Савдо ва хизмат кўрсатиш, маданият соҳаларидаги лойиҳалар тақдимот қилинди
Бу ҳақда ўтган йили 18 декабрда бўлган видеоселектор йиғилишида топшириқлар берилган эди. Хусусан, мамлакатимизда туризм салоҳияти катта экани, уни самарали ишга солиб, туризм масканлари ва меҳмон ўринларини кўпайтириш лозимлиги таъкидланганди.
Тақдимотда шунга мувофиқ тайёрланган лойиҳалар кўриб чиқилди.
Қашқадарё вилоятининг Шаҳрисабз, Тошкент вилоятининг Паркент тумани тоғлари жуда хушманзара. Айниқса, баҳор-ёз мавсумида сайёҳлар билан гавжум. Бу борадаги шароитларни кенгайтириш мақсадида Шаҳрисабздаги Мираки, Паркентнинг Нуробод ва Кумушкон ҳудудларида замонавий дам олиш масканларини барпо этиш кўзда тутилган.
Шунингдек, Қашқадарёдаги Майданак тоғ масканида енгил конструкцияли хостеллар қуриш, мавжуд биноларни савдо ва хизматларга қайта ихтисослаштириш, ҳудудни ободонлаштириш мўлжалланган.
Туристлар борадиган жойлардан бири бу – бозор. Лекин бугунги кунда айрим бозорларимиз туристлар учун жозибадор эмас, уларда миллий колорит етишмайди.
Шу боис давлатимиз раҳбари миллий маданиятимизни акс эттирган бозор мажмуалари лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифасини қўйган эди. Тақдимотда тарихий шаҳарларимиздаги бозорларни туристлар учун жозибадор масканларга айлантириш бўйича дастлабки лойиҳалар намойиш қилинди.
– Бозорларимизнинг ўзига хос жиҳатларини сақлаб қолган ҳолда уларни юртимизнинг “ташриф қоғози”га айлантириш керак. Озиқ-овқат, кийим-кечак, заргарлик дўконлари, ошхоналар, кўнгилочар масканлар ҳамоҳанг бўлиши, харидорлар ва туристларни ўзига жалб қилиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борада Туркия ва араб мамлакатлари тажрибасини ўрганиш, лойиҳалаштиришга хорижий мутахассисларни таклиф этиш муҳимлиги айтиб ўтилди.
Тақдимотда Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Хива каби туризм марказларида қурилиши режалаштирилаётган бозорлар ҳақида ҳам ахборот берилди. Давлатимиз раҳбари уларда ҳам ҳудудий колоритни акс эттириш, туристлар учун кенгроқ шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Президентимиз Республика Маънавият ва маърифат кенгашининг мажлисида Тошкент давлат цирки фаолиятини яхшилаш масаласига тўхталиб ўтган эди. Бугунги тақдимотда ушбу маданият даргоҳини таъмирлаш, соҳа учун кадрлар тайёрлашда таълим ва амалиётни уйғунлаштириш мақсадида 300 ўринли ўқув биносини барпо этиш режалари муҳокама қилинди.

Представлены проекты в сферах торговли, сервиса и культуры
Президент Шавкат Мирзиёев 9 января ознакомился с презентацией о развитии инфраструктуры торговли и услуг, строительстве объектов культуры и туризма.
Соответствующие поручения были даны на видеоселекторном совещании, состоявшемся 18 декабря прошлого года. В частности, было указано на необходимость эффективного задействования большого туристического потенциала нашей страны, увеличения количества туристических объектов и мест размещения гостей.
На презентации сегодня рассмотрены проекты, разработанные в соответствии с этими задачами.
Живописный горный ландшафт Шахрисабзского района Кашкадарьинской области, Паркентского района Ташкентской области привлекают внимание многочисленных туристов, особенно в весенне-летний сезон. В целях расширения условий для туристов планируется построить современные базы отдыха в селах Мираки Шахрисабзского, Нуробод и Кумушкон Паркентского района.
Также предусматриваются организация хостелов из легких конструкций на плато Майданак в Кашкадарьинской области, перепрофилирование существующих зданий под сферу торговли и услуг, благоустройство территории.
Одним из центров притяжения туристов являются рынки. Но сегодня некоторые наши рынки не привлекательны для туристов, им не хватает национального колорита.
В связи с этим главой государства было поручено разработать проект рыночных комплексов, отражающих нашу национальную культуру. На сегодняшней презентации были рассмотрены подготовленные предварительные проекты по превращению рынков исторических городов в комплексы, привлекательные для туристов.
— Следует превратить рынки в «визитную карточку» страны, сохранив их уникальные особенности. Магазины продуктов питания, одежды, ювелирных изделий, гастрономические, развлекательные заведения должны гармонично дополнять друг друга и привлекать покупателей и туристов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена важность изучения соответствующего опыта Турции и арабских стран, привлечения зарубежных специалистов к проектированию.
В ходе презентации также представлена информация о рынках, которые планируется построить в таких туристических центрах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива. Глава государства дал указания по отражению в проектах колорита регионов, созданию широких условий для туристов.
На заседании Республиканского совета по духовности и просветительству Президентом был затронут вопрос совершенствования деятельности Ташкентского государственного цирка. На сегодняшней презентации рассмотрены планы по ремонту здания этого учреждения культуры, а также строительству учебного корпуса на 300 мест в целях интеграции обучения и практики в процессе подготовки кадров циркового искусства.