Асрлар синовидан ўтган дўстона муносабатлар иттифоқчилик даражасига кўтарилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев 22-23 август кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлди.
Дунёда тили, урф-одатлари, маданияти, ҳатто ташқи кўриниши жиҳатидан бир-бирига ўхшаб кетадиган миллат ва элатлар кўп. Ўзбек ва озарбайжон халқларини ана шулар қаторига бемалол қўша оламиз. Суҳбатлашса ўртага тилмоч керак эмас. Улар бир-бирининг юртига меҳмонга борса ўзларини бегона ҳис қилмайди. Феъл-атвори, инсонийлиги ва меҳнаткашлиги ўхшаб кетади. Ўхшашлик эса кўнгилларни яқин қилаверади.
Бу икки буюк халқни асрлар мобайнида бир-бирига боғлаб келган ришталар бисёр. Халқларимизнинг муштарак ёдгорлиги ҳисобланмиш “Авесто”, “Ошиқ Ғариб”, “Гўрўғли” сингари қадимий ёдгорликлар азалий қардошлик, дўстлик ва биродарликнинг ёрқин исботидир. Ўзбек мақомлари ва Озарбайжон муғомлари орасидаги ҳамоҳанглик ҳар икки халқ ўртасидаги яқинликни ўзида ифодалайди. Назм мулкининг султони Ҳазрат Мир Алишер Навоий буюк Шарқ мутафаккирларидан бири Низомий Ганжавийни ўз устозларидан бири сифатида эътироф этган. Ўз навбатида, Муҳаммад Фузулий Ҳазрат Навоийнинг издошларидан саналади.
Давлат раҳбарларининг мунтазам учрашувлари ва сиёсий иродаси туфайли Ўзбекистон – Озарбайжон ўртасидаги кенг қамровли муносабатлар янада мустаҳкамланиб, сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик юқори босқичга кўтарилди.
23 август куни Кўксарой қароргоҳида Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевни тантанали кутиб олиш маросими бўлди.
Икки давлат байроқлари билан безатилган майдонда Озарбайжон Президенти шарафига фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев олий мартабали меҳмонни самимий кутиб олди ва шоҳсупага таклиф қилди. Ўзбекистон ва Озарбайжон давлат мадҳиялари янгради.
Расмий кутиб олиш маросимидан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев тор доирада учрашув ва Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлисини ўтказдилар.
Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Озарбайжон Республикаси Президентининг бу галги давлат ташрифи тарихий воқеа эканини алоҳида таъкидлади.
– Бугун биз Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани имзолаймиз. Бир неча йил давомида биз биргаликда Ўзбекистон – Озарбайжон муносабатларини давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори даражасига кўтаришга муваффақ бўлдик, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шунингдек, кўп қиррали ҳамкорликни илгари суриш ва уни аниқ мазмун билан бойитишнинг самарали механизмига айланиши лозим бўлган Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси ўтказилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Етакчилар икки томонлама алоқалар жадал ривожланиб бораётганини таъкидлади. Парламентлар, ҳукуматлар, тармоқ идоралари ва ҳудудлар ўртасида яқин алоқалар йўлга қўйилди. Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишлари, форум ва кўргазмалар, кўплаб маданий тадбирлар мунтазам ўтказилмоқда. Ишбилармон доиралар ўртасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда.
Таъкидланганидек, келгуси йилда Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланади.
Давлатимиз раҳбари ушбу қутлуғ санани кенг нишонлаш мақсадида тадбирлар дастури ва бир йилга мўлжалланган Идоралараро мулоқот ва алмашинувлар режасини тайёрлашни таклиф этди.
Бундан ташқари, келгуси йилни Ўзбекистон ва Озарбайжон иқтисодий кооперацияси йили деб эълон қилиш ва 20 та устувор йўналишни қамраб олган комплекс дастурни қабул қилишга келишиб олинди.
Товар айирбошлаш ҳажмини бир неча баробар ошириш ва саноат кооперациясининг янги босқичига ўтиш, жумладан, учинчи давлатлардаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича вазифалар белгиланди.
Куни кеча бўлиб ўтган бизнес форуми якунлари мамнуният билан қайд этилди: умумий қиймати 2 миллиард доллардан зиёд истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилди. Бу энергетика, кимё, тоғ-кон, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги, шаҳарсозлик ва бошқа йўналишлардаги кооперация лойиҳаларидир.
Шу маънода, Ўзбекистон – Озарбайжон инвестиция компанияси бундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш воситаси сифатида самарали иш олиб бораётгани қайд этилди.
Транспорт-коммуникация, энергетика ва бошқа инфратузилмавий лойиҳаларни, шу жумладан, кўп томонлама асосда амалга ошириш орқали икки мамлакат ўртасидаги ўзаро боғлиқликни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Томонлар авиақатновлар сонини ошириш, ер усти ва ҳаво транспорти бўйича тартиб-таомилларни имкон қадар енгиллаштириш, рақамли ечимларни жорий этишга келишиб олдилар.
Ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди. 2025 йилга мўлжалланган алоҳида Ҳудудлараро ҳамкорлик режаси, икки мамлакат ҳудудларининг саноат салоҳияти ва инфратузилмасини ривожлантириш бўйича шериклик дастурини қабул қилиш ҳамда навбатдаги Ҳудудлар форумини Қўқон шаҳрида ўтказишга келишиб олинди.
Давлат раҳбарлари маданият ва санъат, таълим, соғлиқни сақлаш, ёшлар ва ахборот сиёсати, спорт соҳаларида фаол алмашинувларни давом эттириш юзасидан келишувга эришдилар.
Давлатимиз раҳбари икки мамлакат етакчи университетлари ректорларининг мунтазам учрашувлари механизмини йўлга қўйиш, қўшма медиа форумини ўтказиш таклифини билдирди.
Ўзаро сайёҳлар оқимини, гуманитар ва бизнес алмашинувларни кўпайтириш мақсадида пойтахтларимизда туризм ва ишбилармонлик мажмуаларини қуриш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.
Икки томонлама муносабатларни ахборот-таҳлилий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, ҳамкорлик салоҳиятини чуқур таҳлил қилиш ва юзага чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашдилар, кўп томонлама тузилмалар доирасида фаол мулоқот ва ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Йиғилиш якунида эришилган келишувларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилишга қарор қилинди.
Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси якунида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани имзоладилар ва Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси қарорини қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
– Меҳнат фаолияти ва фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида ҳукуматлараро битим;
– Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича амалий ҳаракатлар режаси;
– Мактабгача таълим, касб-ҳунар таълими, ўрта махсус, олий таълим ва илм-фан соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённомалар;
– 2024-2026 йилларга мўлжалланган маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича «йўл харитаси»;
– 2024-2026 йилларга мўлжалланган туризм соҳасидаги ҳаракатлар режаси;
– Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Фуқароларга хизмат кўрсатиш ва ижтимоий инновациялар давлат агентлиги ўртасида 2024-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази ва Озарбайжон Республикаси Адлия вазирлиги Адлия академияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ва Озарбайжон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Суд экспертизаси марказлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида баённома.
Ташриф доирасида Тошкент ва Боку, Шаҳрисабз ва Байлаган, Жиззах ва Губа шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битимлар ва бошқа икки томонлама ҳужжатлар имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ўтказилган музокаралар юзасидан ўз фикрларини билдирдилар.
Давлатимиз раҳбари Озарбайжон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи икки мамлакат ўртасидаги кўп асрлик дўстона муносабатларни ривожлантиришда тарихий воқеа бўлганини катта мамнуният билан таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев ташрифнинг асосий натижаларидан бири сифатида Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани алоҳида қайд этди. Бу, Ўзбекистон етакчиси таъкидлаганидек, давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашда янги саҳифа очилганини англатади ва томонларнинг кўп қиррали шерикликни ҳар тарафлама ривожлантиришга қатъий содиқлигини тасдиқлайди.
Ташриф давомида иттифоқчилик муносабатларини чуқурлаштириш бўйича янги таклифларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишнинг самарали механизми бўлиши кўзда тутилган Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси ҳам бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти йил бошидан буён Ҳукуматлараро комиссия мажлислари, сиёсат ва хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳатлашувлар, парламент аъзолари учрашувлари, ҳудудлар форуми, шунингдек, бир қатор маданий ва ишбилармонлик тадбирлари ўтказилгани ушбу саммит муваффақиятининг пойдевори бўлганига эътибор қаратди.
Ўзбекистон қардош Озарбайжоннинг улкан ютуқларидан хурсанд.
Давлатимиз раҳбари қардош мамлакатда иқтисодиёт, саноат жадал ривожланиб, аҳоли турмуш даражаси яхшиланаётганини таъкидлади. Илҳом Алиевни Озарбайжоннинг ҳудудий яхлитлиги тиклангани ва азалий озарбайжон ерлари қайтарилгани билан яна бир бор муборакбод этди.
Ижтимоий инфратузилма ва ишлаб чиқариш объектлари фаол қурилаётган Қорабоғ қайта тикланаётганига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон Озарбайжонни бу олижаноб ишда бундан буён ҳам қўллаб-қувватлашга тайёр.
– Озарбайжон бизнинг муҳим стратегик ҳамкоримиз ва иттифоқчимиздир. Бизни муштарак тарихий илдизларимиз ва кўп асрлик дўстлигимиз, ягона дин, ўхшаш маданият ва анъаналар боғлаб туради. Буларнинг барчаси ҳар томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш учун ишончли пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда, – деди Ўзбекистон раҳбари.
Учинчи мамлакатлардаги истиқболли лойиҳаларда биргаликда иштирок этиш бўйича ишланмалар мавжудлиги айтилди. Шу маънода, бундай лойиҳаларни илгари суриш мақсадида ташкил этилган қўшма инвестиция компанияси муваффақиятли фаолият юритаётгани таъкидланди.
Транспорт боғлиқлигини, шу жумладан, Транскаспий йўлагини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Етакчилар «яшил» энергия ишлаб чиқариш ва уни Озарбайжон орқали Европа мамлакатларига экспорт қилиш бўйича кенг кўламли минтақавий лойиҳани амалга оширишни тезлаштиришга келишиб олдилар.
Эстрада санъатининг афсонавий юлдузлари Фаррух Зокиров ва Пўлат Булбул ўғлининг юксак хизматлари эътирофи сифатида Президентлар уларга икки мамлакатнинг “халқ артисти” фахрий унвонларини беришга қарор қилдилар.
Якунда давлатимиз раҳбари озарбайжонлик ҳамкасбига таклиф ва ташаббусларни қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик изҳор этди. Самарали музокаралар натижалари Ўзбекистон – Озарбайжон алоқаларини янада ривожлантиришга кучли туртки беришига ҳамда қардош мамлакатлар ўртасидаги дўстлик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев икки мамлакат ишбилармонлари билан учрашув ўтказдилар.
Тадбирда Озарбайжоннинг PASHA Holding, SOCAR, SOFAZ, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Озарбайжон инвестиция холдинги, «Озарбайжон темир йўллари», «Алят» эркин иқтисодий зонаси ва бошқа етакчи компаниялари раҳбарлари ҳамда вакиллари иштирок этдилар.
Ўзбекистон Президенти ишбилармонларни самимий қутлаб, уларнинг мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий шерикликни кенгайтиришдаги муҳим ўрнини алоҳида таъкидлади.
– Сизлар инновацияларни дадиллик билан жорий этиб, корхоналар ва иш ўринларини яратиб, иқтисодиётнинг ҳаракатлантирувчи кучи бўлаяпсиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай шаклда илк бор ўтказилаётган тадбир икки мамлакат савдо-иқтисодий ҳамкорлигида янги босқични бошлаб бериши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари бугунги саммитнинг салмоқли натижалари ҳақида мамнуният билан сўзлади. Музокараларда ҳамкорликнинг кенг қамровли кун тартиби муҳокама қилиниб, истиқболли “ўсиш нуқталари” белгилаб олинди. Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси бўлиб ўтди, Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома имзоланди.
– Биз давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори босқичига чиқдик ва Ўзбекистон – Озарбайжон муносабатларида амалда янги саҳифа очдик, – деди Ўзбекистон раҳбари.
Музокараларнинг асосий якунлари сифатида мамлакатларимизда бизнес учун янада қулай шароитлар яратиш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, жумладан, биргаликда ташқи бозорларга чиқиш бўйича келишувларга эришилгани таъкидланди.
Сўнгги йилларда бу борада катта ютуқларга эришилди. Товар айирбошлаш ҳажми ва қўшма корхоналар сони бир неча баробар ошди, қатор кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда, ҳудудлараро алмашинувлар фаоллашди, қўшма Инвестиция компанияси самарали фаолият юритмоқда.
Президентимиз Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари томонидан эълон қилинган Иқтисодий кооперация йили доирасидаги муҳим вазифаларни амалга оширишда айнан бизнес асосий драйвер бўлиши ва ҳал қилувчи роль ўйнаши кераклигини алоҳида таъкидлади.
Бу ҳамкорликнинг 20 та устувор йўналиши бўйича истиқболли лойиҳалардир.
– Биз ҳурматли Илҳом Ҳайдарович билан бир фикрдамиз: ҳамкорлик келажаги бизнесга боғлиқ, икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали муносабатларнинг эртанги куни сизларга боғлиқ, – дея хулоса қилди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари тадбиркорларнинг самарали ва қулай фаолият юритиши учун барча зарур шароитлар яратилишини таъкидлади.
Ўз навбатида, икки мамлакатнинг етакчи компаниялари раҳбарлари кўрсатилаётган эътибор учун Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентларига миннатдорлик билдириб, янги кооперация лойиҳаларини амалга ошириш бўйича аниқ режалари ҳақида маълумот бердилар.
Учрашув якунида давлат раҳбарлари кооперация лойиҳаларини ишга тушириш маросимида иштирок этдилар.
Тошкент шаҳрида меҳмонхона ва турар жой мажмуаларини барпо этиш, Қашқадарё вилоятида қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, Озарбайжонда тўқимачилик кластерлари ҳамда тикувчилик фабрикасини ташкил этиш ва бошқа лойиҳалар шулар жумласидан.
Президентлар ушбу лойиҳаларга старт берар экан, улар ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, замонавий ишлаб чиқариш қувватлари ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилишини таъкидладилар.
Шундан сўнг Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев рафиқалари билан биргаликда икки мамлакат санъат усталарининг концертида иштирок этдилар.
Ўзбек ва озарбайжон халқларини умумий тарихий илдизлар, ягона дин, ўхшаш маданият ва урф-одатлар боғлаб туради.
Президентларнинг иродаси ва саъй-ҳаракатлари туфайли халқларимиз янада яқинлашди, давлатлараро муносабатлар иттифоқчилик даражасига кўтарилди.
Ўзбекистонда ҳам, Озарбайжонда ҳам икки мамлакат маданият арбобларининг ижодига катта ҳурмат ва меҳр билан қарашади. Президентлар фармони билан афсонавий хонандалар Фаррух Зокиров ва Пўлат Булбул ўғлига «халқ артисти» фахрий унвонлари берилди.
Концерт ўзбек ва озарбайжон халқларининг кўп асрлик дўстлиги, уйғун анъана ва қадриятларини яна бир бор намоён этди.
Истеъдодли санъаткорлар ижросидаги куй-қўшиқларда маданиятларимизнинг бойлиги ва ранг-баранглиги, шу билан бирга, муштараклиги ва ўзига хослиги мужассам бўлди.
Шу билан Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг Ўзбекистон Республикасига давлат ташрифи якунланди.

Дружеские отношения, испытанные веками, вышли на уровень союзничества
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 22-23 августа посетил нашу страну с государственным визитом.
В мире сосуществует множество наций и народностей,  схожих своим языком, обычаями, культурой и даже внешним видом. К ним мы можем отнести и народы Узбекистана и Азербайджана. Для понимания друг друга они не обращаются к переводчикам, обмениваясь визитами, не чувствуют себя чужими, разделяют общий нрав, человечность и трудолюбие. Сходства сближают.
Множество уз связывали эти две великие нации друг с другом на протяжении веков. Считающиеся общим памятником культуры наших народов «Авеста», «Ашиг Гариб», «Гёроглы» являются ярким доказательством нашей древней дружбы и братства. Переплетение культур, гармония между узбекскими макомами и азербайджанскими мугамами также отражают нашу близость. Алишер Навои признавал своим учителем одного из великих мыслителей Востока Низами Гянджеви, в свою очередь Мухаммад Физули считается одним из последователей Хазрата Навои.
Благодаря регулярным контактам и политической воле глав государств всесторонние отношения между Узбекистаном и Азербайджаном укрепились, сотрудничество в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах вышло на более высокий уровень.
23 августа в резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
После этого Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев провели встречу в узком составе и первое заседание Высшего межгосударственного совета.
В целях широкого празднования этой знаменательной даты главой нашего государства предложено подготовить Программу мероприятий и годовой График интенсивных межведомственных контактов и обменов.
Кроме того, достигнута договоренность объявить следующий год Годом экономической кооперации Узбекистана и Азербайджана и принять комплексную программу с охватом 20 приоритетных направлений.
Указано на необходимость усиления взаимосвязанности двух стран через реализацию транспортно-коммуникационных, энергетических и других инфраструктурных проектов, в том числе в многостороннем формате.
Глава нашего государства предложил запустить механизм регулярных встреч ректоров ведущих университетов двух стран, а также провести совместный медиафорум.
Наряду с этим обсуждены перспективы строительства в наших столицах туристическо-деловых комплексов в целях наращивания взаимного туристического потока, гуманитарных и бизнес-обменов.
Решено принять «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
По итогам первого заседания Высшего межгосударственного совета состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписали Договор о союзнических отношениях и приняли Решение первого заседания Высшего межгосударственного совета.
В присутствии глав государств были подписаны следующие документы:
– Межправительственное соглашение о трудовой деятельности и защите прав граждан;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2025–2026 годы;
– План практических действий по дальнейшему расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества;
– Протоколы о сотрудничестве в области дошкольного, профессионального, среднего специального, высшего образования и науки;
– «Дорожная карта» культурно-гуманитарного сотрудничества на 2024–2026 годы;
– План действий в сфере туризма на 2024–2026 годы;
– Программа сотрудничества между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики на 2024–2026 годы;
– Протокол о сотрудничестве между Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Академией юстиции Министерства юстиции Азербайджанской Республики;
– Соглашение о сотрудничестве между Национальной гвардией Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Азербайджанской Республики;
– Протокол о сотрудничестве между центрами судебной экспертизы.
В рамках визита также заключены соглашения о сотрудничестве между городами Ташкент и Баку, Шахрисабз и Бейлаган, Джизак и Губа, другие двусторонние документы.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что государственный визит Президента Азербайджана в Узбекистан стал историческим событием в развитии многовековых дружественных отношений между двумя странами.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что одним из ключевых результатов визита стало подписание Договора о союзнических отношениях. Это, по словам лидера Узбекистана, знаменует начало новой главы в укреплении межгосударственного взаимодействия и подтверждает твердую приверженность сторон курсу на всеобъемлющее развитие многопланового партнерства.
В ходе визита также состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета, который призван стать эффективным механизмом выработки и реализации новых предложений по углублению союзнических отношений.
Президент Узбекистана обратил внимание, что с начала года были проведены заседания Межправительственной комиссии, консультации по вопросам политики и безопасности, встречи парламентариев, форумы регионов, а также целый ряд культурных и деловых мероприятий, что стало залогом успеха нынешнего саммита.
В Узбекистане искренне рады большим достижениям братского Азербайджана.
Глава нашего государства отметил динамичный рост экономики, промышленности и улучшение уровня жизни населения в братской стране, вновь поздравил Ильхама Алиева с восстановлением территориальной целостности Азербайджана и возвращением исконных азербайджанских земель.
Отдельное внимание было уделено восстановлению Карабаха, где активно возводятся социальная инфраструктура и производственные объекты. Узбекистан готов и впредь поддерживать Азербайджан в этой благородной работе.
– Азербайджан наш важный стратегический партнер и союзник. Нас связывают общие исторические корни и многовековая дружба,  одна религия, схожие культура и традиции. Все это служит надежной основой для углубления всестороннего сотрудничества, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Есть наработки по совместному участию в перспективных проектах в третьих странах. В данном контексте отмечена успешная деятельность совместной инвестиционной компании, созданной для продвижения таких проектов.
Особое внимание было уделено обеспечению транспортной взаимосвязанности, в том числе путем развития Транскаспийского коридора.
Лидеры согласились ускорить реализацию масштабного регионального проекта по производству «зеленой» энергии и ее экспорту через Азербайджан в страны Европы.
В завершение глава нашего государства поблагодарил азербайджанского коллегу за поддержку предложений и инициатив, выразив уверенность в том, что итоги плодотворных переговоров придадут мощный импульс дальнейшему развитию узбекско-азербайджанских связей и послужат укреплению отношений дружбы и союзничества между братскими странами.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджана Ильхам Алиев провели совместную встречу с деловыми кругами двух стран.
В мероприятии приняли участие руководители и представители ведущих азербайджанских компаний PASHA Holding, SOCAR, SOFAZ, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Азербайджанского инвестиционного холдинга, «Азербайджанских железных дорог», свободной экономической зоны «Алят» и других.
Глава нашего государства, искренне поприветствовав руководителей ведущих компаний, особо отметил их важную роль в расширении торгово-экономического партнерства наших стран.
– Вы являетесь движущей силой экономики, смело внедряете инновации, создаете предприятия и рабочие места, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Мероприятие, впервые проводимое в таком формате, станет новым этапом в торгово-экономическом сотрудничестве двух стран.
Глава нашего государства выразил удовлетворение прорывными итогами нынешнего саммита. Была обсуждена широкая повестка сотрудничества, определены перспективные точки роста. Состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета, подписан Договор о союзнических отношениях.
– Мы вышли на высочайший уровень межгосударственного взаимодействия и фактически открыли новую главу в узбекско-азербайджанских отношениях, – отметил лидер Узбекистана.
Подчеркнуто, что главными итогами переговоров стали договоренности о формировании еще более благоприятных условий и всемерной поддержке бизнеса в наших странах, включая совместный выход на внешние рынки.
В последние годы в этом направлении достигнут большой прогресс. В разы выросли товарооборот и число совместных предприятий, успешно реализуется целый ряд проектов кооперации, активизировались межрегиональные обмены, успешно функционирует совместная инвестиционная компания.
В своем выступлении Президент Узбекистана особо подчеркнул, что именно бизнес должен стать главным драйвером и сыграть решающую роль в реализации ключевых задач в рамках Года экономической кооперации, объявленного лидерами Узбекистана и Азербайджана.
Речь идет о перспективных проектах по 20 приоритетным направлениям сотрудничества.
– Мы с уважаемым Ильхамом Гейдаровичем едины во мнении: за бизнесом – будущее сотрудничества, от вас зависит завтрашний день многоплановых отношений между двумя странами, – резюмировал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства заверил предпринимателей, что для их эффективной и комфортной деятельности будут созданы все необходимые условия.
В свою очередь руководители ведущих компаний двух стран выразили благодарность Президентам Узбекистана и Азербайджана за оказываемую поддержку и информировали о конкретных планах по реализации новых проектов кооперации.
В завершение встречи лидеры приняли участие в церемонии запуска проектов кооперации. Среди них – строительство гостиницы и жилых комплексов в городе Ташкенте, производство строительных материалов в Кашкадарьинской области, создание текстильных кластеров, швейной фабрики и другие проекты в Азербайджане.
Дав старт этим проектам, Президенты выразили уверенность, что они послужат увеличению объемов взаимного товарооборота, созданию современных производственных мощностей и новых рабочих мест.
Благодаря воле и усилиям глав государств наши народы стали еще ближе, а межгосударственные отношения вышли на уровень союзничества.
Как в Узбекистане, так и в Азербайджане с большим уважением и любовью относятся к творчеству деятелей культуры двух стран. Решениями Президентов легендарные певцы Фаррух Закиров и Полад Бюльбюль оглы были удостоены почетного звания народных артистов.
На этом государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в нашу страну завершился.