Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
4131
Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada rivojlantirish, ta’limning yuqori sifatini ta’minlashda davlat va nodavlat ta’lim muassasalari o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, shuningdek, nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish sohasidagi yuridik shaxslar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida:
1. Xalq ta’limi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklarining 2018 yilning 1 yanvaridan boshlab yuridik shaxslar tomonidan mulkchilik va tashkiliy-huquqiy shakllaridan qat’iy nazar, nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatishni litsenziya asosida amalga oshirish tartibini joriy etish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalish va vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
iqtidorli bolalar va iste’dodli yoshlarni aniqlash va qo‘llab-quvvatlash orqali ta’lim-tarbiyaning yuqori sifatini ta’minlaydigan qulay shart-sharoitlar yaratish;
sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish uchun an’anaviy ta’lim xizmatlari bilan bir qatorda sifatli va ommabop ta’lim olishning muqobil imkoniyatlarini yaratadigan pullik ta’lim xizmatlari ko‘rsatish bozorini jadal rivojlantirish;
ilg‘or xalqaro tajribalarni inobatga olib, o‘qitishning innovatsion pedagogik shakllari, uslublari hamda zamonaviy texnologiyalaridan foydalanish asosida ta’lim sohasidagi samaradorlik va natijaviylikni oshirish.
3. Belgilansinki, nodavlat ta’lim xizmatlari faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslar:
o‘z faoliyatini davlat ta’lim standartlari va talablar asosida amalga oshiradi;
amaldagi me’yoriy-huquqiy hujjatlarga qat’iy rioya qilgan holda yuqori malakali pedagog va boshqa kadrlar bilan ta’minlash, ta’lim-tarbiya jarayonini tashkil etish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish choralarini ko‘radi;
o‘qish muddati va shartlari, to‘lov miqdori, tomonlarning huquq va majburiyatlari hamda boshqa shartlar belgilangan shartnomaga muvofiq ta’lim oluvchilarning ota-onalari yoki boshqa qonuniy vakillari bilan o‘zaro munosabat o‘rnatadi;
o‘z faoliyatini aholiga pullik ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish, xayriya fondlari va grantlardan kelib tushgan mablag‘lar, shuningdek, qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiradi;
bitiruvchilarga davlat namunasidagi ta’lim to‘g‘risidagi hujjat beradi.
4. Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim sohasida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatadigan yuridik shaxslar ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning qobiliyatli va iqtidorli farzandlarini tanlov asosida muassasadagi jami o‘quvchilar umumiy sonining 10 foizidan kam bo‘lmagan miqdorda ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish evaziga kelib tushgan daromadlar hisobidan bepul (grant asosida) o‘qishga qabul qilishi belgilab qo‘yilsin. Keyingi yillarda o‘quvchilarni bepul (grant asosida) o‘qitishni davom ettirish bo‘yicha qaror nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxs tomonidan ta’lim oluvchining oilaviy sharoiti va uning akademik natijalaridan kelib chiqqan holda qabul qilinadi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda aholiga nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslarga davlat mulki bo‘lgan foydalanilmayotgan bino, ob’ektlar va inshootlarni davlat-xususiy sherikchilik shartlari asosida o‘rnatilgan tartibda sotishni tashkil etsin.
6. Nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslarga ilg‘or xorijiy tajribalarni inobatga olgan holda quyidagilar tavsiya qilinsin:
ta’lim jarayonini o‘qitishning eng zamonaviy texnologiyalaridan foydalangan holda fanlarni chuqurlashtirib o‘rgatish yo‘nalishida tashkil etish;
o‘zlariga nom tanlashda Vatanimizning mashhur va buyuk olimlari, jamiyat arboblari ismlaridan o‘rnatilgan tartibda foydalanish;
ilg‘or ilmiy-amaliy tajribani joriy etish hamda chuqurlashtirib o‘rganiladigan fanlarni chet tilida o‘qitish uchun ta’lim jarayoniga xorijiy pedagog va mutaxassislarni jalb qilish.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda 2018/2019 o‘quv yili boshlangunga qadar har bir tuman (shahar)da davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibiga rioya qilgan holda maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim sohasida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanadigan kamida bittadan yuridik shaxsni tashkil etish choralarini ko‘rsin.
8. Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim sohasida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslar 2021 yil 1 yanvargacha bo‘lgan muddatga quyidagi to‘lovlardan ozod qilinsin:
barcha turdagi soliq va davlat maqsadli jamg‘armasiga majburiy to‘lovlardan (yagona ijtimoiy to‘lovdan tashqari), bunda ozod qilinayotgan mablag‘lar ularni zamonaviy o‘quv vositalari bilan jihozlash, zarur mahsulotlar va jihozlar sotib olish, bino va inshootlarni rekonstruksiya qilish, kapital ta’mirlash hamda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga bepul ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishga maqsadli yo‘naltiriladi;
mehnat shartnomasi asosida ta’lim-tarbiya jarayoniga jalb qilingan xorijiy o‘qituvchi va mutaxassislarning oylik ish haqidan yagona ijtimoiy to‘lov.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi zaruratdan kelib chiqib, maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim sohasida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan yangi o‘quv asbob-uskunalari va o‘quv materiallarini respublikaga olib kirishda (bojxona hujjatlarini rasmiylashtirish uchun to‘lovlar bundan mustasno) bojxona to‘lovlaridan ozod etish va ularning ro‘yxatini tasdiqlashni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini o‘rnatilgan tartibda kiritsin.
10. Belgilab qo‘yilsinki, yuridik shaxslar tomonidan nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishda:
chet ellik o‘qituvchi va mutaxassislar jismoniy shaxslarga solinadigan daromad solig‘i va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga ajratiladigan to‘lovlardan tuzilgan mehnat shartnomasi doirasida ozod qilinadi;
chet ellik o‘qituvchi va mutaxassislarga ikki tomonlama aviachiptalarni xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar (uzoq muddatli mehnat shartnomasi asosida – bir yilda ikki martadan oshmagan holda) ish beruvchi tomonidan qoplanishi mumkin;
chet ellik o‘qituvchi va mutaxassislarning yashash joyi uchun to‘lovlar qisqa muddatli mehnat shartnomalariga asosan (bir oydan ko‘p bo‘lmagan muddatga) ish beruvchilar tomonidan amalga oshiriladi, uzoq muddatli mehnat shartnomalari doirasida ularning yashash joyi uchun to‘lovlar shartnoma shartlariga muvofiq ish haqi bilan birgalikda to‘lab beriladi.
11. Tijorat banklariga maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim sohasida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslarga boshlang‘ich mablag‘ni shakllantirish, bino va inshootlarni sotib olish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash, zamonaviy o‘quv jihozlari va o‘qitish vositalarini sotib olish uchun 5 yildan kam bo‘lmagan muddatga, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalashtirish stavkasidan oshmaydigan stavkada imtiyozli kreditlar ajratish tavsiya etilsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga tegishli vazirlik va idoralar buyurtmalariga asosan nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslar tomonidan ishga taklif qilinayotgan xorijiy o‘qituvchi va mutaxassislarning kirish vizalarini o‘rnatilgan tartibda konsullik va boshqa to‘lovlarni undirmagan holda rasmiylashtirish vazifasi yuklatilsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda quyidagilarni belgilaydigan hukumat qarorini qabul qilsin:
nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish sohasida davlat-xususiy sherikchilik samarali mexanizmlarini joriy etish;
ilg‘or xorijiy tajribalarni inobatga olgan holda nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va tashkiliy-huquqiy shakllarini takomillashtirish;
nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslar faoliyatini nazorat qilish mexanizmlari;
nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyatiga litsenziya berish tartibi haqidagi nizomni tasdiqlash.
14. O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi A.N.Yunusxodjayev zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017 yil 15 sentyabr
“Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada
rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga
Mustaqillik yillarida ta’lim sohasida yoshlarga zamonaviy bilimlarni berish, ularning intellektual salohiyatini oshirish va jahon hamjamiyatida munosib o‘rin egallashiga qaratilgan tub o‘zgarishlar va islohotlar amalga oshirildi.
Xususan, umumiy o‘rta ta’lim sifatini tubdan oshirish, intellektual, estetik va jismoniy barkamol avlodni shakllantirishni hamda yoshlarga ta’lim berishni yangi sifat darajasiga ko‘tarish, shu jumladan, chet tillari, informatika hamda matematika, fizika, kimyo, biologiya kabi muhim va talab yuqori bo‘lgan boshqa fanlarni chuqurlashtirib o‘rganish 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining asosiy maqsadlaridan biri sifatida belgilangan.
Xorijiy tajribalar davlat va nodavlat ta’lim muassasalari o‘rtasida sog‘lom raqobat fuqarolarning sifatli ta’lim olishga bo‘lgan huquqini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilishini ko‘rsatmoqda.
Shuning uchun ham bir qator rivojlangan xorijiy mamlakatlarda nodavlat ta’lim sektorining umumiy o‘rta ta’limdagi ulushi yuqori bo‘lib, Germaniyada 12 foizni, Fransiyada 17 foizni, AQShda 18 foizni, Buyuk Britaniyada 20 foizni, Ispaniya, Irlandiya va Gollandiyada 30 foizni tashkil etadi.
Hozirgi kunda respublikada 43 ta nodavlat umumiy o‘rta ta’lim maktabi tegishli litsenziyaga ega bo‘lib, xalq ta’limi tizimidagi 9680 ta maktabga nisbatan ularning ulushi 0,4 foizni tashkil etadi. Nodavlat umumiy o‘rta ta’lim maktablarining aksariyat qismi (27 ta) Toshkent shahrida joylashgan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Sirdaryo, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida birorta nodavlat maktabi tashkil etilmagan.
Faoliyat ko‘rsatayotgan nodavlat ta’lim muassasalaridan 20 tasi boshlang‘ich ta’lim (1-4-sinflar), qolgan 23 tasi umumiy o‘rta ta’lim (1-9-sinflar) bosqichlariga mo‘ljallangan, ulardagi 330 ta sinfda 6 mingga yaqin o‘quvchi ta’lim-tarbiya oladi (davlat maktablari kontingentiga nisbatan 0,12%).
YuNESKO va DGP Research & Consulting konsalting tashkiloti hamkorligida jalb etilgan xorijiy ekspertlar guruhi tomonidan milliy ta’lim tizimini kompleks o‘rganish bo‘yicha o‘tkazilgan tahlillarda ta’lim sifatini yaxshilashda raqobat muhitini shakllantirish, bunda xususiy ta’lim sektorini rivojlantirishga ustuvor yo‘nalish sifatida e’tibor qaratish zarurligi alohida ta’kidlab o‘tilgan.
Mavjud muammolarni amaliy bartaraf etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan nodavlat ta’lim muassasalariga uzoq muddatli imtiyozli kreditlar ajratish va avval ajratilgan kreditlar muddatini uzaytirish, ta’lim va unga tegishli xizmatlar bo‘yicha barcha soliq turlari to‘lovlaridan 2021 yilgacha ozod etish, fanlarni chet tilida chuqurlashtirib o‘qitish va bu orqali ta’lim sifatini oshirish maqsadida ta’lim jarayoniga xorijlik o‘qituvchi va mutaxassislarni keng jalb etish nazarda tutilgan.
O‘z navbatida, nodavlat ta’lim muassasalariga taklif etilayotgan xorijlik o‘qituvchi va mutaxassislarga viza berish, aviatransport, turar joy, mehnatiga munosib haq to‘lash va soliqlardan ozod qilish kabi masalalar ham o‘z yechimini topgan.
Shuningdek, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning qobiliyatli va iqtidorli farzandlarini tanlov asosida muassasadagi jami o‘quvchilar umumiy sonining 10 foizidan kam bo‘lmagan holda ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish evaziga kelib tushgan daromadlar hisobidan bepul (grant asosida) o‘qitish belgilangan.
Bundan tashqari, qarorda o‘rnatilgan tartibda akkreditatsiyadan o‘tkazilgan nodavlat ta’lim muassasalari bitiruvchilariga davlat namunasidagi ta’lim to‘g‘risidagi hujjat berish huquqi nazarda tutilgan.
Yuqorida ko‘rsatilgan vazifalarni amalga oshirish yuzasidan tegishli vazirlik va idoralarga nodavlat ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish, qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha tegishli tartib va me’yoriy-huquqiy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritish topshiriqlari berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining qabul qilinishi xalq ta’limi tizimida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, nodavlat ta’lim muassasalari faoliyatini rivojlantirish, xorijiy o‘qituvchilarni jalb qilish yo‘li bilan aniq va tabiiy fanlar, chet tillarni chuqurlashtirib o‘qitish va bu, o‘z navbatida, yoshlarning dunyo mehnat bozorida raqobatbardosh va yuqori malakali mutaxassis kadr sifatida jahon hamjamiyatida mamlakatimiz nufuzini oshirishiga, barkamol inson bo‘lib shakllanishiga xizmat qiladi.
Qaror nodavlat ta’lim muassasalari sektori kengayishi, respublikaning har bir tuman va shahridagi fuqarolar ta’lim xizmatlaridan foydalanishda tanlovga ega bo‘lishi, yoshlarga munosib ta’lim-tarbiya berish kabi vazifalarni o‘z zimmasiga oladigan malakali xususiy tadbirkorlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlaydi.

О мерах по дальнейшему развитию деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг
В целях дальнейшего развития деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг, формирования атмосферы здоровой конкуренции между государственными и негосударственными организациями в обеспечении высокого качества обучения, а также создания благоприятных условий для юридических лиц в сфере оказания негосударственных образовательных услуг:
1. Согласиться с предложением Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного центра тестирования при Кабинете Министров, а также Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о внедрении, начиная с 1 января 2018 года, порядка осуществления оказания негосударственных образовательных услуг юридическими лицами, независимо от их формы собственности и организационно-правовой формы, на основе лицензии.
2. Определить основными направлениями и задачами дальнейшего развития деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг:
создание благоприятных условий, обеспечивающих высокое качество воспитания и обучения, в том числе за счет выявления и поддержки одаренных детей и талантливой молодежи;
ускоренное развитие рынка платных образовательных услуг для формирования здоровой конкурентной среды по предоставлению, наряду с устоявшимися образовательными услугами, альтернативных возможностей по получению качественных и доступных образовательных услуг;
повышение эффективности и результативности в сфере образования на основе использования инновационных педагогических форм, методов и современных технологий обучения с учетом передового международного опыта.
3. Определить, что юридические лица, занимающиеся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг:
осуществляют свою деятельность на основе государственных образовательных стандартов и требований;
принимают меры по укомплектованию высококвалифицированными педагогическими и иными кадрами, созданию необходимых условий для проведения учебно-воспитательного процесса строго в соответствии с действующими нормативно-правовыми актами;
налаживают взаимоотношения с родителями или иными законными представителями обучающихся в соответствии с заключенным договором, определяющим сроки и условия обучения, размер оплаты, права и обязательства сторон и иные условия;
обеспечивают финансирование своей деятельности за счет платных образовательных услуг населению, поступлений от благотворительных фондов, грантов, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
выдают выпускникам документ об образовании установленного государственного образца.
4. Установить, что юридические лица, занимающиеся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг в сфере дошкольного и общего среднего образования, принимают на бесплатное (грантовое) обучение на конкурсной основе талантливых и одаренных детей из семей, нуждающихся в социальной поддержке, в пределах не менее десяти процентов от среднегодового контингента учащихся с финансированием их обучения за счет доходов, поступивших от оказания образовательных услуг. При этом, решение о продолжении бесплатного (грантового) обучения в последующие годы принимается юридическим лицом, занимающимся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг, в зависимости от материального положения семьи обучающегося и его академических результатов.
5. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента осуществлять в установленном порядке реализацию юридическим лицам, занимающимся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг, неиспользуемых зданий, объектов и помещений, находящихся в государственной собственности, на условиях государственно-частного партнерства.
6. Рекомендовать юридическим лицам, занимающимся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг, с учетом передового зарубежного опыта:
организовывать образовательный процесс в направлении углубленного изучения учебных дисциплин с использованием самых современных технологий обучения;
использовать в своих наименованиях имена известных и великих ученых и общественных деятелей нашей Родины в установленном порядке;
привлекать к образовательному процессу зарубежных педагогов и специалистов для преподавания на иностранных языках углубленно изучаемых предметов, а также внедрения передового научно-практического опыта.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством народного образования Республики Узбекистан до начала 2018/2019 учебного года принять меры по организации как минимум одного юридического лица, занимающегося деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг в сфере дошкольного и общего среднего образования, в каждом районе (городе) с соблюдением порядка их государственной регистрации.
8. Освободить сроком до 1 января 2021 года юридические лица, занимающиеся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг в сфере дошкольного и общего среднего образования, от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды (за исключением единого социального платежа) с целевым направлением высвобождаемых средств на их оснащение современными средствами обучения, приобретение расходных материалов, инвентаря, осуществление реконструкции и капитального ремонта зданий и сооружений, а также оказание бесплатных образовательных услуг социально уязвимым категориям населения;
единого социального платежа с заработной платы зарубежных преподавателей и специалистов, привлеченных к воспитательно-образовательному процессу по трудовому договору.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан, по мере необходимости, внести в установленном порядке проект решения Президента Республики Узбекистан, предусматривающего освобождение от таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) нового учебного оборудования и расходных учебных материалов, не производимых в Республике Узбекистан, ввозимых юридическими лицами, занимающимися деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг в сфере дошкольного и общего среднего образования, и утверждение их перечня.
10. Установить, что при оказании негосударственных образовательных услуг юридическими лицами:
зарубежные преподаватели и специалисты освобождаются от уплаты налога на доходы физических лиц и отчислений во внебюджетный пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан в рамках заключенных трудовых договоров;
оплата расходов по приобретению для зарубежных преподавателей и специалистов авиабилетов в оба конца (не более двух раз в год при долгосрочных трудовых договорах) может осуществляться работодателями;
оплата проживания зарубежных преподавателей и специалистов при краткосрочных трудовых договорах (на срок не более одного месяца) осуществляется работодателями, а при долгосрочных трудовых договорах – расходы на наем жилья возмещаются им при выплате заработной платы, в соответствии с условиями заключенного договора.
11. Рекомендовать коммерческим банкам выделять льготные кредиты юридическим лицам, занимающимся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг в сфере дошкольного и общего среднего образования, сроком не менее 5 лет на формирование стартового капитала, приобретение, реконструкцию и капитальный ремонт зданий и сооружений, закупку современного учебного оборудования и средств обучения по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
12. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам соответствующих министерств и ведомств обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз иностранным преподавателям и специалистам, приглашаемым на работу юридическими лицами, занимающимися деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг, без взимания консульских и иных сборов.
13. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять постановление правительства, предусматривающее:
внедрение эффективных механизмов государственно-частного партнерства в сфере оказания негосударственных образовательных услуг;
совершенствование организационно-правовых форм и порядка государственной регистрации юридических лиц, занимающихся деятельностью по оказанию негосударственных образовательных услуг, с учетом передового зарубежного опыта;
механизмы контроля деятельности юридических лиц, занимающихся оказанием негосударственных образовательных услуг;
утверждение Положения о лицензировании деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг.
14. Министерству народного образования, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
Город Ташкент, 15 сентября 2017 года
“О мерах по дальнейшему развитию деятельности
по оказанию негосударственных образовательных услуг”
В годы независимости были проведены реформы и преобразования в сфере образования, направленные на предоставление молодежи современных знаний, повышение ее интеллектуального потенциала и занятие достойного места в мировом сообществе.
В частности, в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах одной из целей является кардинальное повышение качества общего среднего образования, углубленное изучение иностранных языков, информатики, других важных и востребованных предметов, включая математику, физику, химию, биологию, что позволит поднять на качественно новый уровень обучение молодежи и формирование интеллектуально, эстетически и физически развитого поколения.
Зарубежный опыт показывает, что здоровая конкуренция между государственными и негосударственными образовательными учреждениями способствует реализации прав граждан на получение качественного образования.
Вследствие этого в ряде развитых государств доля негосударственного образовательного сектора в общем среднем образовании является относительно высокой и составляет в Германии – 12, во Франции – 17, в США – 18, в Великобритании – 20, в Испании, Ирландии и Голландии – 30 процентов.
В настоящее время 43 негосударственных общеобразовательных школы имеют соответствующие лицензии, что по отношению к 9680 школам системы народного образования составляет 0,4 процента. Основная часть негосударственных общеобразовательных школ расположена в Ташкенте (27), в то же время в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Джизакской, Навоийской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях нет ни одной такой школы.
Из числа данных негосударственных образовательных учреждений 20 школ дают начальное образование (1-4-е классы), а остальные 23 школы – среднее образование (1-9-е классы), где в 330 классах обучается около 6 тысяч учащихся (по отношению к контингенту государственных школ – 0,12 процента).
В ходе комплексного исследования национальной системы образования, проведенного с привлечением группы иностранных экспертов совместно с консалтинговой компанией DGP «Research&Consulting» и ЮНЕСКО, был сделан анализ, согласно которому указано на особую роль негосударственного образовательного сектора в повышении качества обучения и развитии конкурентной среды.
В целях решения существующих проблем постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему развитию деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг” предполагается выделение юридическим лицам, оказывающим негосударственные образовательные услуги, долгосрочных льготных кредитов, освобождение от налоговых сборов и прочих выплат до 2021 года, углубленное изучение ряда предметов и, в целях повышения образовательного потенциала, привлечение к учебному процессу иностранных учителей и специалистов.
В постановлении также решается ряд вопросов в отношении привлеченных иностранных учителей и специалистов, связанных с выдачей виз, авиатранспортом, проживанием, достойной оплатой их труда, налоговыми льготами и т.п.
Также на основе принципов справедливой и адресной социальной политики предусматривается бесплатное обучение талантливых детей из семей, нуждающихся в социальной защите, общим числом не менее 10 процентов от общего контингента учащихся.
Кроме того, постановлением определена выдача документов государственного образца выпускникам негосударственных образовательных учреждений в установленном порядке.
Для реализации вышеуказанных задач и в целях дальнейшего развития деятельности юридических лиц, оказывающих негосударственные образовательные услуги, и создания им благоприятных условий соответствующим министерствам и ведомствам даны поручения по изменению соответствующих существующих порядков и нормативно-правовых документов.
Принятое постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему развитию деятельности по оказанию негосударственных образовательных услуг” будет служить формированию здоровой конкурентной среды в сфере образования, развитию деятельности юридических лиц, оказывающих негосударственные образовательные услуги, углубленному изучению учебных дисциплин, иностранных языков с привлечением иностранных преподавателей, формированию гармонично развитого поколения в качестве высококвалифицированных и конкурентоспособных специалистов, способствовать повышению авторитета нашего государства в мировом сообществе.
Постановление направлено на расширение и развитие сектора негосударственных образовательных услуг, упрощение процедур получения лицензии, всестороннюю поддержку юридических лиц и оказание им преференций, предоставление выбора гражданам образовательных услуг в каждом районе и городе республики, поощрение деятельности частных предпринимателей по воспитанию и обучению молодежи.