O‘zbekiston – Finlyandiya: do‘stlik va hurmatga asoslangan munosabatlarning yangi davri
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik aloqa 1992 yil 26 fevralda o‘rnatilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev faol tashqi siyosat va islohotlar yo‘lini e’lon qilgach, O‘zbekiston – Finlyandiya hamkorligi yangicha sur’at oldi. Ilgari vaqti-vaqti bilan amal qilgan muloqot mexanizmi jadallashdi. 2018 yil tomonlar Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyani qayta tiklashga kelishdi. Bu qadam muloqotni jonlantirish va yangi hamkorlik yo‘nalishlarini izlashga turtki berdi.
Finlyandiya O‘zbekistonning BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi tashabbuslarini ham faol qo‘llab-quvvatlab kelmoqda, bu o‘zaro ishonchning yuqori darajasini aks ettiradi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar sezilarli darajada faollashdi. Hozir mamlakatimizda mashinasozlik, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash, telekommunikatsiya, toza texnologiyalar va agrosanoat sohalarida faoliyat yurituvchi Finlyandiya kapitali ishtirokidagi o‘ndan ortiq korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ko‘ksaroy qarorgohida 31 oktyabr kuni Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubbni tantanali kutib olish marosimi bo‘ldi.
Qarorgoh oldidagi maydonda ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, shohsupaga taklif etdi.
O‘zbekiston va Finlyandiya davlat madhiyalari yangradi. Yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini bir-biriga tanishtirdilar.
Shundan so‘ng  O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va gumanitar sohalarda yanada mustahkamlash istiqbollari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalardagi siyosiy muloqot va almashinuvlar jadal rivojlanib borayotgani, biznesga oid sheriklik faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi izchil ortib, iqtisodiy va ishbilarmonlik aloqalari mustahkamlanmoqda. Mamlakatimizda Finlyandiya bilan hamkorlikda Xalqaro Nordik universiteti muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, maktab ta’limi sohasidagi dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston – Finlyandiya biznes forumining yakunida umumiy qiymati 1 milliard yevrodan ziyod istiqbolli qo‘shma loyihalar portfeli shakllantirildi.
Muzokaralarda tovar ayirboshlashni karrasiga oshirish, shu jumladan, o‘zaro mahsulot yetkazib berishni rag‘batlantirish uchun Savdoni moliyalashtirish qo‘shma jamg‘armasini tashkil etish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi bozorlariga olib chiqish uchun sertifikatlash laboratoriyalarini ochish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Geologiya va muhim materiallar, energetika, agrosanoat, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, ekologiya, turizm va boshqa muhim tarmoqlarda kooperatsiyani kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
2026 yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish va Ishbilarmonlar kengashini ta’sis etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Hududlararo hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Ta’lim, tibbiyot hamda mehnat migratsiyasi sohalaridagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi. Kelgusi yilda birinchi Rektorlar va innovatsiyalar forumini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Prezidentlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Yetakchilar huzurida turli yo‘nalishlarda, shu jumladan:
­– savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish;
– foydali qazilmalarni qazib olish sohasidagi hamkorlik;
– geologiya fanlari, geologik qidiruv, foydali qazilmalar va yer osti suvlarini izlash hamda konchilik sohalaridagi hamkorlik;
– raqamli transformatsiya, innovatsiyalar va raqamli o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirishga ko‘maklashish;
– ijtimoiy himoya sohasidagi hamkorlik;
– maktabgacha va maktab ta’limi tizimiga raqamli ta’lim platformasini joriy etish bo‘yicha hamkorlik;
– ta’lim, fan va innovatsiyalar sohalaridagi hamkorlik;
– raqamlashtirish va suv resurslarini boshqarish sohasidagi fan-ta’lim salohiyatini oshirish;
– iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit muhofazasi borasidagi hamkorlikka oid ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston – Finlyandiya sammiti yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida daraxt ekish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Stubb Faxriy mehmonlar xiyobonida birgalikda daraxt ekdilar.
Marosim O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga intilishning, ikki mamlakat va xalq o‘rtasidagi do‘stlik hamda o‘zaro anglashuv mustahkamlanib borayotganining ramzi bo‘ldi.
Shu kuni Finlyandiya Respublikasi Prezidenti “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga tashrif buyurib, Mustaqillik monumenti poyiga gulchambar qo‘ydi.
Oliy martabali mehmon mamlakatimiz o‘tmishi va kelajakka ishonch timsoli bo‘lgan hamda ulug‘ ajdodlarimizning yorqin siymosini jahonga namoyish etuvchi mazkur monument mazmun mohiyatini yuqori baholadi.
Aleksandr Stubbning mamlakatimizga rasmiy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro institutida “Markaziy Osiyo va Shimol mamlakatlari: yangi hamkorlik istiqboli” mavzusida davra suhbati ham bo‘lib o‘tdi. Unda Prezident Aleksandr Stubb ham ishtirok etdi.
Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb Toshkentda o‘tkazilgan O‘zbekiston – Finlyandiya biznes-forumida ham qatnashdi.

Узбекистан – Финляндия: новая веха отношений, основанных на дружбе и взаимном уважении
Президент Финляндской Республики Александр Стубб по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посетил нашу страну с официальным визитом.
Дипломатические отношения между двумя странами были официально установлены 26 февраля 1992 года, после того как Финляндия признала независимость Узбекистана. Взаимоотношения между государствами последовательно развиваются на основе дружбы и взаимного уважения.
С 2016 года, после того как Президент Шавкат Мирзиёев провозгласил курс на активную внешнюю политику и реформы, сотрудничество между Узбекистаном и Финляндией получило новый импульс. Механизм двустороннего диалога, который ранее носил эпизодический характер, значительно активизировался. В 2018 году стороны договорились о возобновлении деятельности Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Этот шаг придал стимул развитию диалога и поиску новых направлений взаимодействия.
Финляндия активно поддерживает инициативы Узбекистана в рамках ООН и других международных структур, что свидетельствует о высоком уровне взаимного доверия между странами.
В последние годы экономические связи между Узбекистаном и Финляндией заметно укрепились. В настоящее время в нашей стране с участием финского капитала успешно действуют более десяти предприятий в сферах машиностроения, переработки продуктов питания, телекоммуникаций, чистых технологий и агропромышленного комплекса.
31 октября в резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония встречи Президента Финляндской Республики Александра Стубба.
После этого состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Финляндской Республики Александра Стубба с участием официальных делегаций.
Последовательно растут объемы взаимной торговли, укрепляются экономические и деловые связи. В нашей стране в сотрудничестве с Финляндией успешно функционирует Международный нордический университет, реализуются программы в области школьного образования.
По итогам Узбекско-финского бизнес-форума сформирован портфель перспективных совместных проектов на сумму свыше 1 миллиарда евро.
Поддержаны инициативы по открытию сертификационных лабораторий для продвижения узбекской сельскохозяйственной и текстильной продукции на рынки Европейского союза.
Приоритетное внимание уделено расширению кооперации в таких ключевых отраслях, как геология и критические материалы, энергетика, агросектор, цифровизация, искусственный интеллект, экология, туризм, и других направлениях.
В присутствии лидеров также состоялась церемония подписания пакета двусторонних документов, в том числе предусматривающих:
По завершении узбекско-финского саммита в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Стубб вместе посадили ель на Аллее почетных гостей.
Церемония стала символом обоюдного настроя на укрепление многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Финляндией, уз дружбы и взаимопонимания двух стран и народов.
В этот же день Президент Финляндской Республики посетил парк «Янги Узбекистон» и возложил венок к Монументу независимости.
Александр Стубб отметил высокое значение и глубокую концепцию этого монумента, являющегося символом прошлого нашей страны и веры в будущее, а также демонстрирующего миру яркий образ наших великих предков.
В рамках официального визита Президента Финляндской Республики в нашу страну в Международном институте Центральной Азии состоялся круглый стол на тему “Центральная Азия и Северные страны: новые перспективы сотрудничества”.
Президент Финляндской Республики Александр Стубб также принял участие в Узбекско-финском бизнес-форуме, который состоялся в Ташкенте.