Qonunlarning ijtimoiy munosabatlarni tartibga solishdagi rolini hamda norma ijodkorligi jarayoni sifatini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
1404
Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining qabul qilinishi milliy qonunchilikni takomillashtirish, qonun ijodkorligi jarayoni sifati va samaradorligini oshirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiladigan qonunlarni qabul qilish amaliyotini kengaytirish, shuningdek, huquqiy tartibga solish barqarorligini ta’minlash bo‘yicha bir qator vazifalarni kun tartibiga qo‘ymoqda.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining norma ijodkorligi faoliyatining islohotlar bilan uyg‘unligini ta’minlash va davlat huquqiy siyosatining institutsional asoslarini rivojlantirish bo‘yicha maqsadiga erishish, shuningdek, qonunlarning ijtimoiy munosabatlarni tartibga solishdagi rolini yanada oshirish, shu jumladan, ulardagi huquqiy bo‘shliqlarni to‘ldirish va havolaki normalarini amalga oshirish yuzasidan aniq chora-tadbirlarni belgilash hamda huquqni qo‘llash amaliyotining bir xilligini ta’minlash maqsadida:
1. 2017-2023 yillarda qabul qilingan 135 ta yaxlit qonunda jami 543 ta havolaki norma mavjudligi, shundan 23 ta qonundagi 41 ta havolaki normani amalga oshirish bo‘yicha qonunosti hujjatlari qabul qilinmaganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Davlat va jamiyat qurilishi, sud-huquq, iqtisodiyot va ijtimoiy sohalardagi qonunlarning havolaki normalarini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi (keyingi o‘rinlarda – chora-tadbirlar rejasi) ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Oliy Majlis palatalari va Vazirlar Mahkamasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiluvchi qonunlarning ulushini izchil oshirib borish hamda qonunlardagi havolaki normalar o‘z vaqtida amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida 2024 yil 1 martdan boshlab quyidagi tartib-taomillarni joriy etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin:
qonun loyihasidagi havolaki normalarni amalga oshirishning aniq muddatlari va mas’ul ijrochilarini loyihaning o‘zida majburiy tartibda belgilash;
tegishli sohani tartibga soluvchi qonun loyihasini tayyorlashda ushbu sohadagi qonunosti hujjatlari bilan tartibga solingan munosabatlarni qonun darajasiga ko‘tarish imkoniyatini muhokama qilish shartligini belgilash va bu haqda qonun loyihasining tushuntirish xatida ko‘rsatish;
qonun kuchga kirgan kundan boshlab besh yil o‘tib, mas’ul davlat organi va Oliy Majlis palatalarining qo‘mitalari tomonidan qonunning samaradorligini, maqsadi va kutilgan natijalariga erishilganligini aniqlash uchun uning tartibga solish ta’sirini baholash amaliyotini joriy etish.
4. Normativ-huquqiy hujjat loyihalarini ishlab chiqishda fuqarolik jamiyati institutlari, ilmiy hamjamiyat vakillari ishtirokini kengaytirish, jamoatchilik muhokamasi tizimini takomillashtirish hamda norma ijodkorligi jarayonining xalqchil bo‘lishini ta’minlash maqsadida 2024 yil 1 martdan boshlab quyidagilarni nazarda tutuvchi tartib joriy etilsin:
yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini ishlab chiqish va qabul qilish jarayonida to‘plangan ijobiy tajriba asosida eng muhim iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy ahamiyatga ega normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqishdan oldin ularning tayyorlanishi haqidagi axborot normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtiriladi hamda dastlab jamoatchilikning taklif va tavsiyalari olinib, ular asosida tegishli loyihalar ishlab chiqiladi;
normativ-huquqiy hujjatni kuchini yo‘qotgan deb topish bo‘yicha loyiha ishlab chiqilganda, uning asosida qabul qilingan quyi turuvchi normativ-huquqiy hujjatlar xatlovdan o‘tkazilib, ularni ham o‘z kuchini yo‘qotgan deb topish masalasi ko‘rib chiqiladi.
5. Mas’ul vazirlik va idoralar ushbu qarorga ilovaga muvofiq tasdiqlanayotgan chora-tadbirlar rejasida belgilangan muddatlarda qonun hujjatlarini tanqidiy tahlil qilish, milliy va xalqaro tajribani chuqur va har tomonlama o‘rganish yakunlari bo‘yicha normativ-huquqiy va boshqa hujjatlarning puxta ishlab chiqilishi, kelishilishi hamda qabul qilinishi yoki o‘rnatilgan tartibda kiritilishini ta’minlasin.
6. Adliya vazirligi:
normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari belgilangan tartibda kelishilishi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasiga kiritilishi ustidan monitoring olib borsin;
chora-tadbirlar rejasida nazarda tutilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini huquqiy ekspertizadan va idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini ta’minlasin;
jamoatchilik muhokamasiga chiqarilayotgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari bo‘yicha aholining taklif va e’tirozlariga ishlab chiquvchi tomonidan munosabat bildirilishi ustidan ta’sirchan nazorat o‘rnatsin;
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining mamlakat hududida oliy yuridik kuchga egaligi hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qilishi to‘g‘risidagi konstitutsiyaviy normalardan kelib chiqib, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini huquqiy ekspertizadan o‘tkazishda ularning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiqligini baholashni alohida mezon sifatida belgilasin;
normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini huquqiy ekspertizadan o‘tkazishda ushbu qaror talablariga rioya etilishini ta’minlasin;
uch oy muddatda ushbu qaror talablaridan kelib chiqib, eng muhim iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy ahamiyatga ega normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini jamoatchilik taklif va tavsiyalari asosida ishlab chiqish bo‘yicha vazirlik va idoralar uchun uslubiy tavsiyalarni tasdiqlasin;
uch oy muddatda qonunlarning amaliyotda aniq va to‘g‘ri qo‘llanishini ta’minlash maqsadida ularning huquqni qo‘llovchilarga va aholiga tushuntirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar samaradorligini oshirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga takliflar kiritsin.
7. Mas’ul vazirlik va idoralarning birinchi rahbarlari zimmasiga chora-tadbirlar rejasida belgilangan normativ-huquqiy va boshqa hujjatlar loyihalari o‘z vaqtida va sifatli tayyorlanishi, ekspertiza qilinishi va kelishilishi yuzasidan shaxsiy mas’uliyat yuklansin.
8. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatiga qonunlarning havolaki normalari amalga oshirilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini o‘rnatish tavsiya etilsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему повышению роли законов в регулировании общественных отношений и качества нормотворческого процесса
Принятие Конституции Республики Узбекистан в новой редакции и Стратегии «Узбекистан – 2030» выносит на повестку дня ряд вопросов по совершенствованию национального законодательства, повышению качества и эффективности законотворческого процесса, расширению практики принятия законов прямого действия, а также обеспечению стабильности правового регулирования.
В целях достижения обеспечения гармонизации нормотворческой деятельности с реформами и развития институциональных основ государственной правовой политики Стратегии «Узбекистан – 2030»,
в том числе дальнейшего повышения роли законов в регулировании общественных отношений, включая определение конкретных мер по восполнению правовых пробелов и реализацию отсылочных норм в законах, а также обеспечения единообразия правоприменительной практики:
1. Принять к сведению, что в принятых в 2017–2023 годах 135 целостных законах имеются всего 543 отсылочные нормы, для реализации 41 отсылочной нормы в 23 законах подзаконные акты не приняты.
2. Утвердить План мер по реализации отсылочных норм законов в сфере государственного и общественного строительства, судебно-правовой, экономической и социальной сферах (далее – План мер) согласно приложению.
3. В целях обеспечения последовательного увеличения доли законов прямого действия и своевременной реализации отсылочных норм в законах согласиться с предложением палат Олий Мажлиса и Кабинета Министров о внедрении с 1 марта 2024 года процедур, предусматривающих:
определение в обязательном порядке в самом законопроекте конкретных сроков реализации отсылочных норм и ответственных исполнителей, предусмотренных в законопроекте;
определение обязательности обсуждения возможности поднятия на уровень закона отношений, регулируемых подзаконными актами в сфере, по которой подготавливается законопроект, регулирующий соответствующую сферу, а также указание об этом в пояснительной записке к законопроекту;
внедрение практики оценки ответственным государственным органом и комитетами палат Олий Мажлиса регуляторного воздействия закона для определения его эффективности, достижения целей и ожидаемых результатов по истечении пяти лет со дня вступления в силу закона.
4. В целях расширения участия институтов гражданского общества и представителей научного сообщества в разработке проектов нормативно-правовых актов, совершенствования системы общественного обсуждения и обеспечения приближенного к народу нормотворческого процесса внедрить с 1 марта 2024 года порядок, предусматривающий:
размещение информации о подготовке проектов нормативно-правовых актов, имеющих важнейшее экономическое и общественно-политическое значение, на Портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов перед их разработкой, опираясь на положительный опыт, накопленный в процессе разработки и принятия Конституции Республики Узбекистан в новой редакции, а также получение на начальном этапе предложений и рекомендаций общественности и разработку на их основе соответствующих проектов;
при разработке проекта о признании нормативно-правового акта утратившим силу проведение инвентаризации подзаконных нормативно-правовых актов, принятых на его основе, рассмотрение вопроса также о признании их утратившими силу.
5. Ответственным министерствам и ведомствам обеспечить в установленные сроки, определенные Планом мер, утвержденным согласно приложению к настоящему постановлению, тщательную разработку, согласование и принятие либо внесение в установленном порядке нормативно-правовых и иных актов по итогам критического анализа законодательных актов, углубленного и всестороннего изучения национального и международного опыта.
6. Министерству юстиции:
вести мониторинг согласования в установленном порядке и внесения проектов нормативно-правовых актов в Администрацию Президента Республики Узбекистан, Олий Мажлис и Кабинет Министров;
обеспечить проведение правовой экспертизы проектов нормативно-правовых актов, предусмотренных Планом мер, а также государственной регистрации ведомственных нормативно-правовых актов;
установить действенный контроль за реагированием разработчиками на предложения и замечания населения по проектам нормативно-правовых актов, выносимым на общественное обсуждение;
определить в качестве отдельного критерия оценки соответствия проектов нормативно-правовых актов Конституции Республики Узбекистан при проведении правовой экспертизы данных проектов исходя из конституционных норм о высшей юридической силе и прямом действии Конституции Республики Узбекистан на территории страны;
обеспечить соблюдение требований настоящего постановления при проведении правовой экспертизы проектов нормативно-правовых актов;
в трехмесячный срок утвердить методические рекомендации для министерств и ведомств по разработке проектов нормативно-правовых актов, имеющих важнейшее экономическое и общественно-политическое значение, на основе предложений и рекомендаций общественности исходя из требований настоящего постановления;
в трехмесячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения о повышении эффективности мер по разъяснению правоприменителям и населению законов с целью обеспечения их конкретного и правильного применения на практике.
7. Возложить на первых руководителей ответственных министерств и ведомств персональную ответственность за своевременную и качественную подготовку, проведение экспертизы и согласование проектов нормативно-правовых и иных актов, определенных Планом мер.
8. Рекомендовать Законодательной палате и Сенату Олий Мажлиса установить действенный парламентский контроль за реализацией отсылочных норм.