“Париж-2024”: Мақсадларнинг улуғлиги ёрқин ғалабаларга пойдевор бўлади
Пойтахтимиздаги Олимпия ва паралимпия шон-шуҳрати музейида Франциянинг Париж шаҳрида июль-август ойларида бўлиб ўтадиган ХХХIII ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этадиган Ўзбекистон спорт делегациясини кузатиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда мамлакатимизда амалга оширилаётган  ислоҳотлар инсон манфаатлари, халқимизнинг эзгу орзу-истаклари рўёбига хизмат қилаётгани таъкидланди. Айниқса, Президентимиз томонидан ёш авлодни жисмоний ва маънавий етук, миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялашга қаратилаётган доимий эътибор ўз самараларини бераётгани алоҳида эътироф этилди.
Дарҳақиқат, спортчиларимизнинг жаҳон ареналарида қўлга киритаётган ғалабалари, давлатимиз мадҳияси янграб, байроғимиз баланд кўтарилаётгани қалбимизга фахр-ифтихор бағишлайди. Ҳеч бир соҳа мамлакатни спортчалик дунёга тез танита олмайди. Буни Олимпия ва Осиё ўйинлари, жаҳон ва қитъа чемпионатларида юксак ғалабаларни қўлга киритаётган матонатли спортчиларимиз фаолияти мисолида ҳам кўриш мумкин.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Т.Норбоева, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти О.Умаров, Давлат хавфсизлик хизмати раиси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси раиси А.Азизов, Ўзбекистон Республикаси спорт вазири А.Икромов, Миллий олимпия қўмитаси бош котиби О.Қосимов ва бошқа расмийлар иштирок этди.
Сўнгги йилларда Янги Ўзбекистоннинг янги ғалабаларини таъминлашда спортнинг ўрни беқиёслиги, юртимизда жисмоний тарбия ва спорт йилдан-йилга ривожланиб янги босқичга кўтарилаётгани қайд этилди. Президентимиз томонидан жорий йилнинг 26 июль – 11 август кунлари Париж шаҳрида бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларига спортчиларнинг ҳар томонлама тайёрлиги ва муваффақиятли иштирокини таъминлаш учун барча шароит яратиб берилгани таъкидланди. Давлатимиз раҳбари йигит-қизларимизни турнир давомида ҳам қўллаб-қувватлаб туришлари маълум қилинди.
Спортчилар номидан сўзга чиққан дзюдо бўйича жаҳон чемпиони Музаффарбек Тўрабоев, бокс бўйича аёллар ўртасида Ўзбекистоннинг биринчи жаҳон чемпиони Нигина Ўктамова Олимпия ўйинларидан юксак ғалабалар билан қайтишга ваъда берди. Бу ғалаба мустақиллигимизнинг 33 йиллигига муносиб  туҳфа бўлишини таъкидлашди.
Тадбирда “Париж – 2024” Олимпия ўйинлари ғолиб ва совриндорларига давлат томонидан бериладиган мукофот пуллари миқдори маълум қилинди. Жумладан, Олимпиада чемпионлари 200 минг, кумуш медаль соҳиблари 100 минг, бронза медаль совриндорлари 50 минг АҚШ доллари  билан тақдирланади.
Айтиш лозимки, 2020 йилда ўтказилган Токио Олимпиадасида 67 нафар спортчимиз иштирок этган эди. Жорий йилги “Париж – 2024” ўйинларида 70 нафардан зиёд спортчи қатнашади. Эътиборлиси, футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси биринчи марта иштирок этмоқда. Бундан ташқари спортчиларимиз дзюдо, бокс, академик эшкак эшиш, бадиий гимнастика, байдарка ва каноэда эшкак эшиш, енгил атлетика, оғир атлетика, спорт гимнастикаси, сузиш, таэквондо (WTF), ўқ отиш, эркин ва юнон-рум кураши каби спорт турлари бўйича мамлакатимиз шарафини ҳимоя қилишади. Улар орасида нуфузли мусобақалар, жаҳон чемпионатлари ғолиб ва совриндорлари бўлган тажрибали спортчилар билан бир қаторда илк маротаба иштирок этадиган ёш спортчилар ҳам кўпчиликни ташкил этади.
– Токиода ўтган Олимпия ўйинларида бронза медалини қўлга киритган эдим, – дейди дзюдо бўйича Осиё ва жаҳон чемпиони, Олимпия ўйинлари совриндори Давлат Бобонов. – Президентимиз мени “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони билан тақдирлади. Бу йилги Олимпиадада албатта олтин медални қўлга киритаман. Халқимизнинг ишончини оқлаш учун бор куч-ғайратимни сарфлайман.
– Бу галги Олимпиадада иккинчи олтин медалимни қўлга киритиб, ёруғ юз билан қайтишни мақсад қилдим, – дейди бокс бўйича жаҳон ва қитъа чемпиони, Осиё ва Олимпия ўйинлари ғолиби Баҳодир Жалолов. – Давлатимиз томонидан бизга кўрсатилаётган улкан эътибор ва ғамхўрликка жавобан Олимпия ўйинларида юксак натижаларга эришиш учун бор салоҳиятимизни ишга соламиз.
Тадбирда Ўзбекистон спорт делегациясининг “Париж – 2024” ёзги Олимпия ўйинларидаги расмий ва спорт либослари намойиш этилди.
Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов дуога қўл очиб, Парижга йўл олаётган делегациямиз вакилларига оқ йўл ва омад тилади. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Давлат тилини ривожлантириш департаменти мудири, таниқли шоир Нодир Жонузоқнинг спортчиларимиз шарафига бағишлаб ёзган шеъри барчага манзур бўлди.

«Париж-2024»: Великие цели служат основой великих побед
В Музее олимпийской и паралимпийской славы в нашей столице состоялись проводы спортивной делегации Узбекистана на XXXIII летние Олимпийские игры в Париже.
Как отмечалось, реализуемые в стране масштабные реформы служат воплощению благородных устремлений нашего народа, особенно направленных на воспитание гармонично развитого молодого поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей. Подчеркнуто, что постоянное внимание, уделяемое Президентом развитию и популяризации спорта – одному из важных факторов всестороннего воспитания молодежи, дальнейшего повышения авторитета нашей страны на международной арене, приносит ощутимые плоды.
Выступления наших представителей на мировых спортивных аренах, исполнение государственного гимна в честь их побед наполняют сердца гордостью. Ни одна сфера не способна так же быстро популяризировать страну в мировом масштабе, как спорт. Это доказывается тем, как наши спортсмены, стремящиеся к высоким целям и достойно защищающие честь Родины на международных аренах, одерживают великие победы на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и континентов.
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Нарбаева, вице-президент Олимпийского совета Азии О.Умаров, председатель Службы государственной безопасности, председатель Футбольной ассоциации Узбекистана А.Азизов, министр спорта Республики Узбекистан А.Икромов, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета О.Косимов и другие. Они говорили о подъеме на новый уровень развития физической культуры и спорта в нашей стране.
Отмечено, что благодаря вниманию Президента созданы все условия для обеспечения всесторонней подготовки и успешного участия спортсменов в XXXIII летних Олимпийских играх, которые будут проходить 26 июля – 11 августа в Париже.
От имени спортсменов выступили Музаффарбек Торабоев, чемпион мира по дзюдо, Нигина Октамова, первая чемпионка мира по женскому боксу из Узбекистана, пообещавшие показать все свое мастерство на Олимпийских играх и вернуться с победами, которые станут достойным подарком к 33-й годовщине независимости страны.
На мероприятии говорилось также, что олимпийские чемпионы получат 200 тысяч долларов, серебряные призеры – 100 тысяч долларов, а бронзовые призеры – 50 тысяч долларов, что станет большим стимулом для развития золотого поколения нашей страны.
Следует сказать, что в Олимпийских играх 2020 года в Токио приняли участие 67 наших спортсменов, а в играх «Париж-2024» в этом году ожидается участие более 70 спортсменов. Это свидетельствует о стремительном развитии профессионального спорта в нашей стране за последние четыре года. Первое участие сборной Узбекистана по футболу в Играх, стремление к великим свершениям наших спортсменов по дзюдо, боксу, академической гребле, художественной и спортивной гимнастике, гребле на байдарках и каноэ, легкой и тяжелой атлетике, плаванию, тхэквондо (WTF), стрельбе, вольной и греко-римской борьбе, безусловно, вызывает у нас бесконечную гордость. Помимо победителей и призеров Олимпийских игр и чемпионатов мира, на спортивной арене «Париж-2024» впервые примут участие и ряд молодых спортсменов. Это практическое подтверждение того, что к профессиональному спорту в нашей стране активно приобщаются представители нового поколения.
— Когда Президент присвоил мне почетное звание «Хизмат курсатган спорт устози» за завоевание бронзовой медали на Олимпийских играх, проходивших в Токио, я почувствовал, что оно для меня дороже золотой медали, — говорит чемпион Азии и мира по дзюдо, победитель Олимпийских игр Давлат Бобонов. — Я буду бороться за золотую медаль на Олимпийских играх этого года и сделаю все возможное, чтобы оправдать доверие нашего народа.
— В этом году я нацелен завоевать свою вторую золотую медаль на Олимпийских играх, — говорит чемпион мира и континента по боксу, победитель Азиатских и Олимпийских игр Баходир Джалолов. — На Олимпийских играх я подниму флаг Узбекистана еще выше. В ответ на большое внимание и заботу государства мы используем весь свой потенциал для достижения высоких результатов.
В ходе торжественной церемонии была представлена официальная форма спортивной делегации Узбекистана на летних Олимпийских играх «Париж-2024».
Председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Б.Макшитов пожелал удачи спортсменам. Заведующий Департаментом развития государственного языка Кабинета Министров Республики Узбекистан, известный поэт Нодир Жонузок зачитал свое стихотворение в честь наших спортсменов.