Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 август куни Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси давлатимиз раҳбарига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг самимий саломини етказди.
Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари икки томонлама алоқалар жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар. Фаол сиёсий мулоқот ва алмашинувлар давом этмоқда, ўзаро товар айирбошлаш ҳажми барқарор суръатлар билан ўсмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида етакчи корхоналарнинг кооперацияси кучаймоқда.
Мунтазам равишда қўшма маданий-гуманитар тадбирлар ўтказилмоқда.
Суҳбат чоғида транспорт-коммуникация ва энергетика соҳаларида қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана обсудили актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
928
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев 27 августа провел телефонный разговор с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
В начале разговора Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана передал главе нашего государства искренние приветствия Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие двусторонних связей. Продолжаются активный политический диалог и интенсивные обмены, устойчивыми темпами растут показали взаимного товарооборота, усиливается кооперация ведущих предприятий в различных отраслях экономики.
На регулярной основе проводятся совместные культурно-гуманитарные мероприятия.
В ходе беседы особое внимание было уделено продвижению совместных проектов в транспортно-коммуникационной и энергетической сферах.