Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Италияга расмий ташрифнинг биринчи кунида БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) офисига ташриф буюрди ва унинг бош директори Цюй Дунъюй билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан ушбу муҳим ихтисослаштирилган халқаро институт ўртасидаги ҳамкорликни, энг аввало, аграр тармоқни модернизация қилиш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш каби устувор йўналишларда кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йиллардаги самарали ҳамкорлик натижаларини алоҳида мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистонда ФАО офиси муваффақиятли фаолият юритмоқда. Охирги бир неча йилда ҳамкорлик портфели уч баробар кенгайди ва бугунги кунда ер ва сувдан фойдаланиш, агросаноат мажмуи, ўрмон хўжалиги, экология, чорвачилик ва кўплаб бошқа йўналишларни қамраб олган.
Глобал миқёсда озиқ-овқат хавфсизлигига хатарлар кучайиб бораётган шароитда шерикликни янада кенгайтиришдан томонлар манфаатдор экани қайд этилди.
Озиқ-овқат хавфсизлиги, фундаментал илмий тадқиқотлар, қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш, Оролбўйининг экологик муаммоларини ҳал қилиш ва бошқа соҳаларда аниқ лойиҳа ва тадбирларни амалга оширишни назарда тутадиган 2030 йилга қадар ҳамкорлик бўйича янги кенг кўламли дастурни ишлаб чиқиш устувор йўналиш сифатида белгилаб олинди.
ФАО шафелигида Самарқандда ўтказиладиган юқори даражадаги халқаро конференцияга тайёргарлик масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Бош директор Цюй Дунъюй Ўзбекистонда аграр соҳани модернизация қилишга қаратилган таркибий ислоҳотларни қўллаб-қувватлади.
Учрашув якунида мамлакатимиз етакчиси бош директорга шу йил июль ойида бўлажак ФАО раҳбари сайловида муваффақиятлар тилади.
Шу билан биринчи куннинг тадбирлари якунланди. Давлатимиз раҳбари Милан шаҳрига жўнаб кетди. Эртага у ерда ташрифнинг ишбилармонлик дастури бўлиб ўтади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках мероприятий первого дня официального визита в Италию посетил офис Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и провел встречу с ее генеральным директором Цюй Дунъюем.
Были рассмотрены практические аспекты расширения сотрудничества Узбекистана с этим важным международным специализированным институтом, прежде всего по таким важным направлениям, как модернизация аграрного комплекса и обеспечение продовольственной безопасности.
Лидер нашей страны с особым удовлетворением отметил результаты плодотворного взаимодействия в последние годы.
В Узбекистане успешно действует офис ФАО. За последние несколько лет портфель проектов сотрудничества увеличился в три раза и сегодня охватывает такие направления, как земле- и водопользование, агропромышленный комплекс, лесное хозяйство, экология, животноводство и многие другие.
Выражена заинтересованность в дальнейшем расширении партнерства в условиях усиления глобальных рисков продовольственной безопасности.
В числе приоритетных направлений обозначена разработка новой полномасштабной Программы сотрудничества до 2030 года, предусматривающей осуществление конкретных проектов и мероприятий в области продовольственной безопасности, фундаментальных научных исследований, цифровизации сельского хозяйства, содействия решению экологических проблем Приаралья и других сферах.
Были также обсуждены вопросы подготовки к предстоящей Международной конференции высокого уровня под эгидой ФАО в Самарканде.
Генеральный директор Цюй Дунъюй высоко оценил и поддержал проводимые в Узбекистане структурные реформы, направленные на модернизацию аграрного сектора.
В завершение встречи лидер нашей страны пожелал генеральному директору успехов на предстоящих выборах главы ФАО в июле этого года.
На этом мероприятия первого дня завершились. Глава нашего государства отбыл в Милан, где завтра состоится деловая программа визита.