Yoshlar o‘rtasida V Paraosiyo o‘yinlari g‘oliblari – O‘zbekiston sport delegatsiyasi a’zolariga
Avvalo, barchangizni V Yoshlar Paraosiyo o‘yinlarida erishilgan ulkan tarixiy g‘alaba bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida qit’amizning 35 ta davlatidan kelgan 1 ming 500 nafardan ziyod sportchilar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan g‘oyat keskin bellashuvlarda sizlar jasorat va matonat fazilatlarini namoyon etib, musobaqalarning chinakam qahramonlariga aylandingiz va O‘zbekiston paralimpiya harakati tarixida yana bir yorqin sahifa ochdingiz.
Ushbu nufuzli sport anjumanida sizlarni ko‘p millatli butun xalqimiz qo‘llab-quvvatlab, barchangizga zafar va omadlar tilab turdi.
Ana shunday yuksak ishonchni sharaf bilan oqlab, 99 ta oltin, 57 ta kumush, 41 ta bronza medal bilan umumjamoa hisobida Osiyo qit’asida 1-o‘rinni egallab, g‘oliblik shohsupasiga ko‘tarilganingiz muborak bo‘lsin!
Turnir davomida O‘zbekiston madhiyasi qariyb 100 marta yangragani sizlarning Vatanimiz shuhratini dunyoga tarannum etishga qanday beqiyos hissa qo‘shganingizdan dalolatdir .
Sizlar ulkan azmu shijoatingiz, bukilmas iroda va intilishingiz bilan Osiyoning milliy sporti jadal rivojlanayotgan Eron, Yaponiya, Tailand, Indoneziya kabi davlatlari jamoalarini ham ortda qoldirishga muvaffaq bo‘ldingiz.
O‘zbekiston Paraosiyo o‘yinlari tarixida bunday rekord natija, bunday buyuk zafar ilgari hech qachon bo‘lmagan edi. Hech shubhasiz, sizlar yurtimiz sportida shonli tarix va an’analar yaratayotgan yoshlar, mohir mutaxassislar sifatida yuksak tahsin va tasannolarga munosibsiz.
Butun xalqimiz, jonajon Vatanimiz sizlar bilan faxrlanadi. Sizlar O‘zbekiston paralimpiya harakatining oltin avlodi, oltin vakillarisiz.
Bunday qahramon yoshlarimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Ayniqsa, para pauerliftingchi o‘g‘il-qizlarimiz Bahriddin Xolbo‘tayev, Elbek Farhodov, Oyshajon Rajabboyeva, Ruxshona O‘ktamova o‘z vazn toifalarida jahon rekordini, Nurillo Inobiddinov, Ezoza Abdujabborova, Azizbek Perdebayev, Ruxshona O‘ktamova, Ziyodaxon Boqijonova, Zuhra Yuldasheva, Gulyuz Nematullayeva esa Osiyo rekordini o‘rnatganlarini alohida ta’kidlash lozim.
Yana bir muhim tarixiy natija – sportchi qizlarimiz Madina Muxtorova, Farog‘at Muxammadqulova, Mohichexra Ibragimova para yengil atletikaning yadro va nayza uloqtirish dasturlari doirasidagi murosasiz bahslarda raqiblariga mutlaqo imkoniyat qoldirmasdan butun medallar jamlanmasini O‘zbekistonga olib keldilar.
Bularning barchasi – sizlarning tinimsiz mehnatingiz, bukilmas irodangiz, iste’dod va mahoratingiz, qolaversa, yurtimizda inson qadrini amalda ta’minlashga qaratilgan tizimli ishlarimiz natijasi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Sizlar erishgan ulkan zafar Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday katta marralarni egallashga qodir ekanini amalda yana bir bor ko‘rsatgani bilan ham g‘oyat ahamiyatlidir. Bu g‘alaba, hech shubhasiz, minglab yoshlarimizga g‘urur va iftixor, intilish va ilhom manbai, katta tajriba maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Fursatdan foydalanib, sizlarni mana shunday bahodir, dovyurak va pahlavon farzandlar etib tarbiyalagan, ezgu intilishlaringizni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgan otaonalaringiz, mohir va jonkuyar murabbiylaringizga, barcha muxlislaringizga chin dildan minnatdorlik izhor etaman.
Aziz sportchi o‘g‘il-qizlarim,
Qadrli murabbiylar!
Xabaringiz bor, yaqinda mamlakatimizda Paralimpiya harakatini yanada rivojlantirish bo‘yicha maxsus qaror qabul qildik.
Ishonchim komil, ushbu qaror sizlarning kelgusi faoliyatingiz uchun qo‘shimcha ravishda yangi sharoit va imkoniyatlar yaratish, sport olamidagi yutuqlaringiz salmog‘ini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Yana bir muhim jihati – so‘nggi yillarda Ijtimoiy himoya milliy agentligini tuzib, alohida Adaptiv sport turlari assotsiatsiyasi faoliyatini yo‘lga qo‘ydik.
Shuningdek, ushbu tizimda Matonat maktabi hamda sohada mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha institut tashkil qildik.
Natijada adaptiv sport turlaridagi yo‘nalishlar soni 89 taga yetkazilib, yurtimiz mahallalarida ushbu sport turlari bilan doimiy shug‘ullanuvchilar soni 45 mingdan oshdi.
Yurtimizda inklyuziv jamiyat barpo etish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy moslashuvini ta’minlashga qaratilgan islohotlarimiz albatta izchil davom ettiriladi.
Vatanimizga yuksak mehri va sadoqati, mustahkam iroda va matonati bilan millionlab farzandlarimizga o‘rnak bo‘layotgan sizlardek qahramon o‘g‘il-qizlarimni Yoshlar o‘rtasidagi Paraosiyo o‘yinlarida qo‘lga kiritgan tarixiy g‘alabangiz bilan yana bir bor chin qalbimdan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, kelgusi faoliyatingizda ulkan omad va zafarlar tilayman.

Победителям V молодежных Параазиатских игр – членам спортивной делегации Узбекистана
Прежде всего от всего сердце, искренне поздравляю вас с великой исторической победой, одержанной на V молодежных Параазиатских играх.
В напряжённых и бескомпромиссных состязаниях, прошедших в городе Дубае Объединённых Арабских Эмиратов с участием более 1 500 спортсменов из 35 стран Азии, вы продемонстрировали подлинные качества мужества и стойкости, стали настоящими героями соревнований и открыли ещё одну яркую страницу в истории паралимпийского движения Узбекистана.
На протяжении всего этого престижного спортивного форума вас поддерживал многонациональный народ нашей страны, искренне желавший вам побед и успехов.
От всей души поздравляю вас с тем, что, оправдав это высокое доверие, вы заняли первое место в общекомандном зачёте на континенте, завоевав 99 золотых, 57 серебряных и 41 бронзовую медаль, и поднялись на высшую ступень пьедестала почёта!
Тот факт, что в ходе турнира гимн Узбекистана прозвучал почти 100 раз, является наглядным свидетельством вашего неоценимого вклада в приумножение славы нашей Родины на мировой арене.
Благодаря своему огромному упорству, несгибаемой воле и целеустремлённости вы сумели опередить сильнейшие сборные таких стран, как Иран, Япония, Таиланд и Индонезия, где национальный спорт развивается особенно динамично.
Подобного рекордного результата и столь великой победы в истории участия Узбекистана в Параазиатских играх ещё не было.
Без всякого сомнения, вы – молодое поколение и высококвалифицированные специалисты, формирующие славную историю и традиции отечественного спорта, достойны самого высокого признания и аплодисментов.
Весь наш народ, вся наша Родина гордится вами. Вы – золотое поколение, золотые представители паралимпийского движения Узбекистана.
Слава нашим нашим героическим юношам и девушкам!
Особо следует отметить наших парапауэрлифтеров – Бахриддина Холбутаева, Элбека Фархадова, Ойшажон Ражаббоеву, Рухшону Уктамову, которые в своих весовых категориях установили мировые рекорды, а также Нурилло Инобиддинова, Эзозу Абдужабборову, Азизбека Пердебаева, Рухшону Уктамову, Зиёдахон Бакижонову, Зухру Юлдашеву, Гулюз Нематуллаеву, установивших рекорды Азии.
Ещё один важный исторический результат: наши спортсменка Мадина Мухторова, Фарогат Мухаммадкулова, Мохичехра Ибрагимова в дисциплинах толкания ядра и метания копья в паралёгкой атлетике не оставили соперницам ни единого шанса, завоевав весь комплект медалей для Узбекистана.
Все эти достижения – результат вашего неустанного труда, несгибаемой воли, таланта и мастерства, а также последовательной государственной политики, направленной на реальное обеспечение ценности человеческого достоинства.
Ваша выдающаяся победа ещё раз на практике показала, каких высоких вершин способны достигать молодые люди Нового Узбекистана. Эта победа, несомненно, станет источником гордости и вдохновения, школой большого опыта для тысяч наших юношей и девушек.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность вашим родителям, воспитавшим таких отважных и благородных сыновей и дочерей, вашим самоотверженным и высокопрофессиональным тренерам, а также всем вашим болельщикам, неизменно поддерживающим вас на этом пути.
Дорогие мои спортсмены, уважаемые тренеры!
Как вам известно, недавно в нашей стране было принято отдельное постановление, направленное на дальнейшее развитие паралимпийского движения.
Убеждён, что данное решение создаст дополнительные условия и новые возможности для вашей дальнейшей деятельности и будет способствовать ещё большему укреплению ваших спортивных достижений.
Важно отметить, что в последние годы нами создано Национальное агентство социальной защиты, а также налажена деятельность отдельной Ассоциации адаптивных видов спорта.
Кроме того, в этой системе учреждены Школа мужества и специализированный институт по подготовке профессиональных кадров в данной сфере.
В результате количество направлений адаптивного спорта доведено до 89, а число людей, регулярно занимающихся этими видами спорта в махаллях нашей страны, превысило 45 тысяч человек.
Реформы, направленные на формирование инклюзивного общества и обеспечение социальной адаптации лиц с инвалидностью, будут и впредь последовательно продолжаться.
Ещё раз от всей души поздравляю вас, дорогие мои юноши и девушки, являющиеся примером любви и преданности Родине, твёрдой воли и стойкости для миллионов наших соотечественников, с исторической победой на молодежных Параазиатских играх желаю всем вам крепкого здоровья, а в дальнейшей деятельности – новых больших успехов и побед.