BYD билан ҳамкорликни ривожлантириш режалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятидаги “BYD Uzbekistan Factory” заводида амалга оширилаётган ишлар ва галдаги вазифалар ҳақида ҳисобот билан танишди.
Мазкур корхона шу йил 27 июнь куни давлатимиз раҳбари иштирокида ишга туширилган эди. У BYD енгил автомобилларини ишлаб чиқарувчи Хитойдан ташқаридаги илк завод бўлди.
Бугунги кунда BYD янги энергия манбаларида ҳаракатланувчи автомобиллар – электромобиллар ва гибридларни ишлаб чиқариш ва сотиш бўйича дунёда етакчи компания ҳисобланади. У энг яхши технологик база, инновацион ечимлар ва сифат назорати тизимларига эга.
Ўзбекистонга бундай йирик компаниянинг кириб келиши, аввало, мамлакатдаги жозибадор инвестицион муҳит ва сиёсат, шунингдек, автомобилсозлик соҳасида муҳандис кадрлар, ишлаб чиқариш базаси, хомашё ва логистика салоҳияти борлиги билан боғлиқ.
“Ўзавтосаноат” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси мазкур инвестиция лойиҳасининг дастлабки натижалари ва уни кенгайтиришга қаратилган режалар тўғрисида ахборот берди.
Қайд этилганидек, тўлиқ ишлаб чиқариш жарёнини ишга тушириш доирасида Ўзбекистон корхоналари томонидан пластик қисмлар, ойналар, бамперлар, дисклар ва бошқа кўплаб компонентлар ишлаб чиқарилиши бўйича BYD сифат тизимига мос келиши учун таҳлил ўтказилди.
Аҳолининг енгил автотранспорт воситаларига бўлган эҳтиёжини қондириш ва уларнинг турларини кенгайтириш мақсадида хитойлик ҳамкорлар билан В, С ва бюджет автомобиллари сегментидаги автомобиллар ишлаб чиқариш бўйича келишувларга эришилди. Уларнинг биринчи намуналари хитойлик ҳамкорлар томонидан замонавий стандартлаштириш тизими синовларини ўтказиш учун лабораторияларга топширилди.
Шунингдек, замонавий технология ва стандартларни нафақат ишлаб чиқариш, балки савдо, сервис ва кафолат йўналишларида ҳам татбиқ этиш масаласи долзарб бўлиб қолмоқда. Бу сифатсиз маҳсулот чиқарилишининг олдини олади ҳамда автотранспортга юқори сифатли сервис ва кафолатли хизмат кўрсатилишини таъминлайди.
BYD билан ҳамкорлик маҳаллий кадрларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни ҳам ўз ичига олади. Жиззахдаги “BYD Uzbekistan Factory” компаниясига малакали мутахассисларни жалб қилиш мақсадида Жиззах политехника институти ва Тошкентдаги Турин политехника университети билан биргаликда юқори малакали мутахассисларни ўқитиш бўйича муҳандислик ўқув марказини ташкил қилиш режалаштирилган.
Тақдимотда ишлаб чиқариш ҳажмини белгиланган кўрсаткичларга етказиш ҳамда маҳаллийлаштириш жараёнини жадаллаштириш чора-тадбирлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари “BYD Uzbekistan Factory” қўшма корхонаси қувватларида ишлаб чиқаришни тезлаштириш, ҳамкорликнинг кейинги босқичлари бўйича стратегия ишлаб чиқиш, келгусида ишлаб чиқариш қувватини йиллик 500 минг донага етказиш ва экспорт бозорларига чиқиш бўйича аниқ вазифаларни қўйди.

Рассмотрены планы по развитию сотрудничества с BYD
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с отчетом о деятельности и дальнейших задачах завода «BYD Uzbekistan Factory» в Джизакской области.
Данное предприятие было введено в строй 27 июня текущего года при участии главы государства. Он стал первым за пределами Китая заводом по производству легковых автомобилей BYD.
Сегодня BYD является мировым лидером по производству и продажам автомобилей на новых источниках энергии — электромобилей и гибридов. Обладает одной из лучших технологических баз и систем контроля качества.
Выход такой крупной компании на рынок Узбекистана обусловлен привлекательным инвестиционным климатом и политикой в нашей стране, а также наличием инженерных кадров в области автомобилестроения, производственной базы, сырьевого и логистического потенциала.
Председатель правления АО «Узавтосаноат» доложил о первых результатах инвестиционного проекта и планах по его расширению.
Отмечалось, что в рамках запуска полного производственного цикла проведен анализ предприятий Узбекистана по производству пластиковых деталей, стекол, бамперов, дисков и многих других компонентов на соответствие системе качества BYD.
В целях удовлетворения потребностей населения в легковых автотранспортных средствах и расширения их ассортимента достигнуты договоренности с китайскими партнерами по производству автомобилей в сегменте В, С и бюджетном сегменте. Первые их образцы переданы китайскими партнерами в лаборатории для проведения испытаний современной системы стандартизации.
Также актуальным является вопрос внедрения современных технологий и стандартов не только в производстве, но и в торговле, сервисе и гарантийном обслуживании. Это предотвратит выпуск некачественной продукции и обеспечит высокое качество сервисного и гарантийного обслуживания производимых автомобилей.
Сотрудничество с BYD также включает в себя подготовку и повышение квалификации местных кадров. В целях привлечения квалифицированных специалистов в компанию «BYD Uzbekistan Factory» в Джизаке совместно с Джизакским политехническим институтом и Туринским политехническим университетом в Ташкенте планируется создать инженерно-учебный центр по обучению высококвалифицированных специалистов.
На презентации рассмотрены меры по доведению объемов производства до установленных показателей и ускорению процесса локализации.
Глава нашего государства поставил конкретные задачи по ускорению производства на совместном предприятии BYD Uzbekistan Factory, выработке стратегии дальнейших этапов сотрудничества, доведению производственных мощностей до 500 тысяч единиц в год и выходу на рынки экспорта.