O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisidagi vakolatli vakili lavozimini joriy etish to‘g‘risida
2502
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Oliy Majlis palatalari bilan hamkorligining tashkiliy- huquqiy mexanizmlarini yanada takomillashtirish, qonun ijodkorligi jarayonida va ijro hokimiyati organlari faoliyati ustidan parlament nazoratini amalga oshirishda Vazirlar Mahkamasi ishtirokining samaradorligini oshirish, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish vazifalarini bajarishda Hukumat mas’uliyatini kuchaytirish maqsadida:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Ijro etuvchi tuzilmasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisidagi vakolatli vakili (keyingi o‘rinlarda Vakolatli vakil deb ataladi) lavozimi joriy etilsin.
2. Quyidagilar Vakolatli vakilning asosiy vazifalari etib belgilansin:
birinchi – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Ijro etuvchi apparatining tarkibiy bo‘linmalari, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro hokimiyati organlarining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida ko‘rib chiqiladigan qonunlar va boshqa hujjatlar loyihalarini tayyorlashda o‘zaro yaqin hamkorligini ta’minlash, ularni Vazirlar Mahkamasi Ijro etuvchi apparatida ko‘rib chiqish, kelishish va axborot berish jarayonlarida ishtirok etish;
ikkinchi – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Rayosati majlislarida qonunlar loyihalari, boshqa masalalarni muhokama etish va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida qonun loyihalarini (qonunlarni) ko‘rib chiqishda ishtirok etadigan Hukumat vakillari tarkibini shakllantirishda ishtirok etish;
uchinchi – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari bilan qonun ijodkorligi faoliyatida, avvalambor, mamlakat parlamentida qonunlarni ko‘rib chiqish, muhokama etish va qabul kilish jarayonlarida yaqin hamkorligini tashkil etish;
to‘rtinchi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida ko‘rib chiqiladigan qonun loyihalari, qonunlar, davlat dasturlari va boshqa masalalar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining kelishilgan nuqtai nazarini ifoda etish;
beshinchi – qonun ijodkorligi jarayoni, qonunchilik tashabbuslarining qabul qilinishi, parlament nazorati natijalari va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi faoliyatiga taalluqli boshqa masalalarning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida ko‘rib chiqilishi haqida Vazirlar Mahkamasiga tizimli asosda axborot berish;
oltinchi – yangi qabul qilingan qonunlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriklari, rejalari hamda qarorlari tayyorlanishini tashkil etish, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan amaldagi qonunlar bajarilishini o‘rganish hamda tahlil kilish;
ettinchi – qonunlar, davlat dasturlarining bajarilishi va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha parlament nazoratini amalga oshirishda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining ishtirokini ta’minlash.
3. Belgilab qo‘yilsinki, Vakolatli vakil:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti bilan kelishilgan holda O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi:
o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri rahbarligida amalga oshiradi, bir vaqtning o‘zida uning faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi apparatining boshqaruvchisi tomonidan muvofiqlashtiriladi.
4. Vakolatli vakilga:
qonun loyihalarini ishlab chiqish va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga kiritish dasturlarining o‘z vaqtida va sifatli tayyorlanishi hamda amalga oshirilishi;
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, ularning kengashlari, qo‘mitalari, komissiyalari (ishchi guruhlari), shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi deputatlar birlashmalari majlislarida qonunlar loyihalari va qonunlarni ko‘rib chiqishda ularni har tomonlama asoslash, iqtisodiy, moliyaviy, huqukiy va boshqa turdagi ekspertizadan to‘liq o‘tkazilishini ta’minlash bo‘yicha shaxsiy mas’uliyat yuklansin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisidagi vakolatli vakili apparatining tuzilmasi ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisidagi vakolatli vakili to‘g‘risidagi Nizom ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. Yangi joriy etilgan Vakolatli vakil lavozimi uchun Yagona tarif setkasi bo‘yicha mehnatga hak to‘lashning 19-razryadi belgilansin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Ishlar boshqarmasi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi binosida Vakolatli vakil uchun xona ajratilishini, shuningdek uni zarur uskunalar, komputer texnikasi, mebel, aloqa vositalari, jumladan, hukumat aloqasi bilan ta’minlasin.
Vakolatli vakil va uning apparatini Hukumat binosida joylashtirish, uning ishlarini samarali tashkil etish uchun tashkiliy va moddiy-texnik, shu jumladan transport ta’minoti masalalarini hal etsin;
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Ijro etuvchi apparatining shtat jadvaliga tegishli o‘zgartirishlar kiritsin;
qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar haqida bir oy muddatda takliflar kiritsin.

О введении должности Полномочного представителя Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан
2469
В соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также в целях дальнейшего совершенствования организационно-правовых механизмов взаимодействия Кабинета Министров с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан, повышения эффективности его участия в законотворческом процессе и осуществлении парламентского контроля за деятельностью органов исполнительной власти, усиления ответственности Правительства за реализацию задач социально-экономического развития страны:
1. Ввести в Исполнительную структуру Кабинета Министров Республики Узбекистан должность Полномочного представителя Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан (далее — Полномочный представитель).
2. Определить основными задачами Полномочного представителя:
первое
— обеспечение тесного взаимодействия структурных подразделений Исполнительного аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан, органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах по подготовке проектов законов, других документов, рассматриваемых в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан, участие в процессе их рассмотрения, согласования и доклада в Исполнительном аппарате Кабинета Министров;
второе — участие в обсуждении проектов законов, других вопросов на заседаниях Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан и формировании состава представителей Правительства, участвующих в рассмотрении законопроектов (законов) в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
третье — организацию тесного взаимодействия Кабинета Министров Республики Узбекистан с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан в законотворческой деятельности, прежде всего в процессах рассмотрения, обсуждения и принятия законов в парламенте страны;
четвертое — представление согласованной позиции Кабинета Министров Республики Узбекистан по законопроектам, законам, государственным программам и другим вопросам, рассматриваемым в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
пятое — информирование на системной основе Кабинета Министров Республики Узбекистан о ходе законотворческого процесса, прохождения законодательных инициатив, рассмотрения результатов парламентского контроля и других вопросов, касающихся его деятельности, в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
шестое — организацию подготовки поручений, планов и решений Кабинета Министров Республики Узбекистан по своевременной и качественной реализации вновь принятых законов, изучение и анализ исполнения органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах, иными организациями действующих законов;
седьмое — обеспечение участия Кабинета Министров Республики Узбекистан в осуществлении парламентского контроля за исполнением законов, государственных программ и по другим направлениям.
3. Установить, что Полномочный представитель:
назначается на должность и освобождается от должности Премьер-министром Республики Узбекистан по согласованию с Президентом Республики Узбекистан;
осуществляет свою деятельность под руководством Премьер-министра Республики Узбекистан, одновременно его деятельность координируется Управляющим аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан.
4. Возложить на Полномочного представителя персональную ответственность за обеспечение:
своевременной и качественной подготовки и реализации программ по разработке и внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан законопроектов;
всестороннего обоснования, полноты экономической, финансовой,
правовой и иных видов экспертиз при рассмотрении законопроектов и законов на заседаниях палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, их кенгашей, комитетов, комиссий (рабочих групп), а также депутатских объединений в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
структуру аппарата Полномочного представителя Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
Положение о Полномочном представителе Кабинета Министров Республики Узбекистан в Олий Мажлисе Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
6. Установить для вновь введенной должности Полномочного представителя 19 разряд оплаты труда по Единой тарифной сетке.
7. Управлению делами аппарата Президента Республики Узбекистан обеспечить выделение в здании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан помещения для Полномочного представителя, а также оснащение его необходимым оборудованием, компьютерной техникой, мебелью, средствами связи, включая правительственную.
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
размещение Полномочного представителя и его аппарата в здании Дома Правительства, а также решение вопросов организационного и материально-технического, в том числе транспортного обеспечения для эффективной организации работы;
внесение соответствующих изменений в штатное расписание Исполнительного аппарата Кабинета Министров Республики Узбекистан;
внесение в месячный срок предложений об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.