Ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди
«Ўзбекистон – ижтимоий давлат» тамойили асосида мамлакатимизда аҳолини қўллаб-қувватлаш, бу соҳада шароитларни яхшилаш ва хизматларни кенгайтириш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Бунда ногиронлиги бор шахсларга қулайликлар яратиш муҳим вазифалардан. Шу мақсадда ногиронликни белгилашда рақамлашган тизимга ўтиш таклиф этилмоқда.
Унга кўра, бу дастлаб Тошкент шаҳри ва Навоий вилоятида, 2025 йил 1 сентябрга қадар барча ҳудудларда босқичма-босқич жорий этилади. Эксперт комиссияларига тиббий ҳужжатлар оилавий шифокорлар томонидан электрон юборилади. Баҳолаш Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг мослаштирилган мезонлари асосида “Инсон” марказлари ходимлари томонидан амалга оширилади. Ногиронликни белгилаш билан бир вақтда унинг реабилитация дастури ҳамда протезга муҳтожлиги бўйича маълумотлар шакллантирилади.
Энди эксперт комиссиялари томонидан касбга, таълимга, спортга тавсия бериш, меҳнатга лаёқатсизликни белгилаш тартиби бекор қилинади. Бундай шахслар иш, спорт ва таълимга индивидуал ёндашув асосида йўналтирилади.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг хавфсиз ва тўсиқларсиз ҳаракатланиши учун шароитларни кенгайтириш ҳам кўзда тутилмоқда. Шу боис қуриладиган ва таъмирланадиган бинолар бунга мослашганлиги бўйича мажбурий экспертизадан ўтказилади. “Хавфсиз йўл ва хавфсиз пиёда” жамғармасининг камида 10 фоиз маблағи ҳар йили чорраҳаларни ногиронлиги бўлган шахслар учун мослаштириш бўйича қурилиш ва жиҳозлашга йўналтирилади. Тўсиқларсиз муҳит яратилган объектларнинг электрон интерактив харитаси яратилади.
Жамоат транспорти бўйича тендерларда фақатгина ногиронлиги бўлган шахсларга мослаштирилган автобуслар иштирок этиши мумкин бўлади. Шаҳар жамоат транспортида I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга бепул хизмат кўрсатилади. Ногиронлиги бўлган шахсларни маданий тадбирлар, кўнгилочар томоша ва маросимларга жалб қилиш бўйича амалий чоралар кўрилади.
Тақдимотдаги яна бир таклиф Жаҳон банки иштирокидаги “Инсон” лойиҳаси ҳақида бўлди. Бу лойиҳа аҳолининг заиф қатламларини жамиятга интеграция қилишга қаратилган бўлиб, унинг доирасида 55 та кўпфункцияли ҳудудий хизматлар маркази ташкил этилади ва 20 турдаги ижтимоий хизмат йўлга қўйилади. Тошкент, Фарғона ва Самарқандда 4 та намунали инклюзив касб-ҳунар таълими марказлари ташкил этилади.
Беш минг нафар ходимнинг ижтимоий иш бўйича малакаси оширилади. Мослашувчан ижтимоий хизмат ва ёрдам бўйича норматив-ҳуқуқий база шакллантирилади.
Соҳадаги яна бир янгилик “ижтимоий карта” тизимининг жорий этилиши бўлади. Бу орқали ижтимоий тўловлар ва субсидиялар, ижтимоий хизматлар ва ёрдамларни тайинлаш, тақдим этиш, мониторинг қилиш ва баҳолаш жараёнлари тўлиқ автоматлаштирилади. “Ижтимоий карта” бир вақтнинг ўзида ҳам тўлов воситаси, ҳам эҳтиёжманд тоифага мансублик тасдиғи ҳисобланади.
Бу тартиб дастлаб Тошкент шаҳри ва Янгийўл туманида, кейинги йилдан бошқа ҳудудларда жорий этилади. Натижада 72 турдаги ижтимоий хизматлар, 76 турдаги ёрдамлар ва 200 га яқин имтиёзлар ягона электрон тизимга умумлаштирилади. Қоғоз шаклидаги ҳужжатлар бекор қилиниб, вақт ва маблағ тежалади. Соҳа тўлиқ рақамлаштирилиши орқали ҳар бир оиланинг эҳтиёжлари ва имкониятларини акс эттирадиган “ижтимоий-рақамли паспорти” жорий этилади.
Давлатимиз раҳбари бу борада тегишли ҳужжатларни ишлаб чиқиб, самарали жорий этиш, эҳтиёжманд инсонларнинг ҳаётда ўз ўрнини топишига кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер в сфере социальной защиты.
На основе принципа «Узбекистан — социальное государство» в нашей стране проводится последовательная работа по поддержке населения, улучшению и расширению предоставления социальных услуг.
Одной из важных задач является создание благоприятных условий для лиц с инвалидностью. С этой целью предлагается перейти на цифровизированную систему установления инвалидности.
Согласно документу, новая система сперва будет внедрена в городе Ташкенте и Навоийской области, а до 1 сентября 2025 года — поэтапно во всех регионах. Медицинские документы направляются в Экспертные комиссии семейными врачами в электронном виде. Оценка проводится сотрудниками центров «Инсон» на основе адаптированных критериев Всемирной организации здравоохранения. Одновременно с установлением инвалидности формируется программа реабилитации и информация о нуждаемости лица в протезе.
Предусматривается отмена порядка выдачи экспертными комиссиями рекомендаций по профессиональной реабилитации, получению образования, занятию спортом, а также установления ими нетрудоспособности. Ориентация на труд, спорт и образование будет осуществляться на основе индивидуального подхода.
Предусматривается также расширение условий для безопасного и безбарьерного передвижения лиц с инвалидностью. Поэтому строящиеся и ремонтируемые здания подлежат обязательной экспертизе на предмет безбарьерной среды. Не менее 10 процентов средств Фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход» будут ежегодно направляться на строительство и оснащение перекрестков с учетом потребностей лиц с инвалидностью. Будет создана электронная интерактивная карта объектов, в которых создана безбарьерная среда.
В тендерах на закупку общественного транспорта смогут участвовать только автобусы, адаптированные для лиц с инвалидностью. В городском общественном транспорте лицам с инвалидностью I группы услуги будут предоставляться бесплатно. Будут приняты практические меры по привлечению лиц с инвалидностью к культурным и развлекательно-зрелищным мероприятиям.
Еще одним предложением на презентации стал проект «Инсон» с участием Всемирного банка. Проект направлен на интеграцию уязвимых слоев населения в общество, в его рамках будет создано 55 многофункциональных региональных центров обслуживания с запуском оказания 20 видов социальных услуг. В Ташкенте, Фергане и Самарканде будут созданы 4 образцовых центра инклюзивного профессионального образования.
Пять тысяч сотрудников системы пройдут повышение квалификации в сфере социальной работы. Будет сформирована нормативно-правовая база по гибкому социальному обслуживанию и помощи.
Еще одним новшеством в сфере станет внедрение «социальной карты». Это позволит полностью автоматизировать процессы назначения, предоставления, мониторинга и оценки социальных выплат и субсидий, социальных услуг и помощи. «Социальная карта» будет одновременно и средством оплаты, и подтверждением принадлежности к нуждающейся категории.
Данный порядок будет внедрен сначала в городе Ташкенте и Янгиюльском районе, а со следующего года — в других регионах. В результате 72 вида социальных услуг, 76 видов помощи и около 200 льгот будут объединены в единую электронную систему. Бумажные документы будут отменены, что позволит сэкономить время и средства. За счет полной цифровизации сферы будет внедрен «социальный цифровой паспорт», отражающий потребности и возможности каждой семьи.
Глава государства дал указания по разработке и эффективному внедрению соответствующих документов, оказанию помощи нуждающимся в помощи лицам реализовать себя в жизни.