Хоразмдаги имкониятлар ва уларни ишга солиш бўйича вазифалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 февраль – 1 март кунлари Хоразм вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари ташрифининг иккинчи куни Урганч шаҳрида Хоразм вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш бўйича галдаги вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг аввалида юртимизда инсон қадрини улуғлаш, аҳолига муносиб шароитлар яратиш, бандликни таъминлаш учун барча куч ва имкониятлар сафарбар этилаётганини таъкидлади.
Хусусан, охирги 7 йилда Хоразмда 600 мингта иш ўрни яратилган. Бугун вилоят ялпи маҳсулоти ҳажми 37 триллион сўмга, аҳоли жон бошига 19 миллион сўмга етган.
Шу билан бирга, тобора ўзгариб бораётган замон, одамларнинг талаб ва истаклари янги-янги вазифалар қўймоқда. Йиғилишда шу борадаги чора-тадбирлар, вилоятдаги захираларни ишга солиш бўйича янги имкониятлар белгилаб олинди.
Хоразмда кичик ва ўрта бизнесни янада қўллаб-қувватлаш учун имтиёзли шартларда 100 миллион доллар ажратилиши маълум қилинди. Бунинг ҳисобидан 5 минг 500 тадбиркорга кўмак бериб, 50 минг доимий иш ўрни ташкил этиш мумкинлиги айтилди.
Иқтисодиётдаги асосий вазифалардан бири – вилоятда саноатни ривожлантириш. Бунинг учун энг зарур омиллар давлат томонидан ҳал этиб берилмоқда.
Куни кеча Амударё устида кунига 12 мингта автомобиль, 24 та поездни ўтказиш қувватига эга улкан кўприк очилди. Бу транспорт алоқаларини яхшилаб, юк ташиш харажатларини камайтириб, бизнес ва хизматлар ривожига қўшимча туртки беради.
Саноат учун барқарор энергия манбалари ҳам зарур. Шу мақсадда Тупроққалъа туманида Франциянинг “Voltalia” компанияси билан ҳамкорликда 100 мегаваттли қуёш электр станцияси қурилиши бошланди. У йил якунигача ишга тушади.
Шунингдек, Хоразмда қиймати 10 миллиард долларлик йирик газ-кимё мажмуасини барпо қилиш бўйича илғор хорижий компаниялар билан музокара олиб борилмоқда. Бу лойиҳа ишга тушса, 3 мингта иш ўрни яратилади, йилига 2,5 миллион тонна юқори қўшилган қийматли полимерлар ишлаб чиқарилади.
Саноат лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш чоралари белгиланди. Қайд этилганидек, Хоразмга Саноатни ривожлантириш жамғармасидан 100 миллион доллар йўналтирилади.
Бизнесни ривожлантириш банки томонидан кичик ва ўрта саноат лойиҳаларига 1,5 миллиард сўмгача 18 фоиздан 7 йил муддатга кредитлар берилади.
Бундан ташқари, 1 апрелдан бошлаб, импорт ускуналар, эҳтиёт қисм ва хомашё 5 йилга божхона тўловидан озод қилинади, қўшилган қиймат солиғини 180 кунга кечиктириб тўлашга рухсат берилади. Маҳаллийлаштириш лойиҳаларига олинган кредит фоизининг 10 фоиз банди қоплаб берилади.
Давлат мулки ва ер участкаларини хусусийлаштиришда 5 йил ичида бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилади. Иқтисодий ва саноат зоналарида олган мажбуриятини бажарган тадбиркорлар ер ва бинони хусусийлаштириши мумкин бўлади. Экспортчиларга бошқа вилоятдан хомашё етказиб бериш учун йўл харажатларининг 50 фоизи қопланади.
2020 йилда учта банк иштирокида тузилган инвестиция компанияси трансформация қилиниб, унга тадбиркорларга 30 фоизгача улушдор бўлиб кириш ваколати берилади.
Ҳазорасп эркин иқтисодий зонасидан самарали фойдаланиб, саноат лойиҳаларини жойлаштириш, Урганч туманида Технопарк ташкил қилиш вазифаси қўйилди.
Дамас ва Лабо автомобиллари ҳамда уларнинг эҳтиёт қисмларини ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, ип-калавани қайта ишлаш даражасини 60 фоизга етказиш, фармацевтика маҳсулотларини кўпайтириш имкониятлари кўрсатиб ўтилди.
Умуман, йил якунигача вилоятга 1,5 миллиард доллар сармоя, шундан 1 миллиард доллар хорижий инвестиция олиб келиб, 600 миллион доллар экспортни таъминлаш мумкинлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари маҳаллаларда тадбиркорликни ривожлантириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтди. Бунинг учун 11,5 триллион сўм кредит йўналтирилади, ҳар бир туман ва шаҳарни комплекс ривожлантириш дастури тасдиқланади.
Хоразмда Хитой тажрибаси асосида “уй саноати” ривожлантирилади. Масалан, Боғот, Янгиариқ, Янгибозор, Қўшкўпир ҳамда Урганч туманларида жун ва пиллани қайта ишлаш, Ҳазорасп, Хива, Тупроққалъа ва Хонқада гилам тўқиш оммалашган.
Бу йўналишлар қўллаб-қувватланиб, ипакчилик ва гиламчилик кооперациялари ташкил қилинади. Хонадонларда ихчам ускуналар ўрнатиш учун 100 миллион сўмгача гаровсиз кредит ажратилади.
Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида бу йил 5 мингта хонадонда интенсив усулда балиқ боқиш, 4 минг 400 та хонадонга тикувчилик, парранда, чорва, асалари ва боғдорчилик бўйича молиявий кўмак берилади.
Хоразмнинг асосий драйверидан бири туризм. Уни янада   ривожлантириш бўйича 3 йиллик дастур қабул қилиниши белгиланди.
Сайёҳларга бир йил давомида чекловсиз Хоразмга кириш учун “Ўзбекистон – менинг иккинчи уйим” виза тизими жорий қилинади. Урганч шаҳрида “Лазги” ва “Авесто” музейи ташкил этилади. Меҳмонхона ва дам олиш масканлари қуриш, мавжуд ўринларни кўпайтириш учун имтиёзли кредитлар берилади.
Бу орқали Хоразмга хорижий туристлар оқимини 1 миллионга, маҳаллий сайёҳларни 4 миллионга етказиб, 20 минг иш ўрни яратиш имконияти пайдо бўлади.
Хизматлар соҳаси ривожланиши учун транспорт инфратузилмасини яхшилаш зарур. Шу боис Урганч ва мамлакатимизнинг бошқа шаҳарларига авиачипта нархини арзон қилиш учун 30 миллиард сўм субсидия берилади. Авиақатновлар кўпайтирилади.
“Урганч – Хива” троллейбус қатнови оралиқ вақти қисқаради, Урганчдан Хива ва Хонқага электробус қатнови қўйилади.
Йиғилишда қишлоқ ва сув хўжалигидаги вазифалар ҳам кўрсатиб ўтилди. Хитой ва бошқа давлатлардан шўр тупроққа чидамли пахта навларини олиб келиб, етиштириш зарурлиги таъкидланди. Урганч шаҳрида экин уруғларини сертификатлаш лабораторияси, ҳар бир туманда 40 тадан кичик совутгичли омбор ташкил қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Шоличиликда ҳам илмий ёндашувларни жорий этиш вақти келган. Бу борада Филиппиндан олиб келинган шўрга чидамли навларни Хоразм шароитига мослаш, Жанубий Корея билан ҳамкорликда шоли уруғчилиги корхонаси ташкил этиш зарурлиги айтилди. Шоличиликда ҳосилдорликни 150 центнерга чиқарган деҳқонларга маҳсулотининг ярмини экспорт қилишга рухсат бериш таклифи билдирилди.
Чорвачилик, паррандачилик, балиқчиликни кенгайтиришга ҳам янги имкониятлар белгиланди.
Тошсоқа каналини тиклаш лойиҳасининг 2-босқичи, каналларни бетонлаш ишларининг бориши кўриб чиқилди. 11 минг гектарда сув тежовчи технология жорий қилиш, 42 минг гектарни лазерли текислаш, насос станцияларини технологик янгилаш топшириқлари берилди.
Уй-жой ва маҳалла инфратузилмасини яхшилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бу йил 119 та кўп қаватли уй қурилиб, 3,5 мингта оиланинг яшаш шароити яхшиланади. Ҳазорасп, Шовот ва Урганч туманида “Янги Ўзбекистон” массивлари барпо этилади.
Электр тармоқлари, подстанция ва трансформаторларни янгилаш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқилади. Вилоятдаги 233 километр йўл таъмирланади. 322 та маҳаллада ички йўллар яхшиланади.
Хоразмдаги олий таълим муассасаларида хорижий дастурлар жорий қилиниб, талабаларнинг халқаро квалификация олиши таъминланади. Шифохона ва поликлиникаларда такрорланадиган вазифалар мақбуллаштирилади. Эшитишда нуқсони бор 500 нафар бола кохлеар аппарати, яна 2 минг нафари эшитиш мосламаси билан таъминланади.
Умуман, йиғилишда белгиланган чора-тадбирларга 1,1 миллиард доллар ва 10 триллион сўм йўналтирилиши таъкидланди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Урганч шаҳридаги Жалолиддин Мангуберди номидаги ҳарбий-академик лицейни бориб кўрди.
Таълим муассасаси 2023-2024 ўқув йилидан фаолият бошлаган. 300 ўринли замонавий бинода ёшларнинг таълим-тарбия олиши учун барча шароит яратилган. Улар бу ерда аниқ фанлар йўналишида икки йил таълим олади.
Ўқув хоналари энг сўнгги русумдаги мультимедиа ва коммуникация воситалари билан жиҳозланган. Лицей ахборот-ресурс марказида 7 мингдан ортиқ ўқув ва бадиий китоблар, 11 мингдан ортиқ электрон адабиётлар бор. У вилоятдаги олий таълим муассасалари ҳамда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси тармоғига уланган.
Шунингдек, бу ерда Жалолиддин Мангуберди музейи, ёпиқ турдаги спорт зал ҳамда очиқ майдондаги спорт мажмуаси, саф майдони, ошхона ва ётоқхона мавжуд.
Ўқувчилар дарсдан ташқари ўндан ортиқ фан, ахборот технологиялари, ижодий тўгараклар ҳамда спорт машғулотларида иштирок этади. Бепул кийим-кечак, тўрт маҳал иссиқ овқат билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари муассаса ҳамда бу ердаги таълим жараёнлари билан танишди. Ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди. Жалолиддин Мангубердининг ватанпарварлиги, жасорати ёш авлод учун ибрат эканлиги таъкидланди.
– Бу ерда аниқ фанлар ўқитилиши яхши. Шу билан бирга, дарс жараёнларида ватанпарварлик тарбиясига алоҳида эътибор қаратиш, қадриятларимизни ҳам ўргатиш лозим. Шундай бўлиши керакки, миллий руҳ ва ғурур ёшларнинг энг кучли қуроли бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳарбий-жанговар қудрат, юксак маънавий салоҳият юрт ҳимоячиларининг муҳим таянчи эканига урғу берилди.
Лицей Урганч давлат университети ҳамда Чирчиқ олий танк қўмондонлик-муҳандислик билим юрти билан ҳамкорлик ўрнатган. Шунингдек, Урганч шаҳридаги 3-умумтаълим мактаби ўқувчилари билан ҳарбий-ватанпарварлик тадбирлари, спорт мусобақалари ўтказиб келинмоқда. Бу ташаббусни бошқа мактаблар билан ҳам кенг кўламда ташкил этиш режалаштирилган.

Обсуждены задачи по реализации незадействованных возможностей Хорезмской области
Во второй день поездки в городе Ургенче состоялось совещание по обсуждению дальнейших задач социально-экономического развития Хорезмской области.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления подчеркнул, что в нашей стране прилагаются все усилия для возвеличивания человеческого достоинства, создания лучших условий населению и обеспечения занятости.
В частности, за последние 7 лет в Хорезмской области было создано 600 тысяч рабочих мест. Сегодня объем валового продукта области достиг 37 триллионов сумов, а доход на душу населения – 19 миллионов сумов.
Помимо этого меняющиеся требования времени, запросы и потребности людей ставят все новые задачи. Исходя из этого на совещании определены новые возможности и меры по задействованию имеющихся резервов области.
Для дальнейшей поддержки малого и среднего бизнеса в Хорезмской области будет выделено 100 миллионов долларов на льготных условиях. Это позволит помочь 5,5 тысячи предпринимателей и создать 50 тысяч постоянных рабочих мест.
Так,  был открыт большой мост через Амударью, способный пропускать 12 тысяч автомобилей и 24 поезда в сутки. Это улучшит транспортные связи, снизит стоимость перевозок, придав дополнительный стимул развитию бизнеса и услуг.
Для промышленности также необходимы стабильные источники энергии. С этой целью в Тупраккалинском районе в сотрудничестве с французской компанией Voltalia началось строительство солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт, которая будет запущена к концу года.
Кроме того, ведутся переговоры с передовыми иностранными компаниями по строительству в Хорезмской области крупного газохимического комплекса стоимостью более 10 миллиардов долларов. Реализация проекта позволит создать 3 тысячи рабочих мест и наладить производство 2,5 миллиона тонн востребованных полимерных продуктов в год.
Определены меры по поддержке и ускорению промышленных проектов. Как отмечалось, в Хорезмскую область будет направлено 100 миллионов долларов из Фонда развития промышленности.
Банк развития бизнеса предоставит кредиты  до 1,5 миллиарда сумов на срок до 7 лет под 18 процентов для малых и средних промышленных проектов.
Кроме того, с 1 апреля импортное оборудование, запасные части и сырье будут освобождены от таможенной пошлины на срок до 5 лет, будет разрешено отсрочить уплату НДС на 180 дней. Предприниматели, выполнившие взятые на себя обязательства в экономических и промышленных зонах, смогут приватизировать здания и земельные участки. Проценты по кредитам, взятым на проекты локализации, будут покрыты в размере до 10 процентных пунктов.
Инвестиционная компания, созданная с участием трех банков в 2020 году, будет трансформирована, она сможет участвовать в проектах со своей долей до 30 процентов.
Даны указания по эффективному использованию Хазараспской свободной экономической зоны, размещению промышленных проектов и созданию технопарка в Ургенчском районе.
Обозначены возможности по увеличению производства автомобилей Damas и Labo и их запчастей,  степени переработки хлопка до 60 процентов, расширению производства фармацевтических товаров.
В целом к концу года планируется привлечь в область инвестиции на сумму 1,5 миллиарда долларов, из которых 1 миллиард долларов составят иностранные инвестиции, что позволит обеспечить экспорт на уровне 600 миллионов долларов.
Глава государства особо остановился на вопросе развития предпринимательства в махаллях, для чего будет направлено 11,5 триллиона сумов кредитов, а также будут утверждены программы комплексного развития каждого района и города.
На основе китайского опыта будет развиваться «домашняя промышленность», например, большой потенциал по переработке шерсти и коконов шелкопряда имеют Багатский, Янгиарыкский, Янгибазарский, Кошкупырский и Ургенчский районы. В Хазараспском, Хивинском, Тупраккалинском и Ханкинском районах развито ручное ковроткачество. Здесь будут организованы шелководческие и ковроткацкие кооперации,   обучены не менее 10 тысяч семей. Также будут выделены беззалоговые кредиты до 100 миллионов сумов.
В рамках программы семейного предпринимательства в этом году планируется поддержать 5 тысяч домохозяйств, разводящих рыбу интенсивным методом, и 4,4 тысячи домохозяйств, занимающихся швейным делом, птицеводством, животноводством, пчеловодством и садоводством.
Туризм определен как один из ключевых драйверов развития Хорезмской области, и для его дальнейшего продвижения будет принята трехлетняя программа.
Будет введена визовая система «Узбекистан – мой второй дом» для посещения туристами Хорезмской области без ограничений в течение всего года. В Ургенче будут созданы музеи «Лазги» и «Авесто», а также предоставлены льготные кредиты для строительства гостиниц и мест отдыха, что будет способствовать росту потока иностранных туристов до одного миллиона и местных туристов до четырех миллионов, а также организации  20 тысяч рабочих мест.
Для развития сферы услуг необходимо улучшить транспортную инфраструктуру, поэтому будут выделены субсидии в размере 30 миллиардов сумов для снижения стоимости авиабилетов в Ургенч и другие города страны с увеличением частоты авиарейсов. Троллейбусное сообщение между Ургенчем и Хивой будет интенсифицировано, а также будут запущены электробусы из Ургенча в Хиву и Ханку.
Отмечалось, что пришло время внедрить научные подходы в рисоводстве. Указано на необходимость адаптации к условиям Хорезмской области филиппинских сортов риса, устойчивых к засолению. Будет создано предприятие по семеноводству риса в сотрудничестве с Южной Кореей. Предложено разрешить экспорт половины продукции фермерам, увеличившим урожайность риса до 150 центнеров с гектара.
Отмечены новые возможности для расширения животноводства, птицеводства и рыбоводства.
Рассмотрены реализация второго этапа проекта по восстановлению канала Тошсока и ход работ по бетонированию каналов. Даны поручения по внедрению водосберегающих технологий на 11 тысячах гектаров, лазерному выравниванию 42 тысяч гектаров и технологическому обновлению насосных станций.
В этом году будет построено 119 многоэтажных домов, что улучшит жилищные условия 3,5 тысячи семей. В Хазараспском, Шаватском и Ургенчском районах будут созданы массивы «Новый Узбекистан».
В высших учебных заведениях Хорезмской области будут внедрены зарубежные программы, что обеспечит студентам получение международной квалификации. В больницах и поликлиниках будут оптимизированы дублирующиеся процессы. 500 детей с нарушениями слуха будут обеспечены кохлеарными аппаратами, еще 2000 получат слуховые устройства.
После этого глава государства посетил военно-академический лицей имени Джалолиддина Мангуберды в городе Ургенче.
Учебное заведение начало свою работу с 2023/2024 учебного года. В современном здании на 300 мест созданы все условия для обучения и воспитания молодежи. Здесь  преподают точные науки в течение двух лет.
Классы оснащены самым современным мультимедийным и коммуникационным оборудованием. В информационно-ресурсном центре лицея имеется более 7 тысяч учебных и художественных книг, свыше 11 тысяч электронных изданий. Центр подключен к сети высших учебных заведений региона и Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои.
Кроме того, в лицее есть музей Джалолиддина Мангуберды,  спортзал и спортивный комплекс, плац, столовая и общежитие.
Учащиеся могут участвовать в более чем десяти предметных, информационно-технологических, творческих кружках и спортивных секциях. Им предоставляется бесплатная одежда и четырехразовое горячее питание.
Глава государства ознакомился с учебным заведением и образовательным процессом, пообщался с преподавателями и учащимися. Подчеркнуто, что патриотизм и отвага Джалолиддина Мангуберды служат примером для молодого поколения.
– То, что здесь преподают точные науки, очень хорошо. Вместе с тем в учебном процессе необходимо уделять особое внимание воспитанию патриотизма и изучению наших ценностей. Национальный дух и чувство гордости должны быть сильнейшим оружием нашей молодежи, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что высокая боеготовность и моральный дух являются важной опорой защитников страны.
Лицей сотрудничает с Ургенчским государственным университетом и Чирчикским высшим танковым командно-инженерным училищем. Также проводятся военно-патриотические мероприятия и спортивные соревнования с участием учащихся общеобразовательной школы №3 Ургенча. Планируется расширить эту практику и с другими школами.