дори воситаларини тақдим этиш давлат бюджети ҳисобидан амалга оширилади, аҳолидан қўшимча тўлов ундирилмайди.
Давлат тиббий суғуртаси тизимини бошқа ҳудудларда 2026 йил якунига қадар жорий этиш режалаштирилган.

Состоялась презентация по первичному звену здравоохранения и системе страхования
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился с презентацией мер по совершенствованию первичного звена системы здравоохранения и внедрению механизмов медицинского страхования.
Первичное звено играет важнейшую роль в укреплении здоровья населения, раннем выявлении и лечении заболеваний. Поэтому глава государства подчкеркнул необходимость поэтапной реализации реформ в этом направлении с глубоким изучением запросов и потребностей нашего народа, особенно жителей отдаленных районов.
Еще одна реформа в сфере здравоохранения — государственное медицинское страхование. В этом направлении уже начата определенная работа и проведена подготовка.
Предлагается внедрить систему государственного медицинского страхования с 1 октября текущего года в городе Ташкенте и Сырдарьинской области, а с 1 января 2025 года — в Республике Каракалпакстан.
Для этого до конца 2024 года будут внедрены информационные системы «Электронная поликлиника» и «Электронная больница». Медицинские работники пройдут обучение по их использованию. Учреждения будут оснащены необходимой техникой и сетевым оборудованием.
Важность этой системы заключается в том, что в медицине будут применяться методы финансирования, основанные на результатах.  Оказание медицинских услуг и предоставление лекарственных средств в рамках страхования будет осуществляться за счет государственного бюджета, с населения дополнительная плата взиматься не будет.
Систему государственного медицинского страхования планируется внедрить в других регионах до конца 2026 года.