Президент Қўқондаги йирик кимё корхонасида бўлди
Мамлакатимизда кимё саноати жадал ривожланмоқда. Сўнгги беш йилда бу соҳада маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 2 баробарга ошиб, 45 триллион сўмга етди. Хусусан, янги қувватлар ҳисобига минерал ўғитлар ишлаб чиқариш ҳажми 17 фоизга кўпайиб, йилига 1,4 миллион тоннадан ошди. Бунда самарали инвестиция лойиҳалари катта ўрин тутмоқда.
Собиқ Қўқон суперфосфат заводи молиявий соғломлаштириш ва диверсификация қилиш мақсадида 2019 йилда Сингапурнинг “Indorama Holdings BV” компаниясига инвестиция мажбуриятлари билан сотилган эди. Унинг негизида “Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals” корхонаси ташкил этилди. 70 миллион доллар хорижий инвестиция жалб этилиб, ишлаб чиқариш технологиялари модернизация қилинди. Испания, АҚШ, Хитой, Ҳиндистон, Туркия, Испания ва Россия давлатларининг етакчи компанияларидан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Қўшимча 150 та иш ўрни яратилди.
2021 йилда модернизация ишларининг биринчи босқичи доирасида аммонийлашган суперфосфат, сувда тез эрувчан комплекс минерал ўғитлар, азот-фосфор-калийли (NPK) минерал ўғитлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Завод қуввати йилига 75 минг тоннадан 450 минг тоннага етказилди.
Хомашёлар маҳаллий корхоналардан олиб келинади. Масалан, фосфорит уни Қизилқумдан, сульфат кислотаси Олмалиқдан, аммоний сульфат Чирчиқдан, аммиак «Фарғонаазот» ва «Навоийазот»дан келтирилади. Бу маҳсулот таннархини барқарор сақлаш имконини бераётир.
Яна бир муҳим томони, модернизация натижасида ишлаб чиқаришга сарфланадиган электр энергияси ва табиий газ харажатларини 35-40 фоизга қисқартиришга эришилган. Бундан ташқари, атроф-муҳитни ифлослантирмаслик учун асосий ишлаб чиқариш цехларига тўрт босқичли тозалаш ускуналари ўрнатилган. Илгари бу фақат икки босқичли бўлган.
Корхона йилига 30 миллион доллар маҳсулотни экспорт қилиш қувватига эга. Бугунги кунда МДҲ, Европа, Африка ва Осиёнинг 16 давлатига минерал ўғитлар экспорт қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари завод бўйлаб юриб, ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Корхона йирик кимё кластерига айланиб, нафақат иқтисодий, балки ижтимоий намуна бўлиши кераклиги таъкидланди. Завод ходимлари учун замонавий уй-жойлар қуриш, келажакда мактаб ва шифохона лойиҳаларини ҳам назарда тутиш бўйича фикр алмашилди.
Корхона изчил ривожланмоқда ва кейинги босқичлар бўйича ҳам иш олиб борилмоқда. Иккинчи босқич доирасида 50 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилди. Швейцария, Германия, Ҳиндистон, Хитой ва Италиядан замонавий технологик ускуналар келтириб ўрнатилди. Ушбу босқичда йилига 24 миллион долларлик калий сульфат, сульфат кислотаси ва аммоний-хлорид ўғитлари ишлаб чиқарилади. 120 та янги иш ўрни яратилади.
Учинчи босқич ишлари 2025-2028 йилларда амалга оширилади. Унда моно ва дикальций фосфат, калий-нитрат, азот-фосфор-калийли комплекс минерал ўғит, кальций хлорид, моно аммоний фосфат, моно калий фосфат ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Лойиҳа қиймати – 100 миллион доллар. 235 та иш ўрни яратилади.

Президент посетил крупное химическое предприятие в Коканде
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью акционерного общества «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals».
В целях финансового оздоровления и диверсификации бывшего Кокандского суперфосфатного завода в 2019 году он был продан сингапурской компании «Indorama Holdings BV» с инвестиционными обязательствами. На его базе создано предприятие «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals». Привлечено 70 миллионов долларов иностранных инвестиций, модернизировано производство. Было установлено современное оборудование ведущих компаний Испании, США, Китая, Индии, Турции, Испании и России. Создано дополнительно 150 рабочих мест.
В 2021 году в рамках первого этапа работ по модернизации было налажено производство аммонизированного суперфосфата, быстрорастворимых комплексных минеральных удобрений, азотно-фосфорно-калийных (NPK) минеральных удобрений. Мощность завода увеличена с 75 тысяч до 450 тысяч тонн в год.
Сырье поставляется отечественными предприятиями. Например, фосфоритную муку завозят из Кызылкума, серную кислоту — из Алмалыка, сульфат аммония — из Чирчика, аммиак — из «Ферганаазота» и «Навоиазота».  Это играет важную роль в обеспечении невысокой себестоимости продукции.
Предприятие способно экспортировать продукцию на 30 миллионов долларов в год. На сегодняшний день минеральные удобрения экспортируются в 16 стран СНГ, Европы, Африки и Азии.
Глава государства обошел завод и ознакомился с производственным процессом. Отмечалось, что предприятие должно стать крупным химическим кластером, не только экономическим, но и социальным примером. В этом контексте состоялся обмен мнениями о перспективах строительства современного жилья, школ и больниц для работников завода и их семей.
Третий этап запланирован на 2025-2028 годы. Будет налажено производство моно- и дикальцийфосфатов, нитрата калия, азотно-фосфорно-калийного (NPK) комплексного минерального удобрения, хлорида кальция, моноаммонийфосфата, монофосфата калия. Стоимость проекта — 100 миллионов долларов. Будет создано 235 рабочих мест.