Xorazmdagi imkoniyatlar va ularni ishga solish bo‘yicha vazifalar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-fevral – 1-mart kunlari Xorazm viloyatida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari tashrifining ikkinchi kuni Urganch shahrida Xorazm viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish bo‘yicha galdagi vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida yurtimizda inson qadrini ulug‘lash, aholiga munosib sharoitlar yaratish, bandlikni ta’minlash uchun barcha kuch va imkoniyatlar safarbar etilayotganini ta’kidladi.
Xususan, oxirgi 7-yilda Xorazmda 600 mingta ish o‘rni yaratilgan. Bugun viloyat yalpi mahsuloti hajmi 37 trillion so‘mga, aholi jon boshiga 19 million so‘mga yetgan.
Shu bilan birga, tobora o‘zgarib borayotgan zamon, odamlarning talab va istaklari yangi-yangi vazifalar qo‘ymoqda. Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar, viloyatdagi zaxiralarni ishga solish bo‘yicha yangi imkoniyatlar belgilab olindi.
Xorazmda kichik va o‘rta biznesni yanada qo‘llab-quvvatlash uchun imtiyozli shartlarda 100 million dollar ajratilishi ma’lum qilindi. Buning hisobidan 5 ming 500 tadbirkorga ko‘mak berib, 50 ming doimiy ish o‘rni tashkil etish mumkinligi aytildi.
Iqtisodiyotdagi asosiy vazifalardan biri – viloyatda sanoatni rivojlantirish. Buning uchun eng zarur omillar davlat tomonidan hal etib berilmoqda.
Kuni kecha Amudaryo ustida kuniga 12 mingta avtomobil, 24 ta poyezdni o‘tkazish quvvatiga ega ulkan ko‘prik ochildi. Bu transport aloqalarini yaxshilab, yuk tashish xarajatlarini kamaytirib, biznes va xizmatlar rivojiga qo‘shimcha turtki beradi.
Sanoat uchun barqaror energiya manbalari ham zarur. Shu maqsadda Tuproqqal’a tumanida Fransiyaning “Voltalia” kompaniyasi bilan hamkorlikda 100 megavattli quyosh elektr stansiyasi qurilishi boshlandi. U yil yakunigacha ishga tushadi.
Shuningdek, Xorazmda qiymati 10 milliard dollarlik yirik gaz-kimyo majmuasini barpo qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy kompaniyalar bilan muzokara olib borilmoqda. Bu loyiha ishga tushsa, 3 mingta ish o‘rni yaratiladi, yiliga 2,5 million tonna yuqori qo‘shilgan qiymatli polimerlar ishlab chiqariladi.
Sanoat loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish choralari belgilandi. Qayd etilganidek, Xorazmga Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasidan 100 million dollar yo‘naltiriladi.
Biznesni rivojlantirish banki tomonidan kichik va o‘rta sanoat loyihalariga 1,5 milliard so‘mgacha 18 foizdan 7-yil muddatga kreditlar beriladi.
Bundan tashqari, 1-apreldan boshlab, import uskunalar, ehtiyot qism va xomashyo 5-yilga bojxona to‘lovidan ozod qilinadi, qo‘shilgan qiymat solig‘ini 180 kunga kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi. Mahalliylashtirish loyihalariga olingan kredit foizining 10 foiz bandi qoplab beriladi.
Davlat mulki va yer uchastkalarini xususiylashtirishda 5-yil ichida bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Iqtisodiy va sanoat zonalarida olgan majburiyatini bajargan tadbirkorlar yer va binoni xususiylashtirishi mumkin bo‘ladi. Eksportchilarga boshqa viloyatdan xomashyo yetkazib berish uchun yo‘l xarajatlarining 50 foizi qoplanadi.
2020-yilda uchta bank ishtirokida tuzilgan investitsiya kompaniyasi transformatsiya qilinib, unga tadbirkorlarga 30 foizgacha ulushdor bo‘lib kirish vakolati beriladi.
Hazorasp erkin iqtisodiy zonasidan samarali foydalanib, sanoat loyihalarini joylashtirish, Urganch tumanida Texnopark tashkil qilish vazifasi qo‘yildi.
Damas va Labo avtomobillari hamda ularning ehtiyot qismlarini ishlab chiqarish hajmini oshirish, ip-kalavani qayta ishlash darajasini 60 foizga yetkazish, farmatsevtika mahsulotlarini ko‘paytirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Umuman, yil yakunigacha viloyatga 1,5 milliard dollar sarmoya, shundan 1 milliard dollar xorijiy investitsiya olib kelib, 600 million dollar eksportni ta’minlash mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Buning uchun 11,5 trillion so‘m kredit yo‘naltiriladi, har bir tuman va shaharni kompleks rivojlantirish dasturi tasdiqlanadi.
Xorazmda Xitoy tajribasi asosida “uy sanoati” rivojlantiriladi. Masalan, Bog‘ot, Yangiariq, Yangibozor, Qo‘shko‘pir hamda Urganch tumanlarida jun va pillani qayta ishlash, Hazorasp, Xiva, Tuproqqal’a va Xonqada gilam to‘qish ommalashgan.
Bu yo‘nalishlar qo‘llab-quvvatlanib, ipakchilik va gilamchilik kooperatsiyalari tashkil qilinadi. Xonadonlarda ixcham uskunalar o‘rnatish uchun 100 million so‘mgacha garovsiz kredit ajratiladi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida bu yil 5 mingta xonadonda intensiv usulda baliq boqish, 4 ming 400 ta xonadonga tikuvchilik, parranda, chorva, asalari va bog‘dorchilik bo‘yicha moliyaviy ko‘mak beriladi.
Xorazmning asosiy drayveridan biri turizm. Uni yanada   rivojlantirish bo‘yicha 3-yillik dastur qabul qilinishi belgilandi.
Sayyohlarga bir yil davomida cheklovsiz Xorazmga kirish uchun “O‘zbekiston – mening ikkinchi uyim” viza tizimi joriy qilinadi. Urganch shahrida “Lazgi” va “Avesto” muzeyi tashkil etiladi. Mehmonxona va dam olish maskanlari qurish, mavjud o‘rinlarni ko‘paytirish uchun imtiyozli kreditlar beriladi.
Bu orqali Xorazmga xorijiy turistlar oqimini 1 millionga, mahalliy sayyohlarni 4 millionga yetkazib, 20 ming ish o‘rni yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Xizmatlar sohasi rivojlanishi uchun transport infratuzilmasini yaxshilash zarur. Shu bois Urganch va mamlakatimizning boshqa shaharlariga aviachipta narxini arzon qilish uchun 30 milliard so‘m subsidiya beriladi. Aviaqatnovlar ko‘paytiriladi.
“Urganch – Xiva” trolleybus qatnovi oraliq vaqti qisqaradi, Urganchdan Xiva va Xonqaga elektrobus qatnovi qo‘yiladi.
Yig‘ilishda qishloq va suv xo‘jaligidagi vazifalar ham ko‘rsatib o‘tildi. Xitoy va boshqa davlatlardan sho‘r tuproqqa chidamli paxta navlarini olib kelib, yetishtirish zarurligi ta’kidlandi. Urganch shahrida ekin urug‘larini sertifikatlash laboratoriyasi, har bir tumanda 40 tadan kichik sovutgichli ombor tashkil qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sholichilikda ham ilmiy yondashuvlarni joriy etish vaqti kelgan. Bu borada Filippindan olib kelingan sho‘rga chidamli navlarni Xorazm sharoitiga moslash, Janubiy Koreya bilan hamkorlikda sholi urug‘chiligi korxonasi tashkil etish zarurligi aytildi. Sholichilikda hosildorlikni 150 sentnerga chiqargan dehqonlarga mahsulotining yarmini eksport qilishga ruxsat berish taklifi bildirildi.
Chorvachilik, parrandachilik, baliqchilikni kengaytirishga ham yangi imkoniyatlar belgilandi.
Toshsoqa kanalini tiklash loyihasining 2-bosqichi, kanallarni betonlash ishlarining borishi ko‘rib chiqildi. 11 ming gektarda suv tejovchi texnologiya joriy qilish, 42 ming gektarni lazerli tekislash, nasos stansiyalarini texnologik yangilash topshiriqlari berildi.
Uy-joy va mahalla infratuzilmasini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bu yil 119 ta ko‘p qavatli uy qurilib, 3,5 mingta oilaning yashash sharoiti yaxshilanadi. Hazorasp, Shovot va Urganch tumanida “Yangi O‘zbekiston” massivlari barpo etiladi.
Elektr tarmoqlari, podstansiya va transformatorlarni yangilash bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqiladi. Viloyatdagi 233 kilometr yo‘l ta’mirlanadi. 322 ta mahallada ichki yo‘llar yaxshilanadi.
Xorazmdagi oliy ta’lim muassasalarida xorijiy dasturlar joriy qilinib, talabalarning xalqaro kvalifikatsiya olishi ta’minlanadi. Shifoxona va poliklinikalarda takrorlanadigan vazifalar maqbullashtiriladi. Eshitishda nuqsoni bor 500 nafar bola koxlear apparati, yana 2 ming nafari eshitish moslamasi bilan ta’minlanadi.
Umuman, yig‘ilishda belgilangan chora-tadbirlarga 1,1 milliard dollar va 10 trillion so‘m yo‘naltirilishi ta’kidlandi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari Urganch shahridagi Jaloliddin Manguberdi nomidagi harbiy-akademik litseyni borib ko‘rdi.
Ta’lim muassasasi 2023-2024 o‘quv yilidan faoliyat boshlagan. 300 o‘rinli zamonaviy binoda yoshlarning ta’lim-tarbiya olishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Ular bu yerda aniq fanlar yo‘nalishida ikki yil ta’lim oladi.
O‘quv xonalari eng so‘nggi rusumdagi multimedia va kommunikatsiya vositalari bilan jihozlangan. Litsey axborot-resurs markazida 7 mingdan ortiq o‘quv va badiiy kitoblar, 11 mingdan ortiq elektron adabiyotlar bor. U viloyatdagi oliy ta’lim muassasalari hamda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi tarmog‘iga ulangan.
Shuningdek, bu yerda Jaloliddin Manguberdi muzeyi, yopiq turdagi sport zal hamda ochiq maydondagi sport majmuasi, saf maydoni, oshxona va yotoqxona mavjud.
O‘quvchilar darsdan tashqari o‘ndan ortiq fan, axborot texnologiyalari, ijodiy to‘garaklar hamda sport mashg‘ulotlarida ishtirok etadi. Bepul kiyim-kechak, to‘rt mahal issiq ovqat bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari muassasa hamda bu yerdagi ta’lim jarayonlari bilan tanishdi. O‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi. Jaloliddin Manguberdining vatanparvarligi, jasorati yosh avlod uchun ibrat ekanligi ta’kidlandi.
– Bu yerda aniq fanlar o‘qitilishi yaxshi. Shu bilan birga, dars jarayonlarida vatanparvarlik tarbiyasiga alohida e’tibor qaratish, qadriyatlarimizni ham o‘rgatish lozim. Shunday bo‘lishi kerakki, milliy ruh va g‘urur yoshlarning eng kuchli quroli bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Harbiy-jangovar qudrat, yuksak ma’naviy salohiyat yurt himoyachilarining muhim tayanchi ekaniga urg‘u berildi.
Litsey Urganch davlat universiteti hamda Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik-muhandislik bilim yurti bilan hamkorlik o‘rnatgan. Shuningdek, Urganch shahridagi 3-umumta’lim maktabi o‘quvchilari bilan harbiy-vatanparvarlik tadbirlari, sport musobaqalari o‘tkazib kelinmoqda. Bu tashabbusni boshqa maktablar bilan ham keng ko‘lamda tashkil etish rejalashtirilgan.

Обсуждены задачи по реализации незадействованных возможностей Хорезмской области
Во второй день поездки в городе Ургенче состоялось совещание по обсуждению дальнейших задач социально-экономического развития Хорезмской области.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления подчеркнул, что в нашей стране прилагаются все усилия для возвеличивания человеческого достоинства, создания лучших условий населению и обеспечения занятости.
В частности, за последние 7 лет в Хорезмской области было создано 600 тысяч рабочих мест. Сегодня объем валового продукта области достиг 37 триллионов сумов, а доход на душу населения – 19 миллионов сумов.
Помимо этого меняющиеся требования времени, запросы и потребности людей ставят все новые задачи. Исходя из этого на совещании определены новые возможности и меры по задействованию имеющихся резервов области.
Для дальнейшей поддержки малого и среднего бизнеса в Хорезмской области будет выделено 100 миллионов долларов на льготных условиях. Это позволит помочь 5,5 тысячи предпринимателей и создать 50 тысяч постоянных рабочих мест.
Так,  был открыт большой мост через Амударью, способный пропускать 12 тысяч автомобилей и 24 поезда в сутки. Это улучшит транспортные связи, снизит стоимость перевозок, придав дополнительный стимул развитию бизнеса и услуг.
Для промышленности также необходимы стабильные источники энергии. С этой целью в Тупраккалинском районе в сотрудничестве с французской компанией Voltalia началось строительство солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт, которая будет запущена к концу года.
Кроме того, ведутся переговоры с передовыми иностранными компаниями по строительству в Хорезмской области крупного газохимического комплекса стоимостью более 10 миллиардов долларов. Реализация проекта позволит создать 3 тысячи рабочих мест и наладить производство 2,5 миллиона тонн востребованных полимерных продуктов в год.
Определены меры по поддержке и ускорению промышленных проектов. Как отмечалось, в Хорезмскую область будет направлено 100 миллионов долларов из Фонда развития промышленности.
Банк развития бизнеса предоставит кредиты  до 1,5 миллиарда сумов на срок до 7 лет под 18 процентов для малых и средних промышленных проектов.
Кроме того, с 1 апреля импортное оборудование, запасные части и сырье будут освобождены от таможенной пошлины на срок до 5 лет, будет разрешено отсрочить уплату НДС на 180 дней. Предприниматели, выполнившие взятые на себя обязательства в экономических и промышленных зонах, смогут приватизировать здания и земельные участки. Проценты по кредитам, взятым на проекты локализации, будут покрыты в размере до 10 процентных пунктов.
Инвестиционная компания, созданная с участием трех банков в 2020 году, будет трансформирована, она сможет участвовать в проектах со своей долей до 30 процентов.
Даны указания по эффективному использованию Хазараспской свободной экономической зоны, размещению промышленных проектов и созданию технопарка в Ургенчском районе.
Обозначены возможности по увеличению производства автомобилей Damas и Labo и их запчастей,  степени переработки хлопка до 60 процентов, расширению производства фармацевтических товаров.
В целом к концу года планируется привлечь в область инвестиции на сумму 1,5 миллиарда долларов, из которых 1 миллиард долларов составят иностранные инвестиции, что позволит обеспечить экспорт на уровне 600 миллионов долларов.
Глава государства особо остановился на вопросе развития предпринимательства в махаллях, для чего будет направлено 11,5 триллиона сумов кредитов, а также будут утверждены программы комплексного развития каждого района и города.
На основе китайского опыта будет развиваться «домашняя промышленность», например, большой потенциал по переработке шерсти и коконов шелкопряда имеют Багатский, Янгиарыкский, Янгибазарский, Кошкупырский и Ургенчский районы. В Хазараспском, Хивинском, Тупраккалинском и Ханкинском районах развито ручное ковроткачество. Здесь будут организованы шелководческие и ковроткацкие кооперации,   обучены не менее 10 тысяч семей. Также будут выделены беззалоговые кредиты до 100 миллионов сумов.
В рамках программы семейного предпринимательства в этом году планируется поддержать 5 тысяч домохозяйств, разводящих рыбу интенсивным методом, и 4,4 тысячи домохозяйств, занимающихся швейным делом, птицеводством, животноводством, пчеловодством и садоводством.
Туризм определен как один из ключевых драйверов развития Хорезмской области, и для его дальнейшего продвижения будет принята трехлетняя программа.
Будет введена визовая система «Узбекистан – мой второй дом» для посещения туристами Хорезмской области без ограничений в течение всего года. В Ургенче будут созданы музеи «Лазги» и «Авесто», а также предоставлены льготные кредиты для строительства гостиниц и мест отдыха, что будет способствовать росту потока иностранных туристов до одного миллиона и местных туристов до четырех миллионов, а также организации  20 тысяч рабочих мест.
Для развития сферы услуг необходимо улучшить транспортную инфраструктуру, поэтому будут выделены субсидии в размере 30 миллиардов сумов для снижения стоимости авиабилетов в Ургенч и другие города страны с увеличением частоты авиарейсов. Троллейбусное сообщение между Ургенчем и Хивой будет интенсифицировано, а также будут запущены электробусы из Ургенча в Хиву и Ханку.
Отмечалось, что пришло время внедрить научные подходы в рисоводстве. Указано на необходимость адаптации к условиям Хорезмской области филиппинских сортов риса, устойчивых к засолению. Будет создано предприятие по семеноводству риса в сотрудничестве с Южной Кореей. Предложено разрешить экспорт половины продукции фермерам, увеличившим урожайность риса до 150 центнеров с гектара.
Отмечены новые возможности для расширения животноводства, птицеводства и рыбоводства.
Рассмотрены реализация второго этапа проекта по восстановлению канала Тошсока и ход работ по бетонированию каналов. Даны поручения по внедрению водосберегающих технологий на 11 тысячах гектаров, лазерному выравниванию 42 тысяч гектаров и технологическому обновлению насосных станций.
В этом году будет построено 119 многоэтажных домов, что улучшит жилищные условия 3,5 тысячи семей. В Хазараспском, Шаватском и Ургенчском районах будут созданы массивы «Новый Узбекистан».
В высших учебных заведениях Хорезмской области будут внедрены зарубежные программы, что обеспечит студентам получение международной квалификации. В больницах и поликлиниках будут оптимизированы дублирующиеся процессы. 500 детей с нарушениями слуха будут обеспечены кохлеарными аппаратами, еще 2000 получат слуховые устройства.
После этого глава государства посетил военно-академический лицей имени Джалолиддина Мангуберды в городе Ургенче.
Учебное заведение начало свою работу с 2023/2024 учебного года. В современном здании на 300 мест созданы все условия для обучения и воспитания молодежи. Здесь  преподают точные науки в течение двух лет.
Классы оснащены самым современным мультимедийным и коммуникационным оборудованием. В информационно-ресурсном центре лицея имеется более 7 тысяч учебных и художественных книг, свыше 11 тысяч электронных изданий. Центр подключен к сети высших учебных заведений региона и Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои.
Кроме того, в лицее есть музей Джалолиддина Мангуберды,  спортзал и спортивный комплекс, плац, столовая и общежитие.
Учащиеся могут участвовать в более чем десяти предметных, информационно-технологических, творческих кружках и спортивных секциях. Им предоставляется бесплатная одежда и четырехразовое горячее питание.
Глава государства ознакомился с учебным заведением и образовательным процессом, пообщался с преподавателями и учащимися. Подчеркнуто, что патриотизм и отвага Джалолиддина Мангуберды служат примером для молодого поколения.
– То, что здесь преподают точные науки, очень хорошо. Вместе с тем в учебном процессе необходимо уделять особое внимание воспитанию патриотизма и изучению наших ценностей. Национальный дух и чувство гордости должны быть сильнейшим оружием нашей молодежи, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что высокая боеготовность и моральный дух являются важной опорой защитников страны.
Лицей сотрудничает с Ургенчским государственным университетом и Чирчикским высшим танковым командно-инженерным училищем. Также проводятся военно-патриотические мероприятия и спортивные соревнования с участием учащихся общеобразовательной школы №3 Ургенча. Планируется расширить эту практику и с другими школами.