Таълим йўналишларига оид таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентябрь куни мактабгача таълимни ривожлантириш, иқтидорли ёшлар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Шахс тарбияси ва ривожланишига болаликдан замин қўйилади. Шу боис давлатимиз томонидан мактабгача таълим тизимига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Охирги етти йилда бу тизимда қамров даражаси 27 фоиздан 74,6 фоизга кўтарилди. Келгуси беш йилда буни 80 фоизга етказиш мақсад қилинган.
Шу билан бирга, таълим-тарбия мазмуни ҳам муҳим. Бу ўқув-методик қўлланмалар таъминоти, тарбиячилар салоҳияти, янгича ёндашувлар каби кўп омилларни талаб этади.
Тақдимотда мактабгача таълим сифати ва самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар кўриб чиқилди.
Жумладан, қамровни кенгайтириш мақсадида мактабларнинг бўш ерларида давлат-хусусий шериклик асосида боғча қуришга рухсат бериш кўзда тутилмоқда.
Давлат дастури асосида ишлаб чиқилган ўқув-методик материаллар ҳамма боғчаларда ҳам тўлиқ эмас. Нодавлат муассасалар интернет манбаларидан фойдаланмоқда. Шунинг учун энди барча дастурлар Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг веб-сайтида жойлаштирилиши ҳамда ундан бепул фойдаланилиши белгиланмоқда.
Илғор хорижий тажрибада болаларнинг ақлий ва когнитив салоҳияти, жисмоний, руҳий, ижтимоий ҳолати доимий кузатилиб, тарбия йўналтирилади. Шундан келиб чиқиб, Мактабгача таълимни бошқариш ахборот тизимида “Боланинг ривожланиш харитаси”ни юритиш вазифаси қўйилмоқда.
Боғчалардаги педагогларнинг катта қисми ўрта махсус маълумотли. Соҳада малака оширишнинг ҳозирги муддати беш йилда бир марта. Бу жараённи жадаллаштириш мақсадида малака курслари оралиғида “Методик маҳорат соати” ва “Методик маҳорат куни” тадбирларини ўтказиш мўлжалланмоқда. Шунингдек, бу йўналишдаги олий таълимда дуал таълим шаклини очиш, сиртқи ва кечки ўқувларда мақсадли квоталарни ошириш таклиф этилмоқда.
Бугунги кунда давлат боғчаларида давомат, озиқ-овқат харажатлари қоғоз шаклида тўлдирилмоқда. Энди биометрик идентификация қилиш технологиясини қўллаган ҳолда ҳисоботларни рақамлаштириш талаби қўйилмоқда.
Тақдимотда иқтидорли ёшлар билан ишлашни такомиллаштириш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда бу борада тайёргарлик ва рағбат тизими анча ўзгарди. 2022 йилда ўзбекистонлик ўқувчилар халқаро фан олимпиадаларида 45 та медаль олган бўлса, бу йил 113 тага етди. Аслида дунёга чиқа оладиган билимли ёшларимиз янада кўп.
Уларни пухта тайёрлаб, натижадорликни ошириш учун халқаро фан олимпиадалари иштирокчиларини 5-8-синфлардан бошлаб саралаб олиш йўлга қўйилади. Ҳар бир фан бўйича ўқув дастурлари, адабиётлар, методик тавсияларва қўлланмалар такомиллаштирилиб, ўқувчи ва мураббийларга етказилади. Терма жамоаларга чет эллик мутахассислар жалб қилинади, хорижий жамоалар билан қўшма йиғинлар ўтказилади.
Бугунги кунда 22 та халқаро ва минтақавий фан олимпиадаларида ғолиб бўлган ўқувчилар пул мукофоти билан тақдирланмоқда. Энди мукофотланадиган олимпиадалар сони 28 тага оширилади. Республика ва халқаро олимпиадаларда ғолиб бўлган ўқувчилар, уларнинг ўқитувчилари ва терма жамоа раҳбарларига тўланадиган пул мукофотлари ҳамда совғалар даромад солиғидан озод этилади.
Давлатимиз раҳбари таклифларни янада синчиклаб ўрганиб, ҳар томонлама такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены предложения касательно сферы образования
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился с презентацией предложений по развитию дошкольного образования и совершенствованию системы работы с одаренной молодежью.
Основы воспитания и развития личности закладываются с детства. Поэтому государство уделяет особое внимание системе дошкольного образования. За последние семь лет уровень охвата ею вырос с 27 до 74,6 процента. В ближайшие пять лет планируется довести этот показатель до 80 процентов.
Вместе с тем важно и содержание образования и воспитания. Внимания требуют вопросы обеспечения учебно-методическими пособиями, повышения потенциала воспитателей, внедрения новых подходов.
На презентации были рассмотрены предложения, направленные на повышение качества и эффективности дошкольного образования.
В частности, в целях расширения охвата предусматривается разрешить строительство детских садов на свободной территории школ на основе государственно-частного партнерства.
Не всем детским садам доступны учебно-методические материалы, разработанные на основе государственной программы. Негосударственные учреждения используют интернет-ресурсы. В связи с этим все программы намечено разместить на веб-сайте Министерства дошкольного и школьного образования и сделать их доступными для бесплатного использования.
В передовой зарубежной практике постоянно отслеживается интеллектуальный и когнитивный потенциал, физическое, психическое, социальное состояние детей, и на основе этого корректируется учебно-воспитательный процесс. С учетом этого поставлена задача ведения «Карты развития ребенка» в Информационной системе управления дошкольным образованием.
Большая часть педагогов в детских садах имеет среднее специальное образование. Нынешний срок повышения квалификации в сфере — один раз в пять лет. В целях ускорения этого процесса между курсами повышения квалификации планируется проведение мероприятий «Час методического мастерства» и «День методического мастерства». Также предлагается внедрить дуальную форму обучения в высших учебных заведениях, увеличить целевые квоты на заочное и вечернее обучение.
Сегодня посещаемость и расходы на питание в государственных детских садах документируются в бумажной форме. Поэтому необходимо цифровизировать ведение отчетности с применением технологии биометрической идентификации.
На презентации также обсуждены меры по совершенствованию работы с одаренной молодежью.
а последние годы система подготовки и стимулирования учащихся значительно изменилась. Если в 2022 году школьники Узбекистана завоевали 45 медалей на международных предметных олимпиадах, то в этом году завоевано 113 наград. Вместе с тем потенциал нашей молодежи, способной заявить о себе на весь мир, еще больше.
Для ее тщательной подготовки и повышения результативности будет налажен отбор участников международных предметных олимпиад начиная с 5-8 классов. Учебные программы, литература, методические рекомендации и пособия по каждому предмету будут усовершенствованы и доведены до учащихся и наставников. В сборные команды будут привлечены зарубежные специалисты, будут проведены совместные сборы с иностранными командами.
Сегодня денежными призами награждаются победители 22 международных и региональных предметных олимпиад. Принято решение о расширении этого списка до 28. Денежные вознаграждения и подарки учащимся, победившим на республиканских и международных олимпиадах, их учителям и руководителям сборных команд, будут освобождены от подоходного налога.