Iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda ilmiy yondashuvlarni kengaytirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
1015
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 21 dekabrdagi “Yangi O‘zbekiston ma’muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-269-son Farmoniga muvofiq, shuningdek, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish bilan bog‘liq qarorlar ijrosini samarali amalga oshirishda ilmiy yondashuvlar va boshqaruv kadrlarini tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida:
1. Vazirlar Mahkamasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi:
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti negizida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar institutini (keyingi o‘rinlarda – Institut);
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi negizida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabini (keyingi o‘rinlarda – Oliy maktab) tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti  faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari 1-ilovaga muvofiq;
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari 2-ilovaga muvofiq;
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi rahbarlarini tayinlash, xodimlariga tibbiy xizmat ko‘rsatish, mehnatga haq to‘lash va ustama belgilash tartibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Institut va Oliy maktab faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari samarali amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida:
Institut tarkibida hududlarda yer resurslaridan unumli foydalanish va ularni optimal taqsimlash orqali bandlikni ta’minlash, aholi daromadlarini oshirish yuzasidan muammolarni o‘rganish va amaliy takliflar tayyorlashga yo‘naltirilgan yuridik shaxs bo‘lmagan “Yer islohotlari markazi”;
Oliy maktab tuzilmasida yuridik shaxs bo‘lmagan “Yashil iqtisodiyotni ilgari surish va joriy etish” loyiha ofisi va Biznes inkubator va startap loyihalar bilan ishlash markazi tashkil etilsin.
4. Vazirlar Mahkamasi (J.Qo‘chqorov):
Institut va Oliy maktabning boshqaruv hamda ilmiy pedagogik xodimlarini attestatsiyadan o‘tkazish hamda zamonaviy talablarga mos yuqori malakali kadrlar bilan to‘ldirish;
Institut va Oliy maktabning Vasiylik kengashi orqali ularning faoliyatini muvofiqlashtirib borish va moddiy-texnika bazasini yaxshilash choralarini ko‘rsin.
5. Hududlar va sohalar kesimidagi muammolarni joylarga chiqib o‘rganish, aholi va tadbirkorlar o‘rtasida so‘rovnomalar olib borish, muntazam ravishda O‘zbekiston iqtisodchilar forumini tashkil etish, xorijiy ekspertlarni jalb qilish hamda xodimlarni moddiy rag‘batlantirish maqsadida Institut qoshida yuridik shaxs bo‘lmagan Tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish jamg‘armasi tashkil etilsin va uning moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
Davlat byudjetidan har yili Institutning bir yillik mehnatga haq to‘lash jamg‘armasining 40 foizi miqdorida ajratiladigan mablag‘lar;
6. Quyidagilar Institut va Oliy maktab faoliyatining moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
2023 yilda O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti parametrlarida Institut va Oliy maktab faoliyat ko‘rsatishi uchun nazarda tutilgan mablag‘lar, 2024 yildan boshlab belgilangan tartibda Davlat byudjeti parametrlarida ko‘zda tutiladigan mablag‘lar;
jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari va qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
7. Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda Institut va Oliy maktab faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish, ularning nizomlarini tasdiqlash, moddiy-texnika bazasini yaxshilash va boshqa tashkiliy-texnik masalalarni nazarda tutuvchi qarorni qabul qilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по расширению научных подходов и дальнейшему совершенствованию системы подготовки управленческих кадров в реализации экономических реформ
958
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2022 года № УП–269 «О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана», а также в целях совершенствования научных подходов и системы подготовки управленческих кадров в эффективной реализации исполнения решений, касающихся осуществления экономических реформ:
1. Одобрить предложения Кабинета Министров и Министерства экономики и финансов о создании:
Института макроэкономических и региональных исследований при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Институт) на базе Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики и финансов;
Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Высшая школа) на базе Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономики и финансов.
Приоритетные направления деятельности Института макроэкономических и региональных исследований при Кабинете Министров согласно приложению № 1;
Приоритетные направления деятельности Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров согласно приложению № 2;
Порядок назначения руководителей, оказания медицинского обслуживания, оплаты труда и определения надбавки работникам Института макроэкономических и региональных исследований и Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров согласно приложению № 3.
3. В целях обеспечения эффективного осуществления приоритетных направлений деятельности Института и Высшей школы создать:
в составе Института – Центр земельных реформ без образования юридического лица, направленный на изучение проблем и подготовку практических предложений по обеспечению занятости и повышению доходов населения путем эффективного использования и оптимального распределения земельных ресурсов в регионах;
в структуре Высшей школы – Проектный офис «Продвижение и внедрение зеленой экономики» и Центр по работе с бизнес-инкубаторами и стартап-проектами без образования юридического лица.
4. Кабинету Министров (Кучкаров Д.) принять меры по:
проведению аттестации управленческих и научно-педагогических работников Института и Высшей школы, укомплектованию их соответствующими современным требованиям высококвалифицированными кадрами;
координации деятельности, улучшению материально-технической базы Института и Высшей школы посредством их Попечительского совета.
5. В целях изучения с выездом на места проблем в разрезе регионов и отраслей, проведения опросов среди населения и предпринимателей, организации Форума экономистов Узбекистана, привлечения зарубежных экспертов и материального стимулирования работников на регулярной основе создать при Институте Фонд поддержки и стимулирования исследований без образования юридического лица, определить источниками его финансирования:
средства, выделяемые из государственного бюджета ежегодно в размере 40 процентов годового фонда оплаты труда Института;
6. Определить источниками финансирования деятельности Института и Высшей школы:
средства, предусмотренные в параметрах республиканского бюджета Республики Узбекистан на 2023 год для осуществления деятельности Института и Высшей школы, средства, предусмотренные в параметрах государственного бюджета начиная с 2024 года в установленном порядке;
благотворительные пожертвования физических и юридических лиц и иные источники, не запрещенные актами законодательства.
7. Кабинету Министров в двухмесячный срок принять постановление, предусматривающее эффективное налаживание деятельности Института и Высшей школы, утверждение их положений, улучшение материально-технической базы и иные организационно-технические вопросы.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.