IT-хизматлар экспортини ошириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Бу ҳақда ўтган йили 20 декабрь куни Рақамли технологиялар вазирлигида бўлган видеоселектор йиғилишида топшириқ берилган эди.
Ҳозирги кунда IT-парк резидентлари сони 1 минг 700 тага етиб, уларда 26 минг нафар ходим фаолият кўрсатмоқда. “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида резидентлар сонини 10 баробар ошириб, улардаги иш ўринларини 100 мингтага етказиш, соҳада экспорт ҳажмини 5 миллиард долларга олиб чиқиш белгиланган.
Шу мақсадда, ҳудудларга IT-экспортчи ташкилотларни кенг жалб қилишга қаратилган “Zero Risk” дастурини қўллаш таклиф этилмоқда. Бу дастурда иштирок этувчи корхоналарга IT-парк тавсияномаси асосида бўш турган давлат бинолари 1 йилгача муддатга текин фойдаланишга берилади. Бу муддат тугагач, тўғридан-тўғри шартнома тузилади. IT-парк томонидан техника ва жиҳозлар 1 йилгача муддатга текин фойдаланишга берилади.
Бу корхоналар фаолиятини ривожлантириши учун ҳам қатор имтиёзлар назарда тутилмоқда. Жумладан, ушбу дастур бўйича корхоналарга ходимларни ишга олиш ва малакасини ошириш харажатлари 50 фоизгача қоплаб берилади.
Маҳаллий IT-компанияларни халқаро миқёсга олиб чиқиш бўйича “Local to Global” лойиҳаси амалга оширилади. Унга кўра, маҳаллий IT-компанияларнинг жаҳон бозорига чиқиши, халқаро кўргазмаларда қатнашиши, хорижий экспертларни таклиф этишида харажатларнинг 50 фоизгача қисми қоплаб берилади.
Тақдимотда “рақамли инклюзивлик” лойиҳасини амалга ошириш бўйича ҳам ахборот берилди. Ёшлар, аёллар ва ногиронлиги бўлган шахсларда IT-хизматлар кўрсатиш кўникмалари шакллантирилади. Натижада 9 мингта иш ўрни яратилиши, жумладан, 5 мингга яқин аёллар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлиги таъминланиши мўлжалланган.
Умуман, “рақамли инклюзивлик” лойиҳаси натижасида 25 минг нафар шахсни иш билан таъминлаш ҳисоб-китоб қилинмоқда.

Представлены предложения по увеличению экспорта IT-услуг
Президент Шавкат Мирзиёев 22 февраля ознакомился с презентацией предложений по развитию инфраструктуры и экспорта IT-услуг.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании, состоявшемся в Министерстве цифровых технологий 20 декабря прошлого года.
Сегодня количество резидентов IT-парка достигло 1,7 тысячи, в них работают 26 тысяч человек. В Стратегии «Узбекистан – 2030» предусмотрено увеличение числа резидентов в 10 раз, количества рабочих мест до 100 тысяч, а также доведение объема экспорта в отрасли до 5 миллиардов долларов.
С этой целью предлагается внедрить программу «Zero Risk», направленную на широкое привлечение в регионы организаций-экспортеров IT-услуг. Участвующим в программе предприятиям на основе рекомендации IT-парка будут предоставляться бесплатно на срок до одного года неиспользуемые государственные объекты. По истечении этого срока заключается прямой договор аренды. Кроме того, IT-парк будет предоставлять в бесплатное пользование технику и оборудование на срок до одного года.
Для развития деятельности этих предприятий также предусмотрен ряд льгот. Так, будут компенсироваться до 50 процентов расходов участников программы на наем и повышение квалификации работников.
Планируется осуществление программы «Local to Global» по содействию отечественным IT-компаниям в выходе на мировой рынок. Предусматривается компенсация до 50 процентов расходов на эти цели, в том числе на участие в международных выставках и приглашение иностранных экспертов.
На презентации представлена информация и о проекте «цифровой инклюзивности». В его рамках молодежь, женщины и лица с инвалидностью будут обучаться навыкам оказания IT-услуг. Планируется создать 9 тысяч рабочих мест, в том числе обеспечить занятость около 5 тысяч женщин и лиц с инвалидностью.