Санъат маънавий бой авлодни тарбиялашга хизмат қилади
Мактаб ўтган йили республика бюджети маблағлари ҳисобидан бунёд этилган. 250 ўқувчига мўлжалланган. Жорий ўқув йилида 1-синфга 145 нафар ўғил-қиз қабул қилинган.
Бу ерда ёшлар 12 йўналиш бўйича мактабдан ташқари таълим олади. Ўқувчилар ижодий имтиҳонлар асосида саралаб олинади.
Элликка яқин ўқув ва компьютер хоналари, тадбирлар залида шинам шароитлар яратилган. Кутубхонада 5 минг 500 дан ортиқ ўқув адабиёти ва ноталар жамланган.
Президентимиз санъат маънавий бой авлодни тарбиялашга хизмат қилишини, бунга меҳрни болаликдан бошлаб шакллантириш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда умумий таълим тизими билан мусиқа таълими дастурларини уйғунлаштириш муҳимлиги айтилди. Санъат мактаблари билан олийгоҳлар, театрлар ва бошқа маданият муассасаларининг ҳамкорлиги тизимини кучайтириш вазифаси қўйилди.
Мамлакатимизда барча мактаблар чолғу асбоблари билан таъминланиб, ёшларнинг қизиқиш ва истеъдоди ривожлантирилмоқда. Бу анъанавий санъат йўналишлари билан бирга мақом, бахшичилик ва мумтоз мусиқа қадриятларимизни давом эттиришга хизмат қилади.

Искусство служит воспитанию духовно богатого поколения
Школа была построена в прошлом году за счет средств республиканского бюджета и рассчитана на 250 учеников. В текущем учебном году в 1-й класс было принято 145 мальчиков и девочек.
Здесь молодежь получает образование по 12 направлениям вне школьной программы. Ученики отбираются на основе творческих экзаменов.
В почти пятидесяти учебных и компьютерных классах, а также в зале для мероприятий созданы образцовые условия. В библиотеке собрано более 5500 учебников и партитур.
Президент подчеркнул, что искусство служит воспитанию духовно богатого поколения, любовь к искусству необходимо формировать с детского возраста. С этой целью указано на важность гармонизации программ общего и музыкального образования. Поставлена задача усиления взаимодействия между школами искусств, высшими учебными заведениями, театрами и другими культурными учреждениями.
В нашей стране все школы обеспечиваются музыкальными инструментами, что способствует развитию интересов и талантов молодежи. Это также служит передаче молодому поколению традиций макома, искусства бахши и классической музыки, которые являются нашими культурными ценностями.