Avvalo, siz, azizlarni mamlakatimizdagi nufuzli tibbiyot muassasalaridan biri – Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi markazi tashkil etilganining 50 yilligi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o‘zimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ushbu qutlug‘ ayyomda Yangi O‘zbekistonda ona va bola salomatligini himoya qilish orqali milliy genofondimizni asrash, yosh avlodni sog‘lom va barkamol etib tarbiyalashdek g‘oyat sharafli ishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan Markazning ko‘pmillatli ahil jamoasi – jonkuyar shifokorlar, olim va mutaxassislar, zahmatkash hamshiralarga fidokorona mehnati uchun samimiy minnatdorlik bildiraman.
So‘nggi yillarda inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan dasturlarimiz doirasida ona va bola salomatligini  mustahkamlashga alohida e’tibor qaratayotganimiz albatta bejiz emas. Chunki bu yurtimizdagi har bir inson va oila, butun jamiyatning baxti va kelajagi bilan bog‘liq g‘oyat muhim masaladir.
Shu maqsadda tibbiyotimizning ushbu yetakchi tizimi ilg‘or xorijiy tajriba va zamonaviy yondashuvlar asosida isloh qilinib, uning moddiy-texnik, ilmiy-metodik bazasi, kadrlar salohiyati, tarkibiy tuzilmasi tubdan takomillashtirildi.
Ayniqsa, o‘tgan yili tarixiy an’analarga ega bo‘lgan uchta muassasa negizida Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazini tashkil etganimiz bu yo‘ldagi katta qadam bo‘ldi. Natijada mamlakatimizda 9 million 200 ming nafardan ziyod tug‘ish yoshidagi ayollarga sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatish hamda homila salomatligini nazorat qilib borishning yaxlit va vertikal boshqarish tizimi yaratildi, takomillashtirilgan tibbiy profilaktika hamda patronaj xizmatlari yo‘lga qo‘yildi.
Bu haqda so‘z yuritganda, ilk bor yurtimizdagi har bir oila patronaj hamshiralar va “Ayollar maslahatxonasi” bo‘limlari orqali Markaz bilan bog‘langani, birlamchi bo‘g‘indagi tibbiy brigadalar tarkibiga 8 ming 500 nafar doya shtati ajratilganini ta’kidlash lozim.
Bugungi kunda Markaz o‘z tarkibida 14 ta hududiy filial, 46 ta tumanlararo perinatal markaz, 170 dan ortiq tug‘ruq kompleksi va 209 ta Ayollar maslahatxonasini birlashtirgani uning ulkan salohiyatidan dalolat beradi. Bu esa ana shu muassasalar ishini samarali muvofiqlashtirib, birlamchi tizimda patronaj xizmatini sifatli yo‘lga qo‘yish, homilador ayollarni skriningdan o‘tkazib, ularning salomatligini muntazam tahlil qilib borish, bir so‘z bilan aytganda, xavfsiz onalikni ta’minlash imkonini bermoqda.
Markaz dunyodagi yetakchi tibbiyot markazlari bilan yaqin hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib, tibbiy diagnostika va davolashning ilg‘or usullarini klinik amaliyotga keng joriy etayotgani ham diqqatga sazovordir. Xususan, ginekologiya yo‘nalishida yiliga 1300 dan ortiq jarrohlik operatsiyalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, 36 turdagi yuqori texnologik operatsiyalar yo‘lga qo‘yilgani qancha-qancha yurtdoshlarimizni ortiqcha vaqt va mablag‘ sarflab, chet elga borib davolanish tashvishidan xalos etmoqda.
Markaz yurtimizdagi davlat davolash muassasalari orasida birinchi bo‘lib xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgani uning nufuzi nafaqat yurtimizda, balki xorijda ham ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Inson, jumladan, ona va bola salomatligiga nisbatan xavf-xatarlar tobora ko‘payib borayotgan hozirgi murakkab zamonda bu borada oldimizda yanada dolzarb vazifalar paydo bo‘lmoqda. Bu esa barchamizdan har qachongidan ham ko‘proq mehnat, izlanish va safarbarlikni talab etmoqda.
Ushbu sohaning fidoyi vakillari bo‘lgan siz, azizlar buni chuqur anglagan holda, o‘z bilim va tajribangiz, malaka va mahoratingiz bilan el-yurtimizga yanada faol xizmat qilasizlar, deb ishonaman.
O‘z navbatida, soha rivojiga alohida ahamiyat berish, sizlarning sharafli mehnatingizni munosib rag‘batlantirish bundan buyon ham davlatimizning e’tibor markazida bo‘ladi.
Sizlarni bugungi quvonchli sana bilan yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, mas’uliyatli faoliyatingizda yutuq va omadlar, oilalaringizga tinchlik va baxtu saodat tilayman.

Коллективу Республиканского специализированного центра здоровья матери и ребенка
Искренне поздравляю вас с 50-летием образования Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка – одного из ведущих медицинских учреждений страны, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
В этот замечательный праздник от всего сердца благодарю за самоотверженный труд дружный многонациональный коллектив центра – преданных своему делу врачей, ученых и специалистов, заботливых медсестер, которые вносят достойный вклад в такое чрезвычайно важное для Нового Узбекистана дело, как сохранение генофонда нации, воспитание здорового и гармонично развитого поколения посредством всесторонней охраны здоровья матери и ребенка.
Конечно, неслучайно в последние годы в рамках программ, направленных на обеспечение интересов и достоинства человека, мы особое внимание уделяем укреплению здоровья матери и ребенка. Это вопрос, от которого зависит будущее и счастье каждого человека, каждой семьи в стране и всего нашего общества.
В этих целях сфера была реформирована на основе передового зарубежного опыта и современных подходов, кардинально усовершенствованы ее материально-техническая, научно-методическая база, кадровый потенциал и структура.
Важным шагом стало образование в прошлом году на базе трех учреждений, имеющих свою историю и традиции, Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка. В результате в стране создана целостная вертикальная система управления по оказанию качественных медицинских услуг более 9 миллионам 200 тысячам женщин репродуктивного возраста и наблюдению за здоровьем плода, налажены современные медицинская профилактика и патронаж.
Здесь следует отметить, что впервые в нашей стране через патронажных медсестер и женские консультации за центром была закреплена каждая семья, в состав медицинских бригад первичного звена введено 8 500 штатных единиц акушерок.
Сегодня центр объединяет 14 региональных филиалов, 46 межрайонных перинатальных центров, более 170 родильных комплексов и 209 женских консультаций, что говорит о его огромном потенциале. Это позволяет эффективно координировать деятельность данных учреждений, наладить качественную работу патронажной службы учреждений первичного звена, проводить скрининг беременных женщин, постоянный мониторинг их здоровья, одним словом, обеспечивать безопасное материнство.
Также заслуживает внимания, что центр, установив тесное сотрудничество с ведущими медицинскими центрами мира, широко внедряет в клиническую практику передовые методы диагностики и лечения. В частности, успешно проводится более 1300 хирургических операций гинекологического профиля в год, освоено 36 видов высокотехнологичных операций, что экономит время и средства многих наших соотечественников, избавляя от хлопот, связанных с выездом на лечение в другие страны.
Центр первым среди государственных лечебных учреждений Узбекистана прошел международную аккредитацию, это свидетельствует о росте его авторитета не только в стране, но и за рубежом.
Нынешнее сложное время, когда усиливаются угрозы здоровью человека, в том числе матери и ребенка, ставит перед нами еще более актуальные задачи. В свою очередь это требует от всех нас еще больших усилий, поиска оптимальных решений и мобилизованности.
Уверен, что вы, самоотверженные представители сферы, глубоко осознавая важность этих задач, еще активнее будете направлять все свои знания и опыт, профессионализм и мастерство на служение стране и народу.
Государство и впредь будет особое внимание уделять развитию сферы, достойному стимулированию вашего почетного труда.
Еще раз искренне поздравляю вас с сегодняшней знаменательной датой, желаю всем вам здоровья, успехов в вашей ответственной деятельности, мира и счастья вашим семьям.