Рим шаҳридаги расмий тадбирлар дастурига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Кижи саройида Италия Республикаси Вазирлар кенгаши Раиси Жоржа Мелони билан музокара ўтказди.
Давлатимиз раҳбари Италия заминида кўрсатилаётган самимий меҳмондўстлик учун дилдан миннатдорлик билдирди.
Италия Ўзбекистоннинг Европадаги муҳим ва ишончли шериги экани, кейинги йилларда сиёсат, хавфсизлик, иқтисодиёт, энергетика, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик фаоллашгани қайд этилди.
Бугун стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилгач, мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар мисли кўрилмаган юксак даражага чиқди. Ушбу, ҳеч муболағасиз, тарихий воқеа Ўзбекистон-Италия кўп қиррали ҳамкорлигини янада ривожлантиришда янги муҳим босқичнинг бошланишидир.
Бош вазир Жоржа Мелони Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас демократик янгиланишлар ва иқтисодий ислоҳотларни тўлиқ қўллаб-қувватлашини ҳамда уларнинг муваффақиятига ишонишини билдирди.
Етакчилар муносабатларни устувор йўналишларда янада мустаҳкамлаш истиқболларини батафсил муҳокама қилдилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш асосий вазифа экани таъкидланди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми кейинги йилларда икки баробар кўпайди. Металлургия, энергетика, электротехника ва бошқа тармоқларда Италиянинг етакчи компаниялари билан саноат кооперацияси лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилди.
Куни кеча ўтган бизнес форуми давомида жами 9 миллиард евродан зиёд қийматга эга инвестициявий битимлар ва савдо шартномалари имзоланди.
Амалий ҳамкорликни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлигини ҳисобга олиб, томонлар технологик ва инновацион шериклик бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш муҳимлигини қайд этдилар.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқаларни рағбатлантириш зарурлиги таъкидланди.
Маданият, итальян тилини ўрганиш, таълим ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш учун катта салоҳият борлиги кўрсатиб ўтилди.
Бош вазир Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда шериклик, яхши қўшничилик ва ишонч муҳитини мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади ҳамда “Италия – Марказий Осиё” ҳамкорлик форматини янада ривожлантиришга чақирди.
Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилар экан, афғон халқига инсонпарварлик ёрдамини кўрсатишни, шу жумладан Термиз шаҳридаги логистика маркази имкониятларидан фойдаланган ҳолда давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

В соответствии с программой официальных мероприятий в городе Риме Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел во дворце Киджи переговоры с Председателем Совета министров Италии Джорджей Мелони.
Глава нашего государства искренне поблагодарил за радушие и теплое гостеприимство на итальянской земле.
Подчеркнуто, что Италия является важным и надежным партнером Узбекистана в Европе, с которым в последние годы активизировалось сотрудничество в области политики, безопасности, экономики, энергетики, культурно-гуманитарной сфере.
Сегодня, с установлением стратегического партнерства, отношения двух стран достигли беспрецедентно высокого уровня. Данное историческое событие без преувеличения является началом важного этапа в дальнейшем развитии узбекско-итальянского многопланового сотрудничества.
Премьер-министр Джорджа Мелони выразила полную поддержку и уверенность в успехе осуществляемой программы необратимых демократических преобразований и экономических реформ в Новом Узбекистане.
Лидеры двух стран предметно обсудили перспективы дальнейшего углубления отношений в приоритетных направлениях.
Отмечено, что основной задачей является дальнейшее расширение торгово-экономического взаимодействия. Объемы взаимной торговли и инвестиций за последние годы выросли двукратно. Есть успешные примеры промышленной кооперации с ведущими итальянскими компаниями в сфере металлургии, энергетики, электротехники и других секторах экономики.
В ходе прошедшего накануне бизнес-форума подписан пакет инвестиционных соглашений и торговых контрактов на сумму свыше 9 миллиардов евро.
С учетом больших возможностей для наращивания практического взаимодействия, стороны выступили за продвижение совместных проектов технологического и инновационного сотрудничества.
Отмечена важность стимулирования прямых контактов между регионами двух стран.
Указано на наличие большого потенциала развития сотрудничества в сферах культуры, изучения итальянского языка, образования и туризма.
Премьер-министр поддержала усилия Узбекистана по укреплению атмосферы партнерства, добрососедства и доверия в Центральной Азии, а также выступила за дальнейшее развитие формата сотрудничества «Италия – Центральная Азия».
Касательно ситуации в Афганистане подчеркнута важность продолжения гуманитарной помощи афганскому народу, в том числе с использованием возможностей логистического центра в городе Термезе.
В завершение встречи Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пригласил Премьер-министра Италии Джорджу Мелони посетить нашу страну с визитом.