O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi bilan hamkorlik rejalarini muhokama qildi
385
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tokioga rasmiy tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) prezidenti Akixiko Tanaka bilan muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Yaponiyaning ushbu yetakchi moliya instituti bilan keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish va qo‘shma loyihalarni ilgari surishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda strategik sheriklikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Loyihalar doirasida mablag‘larni o‘zlashtirish sur’ati sezilarli darajada o‘sdi.
Loyihalar portfeli 8 milliard dollardan oshdi. Sog‘liqni saqlash, energetika, transport, ta’lim, sanoat va boshqa ustuvor sohalarda yana 3 milliard dollardan ortiq qiymatga ega tashabbuslar ishlab chiqilmoqda.
Tashrif doirasida iqtisodiy zonalar, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, transport sohalarini rivojlantirish hamda tibbiy uskunalar yetkazib berish bo‘yicha yangi kelishuvlar imzolandi.
Yaponiya tomoni qo‘shma Inson resurslarini rivojlantirish markazi va Yoshlar innovatsiya markazi faoliyatini ko‘p yillardan buyon qo‘llab-quvvatlab kelayotgani yuqori baholandi.
Agentlikning energetika sektorini rivojlantirish, yoshlar va ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, bandlikni ta’minlash va kambag‘allikka qarshi kurashish, ilg‘or muhandislik kadrlarini tayyorlash hamda “Bir qishloq – bitta mahsulot” loyihasi ko‘lamini oshirishdagi ishtirokini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar Yaponiya investorlari uchun maxsus iqtisodiy zona barpo etish loyihasini tez fursatlarda ishga tushirishga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari JICA bilan 2030 yilga qadar Yangi hamkorlik dasturi doirasidagi loyihalarni o‘z vaqtida tayyorlash va ularning natijalari barqaror bo‘lishini ta’minlash muhimligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана обсудил планы дальнейшего сотрудничества с Японским агентством международного сотрудничества
Очередным пунктом деловой программы официального визита в Токио стали переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Акихико Танакой.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения полномасштабного сотрудничества и продвижения совместных проектов с этим ведущим японским финансовым институтом.
С удовлетворением отмечен достигнутый за последние годы высочайший уровень стратегического партнерства. Существенно выросли темпы освоения средств по проектам.
Портфель проектов превысил 8 миллиардов долларов.
На проработке инициативы еще на более 3 миллиарда долларов в таких областях, как здравоохранение, энергетика, транспорт, образование, промышленность и других приоритетных направлениях.
В рамках визита подписаны новые соглашения по развитию экономических зон, образования, сельского хозяйства, транспортной сферы и поставке медицинского оборудования.
Высоко оценена многолетняя поддержка японской стороной деятельности Узбекско-Японского центра развития человеческих ресурсов и Молодежного центра инноваций.
Особое внимание уделено расширению участия Агентства в развитии энергетической сферы, поддержке молодежного и женского предпринимательства, обеспечении занятности населения и борьбы с бедностью, подготовке передовых инженерных кадров, а также масштабировании проекта «Одно село – один продукт».
Выражена обоюдная готовность к скорейшему запуску проекта создания специальной экономической зоны для японских инвесторов.
В завершение глава нашего государства отметил важность своевременной подготовки и обеспечения устойчивости результатов проектов в рамках Новой программы сотрудничества с JICA до 2030 года.