Soliq ma’muriyatchiligini isloh qilish davrida biznes uchun qulay shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Soliq qonunchiligi talablarini yengillashtirish hamda soliq ma’muriyatchiligining yangi vositalarini samarali joriy etish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish orqali tadbirkorlik sub’ektlarining soliq yukini kamaytirish va biznes yuritishni soddalashtirish maqsadida:
1. 2022 yil 1 iyuldan bo‘sh turgan binolar, foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari, yashash uchun mo‘ljallanmagan inshootlar, shuningdek, tugallanmagan qurilish ob’ektlariga (foydalanilmayotgan ob’ektlar) hamda ushbu ob’ektlar bilan band bo‘lgan yer uchastkalariga nisbatan mol-mulk va yer soliqlarining oshirilgan stavkalarini qo‘llash, soliq imtiyozlari va preferensiyalarning amal qilishini to‘xtatish tartibi (ta’sirchan soliq mexanizmi) bekor qilinsin.
2. Belgilansinki, 2023 yil 1 martga qadar:
hisobvaraq-fakturalarda yoki nazorat-kassa texnikasi cheklarida olingan tovarlar (xizmatlar) nomenklaturasiga yoxud faoliyatning o‘ziga xos xususiyatlariga va amalga oshiriladigan turlariga muvofiq bo‘lmagan identifikatsiya kodlarini aks ettirganlik uchun moliyaviy jarima solinmaydi;
xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan asosiy vositalar, nomoddiy aktivlar va tovar-moddiy resurslarni hisobga olish
(sotib olish (qurish), ishga tushirish, qayta baholash, tasarruf etish) hamda o‘z ustav fondini (ustav kapitalini) shakllantirish va kamaytirish bilan bog‘liq barcha operatsiyalarni soliq organlarining “Ye-aktiv” axborot tizimida aks ettirish ixtiyoriy hisoblanadi.
3. 2022 yil 1 iyuldan shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
majburiy ravishda qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lovchisi sifatida e’tirof etiladigan tadbirkorlik sub’ektlariga qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha maxsus ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnoma soliq xavfi darajasiga aniqlik kiritilmasdan turib avtomatik ravishda beriladi. Bunda tadbirkorlik sub’ektlarining faoliyati soliq organlari tomonidan monitoring qilib boriladi va monitoring davomida soliq xavfi holatlarining aniqlanishi qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha maxsus ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnomaning amal qilishini to‘xtatib qo‘yishga asos bo‘ladi;
soliq xavfining yuqori darajasiga ega soliq to‘lovchilarning qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha maxsus ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnomaning amal qilishi bu haqida soliq organlari tomonidan besh ish kuni oldin xabarnoma yuborilgandan so‘ng hamda mazkur muddatda kamchiliklar bartaraf etilmagan taqdirda to‘xtatib turiladi (bundan amalga oshirilayotgan bitimlar (operatsiyalar) xarid qilinayotgan va realizatsiya qilinayotgan tovarlar (xizmatlar) nomenklaturasiga muvofiq kelmasligi yoki soliq to‘lovchi davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan manzilda mavjud bo‘lmaganligi holatlari mustasno).
4. Davlat soliq qo‘mitasi Moliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
Moliya vazirligi va Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi tadbirkorlik sub’ektlari, ilmiy doiralar va fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat Jamoatchilik kengashi muhokamalarida ko‘tarilgan masalalar asosida soliq ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirish bo‘yicha har chorakda Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin hamda soliq organlarining axborot tizimlarini takomillashtirib borsin;
mazkur farmonning mazmun-mohiyati, shuningdek, soliq ma’muriyatchiligida joriy etilgan so‘nggi o‘zgarishlar to‘g‘risida aholi
va tadbirkorlik sub’ektlariga keng tushuntirish ishlarini, shu jumladan, ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘i orqali tizimli ravishda tashkil etsin;
ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. Mazkur farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sh.D.Kudbiyev belgilansin.
Farmon ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish

О мерах по созданию благоприятных условий для бизнеса в период реформирования налогового администрирования
В целях снижения налоговой нагрузки субъектов предпринимательства и упрощения ведения бизнеса путем облегчения требований налогового законодательства и создания благоприятных условий для эффективного внедрения новых инструментов налогового администрирования:
1. Отменить с 1 июля 2022 года порядок применения повышенных ставок налога на имущество и земельного налога, приостановления действия налоговых льгот и преференций (действенного налогового механизма) в отношении пустующих зданий, неиспользуемых производственных площадей, сооружений нежилого назначения, объектов незавершенного строительства (неиспользуемых объектов), а также земельных участков, занятых данными объектами.
2. Установить, что в период до 1 марта 2023 года:
не применяются финансовые санкции за отражение в счетах-фактурах или чеках контрольно-кассовой техники идентификационных кодов, не соответствующих номенклатуре приобретенных товаров (услуг) либо особенностям и осуществляемым видам деятельности;
отражение всех операций, связанных с учетом (приобретением (строительством), запуском, переоценкой, распоряжением) хозяйствующими субъектами основных средств, нематериальных активов и товарно-материальных ресурсов, а также формированием и уменьшением своего уставного фонда (уставного капитала), в информационной системе налоговых органов «Е-актив» является добровольным.
3. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2022 года:
субъектам предпринимательства, которые в обязательном порядке признаются плательщиками налога на добавленную стоимость, свидетельство о прохождении специальной регистрации по налогу на добавленную стоимость выдается автоматически без внесения уточнения в уровень налогового риска. При этом налоговыми органами ведется мониторинг деятельности субъектов предпринимательства и выявление в ходе мониторинга случаев налогового риска является основанием для приостановления действия свидетельства о прохождении специальной регистрации по налогу на добавленную стоимость;
действие свидетельства о прохождении специальной регистрации по налогу на добавленную стоимость налогоплательщиков с высоким уровнем налогового риска приостанавливается после направления налоговыми органами уведомления об этом за пять рабочих дней, а также в случае не устранения недостатков в указанный срок (за исключением случаев несоответствия реализуемых соглашений (операций) номенклатуре приобретаемых и реализуемых товаров (услуг) или отсутствия налогоплательщика по адресу государственной регистрации).
4. Государственному налоговому комитету совместно с Министерством финансов, а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами:
ежеквартально вносить в Кабинет Министров предложения о дальнейшем совершенствовании налогового администрирования и регулярно совершенствовать информационные системы налоговых органов на основе вопросов, поднятых на обсуждениях Общественного совета при Министерстве финансов и Государственном налоговом комитете, состоящем из представителей субъектов предпринимательства, научных кругов и институтов гражданского общества;
организовать на системной основе работу по широкому разъяснению населению и субъектам предпринимательства сути и содержания настоящего Указа, а также последних изменений, введенных в налоговое администрирование, в том числе посредством средств массовой информации и сети Интернет;
5. Возложить на председателя Государственного налогового комитета Кудбиева Ш.Д. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.