Пойтахтимизда аграр соҳага ихтисослашган халқаро кўргазмалар иш бошлади
“Ўзэкспомарказ”да агросаноат комплекси учун замонавий асбоб-ускуналар ва технологияларнинг “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” XII халқаро ихтисослаштирилган кўргазма-савдоси ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаси ва машиналарининг “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” VI халқаро ихтисослаштирилган кўргазмаси бошланди.
Ўзбекистон Ташқи савдо вазирлиги, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ва Фермерлар кенгаши ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирларнинг очилишида иқтисодиётнинг барча тармоқлари, жумладан, қишлоқ хўжалиги изчил ривожланаётгани туфайли аҳолининг озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган эҳтиёжи тўлиқ таъминланиши баробарида, қайта ишловчи корхоналарга сифатли хомашё етказиб берилаётгани алоҳида таъкидланди.
“Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” ва “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” халқаро ихтисослаштирилган кўргазмаларида Хитой, Жанубий Корея, Франция, Италия, Германия, Бельгия, Голландия, Беларусь, Россия каби ўн бешдан зиёд давлатдан элликдан ортиқ компания иштирок этмоқда. Улар намойиш этаётган маҳсулот ва хизматлар тури кенг бўлиб, ихчам линиялар, қадоқлаш технологиялари, чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик ва боғдорчилик ускуналари, чорва учун ем тайёрлаш жиҳозлари, ўсимликлар ҳимояси учун кимёвий моддалар, терини қайта ишлаш, иссиқхона хўжаликларини ташкил этиш каби юзга яқин йўналишни қамраб олган.
– Ўзбекистон фермерлари билан ҳамкорлик қилишимизда бу ерда яратилган турли имтиёзлар, хусусан, божхона ва инвестициявий преференциялар қўл келмоқда, – дейди Жанубий Кореянинг «Farmsko» компанияси директори ўринбосари Ким Вон Тэ. – Ўзбекистон бозорида қайси маҳсулотга талаб юқорилиги борасида маркетинг кузатувлар олиб бордик. Унга кўра, ойнаванд иссиқхоналар, уларни иситиш жиҳозлари, озуқалар ва консалтинг хизматларини таклиф қилишни маъқул кўрдик. Иссиқхоналаримизнинг баландлиги 8 метр, уларни газ, кўмир ёки электр билан иситиш ва мобиль тарзда бошқариш мумкин.
Ўзбекистоннинг етмишдан зиёд компанияси ўз стендларида қишлоқ хўжалиги учун минитехнологиялар ва ускуналарни ишлаб чиқариш борасида мамлакатимиз салоҳиятини кенг намойиш этмоқда. Мева-сабзавот ва кўкатларни қуритиш камералари, паррандачилик инкубаторлари, қадоқлаш-ўраш жиҳозлари, чизель-культиватор, энг чекка ҳудудлардаги объектларни ҳам электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш учун мўлжалланган қуёш фотоэлектр ва шамол электр станциялари хорижлик меҳмонлар эътиборини жалб этмоқда.
– Корхонамиз хонадонлар ва дала ҳовлиларга биогаз ускунаси ўрнатиб бериш билан шуғулланади, – дейди «Экоравнақ» хусусий корхонаси раҳбари Алижон Темиров. – Ускуналаримиз кўмагида бир тонна товуқ, қўй, чорва чиқиндисидан 120 куб газ олиш имкони бор. Бу уйни ва иссиқхонани иситишга бемалол етади. Талабга қараб турли ўлчамдаги биогаз ускуналарини ўрнатиб берамиз.
Деҳқон ва фермерларимиз бугун хомашё етиштириш билан чекланиб қолаётгани йўқ. Улар хорижнинг замонавий минитехнологияларини жалб қилган ҳолда, мева-сабзавот, гўшт-сутни қайта ишлашни йўлга қўйиб, озиқ-овқат маҳсулотлари мўл бўлишига муносиб ҳисса қўшмоқда.
Кўргазма-савдо ҳам самарали бўлиши кутилмоқда. Италия ва Хитойда ишлаб чиқарилган мева-сабзавотни тозалайдиган ускуналар, полиз маҳсулотлари сифатини аниқлайдиган мосламалар, турли музлаткич агрегатлар, вакуумли тўлдиргичлар кўпчиликда қизиқиш уйғотмоқда. Германиянинг «Agralis GmbH» компанияси стендлари ҳам гавжум. Мамлакатимиздаги йирик чорвачилик йўналишидаги «Бахт имкон ривож чорваси», «Юлдуз», «Анортоғ наслчилик буғдойчилик», «Янгийўл чорва замин» каби фермер хўжаликларида мазкур компания лойиҳалари татбиқ этилган.
– Беш йилдан буён мазкур компания билан ҳамкорликда 800 бош наслли чорвани парваришламоқдамиз, – дейди Тошкент вилояти Чиноз туманидаги «Дилгиё файз барака» фермер хўжалиги раҳбари Абдумажид Садиров. – Ҳар гал мазкур кўргазмалар шарофати билан хўжалик учун янги жиҳозлар харид қиламиз. Янги сут фермаси, сут соғиш аппаратлари ва совуткич ускуналари шулар сирасидандир. Сут залларини ювиш учун кимёвий воситалар, минерал озуқалар, совуткич харид қилиш бўйича шартномалар имзоладик.
«Uzbekistan Agromash Expo – 2017» халқаро кўргазмасида «Агрегат заводи» ва «Чирчиққишлоқмаш» акциядорлик жамиятлари таркибидаги корхоналар, «Case New Holland», «Class», «Lemken», «Amkodor» ва бошқа етакчи хориж компанияларининг етмишдан ортиқ турдаги маҳсулоти намойиш этилмоқда.
– Ишлаб чиқараётган техникаларимиз фермерларга лизинг асосида ҳам сотилмоқда, – дейди «Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи» акциядорлик жамияти директори ўринбосари Абдулла Раҳмонов. – Бугунги кўргазмада 100 от кучига эга пахта териш машинаси ва тўрт тонналик тиркамаларга қизиқиш жуда юқори бўлаётир. Корхонамизда ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги техникалари ташқи бозорда рақобатдошлиги билан экспорт салоҳиятимизни юксалтиришга хизмат қилмоқда. Маҳаллийлаштириш дастури асосида ишлаб чиқарилган 500 пахта териш машинасини Туркманистонга етказиб бериш бўйича шартномамиз бор. Кўргазмалар доирасида қозоғистонлик тадбиркорлар билан ҳам келишувга эришдик.
Ушбу кўргазмалар қишлоқ хўжалиги соҳасига замонавий минитехнологияларни кенг жалб қилиш, маҳсулотлар турини кўпайтириш ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Кўргазмаларда мамлакатимизнинг барча ҳудудидан фермерлар, кичик бизнес субъектлари таклиф этилган. Харидларни молиялаштириш бўйича тижорат банклари, лизинг ва суғурта компаниялари мутахассислари томонидан зарур маслаҳатлар берилмоқда. Шартномаларни расмийлаштириш, сотиб олинган ускуналарни манзилга етказиш бўйича зарур ёрдам кўрсатилади.
Кўргазмаларнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, қишлоқ ва сув хўжалиги вазири З.Мирзаев сўзга чиқди.

В аграрный сектор – современные технологииВ Узэкспоцентре открылись XII международная специализированная выставка-продажа современного оборудования и технологий для агропромышленного комплекса “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” и VI международная специализированная выставка сельскохозяйственной техники и машин “Uzbekistan Agromash Expo – 2017”.
На открытии мероприятий, организованных Министерством внешней торговли Узбекистан, Министерством сельского и водного хозяйства, Торгово-промышленной палатой и Советом фермеров, особо отмечалось, что в результате последовательного развития всех отраслей экономики, в частности, сельского хозяйства, наряду с полным обеспечением потребности населения в продовольственной продукции также поставляется качественное сырье перерабатывающим предприятиям.
В международных специализированных выставках “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” и “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” принимают участие свыше 50 компаний из более чем 15 государств, таких, как Китай, Южная Корея, Франция, Италия, Германия, Бельгия, Голландия, Беларусь, Россия. Широк спектр демонстрируемых ими товаров и услуг, экспозиции охватили около ста таких направлений, как компактные линии, фасовочные технологии, оборудование для животноводства, птицеводства, пчеловодства и садоводства, заготовка кормов, химические средства защиты растений, обработка кожи, организация тепличных хозяйств.
– Наше сотрудничество с фермерами Узбекистана укрепляется благодаря созданным льготам, в том числе таможенным и инвестиционным преференциям, – говорит заместитель директора южнокорейской компании «Farmsko» Ким Вон Тэ. – Мы проводили маркетинговые исследования спроса на продукцию на рынке Узбекистана. В результате предлагаем витражные теплицы, оборудование по их обогреву, корма и консалтинговые услуги.
Более 70 компаний Узбекистана на своих стендах широко демонстрируют потенциал нашей страны по производству мини-технологий и оборудования для сельского хозяйства. Внимание зарубежных гостей привлекают камеры для сушки фруктов, овощей, зелени, инкубаторы, фасовочно-упаковочное оборудование, чизель-культиваторы, солнечные фотоэлектростанции и ветряные электростанции для бесперебойного обеспечения электроэнергией объектов на самых отдаленных территориях.
– Наше предприятие занимается монтажом биогазовой установки дома и на даче, – говорит руководитель частного предприятия «Экоравнак» Алижон Темиров. – С помощью нашего оборудования из тонны навоза кур, овец, скота можно получить 120 кубометров газа. Этого достаточно для обогрева дома и теплицы. По заказу можем установить биогазовое оборудование различных размеров.
Наши дехкане и фермеры сегодня не ограничиваются лишь заготовкой сырья. Они путем установки современных зарубежных мини-технологий налаживают переработку плодоовощной, мясо-молочной продукции, тем самым вносят достойный вклад в обеспечения населения продовольственной продукцией.
Произведенное в Италии и Китае оборудование по очистке фруктов и овощей, устройства по определению качества бахчевых, различные холодильные агрегаты, вакуумные наполнители вызывают интерес многих. Оживленно также у стендов компании «Agralis GmbH» (Германия). В таких крупных животноводческих фермерских хозяйствах нашей страны, как «Бахт имкон ривож чорваси», «Юлдуз», «Анортог наслчилик бугдойчилик», «Янгийул чорва замин», реализованы проекты этой компании.
– На протяжении пяти лет совместно с этой компанией мы выращиваем 800 голов племенного скота, – говорит руководитель фермерского хозяйства «Дилгиё файз барака» Чиназского района Ташкентской области Абдумажид Садиров. – Каждый раз благодаря данным выставкам закупаем новое оборудование для хозяйства. На сей раз приобрели дойные аппараты и охладительное оборудование. Мы подписали договоры на закупку химических средств для чистки молочных залов, а также минеральных кормов и холодильника.
На международной выставке «Uzbekistan Agromash Expo – 2017» представлено более семидесяти видов продукции предприятий в составе акционерных обществ «Агрегат заводи» и «Чирчиккишлокмаш», ведущих зарубежных компаний «Case New Holland», «Class», «Lemken», «Amkodor» и других.
– Производимая нами техника реализуется фермерам также на основе лизинга, – говорит заместитель директора акционерного общества «Тошкент кишлок хужалиги техникаси заводи» Абдулла Рахмонов. – На сегодняшней выставке большой интерес вызвали хлопкоуборочная машина мощностью 100 лошадиных сил и четырехтонные прицепы. Производимая на нашем предприятии сельхозтехника конкурентоспособна на внешнем рынке, что служит повышению нашего экспортного потенциала. Подписали договор по поставке в Туркменистан 500 хлопкоуборочных машин, произведенных на основе Программы локализации. В рамках выставок мы также достигли договоренности с казахстанскими предпринимателями.
Данные выставки служат широкому привлечению в сельскохозяйственную отрасль современных технологий, увеличению видов продукции и развитию частного предпринимательства.
На выставки приглашены фермеры, субъекты малого бизнеса со всех регионов нашей страны. Специалистами коммерческих банков, лизинговых и страховых компаний даются необходимые консультации и рекомендации по финансированию закупок. Будет оказана необходимая помощь в оформлении договоров, доставке закупленного оборудования.
На открытии выставок выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр сельского и водного хозяйства З.Мирзаев.