Ўзбекистон – Россия: давлатлараро ҳамкорлик тарихида янги саҳифа очилмоқда
1992 йил 20 март санаси Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги самарали ва ўзаро манфаатли алоқалар ривожида муҳим ҳисобланади. Боиси шу куни Россия Ўзбекистонни мустақил давлат сифатида тан олган. Ўтган 32 йиллик вақт давомида дипломатик муносабатлар янада кенгайиб янги босқичга кўтарилиб борди.
Хусусан, 2004 йил 16 июнда Стратегик ҳамкорлик, 2005 йил 14 ноябрда Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномалар тузилди. 2012 йил 4 июнда эса Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида Стратегик ҳамкорликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларация қабул қилинган.
Кейинги йилларда амалга оширилган олий даражадаги 20 га яқин ўзаро ташрифлар эса деярли барча жабҳаларда самарали давлатлараро мулоқотни сезиларли даражада фаоллаштириш имконини берганлиги билан янада аҳамиятлидир.
Ҳозирда Ўзбекистон ва Россия ўртасида икки томонлама ва кўп томонлама форматдаги ҳамкорликнинг долзарб ва муҳим жиҳатлари юзасидан Ҳукуматлараро, Парламентлараро мунтазам маслаҳатлашувлар ўтказиб келинмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Россия БМТ, МДҲ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа глобал ҳамда минтақавий тузилмалар доирасида яқиндан ҳамкорлик қилади ҳамда бир-бирининг ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлайди.
Икки мамлакат ўртасидаги фаол ҳамкорликнинг яна бир муҳим бўғини бу савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларининг жадал ривожланганлигидир. Ўзбекистоннинг Россия билан савдоси икки ва кўп томонлама келишувларга мувофиқ эркин савдо режимида амалга ошириб келинмоқда. Охирги 7 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2,5 баробарга ортди. Хусусан, 2017 йилда 4,73 миллиард долларни ташкил этган бўлса, 2023 йил якунига келиб ўзаро товар айрбошлаш ҳажми салкам 10 миллиард доларга етди. Жорий йилнинг январь-апрель ойларида ушбу кўрсаткич 3,8 миллиард долларга етиб, 30 фоиздан ортиқ ўсишга эришилди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Россия капитали иштирокидаги 3000 дан ортиқ корхона фаолият кўрсатиб келмоқда. Сўнгги йилларда тоғ-кон, металлургия, ёқилғи-энергетика, кимё, қишлоқ хўжалиги, машинасозлик, тўқимачилик ва бошқа соҳаларда 100 дан ортиқ йирик қўшма лойиҳалар амалга оширилди.
Бу каби ижобий кўрсаткичларга эришишда икки давлат раҳбарлари ўртасида ўрнатилган ишончли ва дўстона руҳдаги алоқаларнинг ўрни муҳим, албатта.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг Ўзбекистонга қилган навбатдаги ташрифи ва ташриф доирасида эришилган натижалар эса икки мамлакат ишбилармон доиралари ва етакчи иқтисодий тузилмалари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни янада ривожлантириш, савдо-иқтисодий, маданий, гуманитар соҳалардадаги ҳамкорлик алоқаларининг янги босқичга кўтарилишида муҳим аҳамият касб этади.
Хусусан, давлат етакчилари ўртасида бўлиб ўтган тор доирадаги учрашувда Ўзбекистон – Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва чуқурлаштириш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Шунингдек, ҳудудлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш, етакчи корхоналарнинг қўшма лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Қўшма инвестиция платформасини ишга туширишга келишилди.
Расмий делегациялар иштирокида кенгайтирилган таркибда ўтказилган музокаралар давомида эса сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантириш ва чуқурлаштириш, бунинг учун парламентлар, ҳукуматлар, вазирликлар, идоралар, ҳудудлар, жамоатчилик, экспертлар ва ишбилармон доиралар даражасидаги фаол алоқаларни изчил давом эттиришга келишиб олинди. Хусусан, самарали мулоқотлар якунида Президент Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин Қўшма баёнот имзоладилар.
Шу билан бирга, давлат раҳбарлари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ҳамкорлигининг устувор йўналишларида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси, 2024-2026 йилларга мўлжалланган маданият соҳасида ҳамкорлик дастури, Олий таълим, Қишлоқ хўжалиги, Соғлиқни сақлаш вазирликлари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, саноат кооперациясини кенгайтириш ҳамда Ўзбекистонда кам қувватли атом электр станциясини қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги икки томонлама келишувларга эришилди.
Умуман олганда, юқори натижадорликка эга бўлган учрашувлар якунидан ҳам билиш мумкинки, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг Ўзбекистонга навбатдаги давлат ташрифи ҳам икки томонлама дўстлик, кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши, давлатлараро ҳамкорлик тарихида янги саҳифа очишига ҳисса қўшганлиги билан янада аҳамиятлидир.

Узбекистан – Россия: новая страница в истории межгосударственного сотрудничества
20 марта 1992 года считается важной датой в развитии взаимовыгодных  связей между Узбекистаном и Россией. В этот день Россия признала Узбекистан в качестве независимого государства. За прошедшие 32 года дипломатические отношения расширились и вышли на качественно новый этап.
16 июня 2004 года был подписан Договор о стратегическом партнерстве, 14 ноября 2005 года – Договор о союзнических отношениях. 4 июня 2012 года Республика Узбекистан и Российская Федерация приняли Декларацию об углублении стратегического партнерства.
Совершенные в последние годы почти 20 взаимных визитов высокого уровня особо значимы тем, что позволили существенно активизировать эффективный межгосударственный диалог по многим сферам.
В настоящее время между Узбекистаном и Россией на регулярной основе проводятся межправительственные, межпарламентские консультации двух- и многостороннего формата по актуальным и важным аспектам взаимодействия. Вместе с тем Узбекистан и Россия тесно сотрудничают в рамках ООН, СНГ, ШОС и других глобальных и региональных структур, активно поддерживают инициативы друг друга.
Еще одно важное звено – это активное развитие торгово-экономического сотрудничества. Товарообмен между Узбекистаном и Россией в соответствии с двух- и многосторонними соглашениями осуществляется в режиме свободной торговли. За последние 7 лет объем взаимного товарооборота увеличился в 2,5 раза.  Если в 2017 году объем взаимного товарооборота составлял 4,73 миллиарда долларов, то к концу 2023 года этот показатель был доведен почти до 10 миллиардов долларов. В январе-апреле этого года он составил 3,8 миллиарда долларов, достигнут рост более чем на 30 процентов.
В Узбекистане при участии капитала России работают более 3000 предприятий. В последние годы реализовано свыше 100 крупных совместных проектов в горнодобывающей, металлургической, топливно-энергетической, химической, машиностроительной, текстильной промышленности, сельском хозяйстве и других сферах.
В достижении таких положительных результатов, безусловно, велика роль доверительных и дружеских отношений, установившихся между главами двух стран.
Очередной визит Президента Российской Федерации Владимира Путина в Узбекистан и достигнутые в его ходе  договоренности играют важную роль в дальнейшем развитии связей между деловыми кругами и ведущими экономическими структурами двух государств, выведении на новый уровень  сотрудничества в торгово-экономической, культурной, гуманитарной сферах.
На встрече в узком формате лидеры  двух государств рассмотрели вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
На переговорах делегаций Узбекистана и России в расширенном составе для дальнейшего развития и углубления связей в политической, торгово-экономической,  культурно-гуманитарной сферах стороны договорились продолжать интенсивные контакты на уровне парламентов, правительств, министерств, ведомств, регионов, общественности, экспертных и деловых кругов.
Также в присутствии глав государств состоялась церемония обмена важными двусторонними соглашениями. В частности, это: план совместных действий по расширению взаимодействия в приоритетных направлениях сотрудничества Республики Узбекистан и Российской Федерации,  программа сотрудничества в области культуры на 2024-2026 годы, двусторонние соглашения о развитии сотрудничества, расширении промышленной кооперации между министерствами высшего образования, сельского хозяйства, здравоохранения и соглашения о сотрудничестве в строительстве на территории Республики Узбекистан атомной электростанции малой мощности.
В целом по итогам встреч можно сказать, что очередной визит Президента Российской Федерации Владимира Путина в Узбекистан будет способствовать дальнейшему укреплению  дружбы, отношений масштабного стратегического партнерства и союзничества, он значителен тем, что внес вклад в открытие новой страницы в истории межгосударственного сотрудничества.